examen pentru permis !

•  
    • 649 mesaje
    20 Aug 2009, 15:48
    0 0
    Fetelor , care ati dat de curand sala pentru permisul de conducere ? Cum vi se pare ?
    Am insotit pe cineva la examen , si a picat cu 20 de puncte ! Din 10 cati au iesit , inaintea noastra , doar o tipa a luat ! Persoana cu care am fost mi-a spus ca i-a picat un test tare aiurea , cu intrebari despre anexe de permis , termene de garantie pentru nu stiu ce prostii , vreo 3 intrebari de mecanica , vreo doua despre prim ajutor , dar despre reguli de circulatie , prioritati , restrictii de viteza ...mai nimic. Cei care au compus testele , parca ar vrea sa devenim mecanici autorizati , de trebuie sa stim din ce-i compus ambreiajul , frana sau de ce-i culoarea albastra la fumul de la esapament ...sau politisti , de trebuie sa stim pe de rost cuantumurile amenzilor si infractiunile . Parerea mea umila este ca sunt vreo 5 reguli mari si late ca sa conduci corect , fara sa-ti pui si sa pui viata altora in pericol !
    Dar in Romania totul se amplifica si se exagereaza , de parca trebuie sa devenim licentiati in circulatie rutiera !
    Eu cred ca se exagereaza cu acest examen de sala ! Si ca sa fie tampenia completa , am mai aflat ca , chiar daca iei sala , si pici la oras , trebuie inca o data sa mai dai sala si apoi orasul ! Mi se pare o prostie fara de margini ! Adica daca iau primul examen intr-o sesiune si-l pic pe-al doilea , trebuie s-o iau de la capat ??? Nu-i normal sa mi se dea macar inca o data posibilitatea sa-l mai dau pe cel picat ? Adica stergem fara mila stresul pe care l-am avut la test si negam ce-am stiut atunci ? ca sa nu mai vorbim de taxele celor care dau examenele picate ! Sa mai iasa un ban , nu ?
  •  
    • 13679 mesaje
    20 Aug 2009, 18:01
    0 0
    Chestia cu intrebarile de mecanica mi se pare si mie stupida, adica si daca as invata chestiile alea, tot m-as uita ca ratza la bariera daca as avea vreo pana.

Pe de alta parte insa:

- am inteles ca se vor publica absolut toate intrebarile pentru teste, insotite de raspunsurile corecte. Sunt vreo 3.800
    - mi se pare corect sa dai si sala, daca ai picat traseul. In ipoteza ca un candidat pica azi examenul si se gandeste sa-l dea iar abia la anu', cata teorie mai stie el?
    - examenul auto din Romania este nepermis de lejer.
  •  
    • 649 mesaje
    20 Aug 2009, 18:47
    0 0
    Ar fi arhisuficient si acceptabil sa se puna cate o singura intrebare din mecanica , prim ajutor si pedepse-infractiuni !
    Cat priveste partea de mecanica , nu inteleg de ce se insista ata pe ea din moment ce , de la an la an , tot mai multe din masini sunt dotate cu calculator de bord si daca ramai in pana , degeaba mai ai tu cunostinte de mecanica ! ca trebuie sa astepti pe aia de la tractari sa te ia !

Cred totusi ca te-nseli ! In Romania , examenul teoretic , la cat e de imbacsit , nu este deloc lejer !
    E mult mai lejer , atat in alte tari cat si pe alte continente !
    Ai permis ? Daca da , cand l-ai luat ?
  •  
    • 649 mesaje
    20 Aug 2009, 18:50
    0 0
    Este deja pe site un simulator de examen on-line ! Dar nu se dau si cheile testelor ( rezultatele corecte) si nici numarul testului pe care l-ai efectuat , ca sa-l poti relua cu alta ocazie !
    Simulatorul asta iti arata sec ca ai gresit , dar nu si ce ai gresit !
  •  
    • 13679 mesaje
    20 Aug 2009, 22:45
    0 0
    Da, Julie, am permis - luat cu 2 ani in urma, in Romania.

