Operatie bila/fiere

  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 11:09
    5 0
    Eu m-am hotarat foarte greu sa ma operez si ajunsesem in ultimul hal.
    Aveam dureri permanente si nu puteam sa mananc nimc. Tot amanam de frica operatiei si din cauza ca ascultam pe toti cei ce-si dadeau cu parerea, ca nu e bine, ca-mi distrug ficatul...
    Medicul mi-a spus ca am fost inconstienta pentru ca tocmai asa imi distrugeam ficatul, mai ales ca fierea, daca se irita foarte des, se infecteaza si atunci sa vezi belea.
    Nu-mi pare rau ca am facut operatia si sfatuiesc pe oricine sa o faca ca sa poata duce o viata normala dupa aceea.
    Asa ca, mult curaj si astept sa-mi spui ce bine o sa te simti dupa aceea. Peste 3-4 luni n-o sa-ti vina sa crezi ca n-o sa te mai doara nimic.
  •  
    • 8578 mesaje
    17 Mai 2010, 11:20
    4 2
    Emadd, mama mea s-a operat de fiere in urma cu aprox. 20 ani pe vremea cand nu era vorba de laser sau cand ecograf exista numa in bucuresti . In afara faptului ca a ramas cu o cicatrice destul de mare pe burta, e totul OK. Normal ca dupa operatie a urmat periada de covalescenta si regim alimentar, dar cu timpul a revenit la normal. Excesele nu sunt bune in nici un caz,nici cand ai fierea sanatoasa nici cand nu o mai ai. Eu iti doresc insanatosire grabnica si nu te lua dupa tot ce auzi, operatia de fiere in ziua de azi nu mai e o operatie asa de grea, exista lucruri mult mai grave.
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Mai 2010, 12:48
    1 2
    Asa este.
  •  
    • 272 mesaje
    17 Mai 2010, 14:37
    4 1
    Eu am facut operatia de "fiere" (colecist) acum aproape 3 ani, dupa ce suferisem ca dracu' vreo 3 luni, pana m-am hotarat sa scot pietrele alea (probabil c-au scos si "fierea").
    La doua luni dupa operatie, mancam fripturi de porc la gratar si n-aveam nici pe dracu'! In plus, ma luptam si cu echipamente de birotica (monitoare, unitati centrale)

    Acum, fac genuflexiuni cu haltera, lucrez la greu cu ganterele, arat si ma simt de un milion de ori mai bine ca inainte.
    Nu bravez, dar ma bucur de-o sanatate f buna in prezent, ceea ce va doresc la toate si tie emad!

    Operatia de fiere e mai simpla decat aia de apendice, nici nu mi se mai cunosc taieturile alea.
  •  
    • 726 mesaje
    17 Mai 2010, 15:07
    2 1
    romario...
    pai asta se si manaca cand iti scoti fierea...fripturi la gratar(de pui, vita, porc slab)...

    era grav daca le ziceai prajite
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    17 Mai 2010, 17:21
    1 1
    pericolul mare cand iti scoti colecistul e sa faci pietre pe canal. daca nu tii regim si nu bei lichide suficiente ai mari sanse sa patesti. asta se intampla in ani buni, chiar daca nu ti-e rau de la mancare. bunica si matusa mea au trecut prin asa ceva, plus ca matusa mea a patit-o rau de tot cu ficatul dupa operatia de pietre pe canal.
    asa ca mare grija.
    manancu usor si bea ceaiuri hepatice.
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Mai 2010, 20:06
    2 1
    Asta fac, tin regim, beau ceaiuri nu sunt o tipa neglijenta din fire.
    Si eu am avut piatra, destul de mare, o am cadou acasa
    Sper sa nu am complicatii.
    Cica jumatate din omenirea de pe aceasta planeta sufera de aceasta operatie.
    Ma consolez si eu, ce sa fac
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Mai 2010, 20:11
    5 0
    postat de: kti la data: 2010-05-17 17:21
    pericolul mare cand iti scoti colecistul e sa faci pietre pe canal


