Cosmetice Avon - bune sau nu?

•  
    • 4 mesaje
    29 Sep 2004, 23:54
    0 0
    Salut fetelor! E prima oara cand scriu pe forum, poate subiectul meu a mai fost abordat dar sper sa aflu parerile voastre.
    Intrebarea mea este ce parere aveti despre produsele Avon?
    Ma gandeam sa devin reprezentant si voiam sa vad ce credeti voi, eve de toate varstele, despre aceasta marca. Mai e cineva reprezentant aici care imi poate da vreun sfat? Se merita?
  •  
    • 4 mesaje
    30 Sep 2004, 00:00
    0 0
    hmm..tot eu imi raspund.. am pus acest mesaj pt ca cel anterior - "cel mai bun rimel" continea pareri diferite. O eva ne lauda un rimel avon iar apoi o alta se pronunta cu totul impotriva, nu numai la rimel ci la toate produsele. Chiar nu-i bun nici unul? Eu am incercat, dar nu foarte multe. Nu mi s-au parut nici mai bune decat Nivea, Dove sau altele asemanatoare, dar nici mai proaste. Iar la pret cam la fel.
  •  
    • 380 mesaje
    30 Sep 2004, 00:29
    0 0
    Mariyana,
    eu sunt genul de tipa care nu prefera un anumit brand name de cosmetice. De Exemplu, pt rimel imi place Lancomesau Cristian Dior, pt fond de ten, Chanel DAR sunt multe produse si din gama de la Avon care imi plac. De exemplu, imi plac lacurile de unghii. Ca si rimel, au ei ceva rimel regenerator pt gene, dush gelurile miros super...etc

Sunt de multa vreme in Business ..deci stiu ce fac..si eu zic ca sunt destul de buni.
  •  
    • 380 mesaje
    0 0
    Mariyana,
    eu sunt genul de tipa care nu prefera un anumit brand name de cosmetice. De Exemplu, pt rimel imi place Lancomesau Cristian Dior, pt fond de ten, Chanel DAR sunt multe produse si din gama de la Avon care imi plac. De exemplu, imi plac lacurile de unghii. Ca si rimel, au ei ceva rimel regenerator pt gene, dush gelurile miros super...etc

Sunt de multa vreme in Business ..deci stiu ce fac..si eu zic ca sunt destul de buni.
  •  
    • 380 mesaje
    0 0
    Mariyana,

•  
    • 9 mesaje
    30 Sep 2004, 01:19
    0 0
    buna maryiana!
    ca si tine am vazut pe forum si pareri pro dar desigur, si destule contra. Dar daca ma gandesc bine pareri impartite am vazut si despre cele mai multe firme de cosmetice. Bine, nu compar Avon cu L'Oreal sau mai stiu eu ce companii de genul asta, dar mie una mi se pare ca sunt produse bune,la preturi bune (cand sunt reduse).
    eu sunt reprezentant si daca vrei poti sa ma intrebi orice si despre activitatea asta. in masura in care stiu iti voi raspunde cu placere.
    hai sa-ti spun la ce concluzii am ajuns eu, ce produse mi se par bune si care lasa de dorit. din fericire ca reprezentant am discount destul de mare la produse (in functie de comenzile pe care le am chiar pot sa iau produsele mele gratis) si astfel am ajuns sa am marea majoritate a produselor. Normal ca o crema mai scumpa (de exemplu cele care sunt nereduse la 270.000 si 50 ml) este mult mai buna decat una de 100.000 si de 125 de ml. Sunt si produse care nu mi-au placut de loc dar sunt si unele care in cazul meu au fost perfecte.
    de exemplu, va recomand tuturor (care mai aveti probleme cu cosurile desigur) crema abraziva din gama Clearskin. Eu am avut Pure Zone de la L'Oreal, mi s-a parut bun insa culmea, crema asta (luata cu 80.000 cand a fost in oferta) a avut rezultate si mai bune.
    nu va recomand in schimb parfumurile cele mai ieftine de la Avon (cele la 200.000) - Love Blush si Exotic Waters - pt ca tin f putin. In schimb incercati cu incredere apele de parfum (in ultima brosura sunt reduse la 384.000) mai ales Little Black Dress si Perceive. Sigur, daca aveti bani destui avantati-va la parfumuri de lux de la Armani, Givenchy, etc; nu poti desigur sa faci comparatie intre Perceive si unul dintr-acesta, dar cred ca sub raportul calitate-pret sunt excelente. desigur, cred ca ati vazut toate reclama la Today, primul parfum de lux de la Avon, miroase f bine si tine mult mai mult decat toate celelalte insa si la pret se cunosc calitatile astea ale lui - 800.000. (apropo, daca intereseaza pe cineva sa ia parfumul mai ieftin decat in brosura - 650.000 cu gentuta de seara inclusa sau 550.000 fara gentuta, sa-mi lase un mesaj aici).