Mai lejer in alte tari, zici? Ma faci sa zambesc Uite cum e in Germania:

- examenul teoretic nu difera prea mult de-al nostru, doar ca pentru intrebarile practice (cele cu prioritate, de exemplu) se folosesc poze din situatii reale de trafic, care NU se regasesc in niciun manual.

- traseul insa... e cu cantec Examenul dureaza fix 45 de minute, cronometrate de examinator. In intervalul asta faci de toate: mers in oras, intersectii, giratorii, in afara orasului, absolut toate manevrele (mers inapoi, parcare laterala, garare, intoarcere in 3 miscari) si intri si pe autostrada.

La noi? 10, maximum 15 minute si faci cel mult 2 manevre, daca le faci si pe-alea si nu-i plictisit examinatorul.
    Sa fim seriosi...
  •  
    • 1208 mesaje
    21 Aug 2009, 01:01
    1 0
    Eu mi-am luat permisul anul trecut in Italia.
    Ce vorbesti?! Am avut intrebari de mecanica si prim ajutor...mi-a fost foarte greu chiar daca vorbesc limba aproape la perfectie...intrebarile erau cu schepsis...
    am facut doar 2 greseli la sala...sunt romani aici care se chinuie de ani de zile sa ia teoria. cat despre orele de condus cu instructorul...) pana cand instructorul nu te vede pregatit nu te baga in examen...examenul il dai cu instructorul tau in dreapta si nu se risca sa faca impresie haioasa cu tine in fata examinatorului politist.
    la traseu..conduci cam 20-30 min..depinde, daca examinatorul vede ca ai stofa, te pune sa faci parcari, intoarcerea in 3 timpi, te duc prin trafic, pe centura orasului etc, si iti dau carnetul pe loc.
    daca vede ca eziti te pune sa conduci mai mult pana cand se convinge el ca meriti carnetul.
    Faza e ca aici nu merge cu spaga !!!!! nu exista asa ceva si nu numai la scoala de soferi..in orice alt domeniu.
    parerea mea e ca sunt utile atat notiunile de mecanica cat si de prim ajutor...nu se stie niciodata.

aici italienii sunt foarte calmi la volan..conduc linistiti...nu ca bucurestenii
    fiti bucurosi: daca luati carnetul in bucuresti, sunteti piloti de formula 1.

oricum in romania..toate ca p.u.l.a ca de obicei. pupici si aveti grija.
  •  
    • 7 mesaje
    21 Aug 2009, 09:12
    0 0
    Am dat examenul pt permis acum 3 saptamani, sala am luat-o cu 25 de puncte iar la traseu acum se merge 30min cu politistul in dreapta si depinde cum s-a trezit el dimineata, ce are chef sa te puna sa faci. La mine nu a fost asa greu, si am luat permisul
    Parerea mea e ca numai cine nu citeste cartea de legislatie nu ia sala...iar intrebarile de mecanica, daca le faci de 2-3 ori, ajungi sa le inveti si nu mai ai probleme.
    Si inca o chestie, daca iti pica o intrebare din mecanica si dai raspunsul gresit, urmatoarea intrebare e tot din mecanica, asta o spun toti instructorii. Daca nu stii raspunsul, amani intrebarea si atunci nu-ti mai vine nicio intrebare de mecanica.
    Mie, de exemplu, nu mi-a picat nicio intrebare de mecanica, decat una de prim ajutor, in rest prioritati, limite de viteze si semne de circulatie.

