Caderea parului...Help!

  •  
    • 693 mesaje
    17 Oct 2009, 23:16
    3 41
    Si eu si prt meu avem aceeasi problema..Ne cade parul f mult! Din cauya stresului probabil..Avem multe pe cap..

    Vreau sa imi spuneti dc ati folosit complexe de vitamine, minerale sau alte produse care au dat reyultat in caderea excesiva a parului!!! Urmeaza sa aleg un produs farmaceutic special pt asta, si as vrea sa stiu ce ati testat voi si ce parere aveti!

    Ma intereseaza mai mult pt barbati..pt prt meu...Pt ca la mine deja parca, parca se opreste caderea excesiva...Dar mai ales pt el..

    Deocamdata si-a luat samponul de la Crescina, pt cadere severe..Si mare lucru nu a obs...Inca se hotaraeste dc sa dea banii pe fiolele de la crescina sau nu..Nu e chel sau ceva de genul asta, dar dc nu are grija de parul lui e posibil sa aiba probl..Asa ca dc stiti de vreun produs bun, de crescina, de foltene..Dc ati incercat sau aveti informatii, va rog anuntati-ma!

    Si dc ati luat vitamine sau minerale, sau produse gen Revalid etc...ati intampinat si efecte secundare??De ex. ingrasare, pofta de mancare, cosuri, pilozitate excesiva etc..

    Sper sa aud multe pareri...va rog...orice sfat e binevenit!Deja prt meu devine superstresat chiar din cauza asta...asa ca e un cerc vicios
  •  
    • 693 mesaje
    18 Oct 2009, 21:33
    2 3
    Chiar nimeni?!!...C'mon...k am nevoie de recomandari
  •  
    • 685 mesaje
    19 Oct 2009, 14:57
    4 2
    pisikuska, samponu Alpecin C1 de la farmacie, si interior vitamine si minerale pentru par de la Walmark, despre sampon gasesti pe google o tona de info, sper sa dea rezulate
  •  
    • 6 mesaje
    19 Oct 2009, 15:57
    7 3
    Pentru caderea parului se poate folosi Keratina lichida de la Anian, este in concentratia cea mai mare pe care o cunosc. Opreste caderea parului si reface parul deteriorat.
    http://www.triodeluxe.ro/0,9,keratin-259;-lichid-259;.html
  •  
    • 693 mesaje
    19 Oct 2009, 15:57
    5 2
    Merci, Margueritte..Ma intereseaza mai multe pt interior...Ce vitamine sa aleg...un vot pt cele de la Walmark!Sa vdm cate se strang!
  •  
    • 337 mesaje
    20 Oct 2009, 11:09
    2 2
    buna ,si eu am avut mari probleme cu caderea parului dupa ce mi-am facut suvite blonde si a inceput sa cada cu pumnul.am incercat multe produse dar putine au si functionat. la categoria care nu a functionat sunt:crescina 500(o caciula de bani si degeaba),sampon phytorum(mi-a uscat parul teribil) pastile phytophanere(scumpe si parca mai rau imi cadea parul),fiole revalid,sampon revalid(rezultat zer. produsele care m-au ajutat in cadera parului sunt:alopexy2%(timp de 2 luni),ca,mg,zn sel(o luna de zile),sampon anaphase ducray(o luna).sper sa-ti fii de folos.te pup!
  •  
    • 337 mesaje
    20 Oct 2009, 11:10
    6 4
    ''fie'' scuze.
  •  
    • 693 mesaje
    20 Oct 2009, 12:26
    1 4
    Chiar imi sunteti de mare ajutor...Toate sunt atat de scumpe incat am zis sa vad care au avut rezultate mai bune..
    Deci...crescina...si 500 pe deasupra..hm..trist..La barbati e si mai complicat...
  •  
    • 476 mesaje
    20 Oct 2009, 12:44
    3 1
    Daca tot nu merge, trebuie sa va duceti la dermatolog.
  •  
    • 4811 mesaje
    20 Oct 2009, 14:09
    16 0
    Am avut alopecie,mi-a cazut parul pe un 1/4 din suprafata scalpului.Am incercat timp de 3 ani tot.Si vreau sa spun ABSOLUT TOT.Orice sampon,tratament,vitamine,solutii,medicamente.Am fost la o gramada de dermatologi.Am ajuns sa iau si Prednison care mi-a distrus stomacul.Am cheltuit cateva mii de euro pe produse pt par,eram disperata....si parul continua sa-mi cada si nu-mi crestea pe suprafata aia.A fost ingrozitor.
    Singurul produs care a dat randament au fost vitaminele Forcapil.Mi-a crescut parul in 2 luni pe portiunea aia,desi ma chinuisem 3 ani incercand o mie de chestii.Mi s-a indesit si a inceput sa-mi cada mai putin.
    Aveam parul distrus,purtam tot timpul bentite.Acum toata lumea mi-l admira.
    Stiu ca suna ca o reclama de la Teleshoping dar chiar asa e!Am recomandat vitaminele astea tuturor celor cu probleme,au avut efecte in majoritatea cazurilor.
    Acum,desi nu mai am probleme,continui sa le iau.Cura tine 3 luni,fac 3 luni pauza si apoi iar.E drept ca inca imi mai cade parul dar imi si creste ff repede.
  •  
    • 693 mesaje
    20 Oct 2009, 22:21
    3 5
    Wow Angelie! Cred ca ti-a fost f greu! Dupa parerea mea, parul e extrem de important si pt barbati, si pt femei...Si eu sunt sceptica in privinta multora dintre tartamentele de pe piata, chiar dc se tot promit atatea si costa o gramada!

