fond de ten.. de vara

•  
    • 442 mesaje
    1 Iul 2004, 22:08
    0 0
    Cine poate sa ma ajute?
    Ce fond de ten imi recomandati pt vara? Pt ca de la cel de Maybeline nu prea imi place. Transpir toata, si se intinde, ma manjesc groaznic. Asa ca, am in planu' de cumparaturi urgente un tubulet-minune nou. Asadar... ce fel de fluid e rezistent la caldura, si apa?
    Multumesc mult, va pupic...
    Apropo, sa stiti ca mi-era dor de voi, de toate, de cand nu am mai stat in "sanu' familiei" eva...
  •  
    • 281 mesaje
    1 Iul 2004, 22:40
    0 0
    Eu ti-as recomanda o pudra pentru vara. Are o textura mai usoara si matifiaza mai bine. Un fond de ten lichid, oricat de bun ar fi, nu rezista la caldura, soare... cel putin la mine nu a rezistat nimic intr-un mod satisfacator. Cu pudra insa...n-am nici o problema. Eu folosesc pudra Clinique, mereu m-am inteles bine cu produsele lor si merita fiecare banut, dar in principiu poti incerca orice pudra compacta adecvata tenului tau. Daca o aplici dupa o crema hidratanta, ma indoiesc ca vei avea vreo problema
  •  
    • 442 mesaje
    2 Iul 2004, 20:37
    0 0
    Multzumesc mult, mult Princessa.
    Daca se poate, rog mult pe cine stie sa ma ajutatzi, am numai probleme cu tenul, nu stiu ce sa mai fac!
    Cum ingrijiti pielea pe timp de vara? Pt un ten mixt ca al meu, care transpira ingrozitor de la creme mai mult sau mai putin hidratante, ce tratament natural as putea urma? Stiu eu, masti, solutii, naturale sa fie...
    Multzumesc anticipat
  •  
    • 442 mesaje
    3 Iul 2004, 22:00
    0 0
    pai... nu stie nimeni nimik? ... ma bazam pe voi...
  •  
    • 281 mesaje
    3 Iul 2004, 23:42
    0 0
    Si eu am tenul mixt, exact ca al tau...transpira usor, pe unele zone se ingrasa, pe altele e uscat...etc. Am avut probleme cu el pentru ca nu nimeream niciodata produse care sa imi creeze un echilibru. Adik...fie imi luam cate o lotiune chipurile pentru ten gras, care insa imi usca fatza de o simteam cum ma strange(si stii ca atunci pielea produce si mai mult sebum...), fie unele care imi ingrasau tenul...nu nimeream deloc bine. Dupa multe incercari, am reusit sa gasesc un echilibru pentru ten. O sa iti spun ce produse folosesc eu, nu sunt tocmai naturale, dar...la mine merg.

1. DEMACHIERE - Vichy Normaderm gel si tonic - e mai blanda decat celelalte solutii de curatare pentru ten gras, adica nu da in extrema cealalta..sa-ti usuce tenul foarte mult. Ah...si te tin f.mult ambele produse, consumi f.putin zilnic.
    2. CREMA HIDRATANTA - Clinique. E mai scumpa, ce-i drept, dar la mine a avut efecte super-super si consumi extrem de putin, cat un bob de fasole pentru toata fatza, se intinde f.bine, e concentrat. Hidrateaza bine fatza, fondul de ten adera mult mai bine, nu mai am probleme cu cojitul fetzei- mi se intampla uneori, de la prea multa demachiere sa mi se cojeasca nasul sau unele zone si e ok.
    3. PORE MINIMIZER - Clinique. Cred ca il gasesti si la alte marci, dar e un produs f.bun, pentru ca inchide bine porii (daca ai ten mixt, presupun ca ai si puncte negre...), da un aspect mat tenului si catifeleaza bine fatza. La fel ca si crema, e fff concentrat si pui extrem de putin, cat un varf de deget.

Eu asta folosesc, iar ca masti, masca-film de la gerovital, care imi curata ffff bine fata si impuritatile, iar ca peeling tot de la gerovital un produs(imi scapa numele acum, dar e singurul produs de scrub de la ei..e o masca detoxifianta+curatare...).
    Stiu ca se spune ca produsele naturale sunt cele mai bune...sunt de acord, dar eu una n-am timp si nici rabdare..recunosc...sa stau cu masti de fructe, cu pepene, galbenus...etc... Asta mai rar. De asta prefer niste produse care sa-mi asigure o rapiditate mai mare in folosire si rezultate f.bune.
    Sper ca te-am ajutat macar un pic, cu o idee .