O BATAIE E MOTIV DE DIVORT SAU NU?

•  
    • 2 mesaje
    18 Dec 2009, 13:04
    1 0
    CU CATEVA ZILE IN URMA ERAM CEI MAI BUNI PRIETENI, IUBITI, ERAM UN CUPLU PERFECT. ne-AM MAI CERTAT, DAR CA INTOTDEAUNA AM GASIT O CALE DE MIJLOC, UN MOD DE A NE IMPACA. BAUTURA ESTE MOTIVUL PENTRU CARE SOTUL MEU ISI PIRDE CALMUL, SI ORICE MOTIV DEVINE SUBIECTUL UNEI MOMENT VIOLENT. PENTRU ACEST LUCRU, EL NU MAI BEA DE PATRU ANI, INSA ACUM O SINGURA NOAPTE IN 4 ANI SI JUMATATE DE CASATORIE, A BAUT. SI INEVITABILUL S-A INTAMPLAT. MI-A PROMIS CA NU MAI PUNE NICIODATA GURA PE ALCOOL, SI CA NU SE VA REPETA. IMM... DACA AS FI IN LOCUL DVS. NICI EU NU L-AS CREDE, DAR ... AM UN COPIL CU EL , ARE 4 ANI, IN REST E UN SOT BUN, .... INTREBARE:
    SA IL IERT, PENTRU CA O RELATIE SE BAZEAZA SI PE PUTEREA DE A IERTA, MAI ALES DACA REGRETA SINCER , SI M-A ASIGURAT CA NU SE VA INTAMPLA.
    SAU SA IMI IAU INIMA IN DINTI SI SA MA ASIGUR CA NU SE VA MAI INTAMPLA NICIODATA SA MA INJOSEASCA CINEVA IN HALUL ASTA.

SI APROPO, IN CATE ZILE SE TREC VANATAILE LA OCHI?
    UN RECORD IN ZILE?
    TRATAMENT?
  •  
    • 2424 mesaje
    18 Dec 2009, 13:08
    0 0
    Eu zic sa fugi cat te tin picioarele.
    Daca te-a batut, si cred nu o data, SIGUR se va mai intampla!!! Asa vrei sa creasca copilul tau, langa un tata violent??!! Cu scandal?!
    Nici un barbat nu ar trebui sa dea intr-o femeie.
    Si corect se spune "trec vanataile".
    Ia niste aspirine,si pune-ti comprese pe ochi.
  •  
    • 1198 mesaje
    18 Dec 2009, 13:39
    0 0
    Este foarte trist ce se intampla in familia ta
    Daca el isi pierde controlul si devine violent la bautura, ai o problema. Poate acum cat e tanar se mai abtine sa bea, dar daca exista in el dependenta, fii sigura ca nu o sa scapi de scandaluri si batai.
    Cum a spus, si ralukutza, asa vrei sa creasca copilul tau, in mediul asta? Multe femei indura tot felul de magarii DE DRAGUL COPIILOR, ca sa aiba un tata, dar eu iti spun sincer, ca o fiica de alcoolic, ca viata nu este usoara cu un asemena om in casa, nici pt tine ca sotie, nici pt copil, si bautura invinge pana la urma, scoate monstrul din el afara, stiu cum suna, dar te rog frumos, mai gandeste-te inainte sa il ierti
    Gandste-te la viitorul tau, la copilul tau! Ai un servici, baga divort, este mai bine asa, acum, decat mai tarziu...
  •  
    • 421 mesaje
    18 Dec 2009, 13:40
    0 0
    daca e singura data cand s-a intimplat as zice sa-i mai dai o sansa....Doar una....Sa zicem ca a fost un moment de ratacire,.Dar daca se repeta ia repede masuri.E mai greu pana prinde gustul bataii,dupa care asa va fi tot restul casniciei tale
  •  
    • 3036 mesaje
    18 Dec 2009, 13:42
    0 0
    Pentru unele femei, bataia este motiv de divort.
    Pentru altele, nu este.

