Hainele de firma- parerea voastra

  •  
    • 2103 mesaje
    12 Aug 2006, 13:51
    0 0
    "pote multe dintre noi nu s-au gandit inca la asta, la fabricarea hainelor de firma au lucrat persoane specializate,cu salarii decente,in fabrici care respecta mediul ambient"

    wrong...and not quite accurate

    ps; off topic, robbiewilliams, ce zici de nou single al lui robbie? "rudebox"...
  •  
    • 1316 mesaje
    12 Aug 2006, 19:47
    0 0
    da, asa-i... multe firme de renume folosesc mana de lucru ieftina din asia...
  •  
    • 30 mesaje
    13 Aug 2006, 14:02
    0 0
    sunt haine de firma pe care poti sa le porti multi ani...daca vreti va pot demonstra prin poze...o haina de firma nu o porti peste tot(acum nu ma refer la mango ....,ma refer la d&g,valentino....)daca iti cumperi o haina de firma poti fi sigura ca nu se strica sau ca se demodeaza...acum mai trebuie doar sa si iti permiti ...decat sa ti cumperi o pereche de blugi de la toneta mai bine iti strangi bani si iti cumperi una de firma ...eu cred ca oricine se simte bine cand este imbracata cu haine de firma ,ai mai multa incredere si oricine te admira....
  •  
    • 1219 mesaje
    13 Aug 2006, 14:19
    0 0
    nu e suficient doar sa intri in librarii cum se lamenta o eva mai inainte

    cultura inseamna si bunuri materiale si spirituale... nu poti ca si om sa te desprinzi de partea ta "materiala"...ok, ma respect si merg in librarii, la teatru etc ..dar nu pot iesi pe strada in zdrente sau haine de 2 lei, hainele mele ma reprezinta tot pe mine, de asta tin si am pretentia sa pun ce e mai bun pe mine, atat cat imi permit, fara exagerare
  •  
    • 567 mesaje
    17 Aug 2006, 21:35
    0 0
    Eu merg pe haine de firma.
    De ce? Pai pentru ca o firma care vrea sa reziste pe piata mentine aceleasi standarde de calitate indiferent unde produce hainele, asa ca pentru mine asta conteaza.
    Ca prefer sa-mi iau un sacou si sa ma tina cat oi avea chef sa-l port decat o carpa care dupa prima spalare arata de nici prin casa nu o mai porti.
    Si cu incaltamintea la fel.
    Am haine de marca luate de ani de zile care arata ca in prima zi si le-am purtat mult si haine din Niro care ma tin un sezon ...
    Si mai imi place ceva la hainele de firma , au un croi care da bine si sunt facute cu stil.
    p.s.: asta nu e valabil pt toate marcile
  •  
    • 190 mesaje
    18 Aug 2006, 13:37
    0 0
    Lolilo.. acum am vazut msj .. sunt cam dezamagit, piesa asta se incadreaza in stilul rap(!?).. nu-i sade bine lui Robbie, videoclipul nu l-am vazut.. is tare curios, are videoclipuri bestiale in general..
  •  
    • 2103 mesaje
    19 Aug 2006, 23:41
    0 0
    ah videoclipul este la fel de jalnic... daca-l cunosti pe alig ei bine, rb e imbracat intr-un trening de acel gen... nu-i sta bine.
    se vede ca e omul plictisit...
  •  
    • 15 mesaje
    21 Aug 2006, 18:31
    0 0
    draga mea, mai citeste o data...de 2 ori...d 10 ori fraza si ai sa iti dai seama ca e corecta si concisa...si poate asa ai sa ajungi si la concluzia mea:si anume: fabricile firmelor mango, zara,..., nu se compara cu cele in care s fabrica tzoalele chinezesti si turcesti...aqm fiecare cu parerea ei, asta e clar...pupici
  •  
    • 15 mesaje
    21 Aug 2006, 18:56
    0 0
    si p.s. pt lolilo: nu te mai sparge in figuri cu engleza ...
  •  
    • 1195 mesaje
    21 Aug 2006, 20:58
    0 0
    Zara si Mango au fabrici peste tot in lume. In Bulgaria, in China, Bangladesh, Indonezia, Vietnam. Si folosesc mana de lucru locala, pe care n-o platesc extraordinar.

    E de notorietate faptul ca firme precum Benetton sau Pierre Cardin produc la fabricile din Moldova, si platesc putin peste pretul pietei din Romania.

    Adidas si Nike au fost acuzate de exploatare a copiilor asiatici in celebrele "sweat-shops".

    Cam astea sunt conditiile...
    Acum sa fim cinstiti, lucrurile ies frumusele.

    Nu stiu prea multe despre Chanel, Armani, s-ar putea ca astea sa aiba niste standarde de productie mai altfel. Sper sa nu ma insel.
  •  
    • 2103 mesaje
    22 Aug 2006, 11:48
    0 0
    postat de: CrazyGirl1607 la data: 2006-08-21 18:56

    si p.s. pt lolilo: nu te mai sparge in figuri cu engleza

    say what?! got a problem? who cares...!

