recomandare dozator apa. multumesc

  •  
    • 185 mesaje
    28 Sep 2009, 12:47
    1 0
    Buna fetelor,

    Va rog frumos am nevoie de o recomandare in privinta cumpararii unui dozator de apa; m-am saturat sa tot cumpar bidoane de 5 litri si sa car ca nebuna; vreau sa cumpar un dozator din acela cu bidoane mari de 19 litri insa cele pe care le-am vazut in metro, praktiker, bricostore NU imi plac deloc ... apa nu are importanta ca nu fac nazuri dar aparitia lui estetica ma omoara ...mda...ce sa fac si eu in bucatarie nu mai am loc si o sa-l postez in living deci trebuie sa fie frumusel rau
    daca cineva a auzit / a vazut ...rog sa-mi spuna si mie
    multumesc mult.
  •  
    • 7673 mesaje
    28 Sep 2009, 14:34
    1 0
    daca te tine buzunarul ia de la cumpana

    http://www.cumpana.ro/index.php?job=tipuri-dozatoare
  •  
    • 3036 mesaje
    28 Sep 2009, 20:19
    1 1
    cred ca ceea ce iti trebuie este de fapt un filtru de apa, care sa purifice apa (practic, produce apa plata). noi avem unul care se numeste "Euroguard Nova" si suntem extrem de multumiti de el. (cred ca il avem de mai bine de 3 ani) avem apa pura pentru baut, pentru ceai, cafea, pentru gatit - chiar si catelul bea tot apa plata.

    daca insa chiar iti doresti un dozator: cred ca ai ce alege din modelele de la Cumpana (au design in diverse stiluri).
  •  
    • 7673 mesaje
    29 Sep 2009, 09:22
    0 0
    dona,cat te-a costat,ma bate si pe mine gandul.....la cata apa consumam........suntem 5 in familie
  •  
    • 185 mesaje
    29 Sep 2009, 14:03
    0 0
    Buna,
    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Da, m-am tot uitat pe la Cumpana si pe la furnizorii de acest gen dar inca nu m-am decis, adica nu a fost ceva sa zic :"wow, imi place asta"
    Despre varianta Donnei nu prea stiu ce sa zic deoarece sunt neinformata - si nici timp sa caut ceva info nu am acum caci sunt cu toate necesitatile unei case noi numai la mine pe cap
    Ce imi este mie teama Donna ...este : daca apa aia e buna sau nu de baut ca eu am mari probleme cu rinichii si unul curbat invers si haios ca functionalitate. Apa din aceasta zona e groaznica; constructorii tot zic ca isi va reveni ca au pus nu stiu ce solutie pe tevi....dar si daca fac abur in bai...se depune asa pe blatul chiuvetei, pe rafturi, pe capacul de la wc un calcar (parca zici ca am dat cu var).
    Mda cam asta ar fi...o sa intru sa va zic ce am luat pana la urma (o sa las naibii frumusetea la o parte si o sa iau unul normal simplu alb si gata)
  •  
    • 3036 mesaje
    29 Sep 2009, 17:29
    0 0
    coryna, acum vreo 3 ani, cand am cumparat filtrul, a costat cam 10 milioane lei vechi.
    (despre tehnologia folosita gasesti detalii pe www.aquatec.r
  •  
    • 7673 mesaje
    30 Sep 2009, 12:27
    0 0
    dona,mersi de informatie
    cel de la Zeptter e in jur de 1000 de euro ,nu stiu cat e de bun
  •  
    • 185 mesaje
    1 Oct 2009, 11:49
    2 0
    Buna,

    Ma scuzati ca raspund asa greu.
    Asa...haideti ca incep cu "deci"....deci am sunat la Cumpana, Belaqua si inca cativa monstri de pe piata si.....normal ca nimeni nu este interesat de o firma mica...ca na, le-am zis si ca am o firmulita ca altfel nici nu vorbeau cu mine....toti au replica "va sunam noi" dar niciodata nu mai suna; dupa zeci de telefoane date ieri la Cumpana si gura mare si scandal - mi-au dat un contact direct cu agentul de pe sector si stupoare: nu au dozatoarele alea frumoase ce le-am vazut noi toate in link.... nu au decat un singur tip: acela alb clasic....ca cica alea frumoase nu se mai produc de mult.... nici la comanda intreb, nici cu vreo taxa suplimentara ceva...NU...de ce naibii or mai tine pozele pe site nu inteleg!
    Mda...cam atat am facut io...adica nimic...a, si mi-am cumparat din nou bidoane de 5 litri de bucovina si carpatina (e portbagajul plin iara)
  •  
    gmn
    • 327 mesaje
    20 Oct 2009, 12:20
    0 0
    Ana care a plans, un filtru de apa am gasit in Mall Vitan la subsol, la 359 ron, daca nu ma insel.
    http://www.osim.com/category/purifiers.aspx
    Sper sa iti fie de ajutor.
  •  
    • 185 mesaje
    20 Oct 2009, 22:12
    0 0
    Buna,
    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Pana la urma am gasit un aparat negru lucios, subtirel "la fantana" si am luat de la ei; de o saptamana l-am luat si abia azi am reusit sa beau mai mult apa caci mi-a fost greu sa ma obisnuiesc, dar asta e: o sa fie bine.
    Am observat ca atunci cand nu e in priza sa fie rece (caci eu beau apa la temperatura camerei) e cam ciudata la gust...cand e rece e buna, cand e la temp camerei e nasoala.
    Daca am timp o sa-mi duc nebunia pana la capat si poate fac o analiza apei...
  •  
    • 3036 mesaje
    21 Oct 2009, 04:30
    0 0
    E vorba de litiaza renala?

