Sotul nu ma ajuta

  •  
    • 411 mesaje
    2 Dec 2009, 21:28
    7 0
    princess, pe timpuri, femeile erau casnice si faceau tot ceea ce tinea de casa: curatenie, gatit, educat copiii. Barbatul muncea toata ziua si ii dadea femeii banii pe care ii castiga, pentru a cumpara tot ceea ce era necesar (pentru a se putea ingriji de casa asa cum se cuvine). Intre timp, femeile au evoluat si nu mai stau casnice. Lucreaza. Asadar, aduc si ele bani in casa, deci il ajuta pe barbat luand din indatroirea lui. Deci, daca ele fac si o parte din treaba lui, nu ti se pare firesc ca si barbatul, la randul lui, sa ia o parte din indatoririle femeii?? Ca si ea are tot o viata, tot 2 maini si la ea ziua tot 24 de ore are...
    Daca ti se pare normal ca dupa servici tu sa te pui pe gatit, apoi pe spalat vase si apoi pe spalat rufe, in timp ce el, dupa servici, leapada papucii si se pune in fata televizorului si-ti ordona sa-l servesti, este problema ta. Esti femeie victima, sclava, cu care nu se merita sa-mi pierd timpul sa o conving ca viata ei poate fi mai frumoasa decat este.
  •  
    • 381 mesaje
    3 Dec 2009, 12:00
    4 0
    Intr-o familie NU este vorba despre "a prelua indatoririle cuiva", ci despre un adevarat parteneriat intre cei 2 soti care ar trebui sa fie o echipa, sa fie egali! Nu sclav si stapan.
  •  
    • 101 mesaje
    3 Dec 2009, 12:44
    0 1
    Ar fi trebuit sa se numeasca topicul asta "hai sa ne comparam barbatii" ) ) Fiecare trebuie sa cunoasca persoana de langa el cand il/o ia pt restul vietii...plangerile la ghiseul 3 va rog..program scurt azi
  •  
    • 10 mesaje
    3 Dec 2009, 13:16
    3 0
    auzi mai mama, dar de ce nu-l lasi tu asa fara camasi, ciorapi si chiloti curati vreo saptmana????
    sa vezi ce se trezeste la realitate
    la mine asta i-a fost lectia si inca si acum dupa atatia ani de casnicie imi aduce aminte si le mai spune si copiilor sa fie ordonati si sa o ajute la mami la treburile casnice ca uite ce a patit el acum 10-11ani
  •  
    • 649 mesaje
    3 Dec 2009, 13:16
    0 0
    Nu vad cum ai putea cunoaste ce-ti "iei" la casa , pentru tot restul vietii ( ipotetic vorbind! ) , mai ales din punctul asta de vedere !
    Decat daca stai in concubinaj o perioada suficienta , sa-ti dai seama ce fel de barbat este , referitor la partea lui de ajutor in casnicie !
    De aceea cred ca e loterie curata !
  •  
    • 101 mesaje
    3 Dec 2009, 13:22
    0 1
    Da..este o loterie daca il iei doar pe baza discutiile telefonice si al iesirilor fara sa stii daca la o adica isi aduce si el aminte sa plateasca intretinerea, sa cumpere paine etc. Desi nu-mi place cum suna concubinaj si nici perioada de proba chiar cred ca doi oameni oricat ar considera ca se potrivesc ar trebui inainte de casatorie sa vada cat de bine se potrivesc si la statul impreuna.In fond asta vor face tot restul vietii. Acum cine o face la risc treaba lui..dar uite ce se intampla...te trezesti ca omul de langa tine are total alta gandire..and it sucks sa fi deja cu actul cand constati asta.
  •  
    • 108 mesaje
    3 Dec 2009, 18:31
    0 0
    Sa stii Dom ca ai dreptate, as putea sa-l las vreo saptamana fara cele necesare.
    Ce sa zic nu e dracul asa de negru, cateodata mai gateste, ii place sa "inventeze" anumite retete. In acest timp in care el gateste eu spal vasele pt ca murdareste inimaginabil de multe. Compenseaza totusi pe alte parti, am vazut ca e loc si de mai rau. Eu stiam totusi cum este el pt ca noi am locuit impreuna inainte de nunta cativa ani
    Eram si eu curioasa cum sunt sotii altor femei in gospodarie pt ca majoritatea prietenilor nostri sunt cam pe acelasi calapod. Al meu e ff neindemanatic, am lipsit odata de acasa cateva zile din motive medicale si toata ziua era la telefon: "masina de spalat la ce program se pune pentru rufele cutare?" si tot felul de intrebari de genul asta
  •  
    • 2439 mesaje
