Hainele de firma- parerea voastra

  •  
    • 285 mesaje
    26 Iul 2006, 22:04
    0 0
    .
  •  
    • 2103 mesaje
    27 Iul 2006, 00:09
    0 0
    s-a mai discutat acest subiect in cateva randuri....peste 5-10 ani cand mai avanseaza si Romania veti avea probabil ocazia sa vedeti diferenta intre "high street shops" si "real brands" si sper eu ca pana atunci sa nu cheltuiti o mica avere romaneasca pe zara, mango, h&m, etam si restul. Si n-o sa va mai vina a lesina in fata pretului unei curele escada de 22 mil cum spunea cineva.

    pe scurt, astea nu sunt "firme".
    iar finisarea unei genti valentino si a unei genti burberry de ex, este reflectata in pret.

    fetelor, nu va mai faceti sange rau pt imitatii. mai bine strangeti banii si faceti altceva cu ei, eventual cumparati un tricou chanel clasic si BUN.
  •  
    • 737 mesaje
    27 Iul 2006, 17:45
    0 0
    mie mi se pare important sa fie de calitate si sa stea bine pe mine. am si haine de firma (mi-a atras maicamea atentia k sunt de firma) si haine care nu sunt de firma dar totusi sunt de calitate.
    iar k sa imi cumpar o haina doar k are nush ce eticheta pe ea si de fapt nu imi place.....never
  •  
    • 2103 mesaje
    28 Iul 2006, 11:17
    0 0
    presupunanad ca banii nu sunt o problema, de ex intre o haina care nu-ti place "de firma" si o haina care nu-ti place din bazar, vei alege pe cea "de firma", daca e nevoie.
    referindu-ma strict la design, la fel intre o haina "de firma" cu un design care nu-ti place si o haina "no name" al carei design iti place mai mult, foarte posibil ca tot pe cea de firma o vei alege; deoarece calitatea primeaza.
  •  
    • 190 mesaje
    28 Iul 2006, 20:30
    0 0
    asta se numeste snobism..
  •  
    • 2103 mesaje
    28 Iul 2006, 20:42
    0 0
    daca prin snobism intelegi a cauta calitatea unui articol... de ce nu?
  •  
    • 190 mesaje
    28 Iul 2006, 21:08
    0 0
    "referindu-ma strict la design, la fel intre o haina "de firma" cu un design care nu-ti place si o haina "no name" al carei design iti place mai mult, foarte posibil ca tot pe cea de firma o vei alege; deoarece calitatea primeaza." -> deci mai bine iti iei o haina "de firma" cu un design de tot rahatu', care te face sa arati ca un mascarici doar pt. ca scrie pe eticheta DKNY ? good one.. asta doar ca sa platesti barnd-ul de te usuci.. aceeasi calitate si un design mai dragut o s-o gasesti si la fabrica de confectii Miorita.. doar ca ele sunt etichetate "no name".. ok, nu gandesc la fel.. si da, cine isi ia haine doar pt. eticheta sunt snobi!
  •  
    • 1316 mesaje
    28 Iul 2006, 21:14
    0 0
    chiar acum vb cu sora mea care sta vara asta in new york, despre moda de acolo... si imi zicea k purta intr-o zi , cand a iesit la cumparaturi niste pantaloni de la noi... cum sa va zic, erau draguti, trei sferturi, dar nu erau mare chestie (asta la noi)!
    si cica o opreau oameni pe strada sa o intrebe de unde si i-a luat, eu am ramas :O
    in america si in italia lumea se imbraca mai aiurea ca la noi... cu toate firmele lor, intradevar au calitate in haine dar is fara gust (nu vb de design eri sau altceva, zic de oameni pe strada)
    conteaza calitatea si modelul la haine, nu neaparat firma... de asta eticheta e undeva in interior, ca sa nu se remarce prin nume... sunt no name uri sau firme mici , chiar din romania care indeplinesc aceste conditii .. au modele frumoase si materiale + croiala bune/a
  •  
    • 287 mesaje
    29 Iul 2006, 00:34
    0 0
    in america gasesti tot ce vrei, si ca peste tot sunt si persoane care se imbraca cu gust si persoane care habar nu au, exista haine ieftine si proaste, haine de calitate si pret mediu si haine scumpe, sunt persoane care au bani si isi perimit haine scumpe dar tot ca un rahat se imbraca pt ca nu stiu sa le asorteze, nu cred ca se poate generaliza, cat despre hainele de firma, mie una imi plac, insa nu mi-as cumpara ceva care nu imi place sau nu imi vine bine doar pt ca e de firma, insa daca am de ales intre un tricou guess si un tricou de 5 dolari de la wal mart o sa-l iau pe cel de la guess care macar e mai modern si se comporta si bine la spalat, iar pantofi de 3 lei nu iau doar ca sa pot sa zic ca am 50 de perechi.
  •  
    • 1316 mesaje
    29 Iul 2006, 10:02
    0 0
    in america gasesti tot ce vrei, si ca peste tot sunt si persoane care se imbraca cu gust si persoane care habar nu au, exista haine ieftine si proaste, haine de calitate si pret mediu si haine scumpe, sunt persoane care au bani si isi perimit haine scumpe dar tot ca un rahat se imbraca pt ca nu stiu sa le asorteze, nu cred ca se poate generaliza

    nu tocmai asta ai facut tu? adica ai generalizat? spunand ca peste tot sunt...

