preotul argatu

•  
    • 33 mesaje
    8 Apr 2010, 19:07
    0 0
    buna evelor..am si eu o intrebare...daca ati putea sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscatoare...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea ....imi doream foarte mult sa ajung sa vorbesc cu el pentru ca am niste probleme ,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea ca nu de aia m-am dus am auzit ca face slujbe de dezlegare ,pentru sanatate si sporul casei ,nu am reusit sa ajung nici cu un acatist la el pentru ca nu am stiut ca acolo la biserica poti sa intri sa asisti la slujba doar daca te imbraci in fusta sau rochie ,nu este permis accesul femeilor in tinuta barbateasca are si o placuta in sensul acesta la intrarea in biserica ....multa lume care a fost la el spune ca dupa mai multe slujbe si-au gasit alinarea si Dumnezeu le-a aratat drumul cel drept pentru as rezolva problemele pe care le aveau de ceva timp ....as vrea sa va intreb daca stiti cum se fac aceste slujbe ...am inteles ca se fac lunea pentru sporul casei,miercuri pentru sanatate si vineri pentru dezlegari ....daca stie cineva mai exact cum se procedeaza va rog mult sa-mi spuneti si mie ....sa nu ma intorc si de data asta fara rezultat de la preot ....am inteles ca trebuie sa duci 7 lumanari si doua plicuri de tamaie si am inteles ca lasi un bilet acolo pentru 40 de zile si maxim 15 20 ron cica asa ii lasa toata lumea ca preotul nu cere ...va rog mult daca stie cineva la ce ora se fac slujbele ca am inteles ca le face seara .....va multumesc anticipat .....o seara placuta va doresc
  •  
    • 17 mesaje
    9 Apr 2010, 17:49
    1 4
    Un misogin frustrat si preotul asta. Nu-mi plac discriminarile intre sexe declansate de biserica. Eu n-as avea incredere intr-un preot care-mi interzice sa intru in biserica pentru ca nu m-am imbracat in rochita..
  •  
    • 17 mesaje
    9 Apr 2010, 17:50
    1 3
    Nu cred ca Dumnezeu ne judeca dupa stilul vestimentar. Mi se pare absurd!
  •  
    • 12 mesaje
    11 Feb 2011, 17:37
    1 2
    liaana said:
    Un misogin frustrat si preotul asta. Nu-mi plac discriminarile intre sexe declansate de biserica. Eu n-as avea incredere intr-un preot care-mi interzice sa intru in biserica pentru ca nu m-am imbracat in rochita..

Imi pare rau de tine daca gindesti asa. Si parintele Iustin Pirvu spunea ca femeia in pantaloni si cu capul descoperit  , in biserica ,este uriciune in fata Maicii Domnului. Si la orice manastire la care vrei sa te duci , nu te lasa sa intri daca nu ai fusta si capul acoperit.
    De tine depinde daca vrei intelegi ori nu si daca respecti cei te invata cei mai  batrini . Tot spre binele nostru este , si trebuie sa dam ascultare .
    Si iti mai spun ceva .....daca te rogi si nu esti in fusta si cu capul acoperit .....nu este primita rugaciunea.

•  
    • 12 mesaje
    11 Feb 2011, 17:40
    1 0
    bulinutzakissu said:
    ...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea ....imi doream foarte mult sa ajung sa vorbesc cu el pentru ca am niste probleme ,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea

Parintele Argatu Stefan nu deschide cartea . De unde va veni asta ?

Acest mesaj a fost editat de către Duotatu: 11 Feb 2011, 17:41
  •  
    • 102 mesaje
    12 Feb 2011, 09:42
    1 0
    Fetelor,

Am si eu o mare rugaminte. Imi doresc mult sa ajung la preotul Argatu, dar nu am masina si nici nu am cu cine. Daca cineva din voi merge, poate reusim sa mergem impreuna. Stiu ca e mult ceea ce cer, dar chiar am nevoie, iar cea care se milostiveste sunt sigura ca Dumnezeu ii va rasplati fapta, si eu la randul meu. Multumesc.
  •  
    • 574 mesaje
    13 Feb 2011, 13:28
    1 0

bulinutzakissu said:

...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea

,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea ca nu de aia m-am dus am auzit ca face slujbe de dezlegare ,pentru sanatate si sporul casei ,

nu am stiut ca acolo la biserica poti sa intri sa asisti la slujba doar daca te imbraci in fusta sau rochie ,nu este permis accesul femeilor in tinuta barbateasca are si o placuta in sensul acesta la intrarea in biserica ....multa lume care a fost la el spune ca dupa mai multe slujbe si-au gasit alinarea si Dumnezeu le-a aratat drumul cel drept pentru as rezolva problemele pe care le aveau de ceva timp ....

