azi ma vrea maine nu ma mai vrea

  •  
    • 40 mesaje
    7 Dec 2009, 03:09
    0 3
    Sunt impreuna de doi ani cu prietenul meu. Ne-am inteles bine mai ales cand el avea nevoie de ajutorul meu, acum de aproape doua luni ba ma vrea ba nu ma vrea. Eu simt ca inebunesc, as vrea sa-l scot din sufletul meu, dar in acelasi timp nu pot pt ca il iubesc. Imi zice ca nu stie daca mai vrea sa continuam relatia si daca ii zic sa ne despartim imi zice ca el nu vrea asta. L-am intrebat daca facem Craciunul, Revelionul impreuna si mi-a zis ca nu k fiecare la casa lui. Daca ii zic sa ne vedem imi spune ca nu are chef. . Daca eu ii propun sa mergem undeva nu vrea gaseste scuze, in schimb daca ii spune altcineva vrea si pe mine nu ma ia.Simt ca ceva nu este in regula si cel mai rau e ca ma simt foarte rau nu prea mananc , nu pot sa ma odihnesc imi aduc aminte mereu de el. Am nevoie de orice cuvant, sfat dat sa pot sa uit cat sufar pt cineva care doar ma amageste
  •  
    • 1 mesaje
    7 Dec 2009, 04:14
    0 0
    Lasa-l ! Tie nu iti trebuie asa relatie...persoana care iubeste si vrea sa-ti fie alturi face tot posibilul ca asa sa fie...iar dupa ce ai scris tu aici iubitul tau nu are nici un respect fata de tine...Kiar daka e greu ar fi mult mai bine sa il uiti si sa iti vezi de viata ta...k pierzi timpul degeaba,k doar nu te gindesti sa te mariti cu el,iar dak o facI ap' imagineaza-ti viata alaturi de asa o persoana.El NU te iubeste.Nu uita k exista cnv si p'u tine ..treb doar sa ai putina rabdare.Succes si nu il mai lasa sa te faca sa suferi.
  •  
    • 107 mesaje
    7 Dec 2009, 10:18
    6 0
    Multi cred ca opusul dragostei e ura,dar de fapt e indiferenta.
    fi indiferenta cu el,nu il mai cuata,ignora-l,iesi cu fetele,nu il mai suna sau nu ii mai trm sms si vei vedea ca va da rezultate ptr ca baietilor le place sa fie in centrul atentiei, sa vada ca fetele ii iau cu "saru' mana" si cand va vedea ca tu nu mai faci asta singura te va cauta..proprie experienta
    in rest tot ce pot sa-ti zic e sa ai grija de tine,sa mananci,sa te odhinesti si sa sti ca nu e singurul magar de pe Terra sunt destui
    ai grija de tine
  •  
    • 1509 mesaje
    7 Dec 2009, 11:02
    1 0
    eu nu vreau sa te supar si mai tare, dar cred ca omu' tau are pe alta ... o alta de care probabil inca nu e sigur..
    dar oricum, lasand asta la o parte, la cum te trateaza, de ce nu ii dai tu liber? nu ajunge ca te face sa suferi? de ce astepti sa faca el pasul?
  •  
    • 8403 mesaje
    7 Dec 2009, 11:06
    0 0
    de ce nu faci si tu altceva?
    cand te vrea el, esti ocupata. sec, fara explicatii.
    cand nu te vrea, iar esti ocupata. cu iesiri cu prietenii, cu un aerobic, cu o carte...la inceput nu va merge. dar daca insisiti, ai sa reusesti chiar s aobservi un alt baiat. dragutz, amabil, pentru care esti si soare, si luna si stele si cer.
    orice, mai putin covorul de sters de sub picioare.
  •  
    • 4411 mesaje
    7 Dec 2009, 11:06
    1 0
    Si eu zic ca are pe alta...
  •  
    • 40 mesaje
    7 Dec 2009, 12:02
    1 0
    Asa am si eu impresia ca e cu alta, pt k nu ma alinta , nu ma suna cum ma suna , de cateva ori nu a avut semnal dar el a zis ca nu e adevarat ca de fapt a ramas fara baterie. A fost ieri ziua mea, a venit la mine mi-a luat un cadou si un buchet de trandafiri totul a fost frumos am crezut ca si-a revenit dar cand a ajuns acasa la el, l-am sunat sa-i spun noapte buna si iar ne-am certat a zis ca a fost atent ,dragastos cu mine asa sa nu ma simt eu prost, ca eu trebuia sa ma gandesc ca el doar de asta a venit, sa-mi dea cadoul Si atunci l-am intrebat de ce a stat lipit de mine tot timpul, de ce ma saruta ,la fel sa nu ma simt prost? Si a zis ca asa pur si simpu. Aseara cand am vorbit la telefon i-am zis ca nu o sa-l mai sun si dupa ce am inchis tel mi-a dat mesaj " sa nu ma mai agit si sa stiu si eu ca nu asa se rezolva".
    Imi tot zice ca relatia nu e cum era inainte. I-am zis ca eu nu m-am schimbat ca ma port la fel, in schimb el e cu totul un alt om. Am avut un deces de curand si aveam nevoie sa vina sa ma ia de acolo si nu a venit a zis ca ce e sotul meu sa vina dupa mine? Ma uimeste schimbarea lui pt ca nu era asa ma suna aproape din ora in ora si mesaje acum parca traiesc in alta lume, alta relatie. Si imi tot zice ca dramatizez, dar eu vreau doar sa clarific suntem sau nu impreuna, eu vad cum ma chinui nici lacrimi nu mai am
  •  
    • 1550 mesaje
    7 Dec 2009, 13:39
    0 0
    Exact prin asta am trecut eu pana de curand. Noi si locuiam impreuna, am inceput sa ne intelegem din ce in ce mai rau, sa fim din ce in ce mai reci unul cu celalalt. Eu am tot incercat sa linistesc spiritele, sa vorbesc cu el sa vedem unde este problema si sa incercam sa ii dam de cap. N-am reusit... m-am zbatut vreo 3 luni sa fac ceva pentru realatie, pentru noi, pana am obosit si am acceptat lucrurile asa cum sunt. Nu ne mai intelegem asta e, nu e nici primul nici ultimul si nu are nici un sens sa ne chinuim intr-o relatie care nu mai functioneaza.

