salata de vinete amara :(((

  •  
    • 62 mesaje
    2 Aug 2004, 11:11
    11 6
    am cumparat de la piata niste vinete bine coapte, pofteam o salata de vinete de numa. le-am copt la cuptor, le-am intepat inainte sa nu-mi pocneasca prin aragaz, le-am curat imediat, am facut salata si ... doamne ce amare erau! am facut eu ceva aiurea? in cuptor am pus si folie de aluminiu pe ele, de, sa nu-mi murdareasca cuptorul.... sau au fost vinetele rele? lamuriti-ma ca mai vreau salata de vinete da mi-e frica sa mai fac.
  •  
    • 9835 mesaje
    2 Aug 2004, 11:32
    10 7
    baby, vinetele batrane (tinute prea mult in vrej dupa ce s-au copt) sunt iuti prin definitie. Cand le cumperi, uita-te la codite, sa fie cat mai verzi si fragede.
    Dupa ce le coci si le cureti, pune-le pe un fund de lemn, marunteste-le cu o lingura de lemn, presara-le cu sare si inclina fundul, ca sa se scurga sucul ala iute. Rezultatul nu este garantat 100%, dar tot e muuult mai bine asa. Mai poti adauga, atunci cand le freci cu ulei, cateva linguri de lapte sau o lingura de smantana, ca sa se mai deschida la culoare.
  •  
    • 35 mesaje
    2 Aug 2004, 12:34
    6 5
    Eventual poti sa tai din amareala amestecand cu putina maioneza sau daca iti place cu un dovlecel fiert si tocat
  •  
    • 62 mesaje
    2 Aug 2004, 14:03
    0 2
    multumesc dragelor. de codite, ca trebuie sa fie cat mai verzi n-am stiut. in schimb am pus niste smantana si le-am mai dres ieri. puiul meu, caruia-i gatesc de vreo 4 ani zice ca nu au nimic, dar vroiam sa fiu sigura ce sa fac, de aceea v-am cerut sfatul. sunteti niste dulci. va pup.
  •  
    • 15 mesaje
    2 Aug 2004, 18:56
    1 1
    buna draga ca sa nu mai fie vinetele amare dupa ce le-ai copt si le-ai curatat punele o jumatate de ora intr-un castron cu apa ca sa-si traga amareala din ele iar dupa aceea le storci un pic in mana si apoi poti sa le prepari.
    (vinetele contin nicotina si aia le amaraste)
    Incearca si asa si ai sa vezi ca sunt mult mai dulci si mai albe.
    pa
  •  
    • 62 mesaje
    3 Aug 2004, 16:12
    4 3
    dar daca pui vinetele in apa nu-si pierd din putere? adica gustul lor specific nu se `dilueaza`? o sa incerc tura viitoare sa vad ce iese. mersi mult.
  •  
    • 48 mesaje
    5 Aug 2004, 21:27
    4 2
    Baby eu nu am auzit sa se puan in apa dar ii spun ca gatesc foarte des salata de vinete si ies tot timpul delicioase!!Indiferent ce fel de vinete sunt eu le pun la cuptor le intorc dupa ce se rumnesc pe o parte duap care le curat de coaja si apoi le iau una cate uan si le storc cu mana duap care le tai pe verticala si apioi pe orizonatala si apoi le bat cu batatorul apoi tai ceapa pun sare ,ulei maioneza si sa vezi ce yaaami mai ies!!Pofta buna!!
  •  
    • 277 mesaje
    22 Aug 2004, 11:55
    5 2
    1)-alege vinetele lunguiete si de culoare mai inchisa(alea sunt bine coapte si au mai putine seminte negricioase)
    2)-indiferent pe ce foc le coci(aragaz,cuptor,gratar)intoarcele bine,NU LE INTEPA !!!!
    3)-le pui pe un tocator inclinat(curatate de coaja)spre chiuveta(eu acopar portiunea de chiveta unde se scurge sucul din ele,cu o punga,un plastic pt. ca pateaza!)le despici pe tocator sa se scurga bine sucul,mai dai la o parte din seminte cat poti(mai ales alea negre).NU LE ATINGI CU NIMIC METALIC!!!Folosesti o lingura din lemn,sau o spatula speciala din plastic.
    4)-Dupa ce s-au scurs foarte bine,le "macelaresti" pe tocatator cu aceiasi spatula.
    5)-Abea acum incepi salata.In castron de plastic,lemn(nu metal !) le amesteci cu ulei de masline picurat ca la maioneza,ceapa tocata marunt,sare.Unii mai pun si maioneza,mie nu-mi place.
    TRUC-cateva picaturi de lamaie o mai albeste.
    Am scris mult dar nu este complicat.Succesul este garantat !
  •  
    • 5 mesaje
    25 Aug 2004, 18:04
    5 3
    CE SA-TI MAI SPUN DUPA ATATEA SFATURI!TOATE SUNT BUNE SI MAI TREBUIE EXPERIENTA SI EU SUNT LA INCEPUT SI TOT INTREB PE O PRIETENA IN TARA PRIN NET DAR ACUM CA SUNT LA INCEPUT IN ACEST SITE O SAMI FIE DDE AJUTOR .SPOR LA TREABA SI SA TI CONT DE SFATURILE PE CARE LE PTIMESTI PA ESTI O BUNA GOSPODINA NU UITA ASTA !!!!!!!
  •  
    • 172 mesaje
    26 Aug 2004, 15:38
    2 1
    Am patit-o si eu cu mami o data...eu cred ca de la ceapa ies amarui daca pui prea multa...ale noastre de fapt a mele ca mami numa le coace si de restu ma ocup eu.Eu le las sa se scurga (inainte sa le curat pun putina sare pe coaja se curata mult mai usor) apoi le bat cu cutitu acela special acela lat apoi intr-o cana mai mare gen halba de bere pun cate doua linguri de vinete si le fac cu mixerul punand din cand in cand ulei (asa se albesc de la sine)dar sa va zic ce am experimentat intr-o zi...cand puneam ceapa cruda am zis ce ar fi sa si prajesc putina sa nu o pun toata asa cruda.Zis si facut...Nu va zic ce surprinsa a fost mami...vai ce gust bun au a zis ea...au un gust special ce-ai facut cu ele...ei nu-ti zic am zis eu:secretul bucatarului.Incercati si voi...si nu uitati...nu prea multa ceapa....

