Operatie bila/fiere

•  
    • 1089 mesaje
    15 Mai 2010, 19:18
    0 0
    buna tuturor.
    tocmai ce am fost operata, cu bine, la fiere de 2 zile.
    apelez la cei care au trecut printr-o asemenea operatie sa-mi imparateseasca din experientele lor.
    referitor la dieta de dupa, consecinte si altele.
    va multumesc!
  •  
    • 379 mesaje
    15 Mai 2010, 20:09
    1 0
    nu am fost operat de bila/fiere, dar iti doresc multa sanatate.
  •  
    • 1089 mesaje
    15 Mai 2010, 20:20
    0 0
    merci
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 09:47
    0 0
    Astept pareri. Va multumesc.
  •  
    • 161 mesaje
    17 Mai 2010, 10:00
    3 0
    Mama mea a fost operata de fiere acum 4 ani dar si acum tine regim.De exemplu daca mananca un ou are dureri in zona aceea foarte mari,mananca doar ce e sanatos la inceput manca fulgi de ovaz cu iaurt si se simtea foarte bine,acum e cu legume,fructe,lactate fara produse grase,mai scapa si cate o bucatica de carne dar nu-i prblema asa de mare.Multa sanatate.
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 10:03
    1 0
    iti multumesc mult.
    Da, s-a terminat cu grasimile, maioneza, sarmale si alte produse grase. Trebuie mereu avut grija
  •  
    • 161 mesaje
    17 Mai 2010, 10:10
    0 0
    Asa este,daca nu te ingrijesti o dai in altele mai grave si e pacat.Cu tmpul te obisnuiesti cu acest regim,e mai greu de sarbatori,mama nu statea cu noi la masa din cauza asta dar mai ciugulea cate o sarma ca nu putea sa se abtina.Sanatatea e cea mai importanta.
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:13
    3 0
    Emadd, nu te lua dupa ce spune lumea.
    Intreaba medicul care te-a operat.
    Eum am 3 anu de la operatie.
    Medicul mi-a spus ca tocmai de aceea am facut operatie, ca sa pot manca ce nu puteam manca inainte.
    Cuvintele lui au fost cam astea: " nu ai restrictie de niciun fel de efort si de la niciun fel de aliment, bautura, etc. Incepi sa mananci din fiecare cate putin, incetul cu incetul. Ce vezi ca-ti face rau, nu mai mananci"
    Deci, sfaturile babesti nu-si ai rostul.
    Tii un regim usor cam 2-3 luni, dupa care introduci usuor, usor, orice fel de mancare.
    Eu asa am facut si nu au fost probleme.
    Am constat ca alimentele care nu ma deranjau inainte de operatie imi faceau rau dupa si invers.
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 10:14
    0 1
    Am auzit persoane care nu au tinut un regim dupa operatie si au facut ciroza la ficat. De asta astept pareri din partea voastra.
    Citrice, asa mi-a zis si mie dr. ca pot introduce in alimentatie in timp cam orice dar NU GRAS ca se imbolnaveste ficatul. Acum ficatul lucreaza singur.

