ingrediente periculoase in cosmetice

•  
    • 44 mesaje
    8 Sep 2004, 14:05
    0 0
    Am gasit pe net cercetari privind ingredientele periculoase din produsele cosmetice obisnuite, ati gasit si voi? eu una m-am speriat si m-am intors la sfaturile bunicii... totul natural
  •  
    • 44 mesaje
    8 Sep 2004, 14:18
    0 0
    • Alcohol
    • Alpha Hydroxy Acid
    • Alkyl-phenol Ethoxylades
    • Aluminum
    • Bentonite
    • Benzoic / Benzyl / Benzene
    • Bronopol (2-bromo-2-nitropropane)
    • Coal Tar Dyes (D&C Colors and phenylenediamine)
    • Collagen
    • DEA (Diethanolamine) (Cocamide DEA; Laurimide DEA; Linoleamide DEA, Oleamide DEA)
    • Dioforms
    • Elastin
    • Fluoride (Sodium fluoride)
    • Formaldehyde
    • Fragrances (Synthetic)
    • Glycerin
    • Isopropyl Myristate
    • Kaolin
    • Lacquer
    • Lanolin
    • Lye
    • Magnesium Stearate
    • MEA (Monethanolamine)
    • Methyl Methacrylate
    • Mineral Oil Padimate-O (octyl dimethyl PABA)
    • Padimate-O (octyl dimethyl PABA)
    • PEG (also Polytheylene, Polyethylene glycol, Polyoxyethylene, Oxynol; any ethoxylated compound, including SLES)
    • Petroleum (Petrolatum
    • Phthalates
    • Propylene Glycol
    • SLES (Sodium Laureth Sulfate)
    • SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
    • Sodium Chloride
    • Stearic Acid
    • Talc
    • Toluene
    • Triethanolamine (TEA, Tea, Stearate TEA)
    • Tyrosine
    • Zinc Stearate
    • CONTAMINANTS; you will NOT find them listed as ingredients on any bottle
  •  
    • 22 mesaje
    8 Sep 2004, 14:37
    0 0
    de unde ai luat lista aia cu ingrediente periculoase? poti sa ne spui site-ul ? de ce oare sunt nocive glicerina, talcul , lanolina ?

tu ce crema de fata folosesti in cazul asta? ...
  •  
    • 44 mesaje
    8 Sep 2004, 14:59
    0 0
    Lista am gasit-o de curand, eu folosesc produsele Aslavital,

antiagingchoices.com/harmful_ ingredients/toxic_ingredients.htm

Veti gasi explicatia pentru fiecare ingredient, cercetarile au si referinte, deci par destul de sigure.

Alta metoda de a afla este cea de cautare pe google: harmful cosmetic ingredients.

Ce e ciudat ca unele sunt subliniate in reclame pentru efectul lor benefic de prevenire a imbatranirii cand de fapt efectul de lunga durata este exact invers, de ex. AHA

Va rog cititi explicatiile, sunt curioasa sa aflu pareri, poate cineva dintre eve se pricepe la chimie...
  •  
    • 44 mesaje
    8 Sep 2004, 15:15
    0 0
    GLICERINA
    MYTH: Promoted as being a beneficial humectant.

FACT: This is a clear, syrupy liquid made by chemically combining water and fat. The water splits the fat into smaller components – glycerol and fatty acids. It improves the spreading qualities of creams and lotions and prevents them from losing water through evaporation. Glycerin, however, has a tendency to draw water out of the skin and so can make dry skin dryer (Chase). A solvent, humectant and emollient in many cosmetics, it absorbs moisture from the air and therefore helps keep moisture in creams and other products, even if the consumer leaves the cap off the container (Winter). SEE HUMECTANTS. Unless the humidity of the air is over 65%, glycerin will pull the moisture out of the skin, drying you from the inside out.

AHA ( Alpha Hydroxy Acids )
    MYTH: Exfoliates the skin to remove wrinkles and expose young skin.

FACT: Removing the outer layer of the skin exposes the young skin to the harsh aging and damaging environmental agents. Use of AHA's could make you age much faster. You could look better today but may not be such a pretty sight in 10 years. Your outer layer of skin is your first and most important line of defense. Everything should be done to make it healthy and keep it – NOT LOSE IT. The FDA reported their deep concern with exfoliating the stratum corneum and the aging and health risks associated with this potentially dangerous procedure. (May 1994) See the FDAWebsite FDA-CFSAN FDA Consumer- Alpha Hydroxy Acids for Skin Care- Smooth Sailing or Rough Seas?

LANOLINA
    MYTH: A beneficial moisturizer.

