Sfaturi pentru gospodine

  •  
    • 9835 mesaje
    5 Oct 2004, 19:40
    0 0
    Haideti sa ne impartasim tot felul de mici trucuri care ne fac viata mai usoara in bucatarie (si nu numai)!

    Uitati, eu, de exemplu, acum cateva zile la cuptor m-am ars la mana, teribil de tare - am incercat sa ma "dreg" cu albus, dar n-a avut efectul sperat.

    Am dat cu TINCTURA DE PROPOLIS, si a mers formidabil de bine! Durerea si usturimea au disparut dupa cateva minute, si pot sa spun cu mana pe inima ca intre timp arsura a disparut complet, fara nici o urma!

    Stie cineva cum pot curata un ibric in care am ars zahar - si l-am uitat pe foc? Am incercat cu praf de curatat si Mr Muscolo de bucatarie, dar arsura n-a iesit de tot.
  •  
    • 1118 mesaje
    5 Oct 2004, 23:38
    0 0
    Cea mai grozava solutie, eu cu ast acuratam intotdeauna aragazul si banuiesc ca ar merge si la ibricul tau este Triumph. Este sticluta aia de plastic galben, era 9000 lei acu 3 ani cand eram in Romania si cu mana pe inima iti spun ca solutie mai buna ca aia nu exista. Are o pensula inauntru si ungi cu ea acolo unde nu se curata lasi cateva minute bune si gata. Sa fii atenta la maini ca e destul de agresiva solutia, mai bine pui manusi.
  •  
    • 9835 mesaje
    6 Oct 2004, 10:04
    0 1
    Multumesc de sfat, h, o sa caut solutia asta! Cu siguranta o voi folosi si eu pentru curatat masca aragazului, care-i tot din inox si pe care o frec cu buretele fin si tot felul de solutii "eficiente" de-mi ies ochii din cap, pentru ca nu vreau sa-i stric luciul cu prafuri abrazive.

    Uite, chiar voiam sa intreb pe cineva "de afara" daca aparatele alea de curatat pe baza de aburi (arata ca niste cani mari care au un tuturoi pe unde iese abur fierbinte) sunt chiar atat de eficiente pe cat par sa fie in reclame.
    Gresia noastra este mata, usor poroasa, si deci se curata destul de greu, mai ales in bucatarie, in zona din fata aragazului. Ma gandesc ca o smecherie de-aia cu aburi mi-ar usura mult viata.
  •  
    • 1131 mesaje
    6 Oct 2004, 10:31
    2 1
    Daca au ramas urma de zahar ars pe vas pur si simplu torni putina apa in el si il pui pe foc. In momentul in care apa fierbe poti fi sigura ca tot zaharul s-a dizolvat si a cazut de pe peretii vasului. Asta in cazul in care nu s-a carbonizat zaharul.
  •  
    • 9835 mesaje
    6 Oct 2004, 17:09
    0 0
    Oh, s-a carbonizat rau de tot!!! A iesit un fum de au crezut vecinii ca-i incendiu! Nu glumesc!
  •  
    • 1131 mesaje
    7 Oct 2004, 11:05
    1 1
    ...atunci poate ar trebui sa incerci metoda propusa de h...