    Ma bucur fff mult ca imi spui de Forcapil, pt ca...acum catva timp am intrebat o farmacista ce imi recomanda si mi-a spus de Forcapil,ca a folosit si ca e cel mai bun...Numai ca eu, ametita de mine am uitat cum se numeste...Iar zilele astea urma sa ma duc tot la ea sa imi mai spuna o data...
    Acum ca tu imi spui ca ai trecut prin atatea si ca a avut cu adevarat rezultate bune, imi ridici moralul!
    Dupa cum spuneam, ma intereseaza mai mult pt iubitul meu..Dar voi lua si eu..

    Angelie, au avut vreun efect secundar, ceva? M-am uitat pe site-ul sensiblu si costa 121 ron 180 gelule..E bine..
  •  
    • 685 mesaje
    20 Oct 2009, 22:30
    9 2
    vitamine Forcapil? pe mine m-ai convins Angelie, desi si astea de la Walmark sunt foarte bune.
    eu de frica iau cam de 2 ori pe an vitamine pentru par, primavara si toamna, chiar daca nu cade ingrijorator.
    Am trecut si eu prin chinurile unei caderi masive de par, recunosc ca numai combinatia de alcool, ulei de ricin si gaz mi-a redat podoaba, ba chiar mai frumoasa, dar am tinut cam 1 an. asta se intampla acum 5-6 ani, de atunci n-am mai avut pb, dar incerc sa previn, caci vorba aceea, cand te frigi cu supa...sufli si-n iaurt
  •  
    • 693 mesaje
    21 Oct 2009, 00:14
    3 6
    O sa incerc si eu, si prt meu...Si dupa o sa scriu dc am rezultate. Sper sa faceti si voi la fel...astfel o sa stim ca merge al sigur! Desi, vb aia, nu semanam unii cu altii...asa ca la unii poate merge, la unii nu..
    Am cautat mai multe informatii despre Forcapil si majoritatea erau incantati..

    Am obs la ingrediente ca au multe vit b..Angelie, ti-au dat pofta de mancare
    ?
  •  
    • 1767 mesaje
    21 Oct 2009, 09:14
    1 1
    Buna!

    Si eu am avut probleme cu parul acum cativa ani (vreo 6-7 ...daca imi aduc bine aminte) dar am rezolvat...prin vitamine.

    Imi cadea foarte mult, suvite.

    Cauze... dieta , eram vopsita, probabil si perioade de stres (cu toate ca sunt o persoana care nu ma prea stresez si sunt o persoana calma).

    N-am facut analize.
    Nu m-am mai vopsit.
    N-am mai fumat (in aprilie 2002 m-am lasat de fumat si nu vreau sa mai aud de tigari veci!!!).

    Am inceput cu Eurovita... deloc bune!...SI au o reclama frumoasa ...

    Am continuat cu Beauty Hair de la Harmony Line - sunt bune, firul de par creste gros si foarte lucios. Trebuie o cura mai lunga.

    Pentru ca nu am mai gasit aceste vitamine m-am dat pe Viaderm. Mi-a crescut puf dupa doua luni.

