Chiuretaj biopsic

•  
    • 231 mesaje
    12 Iul 2004, 17:12
    18 5
    Ce stiti despre chiuretajul biopsic? Din ce cauza se recomanda?
    Ce presupune?
    Este dureros?
  •  
    • 1148 mesaje
    12 Iul 2004, 17:29
    7 0
    este mai putin dureros ca un chiuretaj normal pt ca se termina mult mai repede..poti opta si pt anestezie generala daca iti e frica de durere dar, dupa parerea mea nu e cazul.se recomanda pentru clarificarea a mai multor posibile diagnostice( este normal sa il intrebi pe medic de ce anume il recomanda si ce anume vrea sa clarifice)...din pacate aflarea rezultatelor este destul de prelungita- au nevoie de timp la anatomo patologie pentru a prepara lamele, deci nu se poate urgenta
  •  
    • 231 mesaje
    12 Iul 2004, 17:57
    2 0
    Nu am avut nici un fel de chiuretaj. Iar recomandarea doctorului, data prin telefon, nu pot sa spun ca m-a linistit.
    Mai precis, de cand ma stiu, am avut menstruatie neregulata, care a durat mult ( cam 10-11 zile). Tuturor medicilor la care am fost le-am precizat lucrul asta, dar nimeni nu s-a sesizat pana acum . iar asta imi spune prin telefon sa vin miercuri si sa-l fac. Mi se pare cam aiurea in conditiile in care intru in panica foarte usor....
  •  
    • 1148 mesaje
    12 Iul 2004, 21:27
    3 0
    nu are rost sa te panichezi...probabil ca medicul are ceva in cap daca vrea sa ti-l faca....nu dureaza mai mult de 5 minute si oricum iti vor face o anestezie(chiar daca nu generala)...oricum, ar trebui sa-l intrebi pe medic la ce anume se gandeste in cazul tau...
  •  
    • 231 mesaje
    13 Iul 2004, 09:54
    3 0
    Multumesc anna pentru raspuns.
    O sa vad maine ce va fi .
  •  
    • 1 mesaje
    10 Ian 2006, 14:57
    6 0
    LA UN ECOGRAF PELVIAN, MI-A IESIT, UTER MARIT, FIBROMATOS , STRUCTURA NEOMOGENA PARAUTERIN DREAPTA FORMATIUNE LICHIDIANA 30MM, FINA LAMA DE LICHID.,,,, MEDICUL MI-A SUGERAT SA FAC UN CHIURETAJ BIOPSIC. AM INŢELES CA E TARE DUREROS . LA 51 DE ANI NU MI S-A OPRIT CICLUL, SI AM MULT CANTITATIV (CHEAGURI), CA SĂ MI SE OPREASCA CICLUL AM LUAT TREI LUNI URMATORUL TRATAMENTRIMA LUNA DUPHASTON, A DOUA LUNA LUTHENIL, SI A TREIA LUNA DANOL, DAR TOT NU S-A OPRIT, SI E LA EL DE ABUNDENT, SI ACUM TREBUIE SA FAC UN CHIURETAJ BIOPSIC.OARE E BINE SA-L FAC, E BINE CA AM LUAT TRATAMENTUL ALA PE BAZA DE HORMONI, VA ROG DACA POATE CINEVA SA-MI SPUNA. MULTUMESC
  •  
    • 1280 mesaje
    2 Mar 2006, 12:04
    3 1
    as vrea si eu sa stiu daca doare
  •  
    • 8 mesaje
    2 Mar 2006, 15:36
    8 2
    Chiuretajul biopsic se poate face sub anestezie generala, dureaza putin si dupa nu ai nici un fel de dureri.Eu chiar maine o sa fac o asemenea analiza.Precizez ca sunt la a treia analiza.Am urmat un tratament si la 3 luni repet chiretajul biopsic pentru a urmari evolutia bolii.
  •  
    • 1280 mesaje
    5 Mar 2006, 18:57
    4 0
    am aflat cum este. M-a durut cat gata sa ma apuce plansul. Cam asta este nivelul de durere cu anestezie locala. Bine ca nu dureaza mult.
