Cum se prepara lintea pentru copiii

•  
    • 453 mesaje
    4 Feb 2010, 09:20
    0 0
    Buna ziua!Am o intrebare: cum pot prepara linte pentru fetita mea de 1 an jumate? Am inteles ca ar fi foarte bogata in elemente nutritive si ca e sanatoasa si, oricum, nu stiu ce sa ii mai dau de mancare, asa ca as vrea sa incerc si asta! Daca ai incercat, dati-mi si mie niste sugestii, va rog! Numai bine!
  •  
    • 3036 mesaje
    4 Feb 2010, 12:18
    0 0
    lintea este un fel de fasole mai fina, cu bobul mic, in forma de lentila. (englezii ii spun chiar "lentils", adica "lentile")

te sfatuiesc sa cauti in magazine linte decorticata (eventual, pe ambalaj poate sa scrie "split mung beans" sau "split lentils"), pentru ca lintea fara coaja fierbe mai repede si este mult mai usor de digerat decat boabele intregi.
    "split" inseamna "despicata", pentru ca atunci cand nu mai au coaja boabele de linte se despica in jumatati.

lintea se prepara cam in acelasi fel ca fasolea.

poti face supa de linte:
    fierbi morcov+telina+ceapa, iar cand legumele sunt aproape fierte adaugi boabele de linte bine spalate, o lingurita de chimen macinat si 1/2 lingurita de cimbru. poti servi supa asa, sau o poti pasa si drege cu galbenus+smantana, ca sa iasa o supa-crema. in general, la supa de linte se adauga si usturoi - dar depinde cum se impaca fetita ta cu el... tu decizi daca e cazul sau nu....

poti face si mancarica de linte, in acelasi fel in care se prepara fasolea batuta.

(daca nu gasesti linte decorticata, ci numai linte intreaga, o poti decortica singura, in felul urmator: speli lintea si o lasi intr-un vas cu apa calduta timp de 10-20 de minute, ca sa i se inmoaie coaja. apoi incepi sa freci boabele intre palme - cojile vor incepe sa se desprinda, iar majoritatea vor pluti deasupra apei, asa ca le vei putea inlatura destul de usor. nu vei reusi sa decojesti chiar toate boabele, dar merita efortul)
  •  
    • 453 mesaje
    5 Feb 2010, 10:27
    0 0
    Multumesc pentru sugestii, Donna! O sa incerc, sa vad cum reactioneaza bebelika mea!
  •  
    • 3036 mesaje
    5 Feb 2010, 10:40
    0 0
    cu placere