Multa bafta celor care dau de permis!
  •  
    • 649 mesaje
    21 Aug 2009, 13:46
    0 0
    Adryanna , n-am inteles cum e chestia cu intrebarea de mecanica gresita , care atrage dupa sine alta intrebare de mecanica !!! Eu stiu ca se incarca tot testul de 26 de intrebari , de la inceput ! Asta ar insemna ca testul sa se incarce treptat , cu intrebari diferite !!! Poate esti draguta sa-mi explici !!!
  •  
    • 7 mesaje
    21 Aug 2009, 14:14
    0 0
    De cand s-a introdus proba pe calculator, nu mai sunt teste predefinite cu 26 de intrebari, cum era inainte cand se dadea pe hartie.
    Intrebarile le alege calculatorul in mod aleatoriu, si de aia zic, ca daca ai gresit una de mecanica, tot de mecanica iti vine urmatoarea.
    Poti sa o intrebi pe cea care ti-a zis ca a avut 3 intrebari de mecanica, daca nu cumva asa a fost.....a gresit una si apoi a mai venit una.
  •  
    • 649 mesaje
    21 Aug 2009, 18:01
    0 0
    Adryanna , ea a trecut intai la vizualizarea tuturor intrebarilor din chestionarul ei . La care a stiut sa raspunda , a raspuns , iar la care nu a fost sigura ( printre care si cele de mecanica) a trecut mai departe si s-a intors cand s-a mai calmat putin ! Deci ea a vazut intai tot testul si apoi a ales la care sa raspunda pe loc sau nu ! De asta nu prea inteleg ce spui tu ! Uite , am sa incerc si eu un examen on-line de pe site-ul lor si-am sa raspund intentionat gresit ( SIC !!!) la intrebarile de mecanica ( sau , ma rog , la altele ) sa vad daca urmatoarea intrebare imi vine tot pe aceeasi tematica din manual !
  •  
    • 336 mesaje
    21 Aug 2009, 22:55
    0 0
    Fetelor , am dat luna asta sala , am luat-o cu 26 puncte.
    Insa am picat orasul !!!!!!!!!!!
    Acum nu mai pot sa vin in Ro pana la sfarsitul anului ca sa dau iar.
    Eu am dat sala din 1470 intrebari.De ce ziceti ca ar fi vorba de 3800 ?????
    Sunt in ceata.S-a modificat ceva , asa repede?

Mersi!
  •  
    • 649 mesaje
    22 Aug 2009, 09:20
    0 0
    Buna alexia , tu unde ai gasit 1470 de intrebari ! Eu asa am inteles de la altii, ca ar fi 3800 de intrebari ! Dar n-am gasit nicaieri specificat numarul lor ! Oricum , intrebarile din cartea din care a invatat , sunt puse altfel , si chiar un pic la deruta pe anumite locuri , decat la examenul propriu-zis !
    Pacat ca te-a picat la oras ! Tie ti se pare normal s-o iei inapoi de la capat cu sala ? Mie , sincer nu !!! Daca ai luat sala si ai picat ( sau te-a picat) la oras inseamna ca stapanesti foarte bine teoria dar mai ai de lucrat la indemanare ! De aceea n-am sa inteleg obtuzitatea asta ! Poti da examenul in timp de un an de la absolvirea scolii de soferi .
  •  
    • 336 mesaje
    22 Aug 2009, 09:54
    0 0
    Buna ,
    Cartea din care am invatat eu , este aia groasa de la "National" are 1470 intrebari.Pe langa ea , am citit si cartea de legislatie rutiera , plus am avut si chestionare ( vreo 40) tot de National.Dar in total 1470 intrebari , nu sunt mai multe.
    Mi-au cazut toate intrebarile din cartea asta.
    Am avut 6 intrebari numai din contraventii si infractiuni.
    Da , eu teoria o stiu perfect , dar la practica nu sunt sigura pe mine.
    Acum am gasit aici unde locuiesc( germania) un loc unde pot sa exersez cu masina personala , insotita de cineva cu permis.
    Bag 10 euro la intrare si pot sa stau cat vreau eu.
    Azi merg acolo sa exersez.
    Mai vorbim.
  •  
    • 496 mesaje
    22 Aug 2009, 11:42
    0 0
    eu am luat permisul acum 5 sapt si va pot spune asa:
    -la partea teoretica sunt grile fix din cartea scoasa de editura National. in editia de anul asta sunt aprox 1500 de intrebari. eu le-am facut de 2 ori si am luat 25 pct la sala.
    intrebarile iti pica cum iti e norocul, eu am avut una sg de mecanica si una de prim-ajutor. intr-adevar nici eu nu vad de ce ar fi atatea de mecanica. unele nu te ajuta cu nimic. altele, daca iti aduci aminte de ele in trafic, ti-ar putea da indicii despre defectiunea la masina. mai mult de atat oricum nu poti sa faci, tb s-o duci in service.restul au fost de acordarea prioritatii, reguli de depasire, orpire, stationare, etc, semne, de-astea.
    cele cu contraventii, cel mai usor e sa inveti doar situatiile in care ti se suspenda permisul (sunt maxim 10) si cele in care iti iei pct de penalizare (iar sunt cateva). la celelalte, prin eliminare, iti iei amenda.
    una peste alta, daca faci toate grilele alea macar o data, treci sala.

