aparat dentar la maturitate?

  •  
    • 241 mesaje
    20 Sep 2009, 15:12
    0 1
    Dragi eve vreau sa va intreb ce credeti despre purtarea aparatului dentar? M-am hotarat sa-mi indrept dintii.....deoarece acestia nu sunt deloc frumosi, incisivi mei sunt incalecati si in timp am facut un complex din acest lucru. Sunt o femeie frumoasa si sunt constienta ca dantura mea imi strica "imaginea".
    Am 28 de ani si vreau si eu sa pot zambi fara sa ma gandesc ca am dintii urati.
    Ce credeti despre purtarea aparatelor dentare la aceasta varsta?
  •  
    • 290 mesaje
    20 Sep 2009, 15:14
    0 0
    eu am o mica problema la dinti,tot asa putin incalecati insa medicul meu stomatolog mi-a zis ca ii pot indrepta cu aparat insa aparatul cica se poate pune doar pana la varsta de 25 de ani pt ca pana la aceea varsta se formeaza dintii ,osificatia etc deci nu stiu ce sa te sfatuiesc,vorbeste cu un medic stomatolog poate te sfatuieste mai bine...
  •  
    • 104 mesaje
    20 Sep 2009, 15:33
    0 0
    Se pot indrepta dintii la orice varsta.
    Am o cunostinta care poarta aparat dentar la 30 de ani si are deja rezultate notabile. Din cate stiu trebuie purtat un an si jumatate, ideea e sa nu te deranjeze estetic.
    Roxa eu cred ca e idee buna sa incerci, mai ales daca ai un complex in legatura cu dantura ta.
    Succes!
  •  
    • 1767 mesaje
    20 Sep 2009, 17:57
    0 0
    Eu am o colega care a purtat aparat dentar anul acesta... deci la 27, intre timp are 28 de ani.

    S-a dus in Bucuresti, la o clinica faimoasa cica, si a purtat si sus si jos cate un aparat dentar de 1000 lei bucata.

    Sa fi vazut mare diferenta nu prea pt ca ea avea dintii frumosi cat de cat si ea l-a pus mai mult de fite...
  •  
    • 693 mesaje
    20 Sep 2009, 19:59
    0 0
    Mihaela, ce clinica faimoasa?Si pe mine ma intereseaza sa imi pun..Nici la mine nu sunt strambi, numai ca am strungareata si vreau sa ii mai strang putin
    La ce clinica a mers prt ta?

    Pe mine ma intereseaza cele invizibile..Dc a folosit cineva, il/o rog sa imi spuna cum a fost..

    Si eu stiu ca dintii se pot indrepta la orice varsta..Intr-adevar dureaza mai mult cu cat mergi mai tarziu, dar asta depinde si de probleme si de dentitia fiecaruia. Eu zic ca dc ai un complex e bine sa ti-l rezolvi!
  •  
    • 494 mesaje
    20 Sep 2009, 21:06
    0 0
    faptul ca ai 28 de ani nu inseamna nimic ciudat ca sa porti aparat dentar. gandeste-te ca mai ai cateva decenii de stat cu ei si sunt si la vedere, respectiv pe fata.
    cum ai zis si tu, iti strica zambetul.

    celelalte chestii gen de care, cat timp tb purtati, etc, le lamuresti cu stomatologul
  •  
    • 8253 mesaje
    21 Sep 2009, 13:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 241 mesaje
    21 Sep 2009, 17:20
    0 0
    Multumesc fetelor pt raspunsuri.....acum caut un medic ortodont bun, sa merg la consult.
    Dili nu sunt din Busuresti...
    Mie imi e doar putin jena de reactia celorlalti, desi nu ar cam trebui sa-mi pese deoarece iubitul meu se bucura ca m-am hotarat sa-mi pun aparat.
  •  
    • 1342 mesaje
    21 Sep 2009, 19:11
    0 0
    Roxa20,de unde esti? Daca esti din Iasi ti-o pot recomanda pe ortodonta mea.
    Si stai relaxx ..cred ca se pot indrepta dintii frumos si la varsta asta.
    Si eu mi l-am pus tarziu ..Eu il am de un an si 3 luni.
  •  
    • 241 mesaje
    21 Sep 2009, 19:37
    0 0
    Women_undercover nu sunt din Iasi. Spune-mi te rog cum te simti cu aparatul si daca s-au indreptat frumos dintii tai.... Abia astept sa am si eu dinti perfecti
  •  
    • 1342 mesaje
    21 Sep 2009, 20:05
    0 0
    Am avut 2 dinti din fata un pic incalecati.La fel cum spunea cineva mai sus costul unui singur aparat e 1000 de lei.Dar in fiecare luna se mai adauga "activarea"(schimbarea arcului,elasticelor..) care la mine a fost 80 de lei pt un singur aparat si 150 de lei pentru ambele aparate.
    Pot spune ca m-am acomodat neasteptat de bine . Durere am in primele zile dupa activare.Pot manca absolut orice:seminte,popcorn,bomboane,alune..
    Iar estetic nu se vede urat(poate si pt ca eu am dentitia destul de alba).Cand mi-a pus aparatul de jos a fost nevoie sa-mi extraga 2 dinti pentru a avea spatiu sa se alinieze frumos..atunci a fost un pic aiurea.