  •  
    • 47 mesaje
    6 Mar 2006, 07:23
    1 1
    buna mama mea a facut un chiuretaj biopsic in urma cu cateva luni pt depistarea cancerului sau a unei boli de ex fibrom,chisturi si altele.Nu este fosrte dureros deoarece se face anestezie intai ca trebuie sa ia bucatele de carne de acolo.Fruntea sus si fara frica
  •  
    • 209 mesaje
    7 Mar 2006, 11:25
    4 1
    Buna. Nu ma pricep exact ce este acest tip de chiuretaj, probabil ca se face si o biopsie pt analizarea posibilelor evolutii negative ale tesutului. Eu vroiam doar sa spun ceva legat de acele probleme legate de scurgerile foarte mari de singe, perioade lungi, cu ciclu neregulat.. si mai ales, care nu se regleaza cu nimic. Eu cunosc mai multe astfel de cazuri (cel putin 5 cazuri, dintre care mama mea, care a avut problema asta foarte mult timp, vreo 15 ani, pina aproape de 40 de ani, si am aflat de-abia cind am ajuns student despre asta, in urma unor discutii legate de cineva care avusese o astfel de operatie, apoi o matusa si o cunostinta, plus niste prietene) si toate au avut sau chist sau fibrom ovarian (majoritar al doilea caz).. iar o buna prietena s-a operat chiar saptamina trecuta, la 33 de ani, de fibrom, descoperit intimplator in urma unei crize de apendicita, fiind operata pt ambele probleme, cauza majora pt fibrom, in situatia ei, fiind faptul ca e la 33 de ani inca virgina si excesul de hormoni si de estrogen duce la astfel de probleme neplacute, care se resimteau prin dureri puternice in zona ovarelor si dureri de spate, mai ales in perioada ciclului.. si scurgeri de singe, destul de prelungite.. insa acum ea se simte foarte bine, tine doar regim si nu o mai doare nimic.. si sper ca fiecare din femeile cu astfel de probleme sau altele sa fie sanatoase sau sa scape de necazuri cit mai repede si simplu.
  •  
    • 1280 mesaje
    7 Mar 2006, 11:48
    7 1
    georgianaf nu ai facut tu personal chiuretajul. Stii doar din ce a povestit mama ta. Eu am facut si pot spune ca doare cu toata anestezia locala. Poate doar cu anestezie totala sa fie fara durere. Abia acum dupa 5 zile pot vorbi relaxat despre subiectul asta. Cand am venit de acolo nu mai aveam cuvinte. Doare dar suportabil, adica nu mi-a venit sa tzip.
  •  
    • 147 mesaje
    13 Mar 2006, 11:58
    8 0
    ce este defapt acest chiuretaj?
  •  
    • 1280 mesaje
    13 Mar 2006, 13:24
    5 0
    se curata(cu chiureta) membrana(nu stiu pe ce adancime, cativa milimetri cred) de pe toata suprafata uterului. Apoi se face cauterizarea. Se face pt a se da la analiza tesutul uterului pt a depista celulele atipice pt cancer, sau daca exista paraziti, ciuperci neidentificate prin procedurile clasice (Papanicolau, secretie vaginala, etc.). Tesutul respectiv este insamantat cu bacterii specifice iar rezultatul este obtinut dupa 28 de zile.
  •  
    • 147 mesaje
    13 Mar 2006, 16:14
    1 0
    Multumesc pentru raspuns. Oricum sunt destul de speriata. Mama mea a avut 2 sangerari foarte mici la un interval scurt de timp. Este la menopauza si nu pot fi normale. Am fost cu ea azi la un control si medicul a declarat ca din punctul lui de vedere totul se prezinta normal. Problema este ca ii va face acest chiuretaj biopsic. Oare ce poate sa fie? Ma ingrozeste faptul ca singurul raspuns ar fi cancer. Voi ce rezultate ati avut si care erau simptomele?
  •  
    • 60 mesaje
    13 Mar 2006, 16:50
    1 0
    draga Adina, trebuie sa-l faca, si eu l-am facut si o sa-l mai fac...faptul ca a avut sangerari desi intrase la menopauza nu e chiar ok, dar in functie de biopsie isi vor da seama , daca trebuie operatie sau nu...in cazul in care va fi nevoita sa faca operatie, sa nu amane, au rezultate f bune, sanatate mamei! Tine-ne la curent!
  •  
    • 187 mesaje
    14 Mar 2006, 10:04
    0 0
    nasa mea a avut hemoragie dupa 1 an de menopauza, a facut chiuretajul biopsic dar problema este de natura hormonala, nimic grav, a luat numai tratament medicamentos si control la 6 luni
    sanatate mamei tale
  •  
    • 147 mesaje
    14 Mar 2006, 11:06
    3 0
    Sa dea Dumnezeu sa fie bine! MA rog in fiecare zi pentru asta. Maine o sa mergem sa-i faca chiuretajul biopsic si dupa urmeaza asteptarea rezultatului. Problema este ca mama mea este de 10 ani la menopauza si ma indoiesc ca mai poate fi ceva hormonal. Oricum sper sa fie ceva cat mai usor. Multumesc ca-mi sunteti alaturi.
  •  
    • 60 mesaje
    14 Mar 2006, 11:28
    3 0
    Draga Adina, nu-ti face griji!Pentru faptul ca te rogi pt. mama ta, Dumnezeu o sa te ajute!Apropo, cati ani are mama?
  •  
    • 147 mesaje
    14 Mar 2006, 12:09
    8 3
    Mama are 61 de ani si toata viata a fost asa de puternica si sanatoasa - o sportiva. Nu vreau sa ma gandesc ca ceva rau i se poate intampla.....