Chiuretaj biopsic

  •  
    • 145 mesaje
    14 Mar 2006, 13:18
    10 14
    Care au fost rezultatele voastre? Ce s-a intamplat dupa acest chiuretaj? Mama mea este total descurajata momentan...nici nu mai stiu cu ce sa o incurajez.
  •  
    • 1280 mesaje
    14 Mar 2006, 13:59
    9 14
    eu am facut asta acum 8 zile. Am facut chiuretajul pt ca sangeram de 10 zile din ce in ce mai tare. Imediat dupa chiuretaj s-a facut cauterizare asa ca nu mai sangerez. Cred ca a durat 10 min. Dupa, cam in juma de ora am plecat. Nu ma durea, era doar o senzatie stranie. Uneori simteam nevoia sa stau in pat. Era un fel de oboseala.
    Acum trebuie sa astept 28 de zile ca sa aflu rezultatul. Vreau sa aflu ce mi-a produs sangerarea aia. Doctorita zice ca poate sa fie si datorita uterului fibromatos.
    Exista si chestii mai grele decat chiuretajul biopsic. De exemplu o nastere.
  •  
    • 187 mesaje
    14 Mar 2006, 14:06
    8 9
    Adina1980, te rog sa ne scrii de rezultatul de la biopsie, ma ingrozesc cind aud asa ceva, eu am crezut ca odata intrat in menopauza nu mai sint astfel de probleme - singerari, dar tot mai des aud de asa ceva, mama unei colege de ale mele avea niste singerari mici sub forma de pete si dupa o gramada de investigatii iau dat Orgametril citeva luni, si ea este in menopauza de 10 ani, are 58 de ani
    sanataet inca odata si curaj
  •  
    • 145 mesaje
    14 Mar 2006, 14:46
    13 6
    O sa va spun maine cum a fost dupa chiuretaj. Rezultatele am inteles ca o sa mai dureze insa....
    Si ce s-a intmplat cu mama colegei? Care a fost diagnosticul pana la urma?
  •  
    • 187 mesaje
    15 Mar 2006, 14:12
    5 1
    Adina1980, nu stiu care a fost diagnosticul, dar nici ea nu stie, intr-un timpa iau spus ca ar fi de la ovare pe urma nimeni nu s-a mai interesat de ovare ci de uter, a terminat de luat Orgamnetril, vreo 6 luni, si acum probabil ca asteapta sa vada ce se intimpla, doamna respectiva avea singerari sub forma de pete in fiecare zi, numai cind lua medicamentul asta nu avea, stiu ca colega mea afost si la Cluj cu analizele mamei, dar ceva concret in mod sigur nu stie, cert este ca in septebrie 2004, cu vreo 2-3 luni inainte sa inceapa problemele asta a facut testul PAP si a fost 1
  •  
    • 145 mesaje
    15 Mar 2006, 14:44
    6 2
    Multumesc tuturor penru raspunsuri si pentru faptul ca-mi sunteti aproape. Pana la urma programarea pentru chiuretj a fost mutata pt luni.O sa va spun ce s-a intamplat
  •  
    • 145 mesaje
    20 Mar 2006, 16:37
    10 2
    Asa cum v-am promis revin cu vesti. Mama a facut azi chiuretajul si a fost ok - anestezie generala timp de 10 min nu a simtit nimic. Doctorul ne-a spus sa stam total linistite deoarece nu este nici cea mai mica suspiciune conform celor vazute acolo. Oricum trauma prin care trece o femeie in momentele alea e enorma. Sa nu mai zic si de lucrurile prin care trece un copil cand isi vede parintele care pana atunci era etalonul lui de putere in viata intr-o situatie de genul ala. Nu va doresc asa ceva...e ingrozitor sa-i vezi ca pe niste copii neputinciosi. Asteptam insa rezultatul analizei peste 2 sapt. Pana atunci va doresc sanatate si orice ati face aduceti-va aminte de parinti - dati-le un telefon si spuneti-le cat de mult ii iubiti...la un moment dat s-ar putea sa fie prea tarziu si sa va para rau. Va pup si va multumesc pt sprijin.
  •  
    • 1280 mesaje
    22 Mar 2006, 08:58
    14 3
    da, cu anestezie generala e posibil sa fie chiar f bine. Cu aia locala nu e chiar asa.
    Uite o adresa la care se pot afla informatii despre modificarile endometrului si o interpretare a rezultatelor de la chiuretajul biopsic:
    http://www.presspro-gineco.ro/articole/diag-52.php

