Hainele de firma- parerea voastra

  •  
    • 9835 mesaje
    23 Aug 2004, 18:03
    0 0
    Apropo de second-hand, wow, am vazut si eu o data o palarie de pai in vitrina unui astfel de magazin. Am intrat, m-am uitat de aproape la ea... cu 30.000 de lei m-am facut cu o palarie SU-PER-BA, a la Marlene Dietrich, pe care acum o pastrez "de buna".

    Cateva saptamani mai tarziu, am intrat iarasi in magazinul ala... am cumparat, cu 150.000, o poseta (dintr-o piele exceptionala, finisata grozav), cu care am facut ravagii la petrecerea de Craciun a firmei la care lucram pe vremea aia... Ei, si ce daca fusese a cine stie cui??? Probabil aia daduse pe ea de 20-30 de ori mai mult si o purtase de numai cateva ori... Si avusese si gusturi bune!
    Tot atunci i-am cumparat si sotului meu cravata de matase, nou-nouta, cu eticheta pe ea... abia dupa ce a purtat-o i-am spus de unde am cumparat-o. Hehe, a facut o fatzaaaa!!! Dar dupa un timp, mi-a spus ca, daca o sa mai am o asemenea ocazie, sa nu o ratez. N-am mai avut - magazinele astea second hand sunt o adevarata loterie...
  •  
    • 21 mesaje
    24 Aug 2004, 13:50
    0 0
    Hm... un indiciu despre ce inseamna produsele de firma cumparate in Romania: magazinele Hugo Boss nu vand NIMIC adus din afara... Toate costumele lor sunt facute la celebra (si fosta?) APACA... O cunostinta lucreaza acolo si zicea ca productia unui astfel de costum nu costa niciodata mai mult de 15 milioane (cazuri extreme, rare), pe care ei le vand apoi cu sute de euro !!!
    In plus, respectul fata de client e 0: sunt produse la care au reduceri substantiale, pe care nu le afiseaza. Daca cel ce cumpara observa sau ii da prin cap ca ar fi la reducere si reactioneaza - bine, daca nu, plateste intreg. Astfel vanzatorii castiga pana la 30 de milioane pe luna - asta spune cel ce ee angajat acolo.
    Si verificarea: terapeutul mamei mele a cumparat doua camasi de acolo, pentru a le face cadou. Fata nu stia sa le impacheteze - nici macar nu stia ca trebuie sa le incheie nasturii inainte de a le impacheta -, asa ca omul a petrecut ceva mai mult timp in magazin, timp in care i-a venit ideea cu reducerile. Inainte sa i se faca bon, a intrebat daca nu sunt la reducere. Prinse cu ocaua, au recunoscut cu jumatate de gura ca da, ii dau reducere.
    Asta da, respect !! Da omul caruta de bani, il minti ca asa ceva nu se gaseste in Romania (decat la cativa km distanta, in Militari), si pui niste shop assistanti de toata jena, care nu sunt in stare nu sa-ti dea un sfat sincer/ avizat, dar nici macar sa impacheteze produsele cu care lucreaza, pe deasupra pusi pe furtisag cu complicitatea managementului !!
    Un pic off-topic, dar e vorba despre firma, deh !
  •  
    • 136 mesaje
    24 Aug 2004, 15:08
    0 0
    He-he, asta cu costumele HB made la Apaca a chestie veche! Seful meu, persoana importanta, nu spui cine, mi-a zis prima data de chestia asta cu ceva vreme in urma.
  •  
    • 114 mesaje
    24 Aug 2004, 16:22
    0 0
    Fetelor, nici nu stiti cat va invidiez.Cand eram acasa nu-mi trebuia prea mult sa vad ce e nou, ce se poarta, ce haine tre' sa mai imi cumpar. Aici nici nu poti sa faci diferenta, ca ei/ele poarta si ce se purta la noi acum 10 ani.Iar in magazine hainele sunt pur si simplu oribile, de firma sau ba. De abia astept sa dau o fuga in Ro sa-mi fac niste provizii de haine
  •  
    • 136 mesaje
    24 Aug 2004, 18:03
    0 0
    Eu am o prietena in Spania care are aceeasi problema! Zice ca toate sa imbraca precum niste babe, haine lalai, pantofi sport, nu se machiaza....Tu in ce tara esti?