    Si el facea la fel acum imi dadea impresia ca are sentimente pentru mine, maine parca eram dusmanul lui.

    Pentru el momentul in care am renuntat sa mai lupt a fost si momentul in care s-a trezit, si brusc si-a dat seama ca nu vrea de fapt sa ma piarda. Era la un pas sa o faca oricum pentru ca in mine s-a rupt ceva .. a reactionat cred ca in ultima clipa in care a mai putut sa salveze ceva.

    Ai nevoie de timp ca sa realizezi ca poti trai fara el si ai nevoie de curaj sa pui capat cu orice risc. Si eu ajunsesem la 45 de kg si mi-am facut numai probleme de sanatate .. si pentru ce? Fa un efort sa mananci, sa arati bine!

    P.S.: Nu spun ca daca pui punct se va intampla ca si in cazul meu .. insa tu nu mai ai nimic de pierdut! In plus vezi ca vin sarbatorile, fa-ti planuri fara el ca altfel o sa ramai acasa cu Sociu si Palade
  •  
    • 600 mesaje
    7 Dec 2009, 13:46
    0 0
    Nu te agita ca nu asa se rezolva!
    Stai linistita, fii vesela, veselia atrage ca lumina fluturele, daca el nu e sigur pe sentimentele lui nu o sa-l poti obliga sa fie altfel, arata-i doar calitatile si la faptul ca ar putea sa te piarda ar trebui sa-si dea seama de sentimentele lui.
    Nu te agata de cineva care nu merita. Iubeste-te singura si spera ca meriti pe cineva care sa te trateze cu respect, asa se va intampla daca vei crede asta, poate va fi altul, daca la inceputul relatiei se poarta asa NU insista cu continuarea relatiei.
  •  
    • 166 mesaje
    7 Dec 2009, 22:48
    0 0
    Mda, am avut si eu exact aceeasi problema cu prietenul meu. Timpul in care azi te vrea, miine nu te vrea = cautare, vinatoare de altceva nou. Poate fi insa si alta, dar el e inca nesigur pe care din 2 o iubeste.
    Ei, pe mine m-a parasit in final pt alta.Tu insa da-i papucii inainte de a decide el.Emotional, el manipuleaza asa ca nu-i da nici un ragaz, nu mai negocia nimic. Lasindu-l tu probabil se va trezi, daca insa tatonezi si dai apa la moara el o sa fie cel cistigat.
    Deci fa-i bagajele, si la gara.
  •  
    • 600 mesaje
    8 Dec 2009, 09:06
    0 0
    "Ne-am inteles bine mai ales cand el avea nevoie de ajutorul meu" - spune tot.
  •  
    • 4009 mesaje
    8 Dec 2009, 09:49
    0 0
    Strategie ieftina. Incearca sa arunce toata vina pe tine, sa te faca sa te simti pr.ost si el sa se spele pe maini. Mitocan! Mai ales ca nu a fost langa tine cand aveai nevoie, venind cu o scuza de neam pro.st!