    oricum sa nu te astepti ca ibricul tau sa mai fie vreodata cum a fost. cred ca poti sa incerci cu ceva acid: clor, detartrant. si solutia propusa de h e tot pe baza de acid.
  •  
    • 401 mesaje
    7 Oct 2004, 12:00
    0 2
    Pai ... de cateva zile uit totul pe foc: mamaliga a fost prima ... stiti cum arata o cratitza in care uiti mamaliga si se face scrum!? dezastru! am pus Domestos gel cu apa (cam 1/4 domestos si 3/4 apa), am bagat-o in debara acoperita cu folie (deh sa nu aiba acces pisica la ea) si a doua zi era curata IMPECABIL!
    merge si cu Trimuf ... este excelent, eu numai cu aceea solutie spal aragazul dar mai bine a fost cu clor indoit cu apa.
    Apoi am uitat tava cu cartofi in cuptor ... cartofii erau o crusta groasa si arsa pe fundul tavii , am repetat figura cu Domestos - acelasi rezultat!
    Bafta!
  •  
    • 30 mesaje
    7 Oct 2004, 13:21
    0 1
    Buna,
    Atentie mare la sol. recomandata de h; foloseste manusi; eu nu l-am folosit pe adagazul de inox ci doar pe gratarul lui;cred ca ar fi bine sa incerci mai intai pe ibric.
    Apropos de trucuri: tartrul din spatele bateriei de la chiuvete se scot usor cu sare de lamaie (se presara sarea si se lasa sa actioneze aprox. 10 min.;se spala cu buretele fara a freca);
    Va pup, mary07
  •  
    • 9835 mesaje
    11 Oct 2004, 11:03
    3 2
    Petele de calcar de pe pahare, vase de Jena, faianta, oglinda din baie, chiuvete smaltuite sau de inox, cada, robineti etc .... se curata foarte usor cu o carpa umezita cu OTET.
  •  
    • 1118 mesaje
    13 Oct 2004, 01:56
    0 1
    Fiertul pastelor fainoase REGULA GENERALA ( scuzele de rigoare celor care stiu deja).

    Sunt sigura ca ati observat ca pe multe paste este scris timpul de fierbere ..de ex. 8 minute iar pastele nu sunt nici gand fierte in timpul asta.

    Trucul meu este urmatorul: fierbeti pastele in apa mai multa ( sa clocoteasca) 8 minute ( sau cat scrie pe ambalaj) apoi stingeti focul, acoperiti cratita cu capacul potrivit si lasati pastele asa, in apa clocotita, alte 20 minute. Este o regula valabila la absolut toate felurile de paste fainoase si veti avea astfel paste perfect fierte si care au ramas intregi.
  •  
    • 491 mesaje
    13 Oct 2004, 10:37
    0 0
    h_2004 si asa ies al dente? ca eu tre' sa stau tot timpul sa le incerc pina-mi sint bune... Eu pun si sare in oala cu apa (multa) in care fierb si apoi le clatesc cu apa rece ca sa se duca chestia aia lipicioasa de pe ele

    Nicole
  •  
    • 602 mesaje
    13 Oct 2004, 11:57
    0 0
    chestia asta cu otetul eu n-o stiam. si aici apa contine o gramada de calcar.
    treaba e ca vasele mele de gatit prind mereu pete de calcar pe ele, care nu se duc oricit le-as freca. o sa incerc chiar deseara cu otet. mersi, donna.
  •  
    • 1118 mesaje
    14 Oct 2004, 00:13
    0 0
    Nicole yep ( drept raspuns la intrebarea ta). Eu asa fierb pastele de cativa ani buni si nu dau gres niciodata.
    Merge figura si la orez. Fierbi orezul pana-i aproape gata si apoi il lasi in apa fiarta 15-20 minute. In felul asta nici nu il terciuiesti nici nu-l declari gata cand el de fapt nu-i fiert. Asta la orezul pt garnituri.
    La pilaf pun la o ceasca de orez, de ex., 3 cesti de lichid ( supa, apa) si iese perfect.
  •  
    • 331 mesaje
    14 Oct 2004, 12:46
    0 0
    pentru supa - dupa ce au fiert legumele (pun in cantitati mai mari morcov si albitura atunci cand fac salata boeuf), folosesc zeama doar pentru 4 portii max. la o masa (suntem 2), in care fierb si taiteii... restul de zeama o pun la frigider si ulterior fierb alti taitei, tot pentru o cantitate mai mica de supa. si patrunjel adaug la sfarsit, dupa ce sting focul, pentru a-si pastra aroma
  •  
    • 1026 mesaje
    14 Oct 2004, 19:10
    2 0
    F bun subiectul, Donna!