    4 Dec 2009, 21:05
    0 0
    Penibila faza cu masina de spalat ....
  •  
    • 411 mesaje
    4 Dec 2009, 21:19
    0 0
    Eu nu pot sa ma pronunt prea ferm, ca nu suntem casatoriti (nici n-avem in plan) si stam la el acasa. Dar el e "neat freak" si nu sta toata ziua cu gura pe mine "fa aia", "fa ailalta". Daca are pretentia ca fac ceva, ma roaga frumos sau imi spune "daca ai chef, spala si vasele ca vine maine administratoarea". Intotdeauna el face cumparaturile (e si normal, eu vin la el ca musafirul), el aspira, spala rufele si duce gunoiul. Eu fac de mancare (din ceea ce a cumparat el), spal vasele, sterg praful si fac curatenie in baie, atunci cand consider ca e cazul. In cazuri rarisime ma mai ajuta la mancare, la modul ca eu curat si tai cartofii, el ii prajeste si ii scoate pe farfurie sau prejeste oua ochiuri. Atat; in rest, e doar musafir la masa.
    Daca ma cert urat de tot cu el, il conving sa spele si vase. Dar pt asta, trebuie sa fiu dispusa sa-i spun multe lucruri urate si sa-mi aud multe, asa ca foarte rar s-a intamplat.
    Sunt barbati care isi ajuta foarte mult sotia/prietena/amanta, sunt barbati care numai dau ordine si "furnicuta" executa. Nu e o reteta claica de "asa e bine", pentru ca tine foarte mult de gusturile fiecaruia. Ceea ce consider ca este capital, e implicarea in viata copilului (atunci cand exista unul). Cei mai multi nu se implica, sau nu se implica suficient, fapt care atrage dupa sine numeroase neajunsuri in familie.
  •  
    • 57 mesaje
    5 Dec 2009, 16:09
    0 0
    aaaa.....pai eu ma referam la o femeie casnica.....Una care munceste si ajunge acasa noaptea, ce sa mai faca saraca..... nu mai are timp de nimic .
  •  
    • 57 mesaje
    5 Dec 2009, 16:12
    0 0
    si eu cand o sa lucrez nu cred k o sa mai am timp sa fac curatzenie asa des . Atunci o sa trebuiasca sa ma mai ajute si sotzul
  •  
    • 411 mesaje
    5 Dec 2009, 21:41
    0 0
    @princess
    Nu era vorba despre femeile casnice, care toata ziua stau acasa, in vreme ce barbatul lor munceste pe branci. Am considerat de la sine inteles ca respectivele femei, stand acasa isi asuma statutul de casnica si astfel isi asuma in intregime (sau aproape in intregime) treburile casnice...
  •  
    • 92 mesaje
    17 Dec 2009, 13:22
    0 0
    Intr-adevar, daca unul dintre parteneri, hai sa iau femeia, sta acasa si nu aduce banul in casa, decat partenerul de viata, in cazul nostru barbatul, intr-adevar, EA are datoria, "serviciul" de a transforma banul adus de sotul ei, in mancare, in curatenie, in tot ce este necesar. Am o matusa cu care m-am certat pe tema asta, chiar daca si ea aduce banul acasa, sotul ei fiind acum pensionar, ea inca mai lucreaza, dar ea este o femeie care ii place sa ii fie barbatului inferioara, supusa barbatului, in care ea trebuie sa faca totul in casa, ca este treaba femeii.
    Nu cred ca scrie undeva chestia asta, trebuie ca OAMENI sa se respecte pe ei insisi si pe ceilalti si trebuie amandoi sa se implice, numai in cazul in care unul dintre ei sta acasa, da-o incolo de treaba, altceva nu are ce sa faca...
    Cat despre mestesugul unui bec si diverse treburi de genul asta, nu cred ca scrie undeva ca este o treaba barbateasca, poate sa faca si o femeie si asa zisele treburi barbatesti, se intampla la cateva luni incat ori facem ori ne putem permite sa chemam pe cineva care se pricepe mai bine decat noi sa faca ceva mai amplu, decat sa chem pe cineva sa ne faca totul prin casa. Pt ca, cat dai pe asa zisele treburi barbatesti mai ample ma refer, pe an, dai pe luna sa iti faca de mancare, curatenie alea alea.
  •  
    • 2439 mesaje
    17 Dec 2009, 14:16
    0 0
    OAMENII - cu doi "i"
  •  
    • 27 mesaje
    17 Dec 2009, 16:00
    0 0
    mei, superwomen (cred ca era super_obosita, da nu se mai pune ) de ce nu incerci tu altceva :
    -nu ii mai gati
    -nu mai spala/calca
    -nu mai duce gunoiul, etc..