....am inteles ca trebuie sa duci 7 lumanari si doua plicuri de tamaie si am inteles ca lasi un bilet acolo pentru 40 de zile si maxim 15 20 ron cica......... 

Este scris sa te rogi pentru suflet, cine se roaga pentru trup cum ar fi sanatate, spor si toate cele necesare lui in zadar se amageste !

Tie ti se vor inmulti necazurile tale de femeie toata viata cat timp apelezi la preoti clarvazatori, contribui la pacatul acesta precum eva cu marul si este scris ca femeii care zminteste sa i se inmulteasca mereu necazurile.

Se pare ca acum ai ajuns la biserica daca ai aflat ca face parte din bunul simt inainte de toate ca femeia sa intre in biserica in haine femeiesti si cu parul acoperit si intoteauna in partea stanga, asa sunt majoritatea bisericilor din moldova.

Mai trebuie sa sti ca Cel Rau te lasa daca te indrepti, daca dupa ce ai ajuns bine te intorci la pacate o sa vina cu alti 7 la tine, adica daca te duci la biserica trebuie sa te duci mereu, nu trebuie sa te duci pentru ghicit, citire de bine si de spor, mergi si te roaga femeie nu alerga dupa minuni caci in zadar alergi si inca esti neostenita.

Toate cele de Bine vin De La Dumnezeu iar daca omul crede ca le are preotul de la sine se amageste in putreziciunea lui de muritor, Dumnezeu nu-Si vinde Bunatatea nici in veacul acesta si nici in vecii vecilor !

Primesc binecuvanatare doar cei care-l Cauta Pe Dumnezeu si care merita, Pe Dumnezeu nu-L insala nimeni !

Cand te duci la biserica nici tamaie sa nu duci, nici lumanari, de acolo mirenii cumpara nu le duc inapoi, iar bani...pui in cutia milei cat consideri.

Nu te mai lua dupa ce spune lumea ca lumea te trage in pacat, lumea de astazi vrea sa legalizeze prostitutia, incestul si toate pacatele care vor aduce moartea, invata din carti femeie nu de la telenoveliste !

•  
    • 1 mesaje
    4 Ian 2012, 14:12
    4 0
    bulinutzakissu said:
    buna evelor..am si eu o intrebare...daca ati putea sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscatoare...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea ....imi doream foarte mult sa ajung sa vorbesc cu el pentru ca am niste probleme ,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea ca nu de aia m-am dus am auzit ca face slujbe de dezlegare ,pentru sanatate si sporul casei ,nu am reusit sa ajung nici cu un acatist la el pentru ca nu am stiut ca acolo la biserica poti sa intri sa asisti la slujba doar daca te imbraci in fusta sau rochie ,nu este permis accesul femeilor in tinuta barbateasca are si o placuta in sensul acesta la intrarea in biserica ....multa lume care a fost la el spune ca dupa mai multe slujbe si-au gasit alinarea si Dumnezeu le-a aratat drumul cel drept pentru as rezolva problemele pe care le aveau de ceva timp ....as vrea sa va intreb daca stiti cum se fac aceste slujbe ...am inteles ca se fac lunea pentru sporul casei,miercuri pentru sanatate si vineri pentru dezlegari ....daca stie cineva mai exact cum se procedeaza va rog mult sa-mi spuneti si mie ....sa nu ma intorc si de data asta fara rezultat de la preot ....am inteles ca trebuie sa duci 7 lumanari si doua plicuri de tamaie si am inteles ca lasi un bilet acolo pentru 40 de zile si maxim 15 20 ron cica asa ii lasa toata lumea ca preotul nu cere ...va rog mult daca stie cineva la ce ora se fac slujbele ca am inteles ca le face seara .....va multumesc anticipat .....o seara placuta va doresc

