Organizare targ

  •  
    • 3741 mesaje
    2 Nov 2009, 15:12
    0 0
    Daca a participat cineva la targuri handmade sau de orice fel, il rog frumos sa-si dea cu parere caci imi va fi de mare ajutor.

    Asadar, va fi primul targ handmade (in afara de mesterul popular care e peste tot) din orasul meu. Am sala mare rezervata, afisul si fluturasii sunt pe vine, iar despre promovarea media sunt in cautari.


    Daca ati participa la un astfel de targ, cum v-ar placea sa fie?
    Mentionez ca la targ vor fi participanti din toata tara.

    Am incercat sa vorbesc cu mai multi organizatori, dar se pare ca nu e nimeni doritor sa-si imparta experienta cu altii.
  •  
    • 2487 mesaje
    4 Nov 2009, 12:50
    0 0
    Miruna ideea este super,dar nu prea inteleg cadrul legal pt asa ceva pt persoane fizice,cine poate vinde acolo? si in ce oras organizezi tirgul?
    Eu as largi un pic ideea si cu obiecte second-hand si obiecte vechi,toata lumea are in case seturi de farfuri,razatoare,sau obiecte primite la zile onomastice sau nunti nefolosite care ar putea face obiect de tranzatie,sau vor sa schimbe mobila care este inca buna cu ceva nou.
  •  
    • 3741 mesaje
    4 Nov 2009, 15:22
    0 1
    Bim, ca totul sa fie legal este nevoie de minim PFA pt fiecare participant sau, daca nu au toti, se pot combina.
    Eu organizez targul in Casa Studentilor, iar participantii vor fi in marea majoritate studenti, asa ca nu ar fi mari batai de cap cu vanzarea.


    Sa stii ca de multe ori m-am gandit la un targ de vechituri, dar in orasul meu deja se face asa ceva de foarte mult timp si este un targ cu de toate; de la sute de baloti cu haine second pana la mobila,electrocasnice, obiecte de colectie etc.


    Targul organizat de mine va fi unul de cadouri si vor veni artisti priceputi la: bijuterii, genti, obiecte decorative, obiecte vestimentare, tablouri, origami etc, toate handmade.

    Ce ma intereseaza cel mai mult este promovarea si cum sa fac cadrul cat mai placut.
  •  
    • 2487 mesaje
    4 Nov 2009, 15:52
    1 0
    Uite o idee,amenajeaza aleii fiecare cu specificul ei.
    Poti cere o taxa pe stand, delimitezi un loc in care sa aiba loc vinzarea.
    Incearca sa ai si o tombola care sa aiba mici premi,care pot fi chiar din obiectele din tirg pe care le poti obtine si ca parte din plata standului,si ca bilet de tombola, tichetele de intrare, eu as amenaja un stand de sucuri si snack-uri si l-as plasa in fundul sali ca sa poata trece prin tot tirgul si esential este sa existe un wc la care poti pune taxa.
    Banuiesc ca vrei sa faci acest lucru ca afacere.
  •  
    • 3741 mesaje
    4 Nov 2009, 17:56
    0 0
    Multumesc pentru raspunsuri!

    Ideea in sine nu e venita ca o afacere, dar daca ar putea sa-mi iese si un banut, nu zic nu.

    Va fi o taxa de participare pt fiecare exponant in parte, dar standul si-l amenajeaza dupa bunul plac.
    Fatul ca eu, ca organizator, sunt persoana fizica, nu stiu cat as putea sa fac un stand pt snacksuri si cred ca-mi trebuie si o anumite autorizatie. Oricum, as vrea mai degraba sa ma axez pe bauturi cad si sa vad daca pot sa inchiriez un automat de cafea.


    E foarte buna ideea de tombola, dar pot sa fac fluturasii si sa dau premiu, eu, ca persoana fizica?
  •  
    • 5188 mesaje
    4 Nov 2009, 18:54
    0 0
    miruna, te felicit pentru initiativa si daca ai organiza un astfel de targ in Bucuresti, as fi prima care as participa

    imi plac la nebunie lucrurile handmade, as cocheta si eu cu astfel de lucruri.

    ce mi-ar placea mie: sa vad ca la standurile respective iti explica cum se fac aceste obiecte, eventual se fac pe viu cateva astfel de obiecte. e interactiv, lumea vede ca se fac pe loc, e lucru muncit de studenti, nu facaturi (ma tem ca multe lucruri handmade is din China, de fapt).