  •  
    • 114 mesaje
    25 Aug 2004, 05:58
    0 0
    Sunt in Canada. Si sa nu va inchipuiti ca au cine stie ce haine. In viata mea nu am vazut femei mai rau imbracate si fara nici un fel de gust. Iar hainele in magazine sunt oribile. Am o prietena care a venit in mai si inca poarta hainele din RO, nu si-a luat nici macar un tricou. Fara sa mai vorbim, ca m-ai ies cu cate o prietena canadianca si primul lucru cand ma vede ma intreaba de unde mi-am cumparat hainele. Si pantofii, alta poveste, urati, fara nici un fel de forma...asa cum am zis, cand o sa vin acasa o sa-mi fac provizii
  •  
    • 9835 mesaje
    25 Aug 2004, 13:38
    0 0
    Oh, da, Irinel, asa-i cu pantofii in Canada... Am mai povestit deja despre sor-mea (e de 10 ani acol, care m-a rugat sa-i trimit toti pantofii pe care, la plecare, a considerat inutil sa-i ia acolo, pe considerentul ca sunt purtati. Acum tine la ei ca la ochii din cap! Cand i-a vazut seful o pereche de pantofi Guban, a intrebat-o cum de-si permite asa ceva din salariul pe care i-l da!
  •  
    • 114 mesaje
    25 Aug 2004, 16:52
    0 0
    Am facut si eu aceeasi greseala, sa las parte din haine si pantofi acasa, gandindu-ma ca o sa-mi cumpar de aici. Si pana la urma, am rugat-o pe mama sa-mi puna tot ce am lasat acasa la pachet. V-am zis ca mai toata lumea ma intreaba" de unde ti-ai cumparat hainele?" Si ma simt asa mandra spunand ca de acasa, din RO.
  •  
    • 40 mesaje
    10 Sep 2004, 22:03
    0 0
    ADA72, nu sunt de acord cu tine in legatura cu firma terranova! Mi-am luat vara asta un maieu roz siclam, 700 de mii am dat pe el..si dupa 10 spalari..e aproape alb. Mi-am mai luat tot de acolo o pereche de pantaloni..f mijto la 1 milion si ceva..si dupa ce i-am purtat de cateva ori mi s-au subtiat in fund de parca ash fi mers cu curu. Sunt curioasa...ai intalnit produse bune acolo? Ca eu de atunci nu mai intru in magazinul terranova
  •  
    • 40 mesaje
    10 Sep 2004, 22:10
    0 0
    Eu sunt de acord cu hainele si incaltzamintea de firma. Pana acum nu aveam aceeasi parere dar..la incaltzari de exemplu..decat sa-mi iau 3 perechi de adidasi intr-un an..care sa arate a stifturi..mai bine imi iau una..si buna..Binentzeles in sifonierul meu sunt si tzoale de galerii! Mi se par mai variate. La firmele mari..sunt putine modele..si scumpe. Eu sunt de acord cu ambele
  •  
    • 56 mesaje
    10 Sep 2004, 23:34
    0 0
    bune fetelor.imi dau si eu cu parerea referitor la hainele de firma.sora prietenului meu locuieste de 6 ani in milano si e o impatimita a hainelor(de firma).prima data cand am avut ocazia sa vad ce inseamna haine de firma9o groaza de bani)am considerat-o nebuna.avem exact aceleasi masuri si tot ce nu mai poarta imi da mie.am inteles apoi ca e o mare diferenta intre hainele de firma si cele made in china.cad altfel,cusaturile sunt cusaturi si culorile,culori(daca respecti instructiunile de spalare).cu toate astea nu m-as arunca sa cumpar haine de firma aici,pt ca nu-mi pot permite sa dau un sac de bani pe un lucru la care anul viitor ma uit crucis.cine isi permite n-are decat,dar eu una cred ca poti gasi lucruri de calitate fare ca eticheta sa-ti spuna mare lucru.parerea mea!!!