  •  
    • 725 mesaje
    23 Aug 2006, 15:02
    0 0
    Apropo de toale de firma :
    locatia- insula Thassos-Grecia
    -tricou fara maneca Lacoste - 20E

    locatia- bd. Magheru-Ro
    -acelasi tricou model/culoare - 100E pret intreg
    70E la reducere.

    ESE POSIBILA ATATA JECMANIRE?
  •  
    • 567 mesaje
    24 Aug 2006, 11:41
    0 0
    Nu ma mai mir...
    In Spania la reduceri cumperi cu maxim 10 euro orice haine de vara...
    Si sa stii ca si la noi sunt magazine care doar zic ca fac reduceri, dar in realitate nu...
    De exemplu la magazinele de unde imi place mie sa imi iau haine nu fac deloc
  •  
    • 2386 mesaje
    5 Sep 2006, 09:37
    0 0
    Cele mai frumoase haine, in special din piele si pantofi am vazut in Italia. Hainele de la H&M mi se par oribile, materiale proaste care se sifoneaza imediat, culori urate. In Occident, la reduceri gasesti haine la 6-7 euro. Am vazut un sacou superb redus de la 65 euro la 9,5. Oricum hainele de firma sunt mai ieftine decat la magazinele similare in Romania, cosmeticele la fel. Daca ai rabdare si cauti, gasesti si-n Occident haine frumoase. Aici la reduceri blugii de firma sunt la 25-30 euro, pantofi 35 euro. Nici nu merita sa-ti cumperi ceva in timpul anului.
  •  
    • 13 mesaje
    5 Sep 2006, 15:46
    0 0
    Tzop si eu in discutie!

    Hai sa va spun cum sta treaba la mine. Cand eram in liceu aveam cateva fete in clasa care duduiau de fitze, cu texte de genul "week-end-ul asta m-am dus la Mall in Bucuresti (eu sunt din Galati) sa fac shopping!". Recunosc ca atunci ma cam rodea invidia pt. ca ai mei nu dispuneau de fonduri speciale pt. "shopping"
    Intre timp m-am marit, am terminat fac., m-am angajat (salariu frumusel) si normal ca mi s-a mai schimbat si garderoba. Daca intrati la mine in dulap o sa gasiti lucruri f.f. scumpe, destul de scumpe si de IDM. Totul pana la urma sta in calitatea materialelor si a lucraturii. Ex. acum 2 luni mi-am luat o pereche de blugi de la Kenvelo, mi se pareau bunicei, spun pareau pentru ca acum lancezesc in dulap cu o frumoasa gaurica in popou pt ca s-a ros materialul iar eu am revenit la blugii pe care mi i-am luat acum 1 an jumate din IDM care nu au nimic in afara faptului ca nu prea imi mai plac.
  •  
    • 2386 mesaje
    5 Sep 2006, 16:57
    0 0
    Unele firme au haine foarte urate (H&M, Bershka, Zara), nu inteleg de ce va innebuniti atata dupa haine de firma. pe taote etichetele lor scrie made in Bangladesh, India ...Am vazut in Franta o poseta Louis Vuitton la vreo 400 de euro, oribila. Blugii de firma, majoritatea sunt clasici. Eu cumpar ce-mi place si imi sta bine, nu sufar de sindromul firma.
  •  
    • 2386 mesaje
    5 Sep 2006, 18:17
    0 0
    Intr-adevar pentru cosmetice prefer numai produsele de marca.
  •  
    • 329 mesaje
    6 Sep 2006, 00:26
    0 0
    intr-adevar h&m are o calitate discutabila...insa zara...N-o jigni pe Zara! gasesti tot ce vrea muschiul tau, pentru orice stil, la un pret onorabil.Iar "urat" e prea mult spus pt prietena mea "zara" )

    te rog!
  •  
    • 329 mesaje
    6 Sep 2006, 00:29
    0 0
    iar pt ca hainele sunt lucrate in tari altele decat france &italy...e f normal...tu daca ai fi la conducere nu ti-ar conveni m mult sa dai bani m putini pe un lucru care e lucrat la acelasi standard in orice alta tara ?

    de ex:
    eu am o tzoala zara made in spain, una made in france si una made in china , luate din diferite tari si sunt croite si cusute impecabil toate 3 mantourile...
  •  
    • 329 mesaje
    6 Sep 2006, 00:36
    0 0
    iar gentile si hainele in general sunt create pt gusturi si stiluri diferte...
    daca tie geanta LV de 400 ti-a produs voma poate ca unei fetite ca Monica Gabor ii place ...deci...e relativa treaba.

    deci de aia e oferta...ca sa fie pentru tot poporu'...

    aaaa...iar ca vbeam de firma...nu mi se pare ca h&m, zara, mng sunt vreun extra mega brand...se adreseaza cumparatorilor cu un buget sa zicem modest...