-la traseu promovarea depinde de tine si de politist. la noi majoritatea te pun sa faci 2 manevre de poligon (mersul cu spatele, intoarcerea, parcarea si rampa). daca politistul te duce pe la Carol e mai dificil. pe de alta parte tb sa fii in stare sa-ti conduci masina peste tot.
  •  
    • 649 mesaje
    22 Aug 2009, 17:25
    0 0
    Multumesc fetelor pentru raspunsurile voastre ! Felicitari fetelor care au luat permisul ! Sa-l stapaniti sanatoase ! Alexia , sunt sigura ca vei lua in iarna permisul ! Asta asa , ca un cadou de Craciun ( sper ca am inteles bine ca vii la sfarsitul anului in Ro !!!) !
    Va fi un pic mai dificil , daca va fi zapada ! Dar cum anotimpurile se reduc la doua , s-ar putea sa fie numai bine !
    Recunosc ca pe vremea mea era mai simplu examenul de sala , pentru ca intrebarile erau cu un singur raspuns corect !
    Dar e drept ca atunci am dat intr-o singura zi sala , poligonul si orasul !Ar mai fi fost si examenul de noapte , dar recunosc ( acum !) ca l-am "sarit" , gratie unei "pile" , ca aveam tren spre orasul unde-mi faceam facultatea , a doua zi avand un examen mai important !
    Oricum , va urez tuturor ceva care se potriveste tare mult vremurilor de azi ( la mersul pe soselele noastre , mai ales ) :
    "Drum bun si ...feriti-va de prosti !" !
  •  
    • 60 mesaje
    23 Aug 2009, 13:35
    0 0
    http://www.drpciv.ro
    Acesta e site-ul unde s-au afisat intrebarile care se regasesc si la sala, trebuie folosit browser-ul internet explorer si trebuie sa va faceti cont.
    Eu am luat permisul acum 2 saptamani, asta dupa ce l-am picat de 2 ori la sala cu mirificul punctaj de 21. Mie sa fiu sincera nu mi s-a parut extrem de greu testul, recunsoc ca am injurat partea cu mecanica, dar am reusit sa invat macar minimul din chestionare. Partea cu prim ajutor nu am invatat-o pt ca intrebarile zic eu is de bun simt si daca ai un pic de cultura generala iti dai seama ce trebuie facut (mai is si intrebari ca-ti sta mintea in loc cand le citesti, dar nu multe la partea asta). Bafta tututor.
  •  
    • 649 mesaje
    24 Aug 2009, 08:46
    0 0
    Sunt curioasa la voi in oras cum s-a procedat , ma refer acum la fetele care au picat sala ! Cunostinta mea a fost programata pentru oras , pentru 15 sept. dar i s-a spus ca poate sa mearga sa dea sala , in orice zi , din momentul in care a depus dosarul ( adica 15 aug) . La noi in oras , daca pici sala , mai poti sa te prezinti la sala dupa 15 zile calendaristice , pentru reexaminare ! Zis si facut ! Ne-am dus a doua zi dupa ce-a picat , sa se reprogrameze pentru sala ( a platit si taxa aia de 5 lei pentru reexaminare) si am avut surpriza ca tanti de la ghiseu sa ne spuna : " a , dar nu mai puteti da orasul pe 15 sep. , ca va mutam in 28 octombrie de-acuma !" . Eu am ramas masca ! Pentru ca ne incadram perfect in timp , sa mai putem da sala o data pana la examenul propriu-zis de oras ! Pai in felul asta , ne lungim cu un examen de ne doare capul ! La voi tot asa este ???
    Iar taxa de reexaminare este de 5 lei pentru cei care au picat de 3 ori sala ! Si de 72 de lei incepand cu al 4-lea examen de sala ! Sau de oras , naiba stie ! Dar la modul cum se desfasoara reexaminarea ( ca programare , ma refer ) , nu apuci sa dai si orasul ! Iar daca ai picat orasul , te intoarce inapoi la sala ! E o tampenie cum nu s-a pomenit ! Pentru ca as putea sa fiu foarte buna la teorie , si sa iau sala de fiecare data , dar sa n-am indemanare sau sa fiu prea emotiva in prezenta politistului, si sa pic orasul ! De ce nu se da voie sa se reexamineze doar partea picata , n-am sa pricep niciodata ?
  •  
    • 1122 mesaje
    24 Aug 2009, 09:52
    0 0
    Buna, este un topic deschis de mine anul trecut http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=54515&forum=6