  •  
    • 20 mesaje
    11 Sep 2004, 01:24
    0 0
    nu am apucat sa citesc toate mesajele scrise de voi si imi cer scuze daca a mai zis cineva ce vreu eu sa zic si daca ma repet
    recunosc ca hainele de firma au alte materiale alte tipare dar sunt cusute tot in romania sau in orice alta tara cu ceva traditie in confectii si cu mana de lucru ieftina...
    nu stiu daca ati auzit de fenomenul lohn...marile firme trimit tiparele materialul(inclusiv ata de cusust) in romania pt a fi luctare si vreti sa stiti cat se plateste manopera pt o bluzita care la noi ajunge la ninim 1 mil? 1 euro...si aici vb de firme mari cum ar fi h&m, etam, morgan, naf naf.. si eu eram o impatimita a hainelor de firma dar acum nu dau banii decat daca vad ceva extraordinar...pt ca nu vreau sa patesc ce a patit o prietena...si-a luat o fustita roz din saten de la morgan cu 2 mil 800 si eu am vazut-o la mini prix cu 300.000! si nu o vand nici aia in pierdere deci cam asta e valoarea ei reala...
    pot sa va spun firmele care se lucreaza in zona arges: morgan, h&m, etam, la city, benetton, naf naf, miss selfridge, new man (de dama si copii), escada pentru copii, ca sa nu vorbim de valntino armani moschino( de dama si barbati) asa ca nici firmele care sunt considerate chiar de lux nu fac exceptie...asa ca ar trebui sa va ganditi de 2 ori inainte sa dati acei bani sau sa imprieteniti cu cineva care lucreaza in lohn dar ei nu au voie sa le vanda in tara dar le mai raman 5-6 produse din produsele care le declara defecte...
    si posete valentino si de firma am auzit ca se fac la brasov..iar incaltaminte de firma se face cam in fiecare oras...
  •  
    • 118 mesaje
    13 Sep 2004, 15:26
    0 0
    Ai putea sa-mi recomanzi vreo pravalie cu marfa mai de soi in Pitesti sau in Curtea de Arges?
  •  
    • 1401 mesaje
    26 Mar 2005, 16:01
    0 0
    Vreau si eu sa-mi spun parerea in legatura cu hainele de firma. Am ajuns la concluzia ca adevarul e undeva la mijloc, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine si posibilitatile mele financiare; dar am impresia ca e valabil si pentru multe alte Eve de pe acest forum. E un subiect controversat si parerile sunt impartite, e adevarat. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa eviti extremele. Adica, n-are rost sa-ti cheltui toti banii numai pe haine de firma (in cel mai rau caz se poate intampla sa ai 2-3 haine de firma in garderoba, pe care tot sa le imbraci in fiecare zi pana cand se plictisesc toti sa te vada imbracata la fel), si sa nu-ti mai permiti nimic altceva pentru ca toti banii tai se duc pe firme. N-are rost sa ai garderoba plina de etichete si firme, si sa nu mai poti pleca vara in vacanta (si nu-ti ramane decat sa stai in casa cu etichetele in brate, cum spunea mai sus cineva), sau sa iesi sambata seara intr-un club de fite si sa sorbi toata noaptea un singur suc pentru ca nu mai ai bani de altceva pentru ca i-ai cheltuit pe haine de firma. Dar nici sa te imbraci de la second-hand. Eu cred ca ideal ar fi sa eviti aceste 2 extreme. Daca ma uit in garderoba mea, n-am prea multe haine de firma, ci doar cateva. Dar acele cateva haine de firma pe care mi le-am luat pana acum sunt de foarte buna calitate si sunt extrem de multumita de ele. Iar in privinta celorlate haine ale mele, "de ne-firma", ce sa zic? Sunt dragute, destul de bune ca si calitate, imi plac, ma simt bine in ele si n-am de ce sa ma plang in privinta lor. Cum am reusit asta? Foarte simplu. De fiecare data cand mi-am luat o haina noua de ne-firma, am fost mai atenta si am avut mai multa rabdare atunci cand am umblat prin magazine sa mi le cumpar. Poti gasi, fara probleme, si lucruri faine si bunicele printre ne-firme, daca esti atenta ce alegi si daca ai rabdare cand colinzi magazinele. Eu asa fac de fiecare data si pana acum n-am avut de ce sa ma plang. Cred ca e o solutie perfecta pentru cele care nu-si permit sa-si cheltuie toti banii numai pe haine si care mai au si alte prioritati in viata (o casa de intretinut, o familie de ingrijit, un copil de crescut, etc.) decat cumparaturi scumpe la magazine de firma.
