cat costa un test numit VIREMIE?

•  
    • 47 mesaje
    1 Dec 2009, 17:15
    4 5
    cine ma poate ajuta sa-mi spuna cat costa un test numit viremie?si-a facut cineva?e dureros?in ce consta testul asta?la mine e mai complicat de explicat,dar am sa va spun.
    mi-am facut analize la sange si mi-a iesit ag hbs pozitiv,iar doctorul a zis ca am antigenul virusului hepatitei b si ca trebuie sa-mi fac acest test numit VIREMIE.pt cine nu stie sant insarcinata in 11 saptamani si sant foarte speriata ca am acest antigen al virusului hepatitei b.cine ma poate ajuta cu o informatie>multumesc
  •  
    • 199 mesaje
    1 Dec 2009, 20:39
    0 0
    Buna,
    Analiza de viremie se numeste in termeni medicali ARN Viral Hepatita C (ARN HVC).Analiza este una normala, se ia sange din vena.Costul analizei este cam 420 RON.
  •  
    • 43 mesaje
    1 Dec 2009, 22:20
    2 0
    Draga mea,aceasta boala nu este o gluma,mai ales daca esti insarcinata,ai fost informata corect de pretul unei viremii,gasesti informatii suficiente despre hepatita C si B si sprijin moral de la alti bolnavi,multa sanatate iti doresc........http://hepatita-c.gatworks.net)
  •  
    • 636 mesaje
    2 Dec 2009, 08:51
    0 0
    Inca nu l-ai facut? a trecut o saptamana de cand intrebi despre hepatita b. Te joci cu sanatatea copilului tau. Ce ti-a spus medicul despre aceasta situatie?
    Ti-a explicat care sunt "scenariile" posibile? Ce faci daca ai o viremie mare?
  •  
    • 47 mesaje
    2 Dec 2009, 13:00
    0 0
    pai asta e problema ca doctorul nu m-a informat cu privire la scenariile acestei boli si nici nu mi-a explicat nimic.s-a uitat cam ciudat la analizele care le-am dus si m-a trimis la BOLI INFECTIOASE ,iar acolo alt doctor mi-a zis ca trebuie sa-mi fac testul asta .dar ginecologul meu nu mi-a zis nimic despre acest test.
  •  
    • 43 mesaje
    3 Dec 2009, 09:54
    0 0
    Malina,avnd anticorpii hep. b,asta inseamna ca ori esti infestata cu virusul hepatic "b" sau la ora actuala corpul tau lupta cu cu acest virus.Spui ca esti insarcinata . Pai tinind cont de faptul ca hep. b,are mai multe radacini,unele se vindeca cu pastilute, unele cu injectii cu interferon,altele cu anumit regim alimentar si mai ales trebuie sa tii cont ca in proportie de 5% virusul poate trece si asupra fatului,ti-as propune urgent o vizita la Boli Infectioase,efectuarea unor analize de singe specifice---inclusiv viremia.
    Incearca sa nu faci analize la cabinete particulare. Uneori reactivii folositi nu sunt ........corecti. Cel mai bine ar fi sa le faci in Bucuresti,la spitalele: Bals sau Babes.Ar fi bine sa faci aceste analize cit mai urgent, sa cunosti despre ce este vorba, mai ales ca in proportie de 85%,hepatita b se poate transmite si pe cale sexuala.si vezi ca la prima mea postare ti-am "pus" o adresa de net, sa intri acolo si sa te edifici . Dar ,pentru binele copilului tau cit si a celor din jur, URGENT,la analize.
  •  
    • 43 mesaje
    3 Dec 2009, 10:02
    0 0
    Si ,apropoe medicul tau ginecolog,il intereseaza doar sarcina ta. Iar efectuarea acestor analize,care constau in "luarea" unei cantitati de singe,nu dauneaza sarcinei.Si medicul tau ginecolog, nu are cum sa-ti faca diverse scenarii , acestea trebuind facute de un medic infectionist,care cunoaste despre boala si ce poate face ea. Deci, urgent la analize,pentru binele copilului si a celor din jur.