    alte produse care imi plac f mult sunt cele din gama Senses (gelurile de dus!!) si mai ales spumantele care miros superb si fac ff multa spuma. Eu am mai incercat de pe piata spumant Mitia ( 1 litru la 50.000 lei), de 3 ori mai ieftin decat unul Avon la reducere, insa am vazut diferenta f clar.
    am incercat si sampon de la Avon insa nu prea mi-a placut. parul stralucea si parea f sanatos dar mi l-a ingrasat rau de tot si am renuntat la el. Acum folosesc fructis si imi place! In schimb am incercat ( dupa ce mi-a recomandat o prietena care-l cumparase ) serul pt varfuri despicate. E micut (la 30 ml) - 130.000 redus insa e f bun.
    inca ceva, nu v-as recomnda sa va luati vreo pudra stralucitoare de corp pt ca mi-am luat eu si nu prea mi se pare ca straluceste si nici parfumul nu se mentine. (e valabil si pt pudrele de acelasi tip de la oriflame)
    Ok, sper ca nu am plictisit prea mult si sper sa va ajute ce am spus eu daca vreti vreodata sa luati ceva de la Avon. si astept si parerile altor eve despre ce produse ati incercat si cum vi s-au parut. Si inca un mic sfat (mai ales pt evele eleve sau studente, asa ca mine, care nu au in general de cheltuit milioane pe produse cosmetice) eu va recomand sa deveniti reprezentanti Avon (sau de ce nu si Oriflame sau mai nou am mai vazut Faberlick - nu stiu la ei cum sunt discounturile) pt ca va luati produsele pt voi cu pana la 30% discount si dupa cum am spus si mai sus, in functie de comanda poti sa te alegi cu produse gratuite. De exemplu la o comanda de 2.5 milioane poti sa-ti comanzi si tu ca reprezentant produse de 800 000 si nu platesti nimic. Cred ca prin asta ti-am raspuns daca se merita.
    Pa!
  •  
    • 4 mesaje
    30 Sep 2004, 13:23
    0 0
    mersi pt raspunsuri RoBlondy, kamelutza.. suna bine ce mi-ai spus.. astept si parerea altor eve care sunt reprezentanti. ceau!
  •  
    • 410 mesaje
    30 Sep 2004, 16:21
    0 0
    salut fetelor!
    si eu mi-s reprezentant Avon... eu eram cea care-am denigrat rimelul de la Avon...
    da, pai si sunt de parerea lui RoBlondy, adica raportul calitate-pret este bun la unele produse... eu recomand lacul de unghii, care e rezistent, dar nu cel ieftin din gama Trendy, ca si ruj imi place cel rezistent la transfer care la aplicare are o textura cremoasa, apoi se mai intareste, care e rezistent intr-adevar...
    imi mai place gama SkinSoSoft (are un placut miros floral, aici depinde de gusturi, unora s-ar putea sa li se para dulceag), nu-mi plac noile geluri de dus Senses...
    acum imi voi cumpara parfumul Individual Blue, care miroase bine, si are o reducere substantiala de la 400 si ceva de mii la 270.000 (plus reducerea de reprezentant, care e maxim de 25%, nu de 30% cum spunea RoBlondy).
    Iar in ceea ce priveste parfumul Today, parerea mi-am mai spus-o si cu alta ocazie pe site, in discutia anterioara despre Avon.
    in concluzie, cea mai mare parte din produse isi merita banii, insa sunt si unele care nu au o calitate deosebita, acum depinde si de gusturile fiecaruia si de ceea ce-i prieste si ce nu (eu, sper ex., nu agreez parfumurile Avon in general, mi se par prea dulci, sau rimelul, pentru care prefer sa dau bani mai multi, dar sa fie de cea mai buna calitate).
    sper ca v-am ajutat cu spusele mele... succes!
  •  
    • 1151 mesaje
    30 Sep 2004, 18:37
    0 0
    mi se par f bune produsele , daca raportam calitatea la pret .eu le iau la reduceti plus reducerea de 25 la suta ..asa ca le iau super ieftine am putut sa incerc multe ...nu imi plac cremele de corp de pepene galben,crin mai toata gama ..miros frumos in tub, dar pe piele nuu ..in rest imi plac f mult toate , au si gama foarte variata , mereu apare ceva nou .