    Bai, de unde pana mea scoateti aberatiile astea?
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Mai 2010, 22:15
    1 0
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    17 Mai 2010, 22:22
    1 0
    nu sunt aberatii deloc. ia si tu un tratat de anatomie si vezi despre ce canal vorbesc. canalul prin care se varsa bila in colecist ramane intact. ala nu ti-l scoate nimeni. bila produsa de ficat se va varsa in continuare direct prin nacel canal in duoden.
    daca in continuare ramai cu acelasi stil de a manca alimente grele si de a nu bea lichide suficiente se vor forma pietre pe canalul respectiv. daca nu se descopera la timp, sunt f periculoase pentru functionarea ficatului pt ca blocheaza varsarea bilei in intestin.
    informeaza-te inainte sa -ti dai cu parerea.
    am 2 persoane in familie care au trecut prin asa ceva.
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Mai 2010, 22:27
    1 0
    stii macar de ce se formeaza pietrele alea?
    marea majoritate din cauza de colesterol, care in f multe cazuri nu are legatura cu alimentatia
  •  
    • 8578 mesaje
    17 Mai 2010, 23:15
    3 3
    kti, canalul ala de care vorbesti tu se numeste canalul coledoc si face legatura intre ficat si fiere si e subtire de grosimea unui bat de chibrit sau chiar mai subtire iar daca ai ghinionul ca o piatra de la fiere sa se duca pe canal, atunci il blocheaza si se varasa fierea in sange, ceea ce duce la icter, adica te ingalbenesti.
    ps: speriati fata degeaba, bine ca s-a operat daca nu mai mergea fara.
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Mai 2010, 23:19
    0 2
    bila ESTE secretata de ficat si depozitata in perioadele interdigestive in vezica biliara.

    atata timp cat nu faci abuzuri alimentare, nu sunt probleme dupa operatie.
  •  
    • 8578 mesaje
    17 Mai 2010, 23:26
    3 1
    scanteie ai dreptate, ficatul este cel care secreta bila, iar fierea se afla intre ficat si stomac si impidica ca intreaga bila secretata de ficat sa nu se duca toata direct in stomac..off anatomia asta..oricum ai dreptate
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    18 Mai 2010, 08:11
    0 2
    eu sunt de parere ca dupa o operatie dinasta nu te poti culca linistit pe o ureche.
    bunica mea nu a avut grija deloc la alimentatie si a facut 2 pietre pe canal in decurs de 10 ani.
    si la urma urmei colesterolul de unde provine? nu din alimentatie?
    aici nu e vorba de a speria pe nimeni, e vorba de a fi informat, dea sti care sunt riscurile. poate nu se intampla la toata lumea, fiecare organism reactioneaza intr-un anumit fel, dar nu strica sa mai inveti si din experienta altora.
  •  
    • 9899 mesaje
    18 Mai 2010, 09:19
    4 0
    Kti, hai sa-ti explic.
    Cunosc o persoana care tine un regim destul de strict, cam de prin 95, din cauza de tensiune oscilanta.
    O chestie pe care o mosteneste.
    Deci, omul mananca doar carne de pui si de curcan si peste, totul la gratar sau la cuptor. Legume la greu si uneori cartofi copti. A trecut pe ulei de masline si de samburi de struguri, doar cate o lingurita pe zi, in salata.
    Nu pune gura pe prajituri, decat la revelion si alte zile de sarbatoare si atunci cu mare grija, nu bea decat tot in ocazii de acest gen si atunci doar vin alb, cu masura.
    In schimb munceste 12-14 ore pe zi intr-un mediu super stresant.
    Si ghici ce?
    Colesterolul mare, foarte mare.
    Doctorii au spus ca nu ajuta cu nimic regimul asta draconic daca nu-si schimba locul de munca
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    18 Mai 2010, 12:50
    1 0
    nu te contrazic in ceea ce priveste stressul. in aceeasi oala sunt si eu. nu prea mananc gras, smanatana nu, dulciuri nu, multe fructe, sport zilnic si totusi am colesterolul peste 200. oboseala, stres si mostenirea genetica. aproape toata lumea din familie pe linie materna are probleme cu ficatul.
  •  
    • 1088 mesaje
    18 Mai 2010, 17:51
    2 0
    Va multumesc tuturor pentru mesaje.
    A venit vorba de colesterol in momentul de fata tin regim si il am 280, adica foarte mare
    Dar pe de alta parte ma gandesc ca inainte de criza la fiere, adica seara mancasem cartofi prajiti, salata cu maioneza si snitel. Iar seara la urgenta mi s-au luat analizele la sange si automat ca a iesit colesterolul mare. Sau ma insel? Poate ca doar ma incurajez si-mi spun ca sunt sanatoasa
    Locuiesc in Elvetia si aici baza e maioneza....bat-o vina! Incerc sa am grija de acum incolo, acum ma simt bine.
  •  
    • 1088 mesaje
    18 Mai 2010, 19:37
    5 0
    Stresul te ucide incet.
  •  
    • 9899 mesaje
    18 Mai 2010, 20:26
    0 0
    Emadd, bila ta era oricum bolnava si de aia a facut pe nebuna dupa masa aia copioasa
    Bine ca ai scapat de ea.
    Tre' sa ai grija o vreme dupa care mai bagi cate un snitel sau o maioneza din cand in cand.
    Nu-i nicio nenorocire.
    Nu ti se intampla nimik.
    Numai sa nu devina obisnuinta.
    Stresul face mult rau la colesterol. Si fumatul de asemenea.
    Asa ca daca fumezi, lasa-l.
    Iti spune un nene care fumeaza chiar in timp ce-ti scrie