    sa vezi, ii place sa stea murdar, nemancat ?
  •  
    • 108 mesaje
    17 Dec 2009, 16:27
    0 0
    pai gunoiul il mai duce si gateste uneori insa vai si-amar ca face acolo dezastru de vase murdare
    m-am obisnuit cu el asa comod, insa eram curioasa daca sunt frecvente "cazurile" ca al lui
  •  
    • 27 mesaje
    17 Dec 2009, 16:34
    0 0
    ei, acuma si cu tine, superwoman! .. pai de gatit gateste, dar lasa mizerie..gunoiul il duce, dar nu spala galeata (sau nu cumpara saci..) pai inseamna ca si tu, ai mai multe asteptari de la el, decat poate el duce.. !
    poate nu stie, poate are nevoie de indrumari, ca de exemplu:
    "dupa ce se gateste, bucataria nu va arata ca o cocina" sau "la ultimii 10 saci ramasi, se cumpara un sul nou" ...?
  •  
    • 1198 mesaje
    17 Dec 2009, 18:19
    0 0
    Eu sunt curioasa cum e barbatul ala gospodar, sau pe aproape de tipul asta, ca eu la mine acasa raaar l-am vazut pe tata sa faca ceva in sensul asta.
    Mama inca lucreaza, tata e pensionar si eu stau cu ei, si de vreo 4 5 ani eu ma ocup de casa. Curatenie numai eu, mancare mai face mama in weekend, dar nu tine pt toata saptamana, deci pe la o miercuri joi fac eu, de spalat nici unul dintre ei nu stie exact cum se foloseste masina (nu ca ar fi mare munca sa bagi si sa intinzi niste rufe), cumparaturile tot eu, dar merg de obicei cu mama in piata/hypermarket o data pe saptamana.
    Ce vreau sa subliniez este ca in tot ce am enumerat mai sus, tata nu are nici un amestec, dar comenteaza destul de des, ca nu e destul de acra ciorba, ca nu sunt bine calcati pantalonii, ca nu sunt aranjate bine hainele in dulap, ca se consuma prea multa apa, gaz, sau detergent... etc...

    Eu deocamdata nu lucrez, sunt studenta, dar imi doresc sa stau o perioada undeva intr-o garsoniera singuraaaa, fara ai mei, fara preten, fara nimeni, si sa nu isi mai bata nimeni joc de munca mea...
  •  
    • 1198 mesaje
    17 Dec 2009, 18:25
    0 0
    Stiu ca nu am vreun drept sa comentez prea mult pe chestia cu munca in casa pt ca nu am salar, dar cu toate ca m-am obisnuit, nu imi place, si detest ca nu se pastreaza, la mine se intra incaltat, se cara farfuriile cu mancare in sufragerie la tv, se lasa hainele pe unde se apuca, se arunca la gunoi mai mult pe alaturi, se lasa vasele murdare, etc etc.

    Acum in pregatirile pt Sarbatori, m-am apucat de curatenie generala, eu de batut+curatat covoare, eu spalat faianta, gresia, toate camerele (2 ) si e obositor... Macar mancarea o s-o faca mama
    Cum este sa faca sotul curat, mancare? Cum se poate sa fi fost educat asa de acassa, sau cum l-ati reeducat?
    Mie mi se pare grozav
  •  
    • 2439 mesaje
    17 Dec 2009, 18:56
    0 1
    Ciudata situatia ta, Yvonna.
    Asa a fost mereu in familia ta?!

    Vina este a mamei tale,ca nu l-a "educat" pe sotul ei, ca l-a obisnuit asa.....
    Dar bravo tie, vei fi pregatita pt o familie!