Buna bulinutzakissu,

E foarte bine ca ai fost la Preotul Argatu. Poate asta a fost calea prin care Dumnezeu a gasit de cuviinta sa-ti vorbeasca. Cine nu cauta nu gaseste si cine nu intreaba nu i se raspunde. Nu trebuie sa iti pierzi rabdarea daca nu reusesti din prima totul si chiar daca vei face mai multe drumuri, pana sa ajungi la Parintele, sa fii sigura ca merita efortul si ca nu te vei duce degeaba. Cat despre tinuta..., nu te speria! Si nici nu pleca urechea la toate comentariile rautacioase de pe forum. Daca lumea s-a indepartat de Biserica iar femeile au inceput sa poarte pantaloni si sa se macheze, chipurile pentru ca ... s-au emancipat, nu inseamna ca Biserica greseste cand ne cere o tinuta decenta. Am indraznit sa-ti dau un raspuns, tie si celor care sunt in situatia ta, pentru ca si eu am incercat sentimentele prin care treci tu. Nici eu nu intelegeam de ce femeia trebuie sa poarte fusta si sa fie cu capul acoperit si marturisesc sincer  ca si acum mai intru in pantaloni si cu capul descoperit in biserica dar  am inteles totusica din respect si dragoste pentru Dumnezeu, Maica Domnului si nu in ultimul rand pentru parintii (preotii sau calugarii) din biserica, facem asta. Se numeste ascultare. Nu e misoginism nici din partea preotilor si nici a Bisericii ci doar respectarea unei randuieli ce denota respect si decenta. Asa cum nici la nunta nu ne ducem in trening, nici in biserica nu intram oricum.

Acum, ca ne-am imbracat in fusta (preferabil una decenta prin care sa nu se vada toate formele) si avem apul acoperit (nu cu batista ) ci cu un sal (pe care putem sa-l asortam foarte bine la tinuta si sa il purtam chiar si in afara bisericii), mergem din nou la Parintele Argatu.

Cum ne ducem? Cu mandrie? Suparandu-ne ca nu ne-a primit din prima, desi am batut atata cale? Nu! Ne ducem cu smerenie si cu credinta ca Dumnezeu ne va invata ce sa facem. Din cate ai zis tu, e foarte multa lume. Poate nu vei reusi nici de data asta sa intri dar cu siguranta ca te vei folosi auzind istorisirile si necazurile atator altor persoane in situatii poate mult mai grele decat a ta. Poate iti vei da seama ca necazul tau e prea mic pentru a apela la parintele Argatu sau dimpotriva vei insista. Inainte de a intra la Parintele, totusi, incerca sa asisti si la celelalte slujbe din biserica (la Sf. Liturghie, la Sf. Maslu, la Privegherile care se fac seara) si sa te rogi Maicii Domnului sa te ajute. Nu te preocupa de ceea ce trebuie sa-i duci parintelui sau de alte formalisme! Nu astea sunt importante ci sinceritatea si curatia inimii tale. "Biletelul" cum i-ai spus tu, este un Acatist. O bucata de hartie pe care tu iti scrii necazul ca sa stie parintele pentru ce sa se roage, insa nu "biletelul" este important si nici suma de bani pe care ii lasi odata cu biletelul  ci rugaciunea parintelui.  Parintele se roaga pentru tine 40 de zile pentru rezolvarea problemei tale si ale tuturor celorlalti. Roaga-te si tu impreuna cu el, acasa, la serviciu, la scoala. Nu te descuraja daca nu ai reusit din prima. Mai du-te. Incet, incet, vei invata randuiala, vei invata ca parintele face anumite slujbe si rugaciuni pentru diferite trebuinte si necazuri ale noastre, vei invata cat de important este sa ne rugam si noi impreuna cu parintele acolo unde suntem, ca nu e suficient numai sa ne ducem o data pe an la Parintele ci ca trebuie sa ne ducem si Duminica la Biserica la Sf. Liturghie, sa ne gasim un duhovnic, sa ne spovedim si impartasim cu trupul si sangele Mantuitorului (lui IIsus Hristos). Toate astea le-am invatat si eu ca si tine ...in timp. Si toata viata vom invata. 

Cat despre suma de bani care spune lumea ca o lasa preotului ... sa nu iti faci probleme! Asta reprezinta jertfa ta pentru Dumnezeu.Poate sa fie mai mica sau mai mare, dupa posibilitati. Jertfa vaduvei care a dat un banut din ceea ce avea a fost mai bine primita decat banii bogatului. Indiferent de cat dai insa,  e bine "sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta" (adica sa nu te lauzi cu cat ai dat). Lumanarile si tamaia sunt de asemenea jertfa ta adusa lui Dumnezeu si cu siguranta Parintele nu se va supara daca nu duci din prima lumanarile si tamaia. Pentru linistea ta, poti sa-l intrebi chiar pe perinte de ce se aduc lumarile si tamaia si ce semnificatie au acestea. (Sunt folosite probabil tot pentru tine, cand parintele se roaga pentru rezolvarea problemelor tale).