    mi-ar placea sa vad preturile afisate si sa cumpar ceva ce-mi place.

    mi-ar placea sa vad chestii legate de Craciun- petarde cum se faceau pe vremuri, din hartie, de ex.

    pt promovare, fa o zi- prima zi- cu ziaristii si evetual le oferi ceva simbolic gratuit. vor sti, astfel, ca data viitoare vor primi ceva si vor mai veni la tine. cine nu a venit la primul targ handmade va afla de acest mic cadouas si se va duce vestea.

    mi-ar placea sa existe si un stand cu prajituri de casa - sunt si astea handmade, nu?


    pt promovare poti invita un radio sa fie partener- sa organizeze concursuri prin care sa ofere invitatii gratuite la targ.

    mult succes, te rog sa ne mai povestesti ce si cum!

  •  
    • 3741 mesaje
    4 Nov 2009, 21:33
    0 0
    Congo, multumec!

    Sa stii ca se fac mai mereu targuri handmade in Bucuresti.
    E buna si ideea ta cu fursecuri, dar nu cred ca ar sta maica-mea sa faca zi si noapte la ele

    Nu stiu cum sa fac cu radiourile sau cu media, cum sa apelez pentru un parteneriat. Nu sunt handicapata , dar nu stiu unde sa intreb in staga si in dreapta.

    Mai am o buba: in sala unde va avea loc targul, pe jos este gresie alba. Cum evenimentul va avea loc iarna si se poate sa fie flescaiala, nu cred ca ar da bine namol in sala. E prea mult daca as lua o mocheta? Oricum s-ar murdari si ea, dar ar fi mai bine asa? Stiu ca m-ar costa mult pentru ca e un spatiu maricel, dar macar as scapa de namol.


    Fiindca va fi frig afara, ma gandeam sa pun un dozator din acela cu apa fierbinte/rece in incinta pt a face ceaiuri. (aici cred ca o sa angajez pe cinea sa faca asta).

    De asemenea, pt tombola m-am gandit sa fie in felul urmator:
    -Fiecare cumparator primeste un numar egal de taloane de participare la tombola cu numarul de produse cumparate de la targ.
    -Se va scrie si numele vanzatorului si produsul vandut pentru a nu exista fraude.
    -Premiile vor consta in produse handmade
    -Extragerea va avea loc in fiecare seara


    Vor si workshop-uri pentru copii si nu numai, organizate de tinerii artisti sau chiar de mine


    Congo, te ocupi cu handmade-ul?
  •  
    • 5188 mesaje
    5 Nov 2009, 10:21
    0 0
    miruna, nu ma ocupa cu handmade, dar mi-ar placea. imi plac la nebunie chestiile facute de mana.

    io n-am zis nimic de fursecuri, ci de poale-n brau, placinte, etc. sa miroasa frumos acolo, sa incante lumea. poti vorbi, de ex, cu o firma de patiserie de la voi. in Bucuresti au participat la un targ de paine fabrica Titan, Dobrogea cu placinte si paine.

    cred ca ar trebui sa fii neaparat pers juridica ca sa te poti ocupa de organizare. sa poti inchiria standuri, sala, etc. daca nu ai firma, si e cam din scurt, roaga unul dintre participanti sa fie partener- tu cu munca si el/ ea cu firma, aceeasi firma pe care o foloseste pt a-si vinde produsele.

    ref la ziaristi, pui mana si cumperi intr-o zi toate ziarele locale. pe ultima pagina afli datele de contact pt a-i putea invita. conteaza foarte mult cum faci invitatia si cum ii atragi sa vina. poate, dincolo de scandaluri si stiri politice, mai vor sa scrie si despre chestii normale.

    referitor la radio, suni la un radio bun si discuti cu ei.

    flluturasii, daca tot vrei sa-i faci si sa investesti in asta, fa-i sa se adresese cuiva anume, unei nise. de ex, la targ participa studenti, fa-i sa fie adresati studentilor si sa-i imprastii in caminele studentesti.

    dupa ce se afla de targ, un an, doi si devine o traditie, te adresezi si altor categorii de persoane.

    io n-as lua mocheta, e investitia prea mare.

    sa ma tii la curent.
  •  
    • 3741 mesaje
    5 Nov 2009, 12:28
    0 0
    Congo, multumesc!

