Problema cu cartea de identitate

  •  
    • 2439 mesaje
    28 Mar 2010, 12:20
    0 0
    'neatza
    Dar cu pasaportul nu se poate trece in UE? Sau numai cu Cartea de identitate?
  •  
    • 9728 mesaje
    28 Mar 2010, 23:25
    0 0
    Proprietarul respectiv daca are bunavointa, merge cu tine la politie si actul casei pt ca tu sa obtii viza de flotant - nu e neaparat necesar contr de inchiriere
    Dar ca domiciliu...chiar nu poti sa pui fostul domiciliu, sa vorbesti cu rudele ceva, ca sa iti apara undeva un domiciliu stabil? - caci trebuie sa faci ceva in sensul acesta
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 09:37
    0 0
    Tu ai citit ce a scris Ada?
    Nu poate sa isi puna nici fostul domiciliu in 1-ul rand ptr ca a rupt-o cu familia si in al 2-lea rand ptr ca nu este foarte legal sa ai C.I. intr-un oras si sa locuiesti intr-altul.
    De proprietarul actual, nu ai citit ca a scris ca este plecat dincolo?
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 12:20
    0 0
    Uite ca nu citisem chiar toate amanuntele

    Si ce sari de fund in sus?
    Ia uite, nu sare initiatoarea topicului, da' sari tu

    Pt initiatoare: orice ar fi iti trebuie un domiciliu stabil - deci intereseaza-te ce ai putea facein sensul asta, impaca-te cu familia, roaga-te de prieteni etc etc nu ai incotro

    L.E : 1. pe langa ce ti-au zis fetele, sa nu mai vorbim ca oriunde te angajezi ai nevoie de CI, pt abonamente - la fel etc etc

    2. Chestia cu familia din fostul oras - eu ziceam ca poate mai ai rude si prin alte parti, cu care te intelegi mai bine.
  •  
    • 697 mesaje
    29 Mar 2010, 12:32
    0 0
    http://lumeacafelei.eva.ro/plantatia-lui-visanada/
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 12:45
    0 0
    Nu sar de fund in sus, stau pe scaun si sccriu frumos
    Si sunt atenta la ceea ce citesc, nu ca altii...
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 13:04
    0 0
    Inseamna ca ai sarit cu tot cu scaun
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 14:58
    0 0
    Ar fi fost mult mai bine pentru tine daca ai fi avut mai mult SCAUN la CAP!
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 15:03
    0 0
    Mey da' acra si tafnoasa esti tu te repezi sa dai verdicte pe nestiute-nevazute vad ca da, esti cam repezita de felul tau pe langa acra

    L.E: minunat sfat ai dat tu, se vede ca int-adevar tu ai scaun la cap
    Scaun la cap, scaun lipit de fund, scaun cu care sari in sus, ce mai, poti sa-ti deschizi atelier :lol

    Tatal tau a avut pur si simplu noroc , dar nu asta e calea de urmat, chiar este necesara o cartede identitate, iar initiatoarea topicului procedeaza foarte bine ca se intereseaza din timp
  •  
    • 2439 mesaje
    29 Mar 2010, 15:07
    0 0

    Cate sfaturi.....
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 15:10
    0 0
    1. "Mey" du-te si ia un calmant, vad ca esti exagerata deja! Iar dupa ce il iei, poate te duci si la o plimbare! Iar apoi, ia o carte si invata sa scrii!
    Educatia ta este ca si tine, de 2 bani! Sa rad si eu putin pe ziua de azi

    2. Inceteaza cu jignirile tale de 2 bani, pt ca eu nu te-am jignit!
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 15:20
    0 0
    Nu sunt jigniri ci sunt simple observatii/constatari ...ti-am zis ca esti repezita! ... de dragul de "a ma pune pe mine la punct" vezi ca te pripesti si dai cu mucii-n fasole

    Sa invat sa scriu? Eu? ...arata-mi te rog o greseala, una singura - inafara de acele 2 cuvinte lipite - care nu constituie o greseala decat "de tipar". Hai, chiar arata-mi te rog altadata macar sa stii ce/despre ce vorbesti
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 15:23
    0 0
    Spre deosebire de tine eu CITESC in intregime un topic. Nu o fac superficial, tot ca tine.Iar apoi scriu.
    Repezita esti tu, cine zice ala E !
    Si apoi tot tu te superi.
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 15:30
    0 0
    Bineinteles - ai dat-o la intors se putea altfel unde oi vedea tu ca-s suparata, mai ales ca tu ai pe deasupra si scaun la cap, spre deosebire de mine

    Asadar pt initiatoarea topicului: ai mare nevoie de un "domiciliu stabil" pt inscris in CI - va trebui sa "faci rost" cumva, iar apoi - poate reusesti sa iti faci domiciliu de flotant pe cel actual - chiar daca proprietarul este plecat din tara, se poate face procura etc etc ; ia in considerare ca pe domiciliul din CI este posibil ca pe viitor sa iti vina anumite documente - deci sa ai in vedere lucrul acesta - cu bancile nu chiar asa greu, poti lasa si o alta adresa fie ea si "neoficiala". Dar una "oficiala" - tot trebuie sa gasesti, deci sa cauti niste solutii.
  •  
    • 132 mesaje
    29 Mar 2010, 15:35
    0 0
    off, iar te repeti!
  •  
    • 9728 mesaje
    29 Mar 2010, 16:12
    0 0
    Ma repet - deoarece cu CI nu este tocmai de joaca, si mai si sper ca poate va trece cu vederea maretul sfat/exemplu pe care ai avut grija sa i-l dai mai devreme
  •  
    • 615 mesaje
    29 Mar 2010, 16:28
    0 0
    Eu stiu ca se poate elibera o CI provizorie cu durata de 1 an in cazul in care nu ai domiciliu stabil. Nu stiu daca dupa un an poti face alta si tot asa, dar stiu sigur ca in momentul in care se intampla sa nu ai domiciliu stabil se elibereaza o CI provizorie.
    Mergi la politie si te lamuresc ei.
  •  
    • 381 mesaje
    29 Mar 2010, 21:37
    1 0
    Interesant cu C.I. provizorie.

    Dar nu ar trebui sa faca dovada unui domiciliu chiar daca i se elibereaza C.I. provizorie? poate stie cineva mai mult.
  •  
    • 13910 mesaje
    29 Mar 2010, 21:44
    0 1
    ce spui tu cu CI provizorie e o aberatie in cazul de fata.

    aia provizorie se elibereaza in caz de pierdere, de furt..........cind elibereaza CI provizorie crezi ca cei de la evidenta nu vad ca ar fi expirata?

    voi doua, certaretele, deschideti-va topic si contrati-va acolo.......

    pt. initiatoare: solutia ta e sa mergi la politie si sa te lamureasca ei.....

    ---fara dovada domiciliului nu rezolvi nimic---
  •  
    • 2439 mesaje
    29 Mar 2010, 21:52
    0 1
    Bine a zis Ellado
    Mi se pare ca si tziganilor sau oamenilor strazii li se da CI Provizorie
    Si ce adresa se pune pe ea? strada police nr 13?