daca il vei citi iti vei da seama ca aceleasi neplaceri le aveam si eu, adik reprogramarea peste o luna, o luna jumtate sau mai mult, dispozitia politistului.
    In ceea ce priveste taxele, eu stiu ca am platit 50 ron la CEC Bank, cazierul si 5 ron la prima examaminare si 15 ron la a patra examinare parca.
    Reprogramarea tarzie te descurajeaza mult.

Eu nu am mai dat de anul trecut pt ca nu am avut timp, am avut alte prioritati.
    Mult succes prietenei, concentare, atentie si fara emotii.
  •  
    • 13679 mesaje
    24 Aug 2009, 12:34
    0 0
    ''De ce nu se da voie sa se reexamineze doar partea picata , n-am sa pricep niciodata ?''

Julie, ti-am zis de ce. Se considera ca notiunile teoretice se uita. Lucru cu care sunt perfect de acord.

Dar stii, pe vremea cand au dat parintii mei examen auto (adica pe la inceputul anilor '80), erau PATRU probe: sala, poligon (pentru toate manevrele), traseu pe zi si condus pe timp de noapte.
    Picai una? Le dadeai pe toate, inca o data.

Oi fi io rea, da' sa mor daca nu mi se pare ca lumea se plange cam mult de examenul asta. Care, cum am zis si eu si altcineva aici, in Romania este PREA SIMPLU.
  •  
    • 649 mesaje
    24 Aug 2009, 18:29
    0 0
    Hai ca se exagereaza ! Deci ... dau sala , iau examenul si tot azi dau si orasul pe care-l pic , sa zicem ! Si maine ma reprogramez pentru reexaminare peste alte doua saptamani ! Chiar crezi ca uit tot ce-am invatat ( la teorie ma refer ) , in astea doua saptamani ???!!! Sa fim seriosi !!!
    Aaaaa... altfel sta problema daca am chef sa vin peste jumatate de an la reexaminare !
    Eu am dat in '87 si am dat toate cele trei probe in aceeasi zi , ca si parintii tai ! A patra am fentat-o ca am putut !
    dar atunci daca picai poligonul ( ca asa era ordinea : sala , poligon , oras , noapte ) , apai numai poligonul il repetam la reexaminare si mergeam mai departe ! De-asta se produce bulibaseala asta ! De la programari si reprogramari de-aiurea , fara rost !