  •  
    • 68 mesaje
    30 Sep 2004, 20:04
    0 0
    Kamelutza, sunt de aceeasi parere cu tine! Si eu sunt reprezentant de ceva vreme si ma descurc destul de bine. Nu pot spune ca poate inlocui nici pe departe un salariu dar cel putin stii ca iei exact atati bani cati meriti Initial am intrat in "afacere" pentru a-mi cumpara produsele mai ieftin...iar comenzile altor cunostinte au aparut pe parcurs. Oricum pentru o studenta este excelent sa ai produse mai ieftine si ceva bani de buzunar.
    Asa ca, Maryiana, nu risti absolut nimic incercand aceasta "experienta" Succes!
  •  
    • 9 mesaje
    30 Sep 2004, 22:04
    0 0
    hello! it's me again.
    voiam sa mai precizez ceva. am spus discount pana la 30% pt ca daca in decursul unui an vinzi produse de 35.000.000 lei la comenzile urmatoare primesti 30% discount. in mod normal discountul e cum a spus criskitty, de 25%.
    daca te hotarasti sa devii reprezentant lasa-mi un mesaj si ne putem intalni sa mergem impreuna la sediu sa te inscrii.
    in rest pupici pt voi toate!
  •  
    • 4 mesaje
    6 Oct 2004, 20:13
    0 0
    it's me again.. multumesc tuturor pt raspusuri si mai astept si alte pareri. va pup!
  •  
    • 62 mesaje
    7 Oct 2004, 14:19
    0 0
    hm, eu sunt o fosta reprezentanta si coordonator avon. intradevar, unele produse sunt bune, dar prea putine, pot sa zic c-am experimentat de toate pt toti. si ... nu va mai amagiti calculand sumele alea industriale, pe luna ce va ramane? poate ceva produse. nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar daca intradevar aveti bani de cheltuit pe cosmetice, nu e AVON-ul firma care sa va multumeasca in totalitate. bafta multa celor ce sunt deja in afacere. pupici.
  •  
    • 18 mesaje
    11 Oct 2004, 19:13
    0 0
    ... iar discountul e in functie de valoarea comenzii:
    -Comanda intre 900.000 si 2.100.000 lei are 15% discount
    -Comanda intre 2.100.000 si 3.300.000 are 20%
    - si abia la comenzile de peste 3.300.000 e de 25%

... asa ca, depinde de cata si ce fel de clientela ai ... iar la cati reprezentanti Avon sunt ... e cam greu cu profitu' ...
    ... ca produsele sunt bunicele, asta e drept, dar pot spune ca am gasit produse ieftine de pe piata cu mult mai bune ca la Avon si produse scumpe din magazine de lux cu mult mai proaste decat la Avon ...
  •  
    • 1401 mesaje
    20 Iul 2005, 22:07
    0 0
    Sunt si eu o fosta reprezentanta Avon. Cunosteam foarte bine produsele, pentru ca am incercat multe din ele. Unele mi-au placut, altele nu. De exemplu, mi-a placut foarte mult crema de protectie pentru sezonul rece (o folosesc si acum, mi-o iau in fiecare iarna), dar nu mi-a placut crema de piersici Naturals. Mi-a placut rimelul Gene mai lungi, dar nu mi-a placut rimelul Multiefect. Mi-au placut parfumurile Far Away si Incandessence, si mai putin LBD. Mi-au placut unele produse din gama Naturals, si nu mi-au placut altele. De asemenea, mi se par foarte bune mastile, gelurile de dus, deodorantele roll-on si cremele de maini, dar sampoanele sunt execrabile. Si tot asa. Eu cred ca orice firma are produse bune, dar si rebuturi. Se intampla si "la case mai mari", nu numai la Avon sau Oriflame. Eu imi aleg de la fiecare ce mi se pare mai bun si ce-mi prieste mai bine. Va pup!
  •  
    • 218 mesaje
    20 Iul 2005, 22:59
    0 0
    nu sunt reprzentant dar am aproape cam toate produsele Avon.serios!sora mea e si cum sunt maniaca la cosmetice mi se parea mai leger sa stau acasa si sa astept coletul si sa platesc mai tarziu decat sa ma falfai prin oras.si cum sunt "ca romanu de rand" mi se parea "mai avantajos" la pret dar daca stau si ma gandesc ca dadeam cate 1 mil-2 pe luna(cu tot cu discount ca de era sormea) puteam sa-mi iau de firma.parerea mea:cremele-bunicele (imi place mult cea de noapte cu lapte si botanic de zi),fardurile crema:bune(si cele rezistente la transfer si cele crema de la beyond color),fardurile mate-NU! (sunt atat de compacte ca freci cu buretetelul ala pana faci lustru la propriu si abia abia se ia si nici nu se vad bine),rujurile-bune,chiar imi plac,luciurile-la fel bune,parfumurile-nu prea tin(dupa 10 min pa pa miros,trebuie sa bagi nasu in bluza sa simti)dar nu am incercat gama today si sincer la pretul ala nici nu ma risc,demachiante si gamele pt curatarea tenului-bune(curata intr-adevar,dar nu va asteptati sa dispara cosurile ca nu se va intampla.poate la inceput vi se pare o ameliorare dar nu tine mult,dar CURATA DE SCARTAIE PIELEA),creioanele de ochi,buze,sprancene-chiar bune,mai putin cel care se poate inmuia in apa pt un efect mai "dramatic" care se intinde indferent de cum il folosesti(daca dai cu fard deasupra sau dedesubt e ok dar care mai e rostul creionului atunci?)