Tu din care categorie faci parte?
    Nu ne intreba pe noi, intreaba-te pe tine.

Numai sa nu iti ia o viata intreaga pana sa te decizi...

PS Ochii invinetiti se vindeca in cel putin o saptamana. Daca vanataile sunt serioase, vindecarea dureaza chiar si o luna. Stiu de la matusa-mea, ca si ea e maritata cu un betiv violent.
  •  
    • 2317 mesaje
    18 Dec 2009, 14:01
    0 0
    Åži dacă ai un copil care-i problema? Pentru copil accepţi bătaia, sau cum? Câte alte umilinţe mai eşti dispusă accepţi din acest motiv pueril?

Care este exemplul pe care îl daţi copilului?
    Că femeia poate fi călcată în picioare, la propriu - ea tace sau nu dar sigur înghite că, deh, are copil cu nemernicul şi că dacă eşti bărbat îţi poţi permite să îţi loveşti partenera de viaţă, fără nicio consecinţă, că deh, e doar o amărâtă de femeie cu copil?

Data viitoare când mai pune gura pe băutură, în ciuda a "n" promisiuni făcute pune-i la dispoziţie şi o bâtă, măcar să facă treabă bună individul, nu ceva de mântuială. Åži să nu spui nici pâs că, în puii mei, ai copil!
  •  
    • 15 mesaje
    18 Dec 2009, 14:27
    0 0
    mai da-i o sansa si poate data viitoare te omoara;astfel de monstrii nu merita nici o sansa;te va mai bate,stai linistita.

numai eu stiu cate promisiuni i-a facut cel caruia ar trebui sa-i spun ''tata'', mamei mele.si pana la urma au divortat,dar abia dupa ce mi-a distrus copilaria.cate scandaluri,batai,sange,politie,

asa vrei sa traiasca ingerasul tau?nu o sa fie fericit cu un tata ca asta,

stii ce-i spuneam eu mamei mele,cand tata statea cu toporul la usa sa nu intre,apoi o lasa, dar noi ascundeam cutitele din casa ,iar eu, de teama sa nu le gaseasca ii spuneam:''mama,dormi tu in locul meu,ca daca vrea tata sa te omoare sa te confunde cu mine,sa ma omoare pe mine''.si de cate ori i-am sarit in spate,sa-i iau apararea mamei,dar copil fiind,n-aveam nici o putere,si cat doare sa n-ai nici o putere si sa-ti privesti parintele cum zace pe jos, plin de sange.

trist,dar adevarat.mi-au dat iar lacrimile.DIVORTEAZA!
  •  
    • 165 mesaje
    18 Dec 2009, 14:41
    0 0
    mash, solutia este la tine, tu stii cel mai bine ce se petrece!

Bunica mea a a avut langa ea un astfel de barbat, dar a stat cu el pana fetele (mama si matusa) s-au facut mari, dupa care au divortat. daca mama mea a iertat toata perioada scandalurilor si batailor din casa, matusa mea nici in ziua de astazi nu si-a iertat tatal (mort de vreo 7 ani).

Exemple din aceasta varianta sunt multiple, cele cu varianta in care el se tine de cuvant si nu mai bate... sunt rare!

