Aveti incredere in BIOENERGETICIANI?

  •  
    • 51 mesaje
    13 Nov 2001, 09:48
    6 5
    As vrea sa imi spune-ti daca aveti incredere in "BIOENERGETICIANII?".
  •  
    • 1 mesaje
    15 Nov 2001, 10:38
    2 4
    da, eu am incredere dar sa fie
    arhicunoscut. de exemplu iulian urziceanu.mama mea a avut coxartroza si s-a simtit foarte bine in urma tratamentului.
  •  
    • 296 mesaje
    2 Sep 2003, 10:27
    3 3
    eu am incredere in bioenergeticieni; chiar ma gandeam sa merg la unul sa ma consulte si poate cateva sedinte de bioenergie ma regleaza hormonal; ia-uite ce idee mi-a venit
  •  
    • 71 mesaje
    2 Sep 2003, 13:14
    8 1
    Mai bine luati-va o pisica. Se stie ca pisicile extrag energia negativa din organismul uman, pt. ca lor le face bine. Eu am observat ca atunci cand suntem bolnavi eu sau sotul meu, sau macar nervosi, pisicile ne fac bine.Daca pe sotul meu il doare ficatul, Roua vine si il maseaza cu labutele exact pe locul dureros (nu mai la stanga sau mai la dreapta). Nu spun baliverne, sunt tratate intregi si articole multe in Formula As despre asta (in nr. din saptamana asta e un articol senzational, la care subscriu intru totul, din experienta). Chiar copiii crescuti cu un animal in casa sunt mai fericiti, mai sanatosi si mai responsabili (deci invingatori in viata).Sotul meu a avut doua peinfarcturi, dar de cand avem pisicile (si ma are si pe mine, pisica-mama), nu mai are probleme asa mari cu sanatatea. Cat despre stres (din cauza caruia multe dintre voi aveti boli), el se evapora in momentul in care veniti acasa obosite sau nervoase si pisicuta/catelul va intampina in prag si cere mangaiere. Cine nu crede, sa incerce sau sa intrebe pe proprietarii de animale.
    P.S. Daca vreti pisica, eu am destule de dat: 2 birmaneze (una de 7 luni, cu crem, si una de 2 ani, cu gri, ochi albastri, castrate), 1 pisicuta neagra (3 luni), 1 pisicuta tenismena (cea mai inteligenta, 3 luni, alba cu pete tigrate pe spate, ochi mari, o dulceata care stie sa pupe si merge cu mingea de tenis in gura ca un catel), etc.
  •  
    • 55 mesaje
    27 Nov 2003, 20:37
    5 5
    Eu am facut un tratament bioenergetic si am scapat de un chist ovarian. am renuntat chiar si la anticonceptionalele pe care mi le prescrisese doctorul si m-am simtit mult mai bine.
  •  
    • 11438 mesaje
    28 Nov 2003, 10:54
    4 5
    Si eu am facut bioenergie,dar la mine a avut numai efect temporar...probabil ar fi trebuit sa continui...dar am auzit cazuri care s-au vindecat inclusiv de cancer prin bioenergie.Organele se imbolnavesc din cauza dezechilibrului energetic,deci avem nevoie de energie pozitiva(acea lumina alba dumnezeiasca)
  •  
    • 2234 mesaje
    28 Nov 2003, 14:49
    6 2
    NU NU NU SI IAR NU. nu ma indoiesc de metoda , ma indoiesc de practicantii ei. stau in acelasi bloc cu mudava, celebrul excroc, dupa parerea mea si a multora, care au venit cu sperante si au plecat cu buzunarele goale. si oricum metoda in sine poate fi adjuvanta dar in nici un caz o metoda exclusiva de tratament.
  •  
    • 11438 mesaje
    28 Nov 2003, 15:15
    2 1
    Da si eu sunt de acord ca sunt o gramada de EI care ori fac chestii de genul doar pt. bani si de fapt habar n-au...ori nu stiu sa foloseasca energia in scop pozitiv si te mai trezesti ca esti mai varza decat ai fost initial.
    In ceea ce priveste vindecarea exclusic cu tratament bioenergetic, nu ma pronunt ca nu stiu.
  •  
    • 442 mesaje
    30 Nov 2003, 16:35
    19 4
    Eu vreau sa va spun ca cunosc o vindecatoare prin bioenergie in Iasi,o sa caut nr ca il am si il postez daca va intereseaza.Apelati cu incredere... se pricepe.Eu mi-am vindecat un blocaj renal,si ulcerul,si un ulcior... Mama are spondiloza dar tratamentul i-a alinat simtitor durerile .Cred ca merita sa incercati macar o diagnosticare...
    Sanatate!!!
  •  
    • 2234 mesaje
    1 Dec 2003, 13:12
    4 2
    BLOCAJ RENAL!!!!!!!!!!!!!!!????????????Mai inteleg eu cu ulcerul si cu alte boli. Dar BLOCAJ RENAL???? poate ca ai avut altceva la rinichi, dar nu blocaj renal pe care sa il vindeci pe calea asta. in fine. Oricum eu nu am zis ca nu cred in metoda. Sunt sigura ca are si energia rolul ei. Ma indoiesc isa ca toti cei ce se autoproclama bioenergeticieni stiu sa o foloseasca. Cred ca sunt foarte putin aceia care se pricep cu adevarat. Cine vrea sa apeleze la astfel de metode ar trebui sa se documenteze temeinic.Toate cele buna. VA pup.Pa
  •  
    • 5531 mesaje
    4 Dec 2003, 10:45
    2 1
    Un bioenergetician bun este Tiberiu Molnar. Am fost la el si m-a ajutat. Vi-l recomand pentru simplul fapt ca nu cere bani, iar asta ar trebui sa va spuna multe despre felul lui e a fi.
    Pentru cei care nu cred in bioenergie e greu de acceptat ideea de tratament prin bioenergie si insusi faptul ca bioenergia exista, dar experimentul Kirlian a demonstrat ca ORICE fiinta vie are un camp energetic propriu, acea 'aura' despre care se vorbeste in general. Un dezechilibru grav in acest camp energetic se vede in plan fizic.
    Cat despre practicantii-sarlatani...ce sa mai zic...cand alegem sa facem un tratament cu bioenergie ar trebui sa mergem la recomandarea cuiva care a avut si rezultate. Altfel, e pierdere de timp si bani. O prietena de-a mea a mers la o tipa pe care a gasit-o in anunturile din ziar (?!?!) si acolo se facea tratament pe cate 5-6 persoane deodata ceea ce mi se pare o mare porcarie. Fiecare are afectiunea lui, propriul camp energetic. In fine, ce s-o mai lungesc, prietenei mele i s-a luat de tot cand a vazut ca a ramas si fara bani si nici bine nu s-a facut.
    Asta se intampla inainte sa aud eu de Tiberiu Molnar, altfel i l-as fi recomandat fara probleme
    Va pup!
  •  
    • 2234 mesaje
    4 Dec 2003, 13:47
    1 1
    faptul ca nu percepe onorariu este un lucru bun si ar putea demonstra corectitudine. sunt sigura ca energia este benefica pentru unele afectiuni dar sunt atat de multi excroci, asa cum a avut ghinionul sa gaseasca prietena ta, incat oricine ar trebui sa se documenteze inainte de a apela la aceasta metoda.
  •  
    • 14 mesaje
    6 Dec 2003, 03:24
    1 0
    sunt noua pe aici.si eu am ceva de genul asta si sunt fericita sa aflu ca funtioneaza metoda.nu sunt adepta tratementului clasic.verifica-ti glicemia.poti avea rezistenta la insulina .
  •  
    • 13 mesaje
    13 Oct 2004, 04:15
    0 0
    Ai un numar de telefon sau o adresa a domunului Tiberiu Molnar?????????
  •  
    • 92 mesaje
    14 Oct 2004, 20:57
    4 5
    Am incredere intr-un bioenergetician dupa un diagnostic de neoplasm mamar pe sanul drept pus de 2 medici si dupa 2 luni de tratament bio am ajuns ca chirurgul sa-mi recomande doar supraveghere ecografica.