  •  
    • 218 mesaje
    20 Iul 2005, 23:20
    0 0
    rimelurile-bune(adica normale,sa nu va asteptati la gene incredibil de lungi sau pline de volum),gelurile de dus si spumantele-chiar bune si miros super(pacat ca spumantele se termina repede),din anticelulitice,pt vergeturi bla bla singurul care mi-a placut a fost "firm&sculpt" pt sani dar cum nu prea aveam nevoie de el poate ca mi s-a parut mie ca e bun restul NU! mai ales prostia aia pt picioare(corectot pt picioare) care daca nu asti bronzata bine bine raman numai urme de la el pe picioare si inafara de o stralucire a picioarelor nu vad ce pare chestie face,produsele Skin So Soft-bune dar sincer mai mult imi placea formula veche ,mirosea mai bine,iar daca ai alergie la ele ai pus-o ca te mananca pielea. Spuneam de piele care scartaie efectiv dupa spalare-ma refeream la gelul de curatare "purepore-fecton"dar vad ca in locul lui a aparut o spuma si nu stiu cum e,evitati luciurile din tbulet mic fara aplicator gen "trebuie sa il am" pt ca e un chin aplicarea(apesi si te trezesti cu un kil pe buze si se ia f repede),fondurile de ten-hidratant cu reflexe(iac!!,pateaza si ai senzatia ca arata bine si cand iesi din casa te intreaba lumea daca te-ai dat cu autobronzaturi in straturi),personal match(e chiar BUN,imi place),beyond color(mie una nu mi-a placut pt ca era ff gras),perfect wear(da!!!chiar acopera dar IMPORTANT sa nimeresti culoarea potrivita ca 1 data am luat o nuanta mai rozie decat tenul meu si parca aveam o masca pudrata,dar apoi am luat ce-mi trebuia si nici nu-ti dai seama ca esti machiata si tenul arata fff bine,acopera),cel calmant(si asta imi placea dar nu l-am mai vazut in catalog),cel de lacolor tend(nu l-am mai folosit de ani buni dar stiu ca uimitor! imi placea,acum nu stiu daca i-au schimbat textura,insa si atunci daca nu il intindeai ff bine parea o masca).
  •  
    • 218 mesaje
    20 Iul 2005, 23:30
    0 0
    fondul de ten compact 3 in 1 (super),pudrele-chiar bune si cele mate si compacte imi plac;perlutele bronzante si cele pt iluminare-super,mai ales cle bronzante,luciurile imi plac glazewear si mai ales cele mozaic,ojele-bune(eu am si unghii rezistente si pe care tin oricum mult oja si ma tin vreo sapt),tratamentele de unghii-bunicele dar TRUC:eu foloseam oja si pe deasupra lacul pt intarire sau exfoliere(nu mai stiu sigur si nu ma pot uita acum ca-i acasa)si tinea oja si pana la 2 sapt si lucioase;cele autobronzante-NU!prefer Herbagen,cele pt protectie solare-bunicele,cele pt picioare-chiar bune,sampoanele-nu imi plac,periile in scimb sunt super. Nu mai imi vine nimic in minte acum dar daca ma duc acasa mai descoper eu ceva si in plus MA DOR MAINILE!!!pupici
  •  
    • 218 mesaje
    20 Iul 2005, 23:35
    0 0
    cocluzia mea:Avon-rujuri,luciuri,nele),farduri crema,geluri de dus,fonduri de ten,pudre-ok.la farduri compacte Oriflame e chiar ffffffff bun(tin si pe ochi mult,se aplica usor si tin si ele mult chiar da-s mici).acum astept Faberlic-ul ca m-am reprofilat ca de la Avon si Oriflame am cam tot.
  •  
    • 38 mesaje
    21 Iul 2005, 11:31
    0 0
    si eu sunt reprezentant oriflame...si vreau sa va spun ca poti sa faci bani f frumosi....dar depinde f mult in echipa in care te inscrii...si ce coordonator ai. eu sunt de 3 ani...si nu-mi pare rau deloc...si am avut multe satisfactii de-a lungul timpului...pe langa cele materiale....