    Litiaza e de mai multe feluri, in sensul ca in rinichi se formeaza acumulari de diverse substante. Daca stii ce fel de litiaza ai, poti afla ce fel de apa minerala plata iti este recomandata. (eu am avut litiaza cu oxalati de calciu, mi se recomandase apa cu continut ridicat de magneziu)
  •  
    • 185 mesaje
    21 Oct 2009, 10:23
    0 0
    Donna, iti multumesc foarte mult.
    Nu stiu exact ce am pt ca am foarte multe probleme de sanatate si mi-e sila sa merg la doctori. Am un rinichi curbat invers din nastere si culmea e ca cel "sanatos" ma doare mereu...si in plus eu mereu fac nisip...si lunar am 1-2 zile cand ma umflu si nu fac pi.pi deloc...si am observat ca daca plec undeva si schimb apa (depinde de apa) imi este ori mai bine , ori mai rau...ce mai stiu eu de acum cativa ani este ca : nu trebuia sa mananc spanac - dar nu mi-a zis medicul de ce...
  •  
    • 3036 mesaje
    22 Oct 2009, 00:59
    0 0
    Daca trebuie sa eviti spanacul, inseamna ca e vorba tot de litiaza cu oxalati de calciu.

    Ti-ar fi util sa citesti astfel de articole:
    http://www.blogdesanatate.ro/dieta-in-litiaza-urinara/
    (scoate spatiile goale din link)

    Cel mai probabil ca o cura cu vitamina B6 te-ar putea ajuta (vitamina B6 ajuta la fixarea magneziului, care regleaza metabolizarea calciului). Pe mine, una, m-a vindecat de litiaza.

    Retentia lunara de apa are, cu siguranta, legatura cu sindromul premenstrual - care este cu atat mai acut cu cat metabolizarea calciului este mai defectuoasa.

    Avand in vedere toate astea, cred ca un endocrinolog te-ar putea ajuta mai mult decat un internist sau un urolog.

    Multa sanatate!
  •  
    • 185 mesaje
    22 Oct 2009, 10:10
    0 0
    multumesc mult Donna...adevar graiesti si acum am si inteles
    Exact si cu sindromul premenstrual...
    Am fost la Parhon la Poiana Catalina (dar pt altele - nu pt rinichi) si dupa vreo 7-8 luni am renuntat
    Iti multumesc mult pt explicatii si multa sanatate!
    Donna, esti medic?
  •  
    15 Dec 2009, 22:18
    1 0
    donna_mobile in ce 3 ani de zile de cand ai „Euroguard nova'' ai avut nevoie de cartuse de schimb ? Sti cumva de unde pot achizitiona cartuse de schimb pt Euroguard ?
  •  
    • 3036 mesaje
    18 Dec 2009, 07:41
    0 0
    pt ana: nu sunt medic, dar stii cum este: nevoia te invata


    pt georgiana:

    filtrele trebuie schimbate in functie de debitul la care folosesti purificatorul de apa. (noi filtram, in medie, vreo 4-5 litri pe zi + 60 litri pe luna care ajung soacra-mea, in bidoane )

    din cate imi amintesc, noi am schimbat filtrele de 2 ori pana acum, adica o data pe an - am sunat la producator si ne-au trimis ei un nene de-al lor, cu filtrele noi. tot el le-a si schimbat.

    nu stiu sa iti spun cu exactitate cat costa toata operatiunea. vreo 2 mil lei vechi, cam asa ceva...

    este o suma foarte OK, daca te gandesti ca iti ofera, pt un an de zile, confortul de a avea apa pura de baut in casa, in practic orice cantitate ai nevoie, la orice ora si pe orice vreme.
  •  
    • 1 mesaje
    15 Iun 2010, 13:32
    0 0
    buna fetelor!

    cred ca e prea tarziu sa mai scriu si eu, dar pana acum nu m-a lamurit nimeni

    mi-am luat un dozator de la un magazin online fara compresor si as vrea sa stiu daca e vreun avantaj fata de cel cu compresor, afara de faptul ca raceste mai repede sau incalzeste, (daca incalzeste).

    este mai bun unul cu compresor? sa stiu daca il schimb sau nu!

    eu l-am luat pe asta: http://2u2me.ro/electrice/7-dozator-apa.html
    dar are mai multe magazinul asta si destul de ieftine, de aia l-am si luat de aici

    multumesc (daca mai scrie cineva )!
  •  
    • 2 mesaje
    7 Aug 2015, 09:53
    1 1
    Uite de aici poti sa iti cumperi un dozator de apa http://www.bewater.ro/filtre-apa-1/dozator-ap-filtrat-hyundai.html. Matusa mea si-a luat din asta si e multumita.