    Va pup
  •  
    • 1 mesaje
    26 Sep 2012, 21:18
    2 0
    buna...am facut astazi zacusca si mi-au iesit foarte amare din cauza vinetelor...oare este vre-un remediu?
  •  
    • 1232 mesaje
    2 Oct 2012, 20:39
    3 1
    oanacocos said:buna...am facut astazi zacusca si mi-au iesit foarte amare din cauza vinetelor...oare este vre-un remediu?

       secretul , cred eu este cum tai ceapa ,  daca o tai la mixer atuci este amara din cauza la zeama , chiar daca o storci ,  am patit-o si eu   ,  de atunci tai ceapa cu cutitul chiar daca nu o tai ca o profesionista

  •  
    • 72 mesaje
    20 Oct 2012, 13:59
    2 1
    Asa sunt unele amare, de la seceta, de la stat mult pe vrej, nu stiu. Le sarezi si le lasi la scurs zeama. Mai mult nu stiu ce se poate face. Toamna e pericol sa fie amare, cand apar vinetele e mai putin probabil.
  •  
    • 7967 mesaje
    20 Oct 2012, 14:10
    1 0
    oanacocos said:buna...am facut astazi zacusca si mi-au iesit foarte amare din cauza vinetelor...oare este vre-un remediu?

    Probabil ca nu le-ai scurs zeama... 

  •  
    • 1352 mesaje
    11 Nov 2012, 23:46
    4 1
     Vinetele trebuiesc lasate sa-si scurga zeama dupa sunt coapte.
  •  
    • 1 mesaje
    3 Sep 2015, 15:57
    1 2
    Azi am incercat si am pus foarte putina sare de lamie inainte sa pun ceapa tocata si mia iesit toata amaraciunea din vinete! Asa de bune o iesit...incercati si voi gospodinelor...mult sucess pa☺
  •  
    • 5609 mesaje
    4 Sep 2015, 00:38
    0 2
    rose said:Azi am incercat si am pus foarte putina sare de lamie inainte sa pun ceapa tocata si mia iesit toata amaraciunea din vinete! Asa de bune o iesit...incercati si voi gospodinelor...mult sucess pa☺

     
    daca vinetele sunt scurse bine, nu trebuie sa pui nici o sare de lamaie, care face mai mult rau decat bine, in primul rand pentru ca este un produs chimic, in al doilea rand, vei avea vinete acre-amarui.

    data viitoare ai rabdare sa se scurga, dupa ce le cureti, pune-le pe un fund inclinat ca sa se scurga, eventual daca s-au racit, le poti stoarce bine in palmele tale, apoi le toci si le freci cu ulei si sare.
    la sfarsit poti adauga maioneza sau ceapa, daca iti place asa, daca nu, simple sunt formidabile! 

  •  
    • 24 mesaje
    15 Sep 2015, 15:56
    2 3
    Frecate cu ulei si amestecate cu iaurt gras si usturoi. Sunt minunate si se modifica si gustul amarui
  •  
    • 73 mesaje
    18 Ian 2016, 16:43
    1 1
          Din pacate vinetele cele mai carnoase si untoase " Pana corbului" daca nu au suficienta apa devin amare.lnsuficienta apei face ceapa  si varza amarui-piscatoare,tot amarui devin si ardeii precum si anumite soiuri de morcovi.
           Vinetele si ardeii copti ii asez la scurs pe un gratar din lemn ,luat de la un suport de taiat paine. Asez gratarul intr-0 tava,presar sare si acopar tava cu un prosop,las la cald cam doua ore. Acum se desprinde pielita usor. Toc vinetele cu satarul din lemn ,ceapa acum o toc cu cutit ceramic,inainte dupa ce o tocam o puneam in tifon si-i dadeam cateva jeturi de APA rece.
           Cum pt unele persoane vinetele sunt "grele",adaug dovlecei patison. Uneori pregatesc doar dovleceii astfel:curat coaja, dau pe razatoarea mare, presar sare, amestec,las cam o jumatate de ora,presez sa scot apa . Intr-o cratita de fonta pun ffputin ulei apoi adaug dovlecelul. Trebuie amestecat pana obtin un pireu fin. Pireul poate fi adaugat in vinete dar poate fi amestecat cu ceapa sau maioneza din usturoi si servit ca atare.