    pe strada , oamenii in america se imbraca aiurea, rau de tot.. asta o stiam de dinainte sa imi povesteasca sor`mea , din imaginile filmate pe strazi acolo, pt emisiuni sau chestii de genul asta...
  •  
    • 2103 mesaje
    29 Iul 2006, 13:11
    0 0
    robbie, nu m-ai inteles, da avem motive poate sa gandim diferit, nu mai dezbat inca o data acest subiect; cum am spus s-a mai discutat pe larg chiar si mi-am spus pe acolo parerea, imi displace sa ma repet despre ce de prefer eu hainele de firma; cumva ca tipul din thailanda, am 10 dolari, mor de foame, sa ma duc in restaurantul local si sa incerc sa mananc, sau sa ma aduc la sigur la macdonalds si sa mananc linistit?

    cum spunea betsy, nu poti generaliza, nu poti numi un om snob pt ca prefera o firma serioasa. Snobi sunt cei care fac ceva ce nu-si permit, fara discernamant, cei ce-si permit se numesc excentrici se pare...personal nu fac parte din nicio categorie, prefer doar calitatea si sincer nu am gasit-o decat la firme serioase cu renume.
    nu este adevarat ca americanii sau occidentalii nu stiu sa se imbrace! este relativ, tine ca peste tot de clasa sociala, de posibilitati si de cultura fiecaruia, si daca e sa te raportezi la america, raportati-va la europa intreaga.
    Am intalnit englezi care rad de prostul gust al americanilor, si apoi italieni care rad de prostul gust al englezilor si apoi ROMANI care rad de prostul gust al italienilor... un cerc vicios. si cand vad totusi romani imbracati dupa moda lor, functie de unde au vizitat, itlaia, spania, dubai sau america ma gandesc cu stupoare oare de ce? daca tot avem parerea ca noi suntem cei mai ce? nu va spun cata revolta imi starneste treaba cu femeile romance care-s cele mai frumoase din lume si mitul cum ca englezoaicele sau nemtoaicele sunt femei urate! ca moldovencele si rusoaicele iar, sunt cele mai frumoase sau ca italiencele sau ca grecoaicele sunt femei urate....Mituri! sa nu generalizam...daca mergi pe 5th avenue vei vedea poate numai femei superbe daca mergi in nu stiu ce mall din alabama vei vedea numai obeze in jeans, daca mergi in california numai barbie-uri cu nasul la fel si tot asa.....asa cum daca mergi in romania te izbesc femeile cu parul rosu violent-pe mine cel putin.
    asta nu inseamna ca toate sunt asa....
  •  
    • 18346 mesaje
    31 Iul 2006, 16:46
    0 0
    imi plac,le port,le votez.

    nu poate fi moft pt ca e vorba de raport calitate pret.
  •  
    • 287 mesaje
    1 Aug 2006, 03:42
    0 0
    draga mea girl 17 sau 18 sau ce numar vrei tu, cand am spus peste tot m-am referit la faptul ca peste tot in lume exista persoane bine imbracate, persoane haios imbracate samd, daca tie ti se pare ca asta e o generalizare sanatate si sa-ti fie de bine si ai grija sa nu ti se prajeasca circuitele de la atata analiza asupra continutului mesajelor mele, daca nu ai nimic interesant de scris mai bine iei o pauza. Si ca sa intelegi si tu ce insemana generalizare iti dau un exemplu: toate membrele forumului eva al caror id contine cunatul girl sunt tute. Iar tu poti sa ma contrazici foarte usor spunand : De ce generalizezi? numai una dintre ele e tuta si anume.....17
  •  
    • 190 mesaje
    2 Aug 2006, 20:15
    0 0
    BETSY in America predomina persoanele P.R.O.S.T imbracate, fara gusturi.. marea lor majoritate, comparativ cu Europa.. americanii nu au stil, se imbraca total aiurea.. nu au o tinuta, cati oameni ai vazut imbracati la costum in America?.. sunt VARZA majoritatea! (si crede-ma ca am vazut cunoscut multi oameni si am vazut multe locuri)
  •  
    • 1303 mesaje
    3 Aug 2006, 15:52
    0 0
    voi va dati seama ca va certati pe o discutie inceputa din 2004?
  •  
    • 287 mesaje
    3 Aug 2006, 17:02
    0 0
    DRAGA MEA ROBBIE calmeaza-te pentru ca o sa-ti plesneasca vreo artera de suparare, putin imi pasa daca se imbraca toti americanii naspa, desi eu am vazut si americani imbrcati bine, eu am spus ce cred eu, dar sariti ca arse daca are cineva o parere diferita de a voastra.
  •  
    • 190 mesaje
    4 Aug 2006, 16:04
    0 0
    BETSY, cati ani ai?.. vezi ca s-a incalzit lapticul..
  •  
    • 287 mesaje
    5 Aug 2006, 00:52
    0 0
    robbie esti caz de targa, ce te intreseaza pe tine cati ani am, important e ca esti tuta si ca nu poti sa accepti o parere diferita de a ta, daca vrei poti sa-ti fac rost de medicamente straine....desi nu cred ca te pot face bine nici alea, dar incercam, ti le dau de pomana ca sa nu zici ca sunt rea.
  •  
    • 287 mesaje
    5 Aug 2006, 00:55
    0 0
    si sa nu inecrci sa te dai iar desteapta ca e un efort inutil, iti supun de pe acum sictir.
  •  
    • 7364 mesaje
    5 Aug 2006, 13:12
    0 0
    Pamantul catre BETSY!!! Robbiewilliams este un adam..si cel care canta si cel de pe forum!

    hai, shopping placut! pe 5th avenue....