    In legatura cu forma juridica, am intrebat pe cineva daca vrea sa vina cu firma si eu cu munca, dar mi-a zis ca nu vrea sa aibe cheltuieli...

    Chestia e ca se va face un contract de colaborare si nu de inchiriere, asa ca nu prea o sa fie nevoie de firma. Eu locatia am primit-o gratuit, prin parteneriat, iar exponantii vor plati o taxa de participare pt a-mi acoperi mie costurile cu media, afise, publicitate etc.

    Pentru a nu fi nevoie de factura, banii se vor depune intr-un cont si asa nimeni nu ma va trage la raspundere.

    Ce ma nedumireste pe mine este cum fac biletele pentru tombola...

    Daca ai timp si esti dispusa sa ma mai inveti una, doua, lasa-mi adresa de messenger pe privat.
  •  
    • 2487 mesaje
    5 Nov 2009, 13:09
    0 0
    Miruna, uite cum era in tirgul de craciun de la Berlin cu tombla; cumparai de la standul tombolei un tichet,o hirtiuta rulata si prinsa cu un inel de plastic(apropo care se poate face din pai de baut),care putea fi cistigatoare sau nu,pe cele necistigatoare era mesajul ,, data viitoare va fi cu noroc,,,asa poti maximiza profitul.
    La intrebarea cu mizeria nu te arunca la cheltuieli prea mari, e deajuns sa pui la intrare presulete de sters picioarele si seara sa curatati cu mopul.
  •  
    • 3741 mesaje
    5 Nov 2009, 14:28
    0 0
    Bim, e buna ideea ta, dar eu nu vreau sa ma imbogatesc din targul asta
    Eu vreau ca toti expoantii sa vanda (ca doar d-aia dau banii de taxa) si ma gandesc ca daca fac tombola cum am zis eu (sa se primeasca tichet numai daca ai cumparat ceva de la targ), lumea va cumpara si toti vor fi multumiti.

    Sa stiti ca eu va multumesc tare mult ca va intereseaza subiectul meu si imi sunt de mare ajutor toate propunerile date.
  •  
    • 5188 mesaje
    5 Nov 2009, 16:39
    0 0
    miruna, parca te aveam in mess? sau te confund cu o alta miruna?

    ai privat.

    da, e cel mai bine asa cu presuletele si cu mopul, chiar si in timpul zilei, de cateva ori, daca e nevoie. da' poate nu ninge si nu-i nevoie.
  •  
    • 3741 mesaje
    6 Nov 2009, 23:33
    0 0
    Congo, da, io sunt aia, numai ca m-a pus naiba sa-mi schimb parola si cine mai stie care e?!

    Am bagat id-ul.