Cat despre vanatai.... carne de vita cruda!... tine comprese pe vanatai...
  •  
    • 102 mesaje
    18 Dec 2009, 14:44
    0 0
    Lasa-l . I-ti faci iluzii daca crezi ca se va tine de promisiune .
    Pleaca , ia copilul si pleaca , sau divorteaza .
    Nu se termina niciodata aceasta manie de a da intr-un om mai slab ca el .
    Bautura i-l face sa explodeze . i-i da curaj , chestia asta o are implementata in creierul lui , nu te ilude ca o sa se schimbe acum e de la bautura mai tarziu nu-i va trebui nici macar sa bea un pahar .
    Scuze ca poate sunt dura dar am vazut prea multe femei batute .
  •  
    • 1044 mesaje
    18 Dec 2009, 14:45
    0 0
    Daca s-a intamplat doar o singura data..in 4 ani..eu zic ca il poti ierta.Daca a rezistat 4 ani fara sa bea...asta inseamna ceva.Inseamna ca are resurse interioare sa renunte definitiv la bautura.Afla ce a reusit sa-l faca sa bea din nou..Vorbeste cu el, gasiti o rezolvare..
    Poti sa-l si sperii cu divortul(eventual sa faci si pasii necesari, ca sa vada cat de hotarata esti)..
    Alcoolismul e o boala grea, greu tratabila..Si nu sufera doar alcoolistul ci intreaga familie..
    Binenteles, cea mai simpla rezolvare ar fi sa-l lasi..
    Insa...tata de-al doilea pt un copil nu e nici usor de gasit(ca tu barbat iti gasesti..) cum nici tata bun, dar alcoolic, nu e cea mai buna alegere pt copilul tau..
    Pune in balanta toate aceste aspecte si ia o decizie..
    Si nu in ultimul rand....roaga-te la Dzeu sa-l aduca pe calea cea buna..Doar Dzeu poate face asta!Omul e prea slab..
  •  
    • 1342 mesaje
    18 Dec 2009, 14:49
    0 0
    Cand am vrut sa-ti raspund prima oara am vrut sa-ti spun sa-i mai acorzi o sansa.Poate chiar a gresit ..oricare dintre noi gresim..
    Insa mi-am adus aminte ca acum vreo 3 ani cand m-am certat cu iubitul m-a strans tare de mana si m-a invinetit.Poate pare ceva minor pe langa ce ai patit tu insa pentru mine era ceva grav.Stiu ca m-am gandit mult daca mai merita sa ma impac cu el sau nu.Si nu a fost bataie in adevaratul sens al cuvantului.
    Cu siguranta daca vei gandi la rece si vei analiza situatia vei sti daca se merita sa divortezi de el sau nu .Daca il vezi in stare sa repete "greseala".
  •  
    • 224 mesaje
    18 Dec 2009, 14:51
    0 0
    Cand esti beat nu mai stii nimic,traiesti pe un alt taram.A fost o scapare ,se mai intampla!Este foarte usor sa scrii:''Divorteaza cat mai repede!",dar de pus in aplicare aproape imposibil.Mai dai o sansa daca va iubiti.Ajuta-l si tu ,comunicarea este cheia!Inainte de a il ierta sperie-l putin spunandu-i"Daca se mai repeta,o terminam definitiv fara nici o discutie.Oamenii mai gresesc!Te pup!
  •  
    • 102 mesaje
    18 Dec 2009, 15:01
    0 0
    Pentru LaDiabla - nu e usor sa spui divorteaza , dar in aceste cazuri nu e greseala , nu e ceva de genul se mai intampla .
    Ai vazut vreo data o femeie batuta , plina de sange ?
    Si pt ce era batuta ? - nu se stie . El era beat , a intrat in casa si a inceput sa dea , cu maini picioare .
    Astea nu sunt greseli draga mea .
    Eu am vazut multe , multe cazuri . Dute la Prima urgenta la spital si intr-o zi vei vedea catre cazuri sunt .
  •  
    • 1198 mesaje
    18 Dec 2009, 15:28
    0 0
    Da, si eu sunt pacifista si pro comunicare, dar daca ajunge sa o loveasca o data, de 2 ori, se creeaza un precedent, afla ca are o putere asupra femeii si la bautura prinde curaj.
    Cat despre renuntat la alcool, da, poate exista oameni care se abtin, care din alcoolici, dependenti, devin abstinenti, dar imi este greu sa cred... Mama mea a sperat si spera si in ziua de azi ca o sa se lase, si arunca toata vina pe bautura si pe "prieteni", si nu stiu daca il vede cum este in realitate tata, adica un egoist si un inadaptat, care a fugit toata viata de raspunderi, stiind ca exista cineva care sa se ocupe de toate...
    Eu nu spun acum ca daca in familia mea au decurs lucrurile asa cum va spun, automat o sa se intample la fel si in cazul initiatoarei topicului, poate va avea mai mult noroc si al ei barbat din dragoste de familie se va schimba.
    Dar am vazut mult prea multecazuri, si la UPU, si la dezalcolizare, si din auzite/vazute/citite...
    Este greu de luat acum o decizie, dar peste ani, daca problema persista (bautura + batai), va fi inzecit mai greu.
  •  
    • 1899 mesaje
    18 Dec 2009, 15:28
    0 0