    Totusi, mie mi se pare ciudat cum s-a schimbat el la 180de grade. Cum si in cat tip s-a transformat dintr-un datator de semeseuri dragastoase intr-un datator de suturi in fund?
  •  
    • 71 mesaje
    8 Dec 2009, 11:16
    0 0
    buna..

    cand citesc randurile tale parca ma vad pe mine cu fostu.
    Timp de 5 ani am fost impreuna, am locuit impreuna ca si casatoriti. Si ca si tine, tot asa , ba te vreau , ba nu vreau dar nici unul dintre noi nu facea pasul spre despartire. Eu in sinea mea vroiam sa ma desprind dar nu aveam curaj. El ma insela cu tot ce misca si purta fusta dar eu desi banuiam nu am luat niciodata atitudine , panu anul trecut de Craciun cand l-am confruntat si a recunoscut. Pana sa il confrunt , mereu cand aduceam vorba de vreo fufa care il cauta aiurea in tranvai sau de vreo chestie care ma deranja , imi zice ca sunt nebuna, paranoia. Ma facea sa ma simt de doi lei, mereu facea pe victima.

    Ceea ce incerc eu sa zic este ca poate el nu s-a schimbat radical asa peste noapte, semne au fost si poate nu ai vrut sa le bagi in seama.
    NU vreau sa te amagesc ami mult dar din experienta mea, tipul joaca la mai multe capete si te tine pe tine de back-up. Fii curajoasa si scapa tu de el, chiar daca pare greu o sa treci si peste asta. Mie mi se parea ca viata nu are rost fara el, ca el e the one si nu concepeam sa se termine.
    Nu am avut curajul sa ii dau papucii si am tras de relatia aia pana mi s-a acrit si intr-o zi i-am zis la telefon ca nu mai are rost sa vorbim , am inteles ca nu mai e nimic de salvat. Si culmea ironiei tot el imi zice: " te sun lluni sa vorbim , termina cu tampeniile astea" . Duma este ca au trecut 8 luni si nu a mai sunat, chestia e ca nu a zis care luni , poate o sa sune intr-o luni peste 3 ani )).
    Esti tanara, traiesteti viata si nu te lasa prada unor iluzii. Meriti pe cineva mai bun de atat.
  •  
    • 40 mesaje
    8 Dec 2009, 14:46
    0 0
    Cand a inceput sa se poarte ciudat , sa se transforme, m-am gandit ca poate trece printr-o pasa mai putin buna si ca va fi ceva temporar.
    Nu ma suna ca inainte, cand il sunam fie nu imi raspundea si dupa o ora, doua imi zicea ca nu a auzit tel; fie raspundea si vorbeam aproape doar eu in momentul cand il intrebam,ce are primeam un raspuns sec de genul nu am chef de nimic, nu sunt multumit de nimic; am inceput sa ne vedem o singura data pe sapt, si atunci pt ca ma duceam eu la el si cand plecam nu ma conducea plecam cu taxiul; de iesit in oras, nu ieseam gasea mereu pretexte; si a inceput cu fel de fel de reprosuri care nu-si aveau rostul.
    Sunt constienta ca nu trebuia sa-i accept jocul, insa am vrut sa salvez relatia si sa nu-mi para rau dupa, ca nu am incercat.
    Acum se pare, ca nu are rost sa-mi bat joc de mine si sa trag de o relatie care nu merge.