    De atunci, am un obieci de a face cure de vitaine pentru par de doua ori pe an.
    Parul nu imi mai cade; doar in limita admisa, poate nici atat. Mi se intampla sa am caderi mai severe dar nu tine mai mult de 2 saptamani.
    De obicei iau ca sa previn. CurA de vitamine pentru toamna o incep din august, asa ca toamna nu ma prinde nepregatita.
  •  
    • 1767 mesaje
    21 Oct 2009, 09:18
    3 2
    Userul Mihaelastam spunea de vitamine de la Phyto, cica ar fi foarte bune.

    Fiole pentru par...m-ar interesa si pe mine ins ainca nu am incercat.

    Forcapil...acum aud pt prima data...

    Si nu, nu m-am ingrasat si nici pofta de mancare nu mi-a facut.

    Este o idee total gresita cum ca vitaminele (de par sau nu)ingrasa.

    Singurele care mi-au facut pofta de mancare (dar ce poftaaaa) au fost niste pastile de lecitina; mi le luase mama pentru memorie in perioada cu bacul. Imi venea sa mananc intr-una. I le-am dat mamei. La fel. Au ajuns pe la bunici
  •  
    • 4811 mesaje
    21 Oct 2009, 12:10
    2 2
    Nu,nu mi-au dat pofta de mancare si nu m-am ingrasat de la ele.Efectele nu apar chiar imediat,trebuie sa astepti pana termini tratamentul- 3 luni.
    Sper sa functioneze si la tine/voi!Bafta!
  •  
    • 693 mesaje
    21 Oct 2009, 13:06
    1 1
    Doar vitamina B6 da pofta de mancare, de-asta multe complexe de vitamine imprima senzatia de foame...Nu ingrasa propriu-zis, dar dau o foameee
    Efectele depind de la persoana la persoana..

    Pana acum nu m-am gandit ca aportul intern de vitamine si minerale ma va ajuta...Nu stiu de ce nu mi-a dat prin cap Acum sunt hotarata sa gasesc o gama care sa functioneze si sa fac, dupa cum spuneati si voi, o cura de 2 ori pe an...

    Mai ales ca eu ma vopsesc blond(nu f deschis, dar tot e blond..), imi intind parul cu placa la fiecare spalare...Asa ca parul are mult de suferit.Insa perioadele stresante(spre ex sesiunea) au cel mai mare impact..Imi pica cu pumnul..Abia astept sa vad dc functioneaza..

    De fumat nu fumez, nu beau cafea, nu mananc aiurea(doar ca mananc dulciuri cam multe), nu beau alcool, nu am o viata dezordonata, asa ca sper sa ajute si vitaminele...

    La mine e ciudat ca atunci cand imi vopsesc parul, nu imi mai cade atat de mult..Ba chiar se face mai frumos..Dar probabil ca nu mai sanatos..

    Sper sa mearga si pt prt meu...Macar sa isi pastreze parul pe care il mai are acum...Chiar dc nu ii mai creste alt puf, macar sa nu ii mai pice...E si o chestiune ereditara sin pacate, tatal lui are putintel de tot chelie...Si el e ingrozit...
    Asa ca sperc sa gasesc ceva eficient pt el..Eu de chelit de tot, nu am cumAm mult par...Dar la el e mai delicata situatia...
  •  
    • 49 mesaje
    21 Oct 2009, 15:42
    4 3
    eu am folosit de la ducray ,samponul anaphase..sunt super incantata...si nu e foarte scump..
  •  
    • 693 mesaje
    22 Oct 2009, 10:16
    3 2
    Am fost la sensi si am luat forcapil...Farmacista s-a uitat chioras la mine cand i-am cerut...si mi-a zis "pai...au si vitamine", zic "stiu!!"...Oricum am dedus ca se refera la faptul ca dau pofta de mancare, ca oricum farmacistele de-abia deschid gura sa iti dea vreo informatie...

    Intai o sa le ia prt meu, iar de sapt vit voi lua si eu..

    Tot farmacista asta, care e plinuta si spunea ca are probl cu ingrasatul, imi recomanda minerale de la Cosmo parca..Zicea ca au fost f bune pt ea si ca nu ingrasa pt ca nu au vit B...A incercat cineva?
  •  
    • 1767 mesaje
    22 Oct 2009, 11:03
    10 3
    Ce tute... "farmacistele" astea.

    Depinde si organism, dar daca esti o persoana mancacioasa si pofticioasa, care mananca multe prajiturici si hamburgei si tot tacamul normal ca te ingrasi...si daca mai iei si vitamine pt par/vitamine ...gata! Ele sunt de vina.

    Pfoaaa..

    Nu stiu de ce iti faci atatea probleme...