In incheiere, ca si o concluzie, sfatul meu pe care ti-l dau tie personal cat si tuturor celor care au nevoie, este ca, indiferent daca ai renuntat sau nu intre timp la ideea de a te duce la Parintele, sa mai incerci, "sa mai bati la usa, ca sa ti se deschida". Si sa nu te superi daca nu reusesti din prima ceea ce ti-ai propus. Cu siguranta nu te vei intoarce fara folos. Asa cum  un parinte nu ii da copilului lui ceea ce vrea din prima, tocmai ca sa il invete ca trebuie sa depuna efort si sa se straduiasca pentru a obtine ceea ce vrea, tot asa si Dumnezeu, vrea de la noi, rabdare, insistenta, smerenie si credinta  ca vom obtine ceea ce vom cere.

Iti doresc ca Dumnezeu sa iti asculte rugaciunile si sa ne impartasesti si noua (ca sa stie si alte fete care au nevoie de ajutor si sfat) care a fost experienta ta cu Parintele.

Numai bine,

Minno

•  
    • 3 mesaje
    9 Sep 2012, 16:34
    0 0
    bulinutzakissu said:buna evelor..am si eu o intrebare...daca ati putea sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscatoare...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea ....imi doream foarte mult sa ajung sa vorbesc cu el pentru ca am niste probleme ,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea ca nu de aia m-am dus am auzit ca face slujbe de dezlegare ,pentru sanatate si sporul casei ,nu am reusit sa ajung nici cu un acatist la el pentru ca nu am stiut ca acolo la biserica poti sa intri sa asisti la slujba doar daca te imbraci in fusta sau rochie ,nu este permis accesul femeilor in tinuta barbateasca are si o placuta in sensul acesta la intrarea in biserica ....multa lume care a fost la el spune ca dupa mai multe slujbe si-au gasit alinarea si Dumnezeu le-a aratat drumul cel drept pentru as rezolva problemele pe care le aveau de ceva timp ....as vrea sa va intreb daca stiti cum se fac aceste slujbe ...am inteles ca se fac lunea pentru sporul casei,miercuri pentru sanatate si vineri pentru dezlegari ....daca stie cineva mai exact cum se procedeaza va rog mult sa-mi spuneti si mie ....sa nu ma intorc si de data asta fara rezultat de la preot ....am inteles ca trebuie sa duci 7 lumanari si doua plicuri de tamaie si am inteles ca lasi un bilet acolo pentru 40 de zile si maxim 15 20 ron cica asa ii lasa toata lumea ca preotul nu cere ...va rog mult daca stie cineva la ce ora se fac slujbele ca am inteles ca le face seara .....va multumesc anticipat .....o seara placuta va doresc

•  
    • 3 mesaje
    9 Sep 2012, 16:36
    0 0
    bulinutzakissu said:buna evelor..am si eu o intrebare...daca ati putea sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscatoare...in duminica floriilor am fost la preotul Argatu de la slobozia ciorasti judetul vrancea ....imi doream foarte mult sa ajung sa vorbesc cu el pentru ca am niste probleme ,nu va ganditi ca m-am dus sa-mi deschida cartea ca nu de aia m-am dus am auzit ca face slujbe de dezlegare ,pentru sanatate si sporul casei ,nu am reusit sa ajung nici cu un acatist la el pentru ca nu am stiut ca acolo la biserica poti sa intri sa asisti la slujba doar daca te imbraci in fusta sau rochie ,nu este permis accesul femeilor in tinuta barbateasca are si o placuta in sensul acesta la intrarea in biserica ....multa lume care a fost la el spune ca dupa mai multe slujbe si-au gasit alinarea si Dumnezeu le-a aratat drumul cel drept pentru as rezolva problemele pe care le aveau de ceva timp ....as vrea sa va intreb daca stiti cum se fac aceste slujbe ...am inteles ca se fac lunea pentru sporul casei,miercuri pentru sanatate si vineri pentru dezlegari ....daca stie cineva mai exact cum se procedeaza va rog mult sa-mi spuneti si mie ....sa nu ma intorc si de data asta fara rezultat de la preot ....am inteles ca trebuie sa duci 7 lumanari si doua plicuri de tamaie si am inteles ca lasi un bilet acolo pentru 40 de zile si maxim 15 20 ron cica asa ii lasa toata lumea ca preotul nu cere ...va rog mult daca stie cineva la ce ora se fac slujbele ca am inteles ca le face seara .....va multumesc anticipat .....o seara placuta va doresc

•  
    • 3 mesaje
    9 Sep 2012, 16:53
    0 0