    E cam dificil bio la care am ajuns eu, e ciudat in felul lui dar rezultatele sunt super. Nu doar la mine..ca-s Toma necredinciosu'... Dar cand am vazut fetita cu reglare de crestere de oase ... m-am declarat multumita. Stiam fetita inainte de tratament, umar cazut, nu vorbea ... acum cirioeste si poarta foarte mandra maiouri sau orice alt obiect care sta pe umeri.

    Si inca ceva:hhihihih .. s-au dus ridurile de la un tratament de incercare! Adica, dupa niste experimente facute pe sotia lui am cerut si eu acelasi tratament .. si e SUPER!
  •  
    • 92 mesaje
    14 Oct 2004, 20:58
    3 3
    Am incredere intr-un bioenergetician dupa un diagnostic de neoplasm mamar pe sanul drept pus de 2 medici si dupa 2 luni de tratament bio am ajuns ca chirurgul sa-mi recomande doar supraveghere ecografica.

    E cam dificil bio la care am ajuns eu, e ciudat in felul lui dar rezultatele sunt super. Nu doar la mine..ca-s Toma necredinciosu'... Dar cand am vazut fetita cu reglare de crestere de oase ... m-am declarat multumita. Stiam fetita inainte de tratament, umar cazut, nu vorbea ... acum cirioeste si poarta foarte mandra maiouri sau orice alt obiect care sta pe umeri.