    Inca ceva multumesc pt fiecare cuvant spus
  •  
    • 1509 mesaje
    8 Dec 2009, 15:02
    0 0
    are pe alta
    da-l naibii, da-i tu liber!
  •  
    • 884 mesaje
    8 Dec 2009, 15:02
    1 0
    Umilinte si eforturi zadarnice din partea ta.
    Pai ce sa mai salvezi cind el stie clar ca nu te mai vrea?
    Flit e solutia, adica dispari din decor si lasa-l pe el sa se faca cenusa daca i-o mai fi de tine.
    Cu cit il freci la cap cu atit o sa il indepartezi. Nu-l mai cauta si nu mai da apa la moara, astfel o sa realizeze ca nu esti roata de rezerva. Si de ce sa te injosesti in asemenea hal?Pt ce?
  •  
    • 2791 mesaje
    10 Dec 2009, 09:33
    0 0
    pierzi timp pretios!
  •  
    • 43 mesaje
    10 Dec 2009, 11:57
    0 0
    Sa iti spun ce am invatat eu dupa lungi chinuri, si ce rau imi pare ca nu am stiut, sau daca am stiut nu am putut aplica, pentru ca nu eram convinsa poate ca e drept ceea ce cred.

    Un baiat/barbat cand place o fata/femeie chiar ii place sa umble dupa ea si chiar umbla si e interesat. E in instincul lor sa vaneze, bineinteles nu dusa la extrem chestia asta.

    Salvarea unei relatii nu consta in tragerea de relatie si acceptarea multor chestii, ci intr-o comunicare sincera si logica, fara argumente absurde, si intelegere si acceptare a greselilor. Daca nu merge nici asa, despartire.

    Daca vrei pe cineva cu adevarat si el nu stie ce vrea, pui punct. Ori se trezeste la realitate si nu renunta ori nu se trezeste si atunci nu mai avea nici un rost sa te chinui, dimpotriva...

    Imi spunea un prieten despre fosta lui prietena, ca el i-a spus ei ca nu mai prea merge, la care ea chiar nu putem face nimic? Iar el imi spune ca daca ea zicea "bine" nu renunta asa usor la momentul respectiv. Bine poate renunta apoi, dar cu acceptarea inca nu am vazut relatie salvata. Nu spun ca toti sunt asa, dar pe care i-am intalnit eu fix asa sunt.

    E foarte greu sa te comporti asa cand tii la cineva, dar de multe ori e singura solutie.

    Daca as fi stiut-o nu mi-as fi pierdut iubirea vietii...
  •  
    • 1628 mesaje
    10 Dec 2009, 11:57
    0 0
    pai...nu cred ca este ceea ce-ti doresti cu adevarat,la modul cum se poarta cu tine! ignora-l o vreme si organizeaza-ti TOT timpul cu altceva!!! pana la urma o sa-l uiti si vei gasi ceea ce meriti
  •  
    • 886 mesaje
    10 Dec 2009, 12:58
    0 0
    Imi suna foarte cunoscuta povestea ta: si eu am trecut printr-o relatie in care la inceput totul era perfect, nu scapam de el, mi-a propus sa ne mutam impreuna dupa 2 luni, iar dupa alte 6 a inceput sa vrea sa iasa si fara mine, imi vorbea urat, nu mai avea chef de nimic cu mine, m-a jignit foarte rau si multe altele. Eu am incercat sa salvez relatia cat am putut, am incercat sa il fac gelos, sa ies fara el, i-am dat carti de psihologie de cuplu, dar eram din ce in ce mai trista si mai deprimata, plangeam in fiecare zi si relatia devenise apasatoare si deprimanta pentru mine. Mi-am luat lucrurile, am plecat, a venit dupa mine, s-a rugat sa ii mai dau o sansa, i-am dat-o, m-am intors, comportamentul frumos l-a tinut fix 2 zile, dupa care nu imi mai raspundea la telefon, zicea ca tine ca nu l-a auzit, ca are treaba etc. De ziua lui eram cu el pe strada, m-a rugat sa ii recomand un restaurant unde sa si-o serbeze, apoi si-a sunat prietenii si mi-a zis ca se va duce cu ei acolo, ca intre baieti, fara mine. Aia a pus capac, i-am intors spatele pe strada si i-am zis ca in vecii vecilor sa nu ma mai caute. De atunci au trecut vreo 7 luni, ma suna din cand in cand (dar nu ii raspund), mi-a mai trimis mailuri, mesaje, sa ma roage macar sa fim amici. In mine insa s-a rupt ceva, il dispretuiesc prea mult pentru asta, sa nu mai aud de el. A, si intre timp sunt si cu altcineva care se poarta fantastic cu mine, cum nu credeam ca se poate. Deci..meriti mai mult. Da-ti voie sa accepti asta si sa pui punct.