    Vorbeste despre tipurile de hiperplazii
  •  
    • 1 mesaje
    13 Ian 2008, 18:14
    0 0
    Buna Adina,
    Eu sunt noua pe forumul asta si pentru ca ma confrunt acum cu aceeasi situatie cu care te-ai confruntat si tu acum aproape doi ani cu mama ta, voiam sa te intreb ce s-a intamplat pana la urma cu rezultatul biopsiei , a fost ok ?
    Multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    1 Dec 2008, 13:14
    7 10
    Buna,
    Numele meu este Alina si am si eu o problema.In urma cu 3 ani mama mea a inceput sa sangereze la menopauza.Am mers la medic,a facut chiuretaj biopsic,analizele bune pana in luna aprilie a acestui an cand a inceput din nou sangerarea.Din nou medic,test pap care a iesit bine.In luna august din nou sangereza, din nou chiuretaj din noua analize bune ...toate bune!!!Dar de atunci are perioade in care sangereaza si mai nou si dureri de burta ca si la ciclu.Va rog ajutati-ma si pe mine cu sfaturi si ce ar trebui sa facem.Multumesc
  •  
    • 1 mesaje
    24 Iun 2010, 19:32
    9 3
    Azi am facut chiuretaj biopsic.Mi-a fost tare frica dar a fost mult mai usor decat mi-am imaginat.Mi-a facut anestezie de scurta durata (o injectie in vena),am adormit pe loc si nu am simtit nimic.Dupa aceea am mai dormit o jumatate de ora,dupa care am plecat acasa.Mai eram cam adormita si moale.E bine sa fiti cu cineva.Atentie: inainte de acest tip de anestezie nu e voie sa maninci sau sa bei nici macar o gura de apa in acea dimineata. Acum astept rezultatul.
  •  
    • 189 mesaje
    29 Iul 2010, 09:42
    5 3
    Buna, ce rezultat ai primit? Totul este OK, asa e? Sanatate!
  •  
    • 32 mesaje
    26 Nov 2010, 17:27
    3 6
    anjelina said:
    Ce stiti despre chiuretajul biopsic? Din ce cauza se recomanda?
    Ce presupune?
    Este dureros?


         Lady ANION - absorbante igienice cu ioni negativi (anioni) sunt singurele care previn infectiile si bolile genitale. Banda cu ioni negativi incorporata in absorbante distruge bacteriile care se produc in tipul perioadelor critice, eliminand mirosurile neplacute si posibilitatea producerii infectiilor. Acolo unde infectiile sau bolile sunt deja prezente, Lady Anion au actiune terapeutica - reduc/inlatura durerile, accelereaza procesul de vindecare. Banda contine mineral natural numit turmalin care in timpul utilizarii genereaza anioni ce neutralizeaza bacteriile si virusii cu incarcatura pozitiva, fara sa provoace reactii adverse. La generarea anionilor cu densitate inalta se elimina Oxigen Iionizat care • neutralizeaza flora anaeroba; • activeaza lucrul fermentilor; • inlatura inflamatiile; • normalizeaza echilibrul acido-bazic.
    Datorita acestor efecte deosebit de benefice absorbantele Lady ANION contribuie la:
    - ameliorarea starii generale de sanatate a organismului,
    - sporirea imunitatii, imbunatatirea schimbului de substante,
    - imbunatatirea activitatii sistemului endocrin.
          Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale de cea mai buna calitate, create special pentru acest tip de produs si NU sunt materiale "adaptate" sau reciclate.
    Absorbantele terapeutice Lady Anion ajuta la prevenirea:
    -Inflamatiilor si dermatitelor
    -Infectiilor cu toate tipurile de bacterii
    -Candidozelor, mancarimilor si arsurilor vaginale (si cele din timpul menopauzei)
    -Infectarea trompelor uterine
    -Scurgerilor vaginale excesive
    -Dismenoree
    -Durerilor de cap din perioada ciclului menstrual.

    Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate.  Este un instrument simplu si eficient prin care iti vei putea  determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Vei afla in cateva secunde daca trebuie sa mergi urgent la doctor sau daca esti sanatoasa.

     

    Avem urmatoarele tipuri de pachete:

    • pentru  folosire zilnica – 30 de buc.;

    • pentru ciclu normal – 10 buc.,

    • pentru ciclu abundent  - 8 buc.,

    • pentru tanga – 20 buc.

     

    Alte informatii puteti obtine de la loapersonal@yahoo.com sau  0768.05.68.69 ANCA

  •  
    • 1 mesaje
    23 Sep 2011, 13:02
    8 1

    ma numesc Cristina si am facut si eu astazi un chiuretaj biopsic...nu este placut,dar nu mi s-a parut dureros.am avut 2 luni la rand sangerari abundente cu cheaguri mari si la control(ecografie intravaginala) medicul meu a spus k este nevoie de chiuretaj biopsic deoarece am un fibrom uterin,caz rar la varsta mea(24 de ani).ideea e k nu e de gluma si trebuie facut,nu doare si este necesar pt sanatatea si linistea noastra,a femeilor...capul sus si mult curaj.sanatate multa!!!

  •  
    • 3 mesaje
    6 Feb 2012, 12:53
    5 0
    Chirotaj  bioxic  poti sa il faci daca nu sangerezi???:-\
    Acest mesaj a fost editat de către bruleaaurelia: 6 Feb 2012, 13:01
  •  
    • 3 mesaje
    6 Feb 2012, 13:01
    5 5
    chirotaj biopsic poti sa il faci daca nu sangerezi?

     
  •  
    • 4208 mesaje
    6 Feb 2012, 13:32
    6 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3 mesaje
    11 Feb 2012, 18:53
    6 8
    Chirotajil biopsic se face numai atunci cand ai sangerari sau poti sa il faci si peste putin timp cand nu mai sangerari? are ceva?
  •  
    • 1 mesaje
    4 Mar 2012, 04:57
    3 2
    am 22 de ani si doua nasteri, una normala si una prin cezariana.de 3 luni sangerez continuu,mai abundent k ciclul menstrual.am fost la diferiti doctori si nici un diagnostic si nici un rezultat in urma tratamentului cu premestril,duphaston,flamexin si f multe antibiotice. acum am gasit un dr kre kre mi-a sugerat chiuretajul biopsic. vr sa intreb dak doare in conditiile in kre am ovare chistice si marite,colul f sensibil si subtire si uter ciktricial?
  •  
    • 2 mesaje
    14 Mar 2013, 10:00
    11 7
    Adina1980 said:Sa dea Dumnezeu sa fie bine! MA rog in fiecare zi pentru asta. Maine o sa mergem sa-i faca chiuretajul biopsic si dupa urmeaza asteptarea rezultatului. Problema este ca mama mea este de 10 ani la menopauza si ma indoiesc ca mai poate fi ceva hormonal. Oricum sper sa fie ceva cat mai usor. Multumesc ca-mi sunteti alaturi.

     Mama mea are 55 ani si este de 7 ani la menopauza.A avut sangerari si am ajuns la spital.I s a facut acest chiuretaj biopsic...doare am stat cu ea inauntru...doare dar dureaza putin cam 5-10 min...asteptam rezultatul si sunt un pic cam speriata nu stiu ce vom afla.