diane 35

  •  
    • 174 mesaje
    2 Sep 2004, 22:55
    1 7
    am fost la endocrinologie si dupa ce mi-am facut toate analizele si a iesit totul ok mi-a zis doctorul ca pot sa iau diane 35 pt acneea chistica pe care o am.si daca tot fac tratament,pot sa fac 8-9 luni,un an si pt hirsutism.eu stiam ca daca iau diane timp indelungat si dupa aceea ma epilez nu mai imi crste parul,sau oricum imi creste ffff putzin.si doctorul mi-a explicat ca intr-adevar,dupa vreo 6 luni parul incepe sa creasca mai rar si mai incet,dar ca dupa ce nu mai iau diane totul o sa revina la normal,adica parul o sa-mi creasca asa cum creste acum.chestia e ca tipul asta e un doctor f bun,stiu multa lume pe car ea ajutat,si mie mi-a facut mult bine,e f bine pregatit,deci am toate motivele sa-l cred.dar nu vreau!!!!a facut vreuna dintre voi tratamentul asta?
  •  
    • 297 mesaje
    5 Sep 2004, 18:58
    3 0
    Eu iau Diane 35 de aprox. un an, la recomandarea dermatologului, tocmai pentru accnee.
    Daca m-ai vedea astazi...ai observa vreo 2 cosuri nastrusnice pe fata mea...nu stiu ce s-a intamplat de au aparut. Sincer am fost super incantata de efect..am avut un ten de bebelush..cum nu credeam ca voi mai avea...insa de 2 zile nu stiu ce mi s-a intamplat.
    Oricum..vreau sa renunt la ele...dar mi-e teama de ceea ce voi pati in momentul in care ma opresc.
    Alte efecte..gen...disparitia matretii..nu mi s-au intamplat. Eu am fost fericita ca nu mai am cosuri si ca nu mai am dureri (pre)menstruale.
    Nu stiu in ce masura te-a ajutat impresia mea...dar iti doresc succes!
  •  
    • 118 mesaje
    6 Sep 2004, 00:52
    1 0
    Am luat diane35 2 ani jumatate, tot din cauza acneei, si a unui ovar microchistic. Nu iti recomand sa le iei!!!
    Cosurile o sa iti dispara intradevar, parul nu o sa iti mai fie asa de gras, sanii se fac mai mari, dar:
    -am facut celulita, de care e foarte greu sa scapi, si niciodata nu scapi de tot, era un post pe aici in care inca cineva mai spunea ca a facut celulita de la diane;
    - mi-au iesit firisoare de par pe sani!! asta a fost cam dupa doi ani. Sunt niste firisoare blonde, fine, dar deranjante....
    Chestia cea mai rea e, ca dupa ce te lasi de ele..doar nu o sa iei toata viata, nu?..iti apar cosuri cum nu ti-au iesit vreodata...pe fata, gat , decolteu, spate...se razbuna acneea pentru toata perioada in care te-a lasat in pace. Am auzit de persoane care iau diane de zece ani, pentru ca de fiecare data cand vor sa se lase, se umplu de cosuri.
    Sfatul meu: sunt multe remedii naturiste care te scapa de acnee, definitiv si fara sa le iei o viata intreaga...diane35 nu merita.
  •  
    • 118 mesaje
    6 Sep 2004, 00:55
    1 0
    am uitat sa spun...actiunea dianelor asupra parului e foarte slaba, aproape nula...iti creste tot asa, poate un piiiic mai rar si firul un piiiic e mai subtire.

    v-am pupat
  •  
    • 21 mesaje
    6 Sep 2004, 11:06
    0 1
    fetelor ,daca incetineste cresterea parului nu afecteaza si "podoaba capilara"?.
    Eu as vrea sa i-au anticonceptionale dar mi-e frica si mie sa nu ma ingras si sa nu fac celulita (sa nu fie mai grav de cat este acuma -si acuma am celulita)
  •  
    • 56 mesaje
    6 Sep 2004, 11:21
    1 0
    Codrina13, sa stii ca etheria are mare dreptate.Sa-ti spun ceva:eu si prietena mea am tot avut probleme cu tenul, chiar si dupa ce nu mai eram adolescente.Ea a aptat pt anticonceptionale, eu nu.Dupa 2 ani a facut pauza.A refulat acneea pe fata, pe gat, pe decolteu, a aparut celulita cu toate ca e slaba, au aparut firele de par pe sani.Exact cum spune etheria.
    Eu mi-am rezolvat problema cu retin-a si bine am facut.
