muscate curgatoare

•  
    • 1 mesaje
    1 Iul 2004, 09:40
    0 0
    As vrea sa stiu cat mai multe despre muscatele curgatoare. Ex: cum se ingrijesc? cum se inmultesc? care sunt preturile in general? etc.
  •  
    • 3313 mesaje
    1 Iul 2004, 10:04
    0 0
    Draga ianapic,
    eu nu am idee despre asa ceva, dar ai putea sa te duci la o florarie si sa ceri sfaturi pe acolo. poate au si niste brosuri, mai stii?
  •  
    • 1033 mesaje
    1 Iul 2004, 10:15
    0 0
    muscatele curgatoare olandeze - au nevoie de soare- cateva ore dimineata -deci multa lumina - eu le ud zilnic, dar nu cu f. multa apa, am o pompita cu care pulverizez pur si simplu apa de la robinet- le fac un dus mai bine zis, dupa care sunt innebunite toate florile mele de pe balcon!!!
    sa iti iei puiuti se dezvolta f. repede!!! eu am pus in jardiniere mari 4-5 puiuti !!! SUCCES
  •  
    • 218 mesaje
    1 Iul 2004, 10:31
    0 1
    Monkey, spune-mi te rog, puiutii ii pui sa faca radacina direct in pamant sau intai intr-un borcan cu apa si abia apoi ii muti?
  •  
    • 87 mesaje
    1 Iul 2004, 11:27
    0 0
    Eu am luat din piata in urma cu cateva luni si cu 20-30000lei. Acuma sunt destul de mari si inflorite, o splendoare.Se rupe o crenguta si se planteaza direct in pamant sau in pastile de turba.Se uda moderat, cand pamantul de la suprafata este uscat, sunt sensibile la apa , putrezesc usor.Mai multe amanulte gasesti pe site-ul plantesiflori.go.ro. 121.ro.
  •  
    • 87 mesaje
    1 Iul 2004, 11:36
    0 0
    Sunt doa site-uri diferite si am uitat sa las spatiu mai mare sa nu intelegi ca este unul singur
    -plantesiflori.go.ro
    -121.ro la stil de viata-flori&gradina
    Eu sunt indragostita de florile din balcon si gradina.
  •  
    • 1033 mesaje
    1 Iul 2004, 12:12
    0 0
    fetelor, eu le inmultesc punandu.le in pahar/borcan cu apa, pt. ca vreau sa ma asigur ca prind radacina, dupa care le pun in pamant! io sunt toma necredinciosul! am spus puiuti, dar nu m.am referit numai la crengute rupte, poti sa cumperi si din florarii sau din piata, muscata pui la ghiveci f.mic ! cresc f. repede ! eu le schimb pamantul in fiecare primavara! iarna sunt triste.... si nu stiu ce sa fac cu ele? am auzit ca ar trebuie tinute in camere intunecoase, iarna? asa e?!
  •  
    • 218 mesaje
    1 Iul 2004, 12:49
    0 0
    Multumesc adina si monkey.
  •  
    • 87 mesaje
    1 Iul 2004, 13:00
    0 0
    Si eu am pierdut toate muscatele curgatoare in iarna ce a trecut.Am zis eu ca la mine in casa a fost foarte cald, dar am lasat un ghiveci in grija unei vecine la tara, in camera aceea nu a fost foatre cald a rezistat mai mult decat la mine dar pana la urma s-a uscat si aceea.Foarte multe persoane s-au plans de acest lucru.Poate gresim ceva, pe undeva.As vrea si eu sa aflu daca cineva stie ce este de facut pe timpul iernii.Va pup si sa aveti cat mai multe flori frumoase!
  •  
    • 1033 mesaje
    7 Iul 2004, 12:34
    0 0
    sunt f. trista...soarele asta nebun, mi.a distrus sporu' casei !!!
    nici nu stiu ce sa.i fac...aseara mai ca n.am plans -cand am vazut.o !!!
  •  
    • 331 mesaje
    7 Iul 2004, 13:58
    0 0
    cum arata sporu' casei?
  •  
    • 1033 mesaje
    7 Iul 2004, 14:39
    0 0
    super..... a mea are floarea simpla nu batuta si este cyclamen !!! o am intr.o jardiniera- inaltimea este de 20-25 cm. si este plina flori !!!!
    in piata sau la florarie gasesti si alte culori, alb, rosu....