    Am si eu o intrebare. Stiu ca la un moment dat, tot la rubrica "Gastronomie" una din eve (parca Donna sau Maricica) a spus ce sa faci cand fierbi carnea de vita pentru a nu se intari. Si nu mai stiu...Parca sa nu adaugi sucul de rosii de la inceput sau nu stiu ce legume...Stie cineva despre ce vorbesc?
    Acum mi-e frica sa fac ciorba de vita ca poate fac acea greseala de care nu-s constienta acum..

    Sfaturi de la bunica (din Formula As):

    Petele din cestile de ceai se curata cu otet si sare, apoi se clatesc cu apa fierbinte.

    Petele brune de pe cartofii tinuti prea mult in apa dispar daca atunci cand ii fierbem, punem cateva picaturi de otet.

    Frigiderul curatat permanent cu apa si otet pastreaza alimentele mult timp proaspete.

    Piatra formata pe chiuvetele din baie sau bucatarie dispare daca pe locul respectiv se aseaza o bucata de vata, peste care se toarna otet tare. Se lasa 30 de minute, apoi piatra se indeparteaza prin frecare.

    Mirosul de bucatarie dispare daca punem pe plita, in apropiere de oalele in care gatim peste sau varza, o ceasca cu otet.

    Albusul batut, a carui spuma prezinta granule, redevine neted si fin daca se freaca energic cu un varf de cutit de sare.

    Zaharul ars se prepara la foc mic si totdeauna intr-un vas emailat.

    Zaharul topit, cu care se glaseaza fructele, se ataseaza rapid de acestea, daca e amestecat cu cateva picaturi de otet sau lamaie.

    Zaharul se caramelizeaza mai bine daca e umezit cu 2-3 lingurite de apa.

    Pestele destinat frigerii pe gratar trebuie trecut inainte prin ulei cald.

    Piureul de urzici devine mult mai gustos daca i se adauga doua linguri de cascaval ras sau smantana.

    In toate umpluturile cu orez, acesta trebuie sa fie pe jumatate fiert.

    Maioneza ramasa de la o zi la alta isi recapata prospetimea daca se adauga o lingura de apa fierbinte.

    Maioneza nu se mai taie daca in galbenusul crud se pune, inainte de a-l freca cu ulei, o lingurita de mustar.
  •  
    • 1118 mesaje
    15 Oct 2004, 00:07
    0 1
    Nu stiu sigur de carnea de vita dar cred ca daca pui suc de rosii prea devreme nu se mai fierbe. Cartofii de exemplu la fel ( asta stiu sigur). Daca pui suc de rosii in ciorba si cartofii nu sunt fierti se "transforma" in pietre.
  •  
    • 1026 mesaje
    15 Oct 2004, 01:05
    0 1
    h_2004, mersi mult! Se pare ca stiam eu ceva cu sucul de rosii pus prea devreme.
  •  
    • 1 mesaje
    1 Sep 2015, 22:55
    0 0
    donna_imobile said:Multumesc de sfat, h, o sa caut solutia asta! Cu siguranta o voi folosi si eu pentru curatat masca aragazului, care-i tot din inox si pe care o frec cu buretele fin si tot felul de solutii "eficiente" de-mi ies ochii din cap, pentru ca nu vreau sa-i stric luciul cu prafuri abrazive.

    Uite, chiar voiam sa intreb pe cineva "de afara" daca aparatele alea de curatat pe baza de aburi (arata ca niste cani mari care au un tuturoi pe unde iese abur fierbinte) sunt chiar atat de eficiente pe cat par sa fie in reclame.
    Gresia noastra este mata, usor poroasa, si deci se curata destul de greu, mai ales in bucatarie, in zona din fata aragazului. Ma gandesc ca o smecherie de-aia cu aburi mi-ar usura mult viata.