    Alte propuneri nu mai sunt?
  •  
    • 17 mesaje
    9 Nov 2009, 20:48
    0 0
    cum sa faci bani multi repede, usor si legal cea mai noua metoda de a face bani pentru romani! bani rapid si sigur pe internet. testat! eu am facut 3000.00 de lei in 3 saptamani!!! e randul tau!!!!!! functioneaza!!!! singurul care functioneaza cu adevarat!!! nu risti nu cistigi. nu este nici o gluma,crede-ma! depinde numai de tine daca vrei sa citesti pagina asta sau nu, eu nu pot spune decat ca 10 min. de citit iti pot schimba viata (si portofelul!), depinde numai de tine “poti face bani usor si repede” crede-ma: am incercat toate metodele posibile (si legale).aceasta este cea mai usoara si mai rapida cale. poti sa faci o gramada de bani, repede si legal. merge! e testat! tot ce trebuie sa faci deocamdata este sa citesti cu atentie si pana la final textul. eram sceptic, totusi… in urma cu ceva vreme navigam aiurea pe internet (probabil la fel cum faci si tu acum) cand am descoperit un articol asemanator cu acesta in care se spunea ca pot sa castig milioane in doar cateva saptamani cu o investitie de numai 6 lei. imediat m-am gandit “chestia asta trebuie sa fie vreo escrocherie”. dar, curios fiind, am continuat sa citesc. articolul spunea ca trebuie sa trimiti cate 1.00 leu la fiecare din cele 6 adrese mentionate in articol . apoi sa iti treci numele si adresa la sfarsitul listei in pozitia a 6-a si sa publici articolul la minim 200 de forum-uri/adrese cu anunturi pe internet sau prin mail la cat mai multe adrese. pur si simplu! dupa ce am analizat chestiunea si dupa ce am discutat cu cativa prieteni m-am hotarat sa incerc. la urma urmei ce aveam de pierdut in afara de 6.00 lei si 6 timbre? cum este si normal, la inceput eram sceptic si chiar ingrijorat in privinta aspectului legal. asa ca m-am interesat la pttr si mi-au confirmat ca intr-adevar e legal! deci am facut infima investitie de 6.00 lei. surpriza!…ghiciti ce s-a petrecut !!! .. intr-un interval de 7 zile am inceput sa primesc bani in cutia postala. eram uluit! m-am gandit ca probabil se va opri curand, dar banii au continuat sa vina! in prima saptamana am primit 37.00 de lei .la sfarsitul celei de-a doua aveam 109.00 lei . in a treia saptamana stransesem 2547.00 lei ! si banii continua sa vina cu repeziciune. in mod cert a meritat sa cheltui cei 6.00 lei si cele 6 timbre (am cheltuit mult mai mult jucand la loto si la bingo!). sa va spun cum functioneaza si mai ales de ce functioneaza. in primul rand va sfatuiesc sa salvati pe hard sau sa printati articolul ca sa il aveti la indemana. cum? pasul 1: iei 6 coli de hartie si scrii pe fiecare din ele : “m-am adaugat la lista ta”, astfel incat cel ce primeste plicul sa te adauge la listele pe care urmeaza sa le posteze si asa adresa ta va aparea pe alte sute si sute multiplicate de forumuri, apoi impaturesti fiecare coala (cat sa intre in plic). acum iei 6 bancnote de 1.00 leu si pui cate una in fiecare din cele 6 coli (ca sa nu se vada prin plic si sa nu se fure), apoi pui fiecare coala in cate un plic si inchizi plicurile. ar trebui sa ai acum 6 plicuri sigilate, cu numele si adresa ta pe ele (la expeditor, pentru a ajunge in continuare pe forumuri!), fiecare dintre ele continand o coala de hartie si o bancnota de 1.00 leu. acum trimiti plicurile la urmatoarele adrese: 1 op 1,cp 4-urziceni,jud ialomita,cod925300 2). belba andreea laura-str albastrelelor nr 3,cod 300320 timisoara,jud timis.3) baiasu marian danut-str aleea mioritei ,nr 2,bl n5,sc a,ap 19,cod 240226 ramnicu valcea,jud valcea.4) barbucenescu alexandru marian,str aleea gladiolelor ,nr 2,bl c 19,ap 14,sc a,cod 240086,ramnicu valcea,jud valcea 5) fudulu louren-str cronicar ion neculce nr 27 loc focsani,jud vrancea,cod 5300.,6)Puscas Sorina,str.Suceava 20 ap. 12 or.Balti Moldova. pasul 2: acum tai din lista pe numarul 1 si muti celelalte adrese cu o pozitie mai sus (6 devine 5, 5 devine 4,etc…). astfel numarul 6 devine liber : completezi cu numele si adresa ta aceasta pozitie.trebuie foarte clar sa intelegi ca daca te vei pune in alta pozitie decit cea de-a 6-a, vei primi cu mult mai putini bani, pentru ca factorul de multiplicare se di
  •  
    • 5188 mesaje
    12 Nov 2009, 10:48
    0 0
    miruna, ai mai putea face o chestie. lumea e atrasa f mult de gratuitati. ai putea pune pe fluturasii pe care ii imparti o chestie de genul: ai acces gratuit pt un prieten pe care il aduci cu tine.

    si atunci lumea se bucura ca plateste practic la jumate biletul de intrare.
  •  
    • 7 mesaje
    18 Apr 2014, 15:43
    0 0

    Buna fetelor, prietena mea e designer si merge frecvent la targuri in Bucuresti, acum merge pe 17-18 mai la For the Love of Fashion si e mega incantata. Imi spunea ca da mai putin decat la alte targuri..parca 150lei/week-end si ca beneficiaza de promovare si mobilier de la cafenea. Vintage Pub se numeste si e in Centrul Vechi, unde e trafic. Va las facebookul si blogul https://www.facebook.com/pages/For-The-Love-of-Fashion/1467845100107870, http://fortheloveoffashion-blog.blogspot.ro/  poate gasiti aici detalii care sa va ajute.. zi frumoasa.