    In prima luna atunci cand vorbeam observam priviri atintite asupra mea .Insa dupa .. nici nu le mai bagi in seama.Prietenul rade si spune ca ar tb sa raman cu aparatul pt restul vietii ca imi sta bine .
  •  
    • 32 mesaje
    27 Sep 2009, 14:21
    0 0
    1000 ron este aparatul fix sau mobil?ceramic sau metalic?
    stie cineva cat costa aparatul Incognito?
  •  
    • 1767 mesaje
    28 Sep 2009, 08:55
    0 0
    Pishikusha, nu pot sa te ajut... imi pare rau, dar nu stiu pt ca nu am intrebat-o...oricum, eu nu pun pret pe spusele (minte si exagereaza foooarte mult) ei asa ca nu am cum sa aflu.
  •  
    • 1342 mesaje
    28 Sep 2009, 10:24
    0 0
    Buna !
    1000 de lei a fost aparatul fix ,metalic.Nu am intrebat preturile si pentru celelalte..
    Insa sa stii ca nu se vad aiurea braketii (nu-s mari).
  •  
    • 693 mesaje
    28 Sep 2009, 13:31
    0 0
    Aud tot felul de pareri..unii imi spun ca e groaznic cu chestia aia in gura, ca doare, ca tb multa atentie, ca inghit sarmele alea in somn..Nici eu nu mai stiu ce sa mai cred...

    La clinica la care am fost eu, aparatul cu brackets albi si sarmulita alba...costa parca 60 de mil..sus si jos..Cu consultatii, radiografii and stuff costa cam 100 si ceva de milioane..Oricum clinica e mai trendy fancy, primaverii chestii..Sunt sigura ca in alte parti poti gasi si mai ieftin..
    Mie mi-a fost recomandata clinica pt alte chestii, prt meu si-a facut toata dantura ca lumea acolo si am zis sa merg si eu la ortodont.

    Eu am intrebat de Incognito...Numai ca eram cam ametita si nu am inteles exact cat mi-a spus ca ma costa...6000 de euro sau de ron)Ma gandesc ca 6000 era cel ceramic, asa ca asta sa fie 6000 de euro???OO..Doamnee..

    Pe urma..am mai auzit de Invisalign.Sunt niste gutiere de plastic, facute la comanda evident..Care actioneaza la fel ca un aparat dentar obisnuit, dar e utilizat in probleme minore. Nu se vede deloc..E total transparent..La noi insa se poate face doar la Timisoara si costa tot ceva de genul 6000 de euro. Asta sigur costa atat de mult. Il scoti cand mananci si il pui la loc..
    Eu m-am uitat pe youtube la ce rezultate au avut unii care au purtat Invisalign si e f tare..Acuma...nu stiu ce sa zic...Pare prea bun sa fie adevarat..Desi pretul te ustura, macar nu se vede...
    Oricum la banii astia, mai pui jumate si iti cumperi masina
  •  
    • 8253 mesaje
    28 Sep 2009, 13:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 693 mesaje
    29 Sep 2009, 10:59
    0 0
    N-au inghitit tot aparatu;...lol...doar cate o sarmulita...in somn
  •  
    • 1342 mesaje
    29 Sep 2009, 11:19
    0 0
    Nici asa nu ai cum sa inghiti sarmulite.Pt ca ai asa : un arc care intra prin toti braketii ,si uneori trebuie sa-ti puna niste sarmulite aproape invizibile..tot asa printre dintisori..

    Nah,cum depinde de cat de priceput e si ortodontistul.Pe partea asta am avut noroc.Desi nu o cunosteam dinainte sau sa fi avut recomandare am nimerit una care se cunoaste ca stie meserie( + participa la diverse conferinte).
  •  
    • 15 mesaje
    24 Mar 2010, 10:07
    0 0
    buna
    aparatul fix se monteaza doar pe partea din fata a dintilor sau are si ceva de sustinere pe partea din spate, ca cel mobil?
  •  
    • 735 mesaje
    24 Mar 2010, 10:47
    0 1
    va spun eu cum mi-am rezolvat problema dintilor. Nu erau incalecati, ma refer la cei superiori, dar erau mari, plini de obturatii si mult in afara. Va dati seama ca zambetul mau era foarte limitat. Poti fii imbracata, pieptanata, machiata impecabil, dar anomaliile dentare anuleaza aproape tot. Ei bine, nu pot nega, in copilarie(acum am 35), parintii m-au dus la diversi ortodonti, am purtat vreo 7 aparate mobile, total ineficiente, pe la 25-30 mi s-a propus purtarea unuia fix, dar avand in vedere ca am un servici luuuuung care nu imi permite sa ma spal amanuntit printre sarme in timpul programului, am renuntat. Am incercat varianta lucrarii pt cei 4 de sus, dar toti stomatologii, nu, nu se poate, anomalia este prea accentuata, trebuie operatie!!!!! Ei bine, schimband locul de munca si orasul, am nimerit la un stomatolog de provincie, de vreo 31 ani(!), scolit prin Austria. A facut o treaba perfecta! Pe cei 4 de sus i-a pilit bine, bine si i-a imbracat in portelan. Deci lucrare cu 4 elementi. Asa ca banii stransi pt aparat i-am dat pe lucrare. A facut o treaba excelenta! Cand m-a revazut familia la venirea in Bucuresti, i-am lasat cu gurile cascate! Inclusiv fizionomia mi s-a schimbat in bine, am devenit chiar fotogenica, eu care fugeam de pozat cat ma tineau copanele.
    A-propos, a costa 400 euro, nu mii.