Acest mesaj a fost editat de către Dora-Minodora: 25 Iun 2012, 23:07
  •  
    • 1198 mesaje
    18 Dec 2009, 15:34
    0 0
    Ai dreptate, Dora Minodora, ly2000 si eu, putem sa spunem cum este sa cresti cu un tata denaturat ca asta, noi stim unde se ajunge, de la o betie pe an, la cele zilnice, de la o palma scapata la nervi si la bautura, la balta de sange, si durerile din suflet pe care le purtam cu noi toata viata.
    Subliniez asta pt ca femeia care a deschis topicul si are un copil de 4 ani sa isi faca o idee macar despre ce o sa insemne viata in familie pt acel copil, si pt ea, care inca spera, si se roaga, si isi doreste......
  •  
    • 2791 mesaje
    18 Dec 2009, 15:58
    0 0
    pe langa bataie mai sunt si vorbele urate, jigniri, miros urat, atmosfera de "alcool".

copilul creste intr-o atmosfera toxica, sa fie pe mana mea (Doamne fereste) nu as acorda nici o sansa, nici n-as vrea sa aud nici o explicatie, prima abatere de genul asta s-ar solda cu un "end".
    cu tot riscul si cu tot ce a fost frumos candva.

cum as putea sa-mi mai iau sotul in brate dragastos, sa-l sarut dupa ce a dat in mine?!
    S-ar rupe pe moment TOTUL. Si nu sunt palavre ceea ce scriu, femeia trebuie respectata (si barbatul, desigur) iubita, protejata, apreciata.
  •  
    • 1899 mesaje
    18 Dec 2009, 16:05
    0 0

Acest mesaj a fost editat de către Dora-Minodora: 25 Iun 2012, 23:08
  •  
    • 5457 mesaje
    18 Dec 2009, 16:25
    0 0
    Offf, Doamne! Da, chiar si o singura palma e motiv de divort. Asa ceva nu se iarta, ranile din suflet raman pentru toata viata. De aceea, io zic ca esti troll, dupa detasarea cu care scrii si cu care te intrebi daca sa-l ierti. Been there, done that...iti trebuie o perioada lunga de timp pana sa poti macar sa vorbesti despre asta, fara sa te simti cuprinsa de furie, de neputinta, de ura si de umilinta. In mod normal, daca te duci la urgente, batuta de sot, te trimite medicul de acolo si la psiholog, pe langa faptul ca te trimite la Politie.
    Io nu inteleg un singur lucru: daca te bate unu’ pe strada, nu te duci la Politie, la medicina legala? Nu iei masuri impotriva lui? Si ala te bate tot o singura data in “n” ani...de ce sa nu-l ierti si pe ala?!
  •  
    • 15 mesaje
    18 Dec 2009, 17:05
    0 0
    Dora -Minodora,iti multumesc mult pentru cuvintele pe care le-ai scris.Dar ,nu, nu voi putea trece niciodata peste asta si nici nu-l voi ierta.

A facut multe...Aducea si femei in casa...Si,desi sunt casatorita cu un om minunat,incredere deplina in el nu am.Mi-e teama ca voi pati si eu ce a patit mama,desi nu pune picatura de alcool in gura.Dar nici tata nu bea la inceput.

Imi pare rau pentru celelalte eve care au trecut prin asta.