    Dar din experienta mea de pana acum pot sa va spun ca firma inseamna (de cele mai multe ori) calitate. De aia hainele de firma costa mai mult, pentru ca sunt de o calitate superioara. Pai cum credeti ca o haina de firma a ajuns sa fie DE FIRMA? Ei bine, si-a castigat notorietatea datorita calitatii! Ca doar toate "firmele" din garderobele voastre au inceput si ele acum 50-100 de ani ca simple confectii de ne-firma (nimeni nu devine cunoscut si apreciat peste noapte), dar deoarece creatorii lor au decis sa investeasca in calitatea lor, in timp acele simple confectii de ne-firma au castigat increderea clientilor lor si pe urma notorietatea si celebritatea. Credeti ca daca Versace facea niste ragalii de rochii, ajungea atat de celebru? Nu cred. Firma inseamna calitate, pentru ca datorita calitatii a ajuns sa fie firma cu traditie. Iar calitatea, vrem nu vrem, costa bani. Nu cred ca vom avea vreodata un paradis al calitatii, in care lucrurile bune sa fie si foarte ieftine. Daca vrei calitate in viata ta, merita efortul financiar. Si pana la urma, daca stai bine sa calculezi, s-ar putea sa te coste mai ieftin daca iei o data pe an un lucru bun (si e valabil nu numai pentru haine, ci in general pentru orice), decat saptamanal sa iei ceva de haioasa calitate.
    Si ca sa va conving ca firma inseamna calitate, pot sa va dau cateva exemple din propria-mi experienta.
    1). Am avut (in liceu) blugi turcesti care m-au tinut mai putin de un an, si am avut si Little Big care m-au tinut 4 ANI SI JUMATATE!!! Au fost cei mai longevivi blugi pe care i-am avut vreodata!
    2). Am purtat alta pereche de blugi de firma, GASS, la care a trebuit sa renunt nu pentru ca nu mai erau buni si se uzasera (dupa 2 ani inca erau in perfecta stare), ci pentru ca m-am ingrasat si nu mai incapeam in ei (cand i-am luat, eram foarte slaba si mi-am luat cea mai mica marime pe care a
  •  
    • 1401 mesaje
    26 Mar 2005, 16:22
    0 0
    Nu mi-au postat tot mesajul! Exista vreo limita de marime a mesajelor postate? Va pup!
  •  
    • 1401 mesaje
    26 Mar 2005, 16:53
    0 0
    Dupa cum stau lucrurile, trebuie sa-mi reiau mesajul de mai inainte ca sa-mi termin ideea.
    2). Deci, spuneam despre alti blugi pe care i-am avut, GASS, la care am renuntat nu pentru ca nu mai erau buni si nu pentru ca se uzasera (dupa 2 ani aratau inca foarte bine), ci pentru ca m-am ingrasat si nu mai incapeam in ei. Cand mi-i luasem, eram foarte slaba si mi-am luat cea mai mica marime pe care am gasit-o. Cand n-am mai putut sa-i port eu, i-am facut cadou cuiva.
    3). Acum am o pereche de blugi Lotus, pe care ii port al 3-lea an, care nu s-au decolorat si nu mi s-au rupt pana acum, care inca mai sunt in stare buna si cred ca ii voi mai purta cel putin un an de acum incolo.
    4). Mi-am luat cizme (foarte faine, comode, calduroase) de la Libelulla, care m-au tinut 3 ierni (si cu o mica reparatie, cred ca vor mai fi bune si la iarna), spre deosebire de alte botine no name pe care le-am avut mai inainte, care m-au tinut mult mai putin si pe care dupa mai multe reparatii a trebuit sa le arunc.
    5). Am primit candva 2 perechi de ciorapi cu adeziv Levante pe care i-am purtat foarte mult timp (ii am si acum) fara sa se distruga, spre deosebire de alti ciorapi no brand name care mi s-a intamplat sa se rupa si la prima imbracare.