    Si inca ceva:hhihihih .. s-au dus ridurile de la un tratament de incercare! Adica, dupa niste experimente facute pe sotia lui am cerut si eu acelasi tratament .. si e SUPER!
  •  
    • 248 mesaje
    14 Oct 2004, 21:54
    1 5
    Spune-mi si mie, te rog mult, care este bioenergeticianul care te-a vindecat. Este din Bucuresti? Daca poti, da-mi si telefonul lui. Multumesc mult.
  •  
    • 75 mesaje
    17 Oct 2004, 09:30
    2 0
    rp,spune-ne si noua,cine-i bioenergeticeanul acela minune?please!
  •  
    • 765 mesaje
    17 Oct 2004, 15:05
    3 1
    M-a captivat discutia voastra despre bioenergeticieni.

    Si eu vreau sa stiu despre acel bioenergetician.

    Acum sunt intr-un tratament cu bioenergie. Luna viitoare merg la ultima serie de sedinte.
    Rezultatele obtinute nu le pot proba decat cu analizele medicale. Rezultatele sunt bune. Nu vreau sa spun mai multe acum pentru ca nu vreau sa zic "hop" pana nu sar "parleazul".

    Da, in orice facem este vorba si de autosugestie. Daca nu crezi intr-un asemenea tratament poti sa actionezi ca un baraj la energia pe care ar trebui sa o primesti. Efectele depind si de tine. Dar nu numai. Cred ca si de compatibilitatea ta cu cel care te trateaza, si mai ales de "ce ti-e scris". Am convingerea ca atat bioenergeticienii cat si medicii (chirurgii) sunt instrumente prin care se realizeaza destinul. Unde este liberul arbitru? Acolo unde apare acceptiunea sau refuzul nostru.

    Cred in bioenergie dar ea e conditionata de multi factori.
    Bioenergia exista in fiecare corp viu (pisicile au un simt aparte) numai ca nu stim sa o dezvoltam atat cat sa ne reglam singuri campurile energetice.

    Intamplarea a facut sa asist la o prezentare de produse chinezesti facuta de un medic ce studiase si medicina chineza. Boala apare atunci (in traditia chineza si nu numai) cand exista dezechilibre energetice. Bioenergeticienii nu fac decat sa regleze aceste campuri si organismul sa reintre in normal.
  •  
    • 53 mesaje
    18 Oct 2004, 20:26
    5 2
    Am citit toate opiniile voastre si m-am mirat ca nimeni nu a adus in discutie aspectul religios al problemei. Intr-o tara care se declara Crestin-ortodoxa in marea ei majoritate, ar trebui sa fie mai multe semnale din partea Bisercii cu privire la pericolul pe care aceste practici alternative sau complementare il reprezinta. De fapt semnale sunt; exista si teologi care au scris mult despre asta (a se citi cartile lui Danion Vasile, printre altele), dar oamenii nu par a vea idee despre acest subiect. Tratarea cu bioenergie nu este solutia potrivita pentru un om care are frica de Dumnezeu. Nu luati de bun ce va spun eu; intrebati un preot, confesati-va duhovnicului vostru in spovedanie despre recurgerea la bioenergie ca solutie impotriva bolilor. Mai mult ca sigur ca nu ati facut asta niciodata pentru ca nu ati avut idee ca e pacat sa apelezi la vindecatori care trateaza prin "plimbarea" mainilor deasupra zonelor in suferinta.
    Nu va lasati amagite de faptul ca exista rezultate si ca unele persoane sustin ca s-au vindecat. Unele efecte sunt superficiale(se inlatura anumite simptome) si trecatoare.
    Va rog, dragele mele, sa nu mi-o luati in nume de rau; nu am nici un interes sa critic pe cineva sau sa iau partea altcuiva, dar consider de datoria mea de bun crestin sa va fac macar curioase sa cautati singure adevarul, chiar si pe net, daca va e mai greu sa il descoperiti singure citind Biblia.
    Sunt adepta utilizarii remediilor naturale in tratarea bolilor si bineinteles a medicinii clasice, dar tot ce se abate de la acestea, pentru mine nu exista decat ca prilej de ratacire a caii cele drepte. Si sa nu uitam un alt lucru, anume: cauza bolii nu e doar trupeasca, ci si sufletesaca. Iar sanatatea sufletului se dobandeste restabilind legatura cu Dumnezeu care se poate face respectand poruncile Lui,rugandu-va cat de des cu putinta, ducand o viata exemplara, facand bine in mod discret si fara a astepta ceva in schimb, etc, stiti voi mai bine... Imi pare rau daca v-am suparat cu ceva. Nu asta a fost intentia mea.

    Poate aveti rabdare sa spicuiti cate ceva despre falsii vindecatori. E doar unul din multele articole pe aceste teme.
    http://www.geocities.com/levitki/starea/fls2.htm