aparat dentar la maturitate?

  •  
    • 1342 mesaje
    24 Mar 2010, 21:35
    0 0
    Ai iesit foarte bine!
    Bravo tie!
    SMILE!!!

    Eu facand un calcul ,toata tarasenia asta m-a costat aprox 70 milioane + trebuie un implant la o masea (care ma va costa vreo 550-600 de eur.

    Actualmente,nu as mai opta pentru aparatroblema mea era doar dintii de sus din fata un pic incalecati.
  •  
    • 127 mesaje
    25 Mar 2010, 02:20
    0 0
    Am avut si eu aparat dentar acum vreo 8-9 ani cand eram in geneDintii de jos,din fata, erau putin incalecati, am purtat aparat 1 an jum si cand l`am scos erau perfect drepti. Dupa aceea trebuie sa porti o sarma pe interior timp de cativa ani.Am purtat`o si pe aceea, dar acum la vreo 7 ani dupa ce am scos aparatul pot spune ca dintii mei nu mai sunt chiar perfect aliniati. S`au mai strambat putin.

    Am avut aparat din ala fix, cu brackets, parca asa se numea
  •  
    • 1342 mesaje
    25 Mar 2010, 12:59
    0 0
    ciocolata,dar nu ai avut posibilitatea ca sa mentii acea sarmulita tot restul vietii?

    Si inca o intrebare:spune-mi ,te rog ,daca in timpul purtarii acelei sarmulite s-au mai strambat dintii sau dupa ce ai dat-o jos?

    Eu am vb cu ortodonta si imi pune si jos si sus sarmulita pe interiorul dintilor-cica e fff subtire si nu se vede,nu jeneaza-dar e pt totdeauna.
  •  
    • 4 mesaje
    25 Mar 2010, 14:13
    0 0
    am si eu o poblema cu un dinte din fata ...cred ca mi s-a strambat din cauza maselelor de minte care au mi-au impins dintii si ia adunat si unul s-a incalecat. ma gandeam si eu la un aparat dar caer sa nu trebuiasca sa-l port tot timpul....credeti ca ar merita ? ma refer la costuri.





    cercei handmade : www.cerceidinlut-sb.blogspot.com
  •  
    • 127 mesaje
    25 Mar 2010, 14:42
    0 0
    Nu as putea spune exact, s`au strambat in timp...dar in nici un caz nu au ajuns ca inainte, doar ca nu mai sunt perfect drepti ..
    am avut si pe maxilarul superior aparat, asta pentru ca arcada de sus era prea larga si nu mestecam bine mancarea. De cand am scos aparatul, nu s`au strambat
  •  
    • 1342 mesaje
    25 Mar 2010, 18:24
    0 0
    Multumesc ,ciocolata!
    In luna mai urmeaza sa dau jos aparatul de jos.Desi aceasta a fost pus la cateva luni dupa cel de sus vad ca mi-l da mai repede jos.

    alinausb,ai facut vreo radiografie?
    vezi ca nu cumva molarii de minte sa creasca orizontal si din cauza asta sa-ti inghesuie si ceilalti dinti din gura.Eu am patit-o.In partea de jos maselele crescuse orizontal si m-am operat.
  •  
    • 15 mesaje
    25 Mar 2010, 20:27
    0 0
    unde v-ati pus aparat cu 1000 ron?am fost la un ortodont si mi-a cerut 850 euro per arcada (cred ca era vb de un aparat cu breaketi ceramici)
    m-am uitat si pe cateva siteuri si preturile sunt cam la fel 1000 euro aparatul fix
  •  
    • 1342 mesaje
    25 Mar 2010, 22:53
    0 0
    Eu mi-am pus in Iasi.


    Oricum ,nu stiu de ce am senzatia ca am nimerit in locul cu cel mai mare tarif petru aparatul cu braketi montat & activare
    Spun asta pentru ca tot aud diferite preturi - chiar si la jumatate ,la diferiti ortodonti.


    Si zau daca ies in oras si nu vad macar o persoana cu aparat dentar.Cand mi-am pus eu nu vedeam asa multe persoane ..
  •  
    • 15 mesaje
    26 Mar 2010, 10:02
    0 0
    stie cineva vreun ortodont cu preturi ok in bucuresti?
  •  
    • 693 mesaje
    26 Mar 2010, 12:57
    0 0
    A purtat cineva aparat dentar Incognito? Cel pus pe interiorul dintilor?
    Eu am fost la un dentist care mi-a spus ca Incognito costa 6000 d euro..Mult prea mult pt mine...

    Acum de curand am auzit de Adelina Chivu..sotia lui Chivu..ca si-a pus Incognito si ca a costat-o 2700 de euro...Si dc stau bine sa ma gandesc, cel ceramic ma duce tot pe la 2000 si ceva d euro..Asa ca prefer Incognito..Dar totusi de la 6000 la 2700...e mare diferenta...Adelina si l-a pus la DentEstet...si ma mira ca a costat doar atat...Are cineva idee sau detalii despre
    Incognito?
  •  
    • 685 mesaje
    26 Mar 2010, 18:13
    0 0
    matzoanca, adica ai scapat de prognatism cu operatie, ti-ai pus lucrare?
    mi se pare super, mai ales ca si eu am problema asta, si nu am rabdare sa port un aparat. te rog mult, da-mi cateva detalii, in ce oras ai facut operatia, cat a durat, ca sa-mi fac si eu o idee. daca nu aici, da-mi un mesaj privat, mersi mult
  •  
    • 735 mesaje
    26 Mar 2010, 19:16
    0 0
    Margueritte, ai mp!
  •  
    • 2 mesaje
    27 Mar 2010, 20:09
    0 0
    pishikusha, dentestet au tarifele afisate pe site. 2700 euro e pretul per arcada.
    probabil dentistul tau s-a referit la ambele arcade cand a spus 6000 euro desi avand in vedere ca un control (rata) aparat lingual Incognito / arcada costa 50 euro si detartrajul costa si el destul e posibil sa te duca la 6000 euro per arcada la final
  •  
    • 693 mesaje
    30 Mar 2010, 13:12
    0 0
    Dap, october..E f posibil sa ai dreptate...Mi se pare o avere..Stiu ca merita rezultatul, dar deocamdata nu-mi permit..Poate..cine stie...peste cativa ani...
  •  
    • 3 mesaje
    16 Mai 2010, 19:43
    0 0
    Buna!
    Si eu am avut probleme cu dintii. Am purtat aparatul timp de aproape 1 an, si acuma am dantura mult mai fumoasa.

    Eu zic ca merita sa incerci. Si eu am avut 23 ani, deci am fost deja matura! O sa te deranjeze un pic, insa merita!
  •  
    • 37 mesaje
    30 Dec 2018, 01:02
    0 0
    Da nu este nicio problema sa se puna aparat dentar la maturitate. Cunosc o gramada de lume care isi pun aparat dentar la 25+ si nu este niciun risc  


    https://www.ortodontbaiamare.ro/tipuri-de-aparate-dentare/