    Personal niciodata nu as lua anticonceptionale, prefer alte remedii, alte metode.
    Cati ani ai?Dupa 25 de ani se mai remediaza problema acneei.
    Cred ca cea mai buna decizie pentru viitorul si sanatatea ta este sa nu devii sclava acestui viciu.
    Pupici!
  •  
    • 174 mesaje
    8 Sep 2004, 14:17
    0 0
    multzumesc de sfaturi.am 23 de ani,iar acneea o am doar de catziva ani.din pacate e o acnee chistica si nici cum nu vrea sa ma lase in pace.am facut tratament cu smooderm,zynerit,acum fac cu eryfluid,skinren si un gel de curatzare de la ducray,dar desi fac tratament de vreun an nu am nici un rezultat.din contra,arat tot mai rau.si asa m-am saturat!!!doctorii,atat la dermatologie cat si la endo mi-au spus ca dianele sunt sansa mea.din pacate de 3 zile am inceput sa le iau si nu pot sa ma opresc asa,in mijlocul foliei ca-mi dau peste cap tot ciclul.dar ma ingrozesc la gandul ca daca le iau o sa mi se intample ce zicetzi voi.chiar nu stiu ce sa fac.
  •  
    • 22 mesaje
    8 Sep 2004, 14:44
    0 0
    Codrina de ce nu incerci un tratament narurist dat de un medic? Ar avea efecte mai stabile ...
  •  
    • 16 mesaje
    9 Sep 2004, 16:52
    2 0
    Nu te speria chiar asa de tare de diane35. eu am luat timp de 2 ani si jumatate si de o luna le-am intrerupt. Nu mi-a iesit nici un cos, parul mi se ingrasa tot dupa 3 zile, ca si in perioada in care luam diane. E adevarat ca am celulita, dar asta se poate datora cafelei , tigarilor si sedentarismului. Eu o sa fac o pauza de vreo 3-4 luni dupa care o sa le reiau, deoarece mie personal mi-au facut bine. (Mentionez ca mi-au fost prescrise pentru ovare polichistice, dar cu aceasta ocazie am rezolvat si problema cosurilor)
  •  
    • 118 mesaje
    9 Sep 2004, 22:45
    2 1
    Codrina13, cu 3 pastile nu iti dai peste cap nimic daca te opresti acum...
    Ai citit prospectul la diane35? Mai ales sectiunea efecte secundare...chiar crezi ca sunt puse acolo degeaba? In Germania au fost scoase de pe piata...de ce oare? Cazuri multe de tromboza, migrene, infarct. Stiu cat e de deranjanta acneea, si chiar as accepta riscurile astea daca as stii ca iau diane un an, doi sa zicem, si scap...dar nu e asa. Croxana 42, chiar sunt curioasa daca nu o sa iti iasa cosuri, oricum, chiar si daca nu iti ies, esti un caz fericit...
    Codrina...decizia e a ta, doar sa stii ca diane e o solutie temporara si cam riscanta de incercat.
    Daca te intereseaza rezolvare de durata a acneei si stii engleza da-mi mail-ul tau, iti trimit o carte despre acnee si tratamentul ei (naturist).
  •  
    • 174 mesaje
    13 Sep 2004, 11:43
    1 0
    dupa ce am citit mesajele de la voi m-am cam speriat,adica imi spusese endocrinologul ca dupa ce renunt la diane cosurile vor aparea din nou,dar speram sa nu aiba dreptate.am cautat si pe net pe niste forumuri straine si toata lumea care a folosit diane se plange ca dupa ce a sistat tratamentul cosurile au reaparut.
    asa ca am renuntat la ele,desi am luat vreo 4-5 pastile.sper sa nu-mi deregleze ciclul.
    chiar mi-ar placea sa citesc cartea aia daca mi-o potzi trimite.adresa mea e codrina13@yahoo.com.ma intereseaza orice tratament naturist pt acnee ca asa m-am saturat de ea!!!mersi mult
  •  
    • 39 mesaje
    14 Sep 2004, 12:54
    0 0
    Buna fetelor,
    As vrea si eu cartea despre acnee, cu tratament naturist va rog mult de tot. Adresa mea de mail este cudy_lo@yahoo.com.
    Va pup dulce.
  •  
    • 39 mesaje
    15 Sep 2004, 12:03
    0 0
    Va rog mult de tot sa-mi trimiteti si mie cartea.As fi tare interesata.cudy_lo@yahoo.com
    Va pupik
  •  
    • 118 mesaje
    16 Sep 2004, 23:06
    0 1
    Scuze, am fost ocupata si nu am mai intrat pe forum...