  •  
    • 47 mesaje
    3 Dec 2009, 12:43
    3 0
    DRAGA ADNANA ,sa stii ca am dat fuga azi la BOLI INFECTIOASE si mi-a luat sange pentru testul de viremie
    .intr-o sapt imi da raspunsul...aaa si apropo am platit 430 ron.sincer m-as duce pana la Bucuresti dar e cam lung drumul,eu sant din Iasi.multumesc pentru sfaturi,o zi buna
  •  
    • 43 mesaje
    5 Dec 2009, 12:40
    1 0
    Cu cea mai mare placere,imi pare bine ca ai fost la analize si poate ne anunti si pe noi cum a iesit viremia si daca ai nevoie de ajutor,apeleaza cu incredere.
    Te pup si multa ,multa sanatate sa-ti dea D-zeu.
  •  
    • 47 mesaje
    7 Dec 2009, 11:44
    0 0
    am sa va tin la curent cu rezultatul dar trebuie sa mai astept pana joi....pana atunci incerc sa fiu calma si sa sper ca totul va iesi bine.sanatate multa tie si fam tale
  •  
    • 1 mesaje
    26 Ian 2011, 12:28
    1 0
    PINA LA URMA CUM AI REZOLVAT PROBLEMA?SUNT INTRO SITUATIE ASEMANATOARE.
  •  
    • 2009 mesaje
    26 Ian 2011, 22:07
    6 0
    stie cineva cat costa o fiola de interferon?
  •  
    • 189 mesaje
    29 Ian 2011, 12:16
    0 0
    Nu sunt medic, doar asistenta, si ma gandesc ca v-ar prinde bine un sfat. Acum e problema fiecaruia daca crede sau nu. Am o buna cunostinta, draga mie, deoarece a trecut deja prin ceea ce treceti voi, a invins cancerul ganglionar Hodgkins si mai avea si o hepatita virala C. Au programat-o ptr Interferon, pana au aprobat a durat 6 luni, e f scump. Ea intre timp consuma microalge de la Wellstar. Cand a ajuns aprobarea interferonului, la analize i-a iesit viremia la jumatate, deci a spus medicul ca nu mai este nevoie de interferon. Acum dupa 2 ani de microalge are analize perfecte. Imi puteti cere numarul dansei oricand 0767756300
    Este unul din sutele de cazuri rezolvate, nu ma credeti pe mine, lasati microalgele sa va demonstreze ce minuni pot face la nivel celular. Despre cercetari cititi la www.algae-facts.com
  •  
    • 1160 mesaje
    30 Ian 2011, 10:45
    8 4
    Mai, am unele amendamente de adaugat aici: hepatita C, nu se poate vindeca decit cu interferon si ribavirina. Este posibil ca la sfirsitul acestui an, sa intre pe piata romanesca al treilea medicament, Telaprevir, care ridica rata vindecarii a hepatitei c la 85 %. Puteti sa consumati ce vreti dvs,gindacii lui Cuhrin,sa faceti biorezonanta sau sa mincati alge sub orice denumire, dar...........chiar daca in urma consumului acestor produse empirice, viremia scade, este o mare pacaleala.Din doua motive:Viremia este VARIABILA-----si al doilea motiv.....cit timp exista virusul in corp, acesta va ataca ficatul si va duce la fibrozarea sa. Fibrozare=cirozare.......Ildicuta, ca asistenta medicala, ar trebui sa recomanzi tratamentele adecvate acestei afectiuni, nu metode empirice. In urma acestor recomandari, nu numai din partea ta, ci a intregului sistem sanitar, numarul bolnavilor cu afectiuni hepatice(hepat. "B" ."C" "D" plus afectiunile steatozice, au ajuns ....inregistrabil...la 3000.000 in Romania. Dar sunt si cei neinregistrati, care sunt purtati de medici si umflati cu Liv 52, Silimarina,------care efectiv ajuta la rezolvarea acestor probleme ca frectia de galenica la picior de lemn.
    little_rose ai mp.