FACT: Advertisers have found that the words "contains Lanolin" help to sell a product and have promoted it as being able to "penetrate the skin better than other oils," although there is little scientific proof of this. Lanolin has been found to be a common skin sensitizer causing allergic contact skin rashes (Winter). Lanolin usually contains pesticides and dioxins, known carcinogens, used on sheep and wool.
  •  
    • 44 mesaje
    8 Sep 2004, 15:22
    0 0
    http://www.healthy-communications.com/harmfulingredients1.html
  •  
    • 138 mesaje
    8 Sep 2004, 17:28
    0 0
    Pai nu exista nici o crema care sa nu contina nu unul, ci mai multe dintre aceste ingrediente....
    Inteleg ingrijorarea ta (personal si eu m-am intrebat daca e OK sa tot folosesti AHA si sa te tot exfoliezi in prostie...), dar nu prea vad o solutie, ca doar cu capsuni, iaurt si miere nu poti nici sa demachiezi rimelul waterproof, nici sa obtii matifierea tenului... Ca sa nu mai vorbim ca unele ingrediente sunt si in produsele de make-up, ce facem, ne intoarcem pe vremea bunicii? Apropo, pe vremea aia se faceu rujuri cu adevarat otravitoare, care au cauzat multe intoxicatii fatale
    In plus, cred ca proportiile lucrurilor sunt oarecum exagerate: nu-mi imaginez ca toate firmele de cosmetice sunt chiar atat de inconstiente... Exista pareri si pareri despre acesti ingredienti, ca si despre aspirina, anticonceptionale etc, dar nu cred ca putem trai fara ele. Si apoi, bunica mea are o vecina la tara care nu s-a dat in viata ei cu creme de-astea "periculoase" - si arata mult mai rau si mai ridata decat mama, care are aceeasi varsta si le-a folosit de la 17 ani
  •  
    • 22 mesaje
    9 Sep 2004, 14:26
    0 0
    da destul de nasol ce spun ei ... cred ca o sa incerc sa imi prepar singura ceva : ma gandeam sa pun petale de trandafiri la macerat in ulei de masline sau migdale presat la rece ... poate o iesi ceva bun ....
  •  
    • 1969 mesaje
    9 Sep 2004, 15:25
    0 0
    da,poate iese ceva bun de mancat)acum serios,cu ce sa ne mai dam????
  •  
    • 118 mesaje
    9 Sep 2004, 23:02
    0 0
    Ne dam fiecare cu ce simte...hehe
    Intradevar astia pun in cosmetice numai prostii ieftine si le vand cat mai scump...Exista pe internet retete de creme, lotiuni, etc facute de casa. Puneti pe google search cu cuvintele homemade cosmetics si se gasesc o gramada de pagini...chestia e ca si astea sunt cu glicerina unele...
    O sa ma uit pe la plafar sa vad ce au mai naturist asa...oricum, eu nu folosesc decat produse de la mama natura...ulei de masline, masca de argila, miere, etc. Sanatatea si frumusetea vine din interior, astia cu cosmeticele sunt suciti..trateaza efectele, nu cauza. E pielea uscata, dai cu o crema, ce conteaza ca asta se datoreaza faptului ca bei apa prea putina, sau mananci prostii...
  •  
    • 1377 mesaje
    10 Sep 2004, 12:56
    0 0
    fetele, m-ati atins intr-un punct foarte sensibil cu discutia aceasta!
    pentru mine punctul cheie este demacheatul de rimel. in rest nu prea dau cu nimic comercial pe piele.
    pentru ca incerc sa nu folosesc nimic - pudra, fond de ten... Rujul se ia de la sine Am constatat la alte persoane ca in timp pudra si fondul de ten maresc porii si imbatranesc tenul... Si oricum, de cele mai multe ori, parca ai o masca pe fata - e foarte artificial si uneori dizgratios, daca lumina e foarte buna 9chestie valabila si la cele mai reusite si discrete machiaje, dupa parerea mea).
    si pufusorul de pe fata e mult mai evident! de aceea nu le folosesc niciodata (poate gresesc) - as apela la pudra, de exemplu, in cazul unei petreceri importante unde ma zbantui ca nebuna si se fac poze - si atunci transpiratia are un impact foarte neplacut asupra fetei si arati urat in poze/in film...

vreau sa va spun ca am avut niste arsuri foarte urate pe fata de la ulei incins, si mi-ar fi ramas semne! dar am avut aloe in casa - si m-am dat constant cu ea - si acum sunt ca noua!!! si ma dau si cu castravete si banane. cam atat. voi ce mai folositi pentru fata?
    iar pe corp am folosit produse pentru celulita la care am renuntat in favoarea sportului + scarpinat (nu radeti) si a iederei!
    a - mint - mai folosesc produse pentru picioare- daca port tocuri mi se aspreste talpa!

iar legat de spalat - pai ce sugerati sa folosim?

aaa - si crema de protectie solara!
    of - mai sunt multe?
    sa nu dam in paranoia cu teama asta!
  •  
    • 118 mesaje
    10 Sep 2004, 20:18
    0 0
    Produse de spalat bune nu am gasit nici eu...si caut de mult. AM primit o data din franta un sapun mic si rotund facut de casa, avea niste seminte mici prin el, mirosea fain a plante, a fost singurul cu care m-am putut spala intim si sa nu ma irite. Acum s-a terminat si nu stiu ce sa cumpar. Sampon nu am gasit unul care sa imi placa...toate imi pleostesc parul, mi se unge a doua zi si ma mananca pielea capului de la ele (mai mult sau mai putin). Am citit ca "Sodium Laureth Sulfate" prezent in toate sampoanele si sapunurile e o substanta foarte ieftina care face spuma, asta e rolul ei in produse, si este responsabile pentru multe alergii si iritatii ale pielii. Pana acum nu am gasit nimic care sa nu il contina. Sa imi spuneti si mie daca dati peste ceva fara ea. Sapun lichid vegetal de la hofigal e bunicel, de spalat pe corp, e fain si pentru par, dar dupa vreo 3 spalari deja nu mai imi sta parul bine. Cam atat. V-am pupat.