    Acum ma duc la mail sa va trimit cartea. V-am pupat.
  •  
    • 150 mesaje
    17 Sep 2004, 00:36
    0 0
    Eu iau Diane de vreo 5 ani si nu am obs deocamdata nici un efect negativ..(am 25 ani).La fiecare 6 luni intrerup tratamentul pentru o luna sau doua..
    E adevarat ca uneori cand incep dupa o pauza noua folie am dureri de cap vreo 2 zile dar dupa aceea dispar.Am scapat de problemele cu cosurile..imi apar doar inainte de perioada"delicata" din luna, unul au doua..si atat.
  •  
    • 118 mesaje
    17 Sep 2004, 20:19
    3 4
    Efectele negative din pacate o sa le vezi cand o sa fie prea tarziu. Considera doar un lucru: diane, ca si alte anticonceptionale iti fac corpul sa creada ca esti gravida...de aia nu mai ovulezi, nu mai ai ciclu (doar o "scurgere" atunci cand nu mai iei pastilele). Ovarele tale nu mai lucreaza, rolul lor l-au preluat pastilele. Chiar iti suna bine asa ceva? Durerile de cap sunt semne prin care corpul iti zice lasa-ma in pace, asta imi face rau...Oricum, e viata ta, doar sa stii..pana la urma corpul nu mai suporta si se imbolnaveste grav...inima slabeste, ficatul, cresc sansele sa faci tromboza, cancer etc.
    Daca nu stiati...hormonii din anticonceptionale sunt extrasi din urina iepelor gravide. Li se da apa putina, ca sa fie urina cat mai concentrata in hormoni, si li se leaga un furtun prin care sa urineze, ca urmare apar infectii...Cand se naste calutul e dat la abator direct si iapa insamantata din nou...ce viata frumoasa, nu-i asa? Dar ce mai conteaza...noua sa ne fie bine...macar de ne-ar fii...
  •  
    • 11 mesaje
    17 Sep 2004, 22:54
    2 0
    Etheria, mi-ar placea sa intru in legatura cu tine. Daca esti de-acord, astept un mail pe adresa why_scarlett@yahoo.com
  •  
    • 12 mesaje
    17 Oct 2004, 08:09
    1 0
    eu am luat diane vreo 2 ani prescrise de medic pt ovare polichistice si ceva probleme cu acneea, dar nu foarte grave.
    Ovarele mele au fost Ok cat timp am luat diane si mi-au crescut sanii sesizabil. In ceea ce priveste hirsutismul(de care sufar, ca urmare a prostului echilibru hormonal), nu am vazut nici o schimbare, nici din punct de vedere al acneei, nici in timpul tratamentului nici dupa incetarea lui. Dar ceea ce mi se pare important este ca nu m-am ingrasat deloc in acest interval de doi ani desi medicul endocrinolog ma avertizat ca s-ar putea intampla beleaua. Si beleaua tot s-a intamplat, dar dupa ce am trecut de capul meu pe Microginon si m-am ingrasat 5 kg in 3 luni. Cam mare coincidenta ca sa fie doar o coincidenta...
    si am uitat sa va spun. De la Diane mi s-a uscat rau de tot tenul si asa a ramas. Ovarele au devenit din nou polichistice dar de 7 luni nu mai inghit de loc hormoni si inca mai am de invins 1-2 kg.
    eu cred ca solutia este un medic bun care sa-ti prezinte mai multe alternative, sa-ti spuna la ce sa te astepti de la fiecare in parte cu bune si cu rele si impreuna sa alegeti cea ce cadeti deacord ca este mai bine pt. tine.
  •  
    • 12 mesaje
    17 Oct 2004, 10:42
    1 0
    As dori si eu sa primesc cartea despre tratarea acneei pe latura naturista. Sufar de o acnee comedonica de ceva timp si desi am incercat o gramada de tratamente nu reusesc sa o inving complet. Adresa mea este: FLORYUTZA@K.RO
    Multumesc anticipat!
  •  
    • 75 mesaje
    18 Oct 2004, 09:24
    1 1
    Fetelor,etheria are mare dreptate.Eu am luat Diane acum 10 ani,la sugestia unui endocrinolog si suport si acum consecintele...
    ptr.acnee folositi timp de o luna Mibazon-unguent,il gasiti doar la farmacia veterinara[20.000 lei]-de 2 ori/zi si beti ceai de urzica.E perfect!