    6). Si cosmeticele... Cred ca v-ati convins si singure pana acum ca o crema de fata de firma si de o calitate superioara este preferabila oricarei porcarii de crema 15.000 cutia, de la care iti ies bube pe fata. Parfumurile de firma sunt mai fine si mai persistente, rujurile de firma tin mai mult...
    7), , 9), 10)... Exemplele ar putea continua, dar nu vreau sa va plictisesc.
    In concluzie, atunci cand firma inseamna calitate, eu spun DA firmei. Nu pentru eticheta, nu pentru nume, ci pentru calitate. Asta e parerea mea despre hainele (si nu numai) de firma si va doresc succes la cumparaturi de calitate! Va pup!
  •  
    • 9835 mesaje
    26 Mar 2005, 16:54
    0 0
    da, exista
    dar poti posta mesaje consecutive, daca ai multe de spus
  •  
    • 1021 mesaje
    26 Mar 2005, 17:57
    0 0
    In principiu, daca o haina are eticheta de "firma", asta ar trebui sa garanteze calitatea - teoretic. Pacat ca e vorba de Romania, ceea ce inseamna ca nu in toate cazurile teoria de mai sus e valabila. Si eu am avut haine de "firma" pe care le-am iubit si care stateau pe mine parca turnate si pe care le-am purtat ani in sir pentru ca aratau la fel de bine ca la inceput. Dar sincer, am luat si tzepe de toate frumusetea de la aceleasi tipuri de haine si incaltaminte! Am incercat si varianta cu haine din piata si e si mai dezastruoasa in marea majoritate a cazurilor ... asa ca acum doar incerc sa-mi iau haine de calitate, in magazine a caror "firma" ar trebui sa garanteze, teoretic, calitatea... si uneori mai arunc un ochi si prin alte parti, daca e sa pice ceva
  •  
    • 1511 mesaje
    26 Mar 2005, 18:51
    0 0
    Sper sa nu se ia nimeni de mine acu' DAR Mango, Zara, H&M (ca sa enumar numai cateva) sunt firme ieftine, care nu garanteaza calitate. Multe din modelele lor sunt "imprumutate" de la firmele de lux, dar facute din materiale ieftine cu mana ieftina de lucru. Nu vreau sa spun ca toate lucrurile de la firmele astea incep sa se desire dupa un prim spalat, dar nu trebuie sa se astepte nimeni sa fie purtate non-stop si sa tina mai mult decat un sezon. Si eu imi cumpar de la ei chestii mai uschite, mai ales de vara, de care sunt sigura ca le voi purta numai sezonul respectiv si le combin cu lucruri de calitate.
    M-am intalnit in Viena cu rude (1 bucata femeie 29 ani, alta la aproape 1 din tara, am fost si la shopping. Am fost pe la mai multe magazine si apoi am facut o pauza si am mancat ceva. Mi-au zis fetele ca li s-a prabusit un vis, pt. ele sa cumpere ceva de la Mango era pana la momentul respectiv un lucru deosebit, se economiseau bani pt. lucrusorul de la Mango, iar in ziua mare se cumpara si se iesea victorios pe usa magazinului. Iar la Viena, magazinul plin de lume, multe lucruri puse si pe mese (bune de scociorat), incaltamintea trantita care pe unde, ma rog, ca-n magazinele mari in care personalul n-are timp sa stranga fiecare boarfa incercata.
    Mie mi se pare important ca incaltamintea sa fie de calitate superioara. In primul rand pt. picioare si-n al doilea rand la incaltaminte se vede imediat calitatea. Cu un pantof/cizma/sanda ca lumea se imbunatateste sesizabil toata tinuta.
  •  
    • 42 mesaje
    26 Iul 2006, 19:12
    0 0
    zara24, stiu ca intrebarea mea nu are legatura cu hainele, dar am citit im mesajul tau ca lucrezi la o firma de publicitate si am devenit interesata de acest aspect? ce studii trebuie sa ai ca sa lucrezi la o astfel de firma? si daca se poate, imi spui si mie in ce consta jobul tau? eu lucrez ca secretara, am terminat literele si as vrea sa ma reprofilez, ca salariul pe care- primesc e cam mic... si nu-mi pot cumpara haine de calitate!!