Nu vreau sa cred ca sunt chiar bolnava, astept sustineri.
    Va pup
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:15
    0 1
    Prostii.
    Tocmai, ficatul este afectat daca ai fierea bolnava si nu o scoti.
    Nu invers.
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:17
    0 0
    O sa vezi, n-o sa-ti vina sa crezi ce bine te simti dupa aceea si ca poti manca orice fara sa ai dureri.
    In limite normale, fireste.
    Iti spun din proprie experienta.
  •  
    • 161 mesaje
    17 Mai 2010, 10:17
    1 0
    Nu e adevarat,nici pentru un om sanatos nu sunt indicate anumite alimente "grele"dar unuia carui ii lipseste un organ esential zic eu pentru buna functionare a organismului.Acum depinde de fiecare cum isi menajeaza sanatatea iar daca nu te doare nimic nu inseamna ca esti sanatos tun.
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 10:18
    0 0
    Fierea o am scoasa, ficatul trebuie protejat, asta este ideea.
    Dupa parerea mea, toata viata trebuie mancat cu limita si nu gras asta pentru a avea o sanatate buna.
    Intr-adevar dupa operatie si pana in momentul de fata ma simt f bine.
    Merci pt mesajul tau
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:20
    0 0
    Edenevysh, eu nu am spus sa exagereze si sa manance orice minune ii trece prin cap.
    Eu vorbesc din experianta unei persoane care a avut astfel de probleme ani de zile si care a suferit o operatie de acest gen
    Nu vorbesc din reviste sau din auzite ci am spus exact ce mi-au recomandat medicii.
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 10:21
    0 0
    Ai dreptate citrice. Asta sustinem si noi nu gras si cu limita.
  •  
    • 161 mesaje
    17 Mai 2010, 10:23
    0 0
    Tocmai ce spuneam ca nici pentru un om sanatos nu sunt bune anumite grasimi si minuni din astea culinare.Odata scoasa fierea ficatul preia functia pe care o avea deci o munca in plus si daca il mai soliciti cu vreo porcarie tot sa te simti bine.
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:26
    0 0
    Emadd, o sa vezi ca, in primele 3-4 luni o sa slabesti foarte mult.
    Asta e o bucurie, normal
    Insa sa ai grija dupa aceea pentru ca te poti ingrasa foarte usor, fara sa-ti dai seama.
    Sa bei multe lichide acum, dupa operatie.
    Cat de multe poti. Ceaiul este foarte bun sau apa lu lamaie.
    Incearca sa mananci fructele fara coaja la inceput, mai ales perele si merele.
    Si evita pepenele verde vreo 2-3 luni. Mananca pepene galben.

Iti spun astea pentru ca eu am primit o lista cu alimente mai grelute pentru perioada de refacere.
  •  
    • 725 mesaje
    17 Mai 2010, 10:30
    0 0
    m-am operat in ianuarie.

m-am chinuit..fizic..vreo cateva saptamani. nu putea dormi decat pe spate.

am tinut regim strict vreo doua luni. acum mai scap si la prostii..sarmale, cascaval, sunca presata, prajituri de la cofetarie.
    Cand nu-mi merge ceva imi vine sa vars.
    De obicei, in w-end mai ma rasfat un pic...dar in timpul saptamanii tin regim: fagaras, salata, iaurt, cereale, pui la grill, carne slaba in general, chec de casa, o placinta de casa slaba, nu foarte grasa...

am fost sfatuita sa iau un hepatoprotector..si am inceput cu spirulina ...3 / zi..se pot lua mult mai mult dar imi este suficient.

cum a spus citrice..si cuvintele medicului meu au fost la fel... nu am restrictie de niciun fel de efort si de la niciun fel de aliment, bautura, etc. Incep sa mananc din fiecare cate putin, incetul cu incetul, sa observ ce-mi face rau.., nu mai mananc.

medicul tau ce a spus???

daca mai ai vreo intrebare, spune-mi.
  •  
    • 2642 mesaje
    17 Mai 2010, 10:32
    0 0
    Magda, mie mi-a spus medicul ca la inceput este foarte important sa incerci sa dormi pe burta.
    Chiar daca aveam ceva dureri sa stii ca am incercat si m-am vindecat mult mai repede.
  •  
    • 1089 mesaje
    17 Mai 2010, 11:00
    0 0
    Va multumesc pentru reactiile rapide.
    Joi merg sa-mi scoata atele de la operatie (laparoscopica).
    Ma simt ok ca mananc sanatos zic eu, peste, cascaval slab, iaurt, grefruit, mere, supa mixata si altele.
    Probleme cu kg nu am fiindca faceam sport, asta pana la operatie, de 4 ori pe saptamana dar e bine daca mai pot slabi un pic fara efort.
    Pot dormi pe o parte fara nici o problema, ma cam mananca locurile operate dar e semn de vindecare.
    Sunt si eu ca un copil acum
    La toaleta mergeti normal, regulat?
    Citrice ce mult conteaza o incurajare, nici nu-ti inchipui (te pup)