AJUTOR pt Cristina Dinu

  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 11:35
    0 0
    madame pitoaico, nu stiu de ce tratament gratuit vorbesti dumneata acum.

    luna aceasta cei bolnavi de SIDA si suferinzii de boli cronice, printre care si cancer, nu si-au primit tratamentele gratuite. cica nu sunt bani. a scris si presa despre asta, asa ca fa/ti un amar de bine si taci. devii penibila. sau esti cumva si dumneata politician ce traieste pe o cu totul alta planeta? ai cumva impresia ca oamenii sunt cifre intr-o statistica aiurita? boala merge, nu sta dupa vorbe si dupa sentimentele unora sau ale tale.
  •  
    ULA
    • 59 mesaje
    17 Aug 2009, 11:36
    0 0
    Ce mizerabil poti gindi...."cerseste ca boschetarii" daca crezi ca nu e adevarata povestea ei nu donezi. Daca dai bani sau altceva ca pomana, donatie nu trebuie sa judeci persoana care cere, scopurile ei..In viata trebuie sa mai si dam din cistigul nostru fara a avea interes se chema odata zeciuiala ...........
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 11:41
    0 0
    de parca bolnavul de cancer mai are putere sa cerseasca ...
    ei se bucura ca mai pot sa s emai incalzeasca la soare, daca reusesc...sau ca mai vad lumina zilei...
    nu stau dupa toate gunoaiele umane...mai ales intr-un anumit stadiu al bolii, cand deja resemnarea dicteaza totul. dar deh...
  •  
    • 2342 mesaje
    17 Aug 2009, 11:46
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 361 mesaje
    17 Aug 2009, 11:50
    0 0
    Da, stiu, dar chimnioterapia nu il costa nimic pe bolnav, si este enorm de scumpa, fata de cativa lei cat costa niste antivomitive (care pot fi luate cu reducere, daca bolnavul este asigurat, sau poate bea zeama de lamaie ca e mai sanatos si contine vitamina C care este anticancerigena). Tratamentul cancerului inseamna chimioterapie, nu antivomitive.

    Tratament pe baza acelui formular a fost obtinut. Numai la mine in oras, am citit in presa un articol cu doua persoane care au mers la tratament pe baza acelui formular, si povesteau cum l-au obtinut. Si or mai fi si altii ca ei, si in alte orase... Dar trebuie recomandarea medicului, cum ca nu exista tratament pentru boala in Romania - mi se pare normal, ca altfel toti si-ar face moftul sa se trateze pentru orice fleac prin UE.
  •  
    • 13679 mesaje
    17 Aug 2009, 11:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Aug 2009, 11:53
    0 0
    Mai, aveti dreptate, Pitoaica vorbeste aiurea, insa in privinta tratamentului pentru cancer are dreptate.
    Este gratuit si se da in fiecare luna cu sfintenie.
    Scanteie, te rog eu sa nu mai crezi tot ce scrie prin ziare. Mama mea a fost operata la san si isi ia tratamentul in fiecare luna, tratament care este destul de scump, dar in nici o luna nu i s-a spus ca nu se da din cauza banilor.

    Cu celulel stem e altceva.
    a fost o intreaga tevatura pe la tv pe tema asta.
    Romania nu are registrul acela pentru donatori si nici nu este inscrisa nicaieri in lume pentru asa ceva, de aceea acest tratament se plateste integral.

    Cam asa am inteles eu.
    S-ar putea sa fi inteles gresit.
  •  
    • 8253 mesaje
    17 Aug 2009, 11:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 11:57
    0 0
    Pitoaico, in caz de nu stii, vitamina C ajuta tumorile sa se dezvolte. ce sa mai spun de metastazare.
    mai e si acidul folic, mai e si B12, vitamine dealtfel esentiale pentru alte procese metabolice...
    stiinta asta nu le stie sigur pe toate.cand aud oameni de stiinta ca se impauneaza cu rezultate ma gandesc automat la spusele nefartatului din Arca lui Noe a lui Blaga:" Izbanda! am izbutit s afac si eu lumina ca Mosul- a se citi Dumnezeu- in ziua cea dintai! facui si eu lumina odata!" . mare branza.
    fiecare om e caz particular. boala prin asta, este unica la fiecare.
    iar vorbesti aiurea
  •  
    • 361 mesaje
    17 Aug 2009, 11:58
    0 0
    evysor, stiu ca tu ai dat exemplul cu boschetatul si nu am citit pe diagonala - tocmai de aia am comparat-o pe domnisoara avocat cu boschetarul, dar nu ai inteles.
    Sa nu ma faci farfuza numai pentru ca nu ma las fraierita de alde tine.

    Mai intereseaza-te si ai sa vezi ca tratamentul cancerului si operatiile sunt gratuite si accesibile absolut oricarui bolnav de cancer din Romania - si, din nefericire, sunt foarte multi. Spaga si plicurile necesare nu intra in aceasta discutie.
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Aug 2009, 11:59
    0 0
    Pitoaico, hai ca esti dusa rau.
    Nu-ti doresc nici tie si nici neamurilor tale sa treci prin asa ceva, sa nu stii incotro s-o apuci si ce sa faci.
    Cand mamei i-a spus doctorul ce are si ca trebuie operata nimic nu a mai contat pe lumea asta pentru mine.
    Eram in stare sa-mi tai o mana daca asa se putea rezolva.
    Si daca mi-ar fi spus doctorul ca am nevoie de un milion de euro ma asezam in fund in mijlocul strazii si cerseam.
    NU vorbi de ce nu stii.
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 12:00
    0 0
    ok, dikens..te cred pe cuvant.
    dar tot azi, am sa pun cateva intrebari.unor bolnavi.
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Aug 2009, 12:01
    0 0
    La ce intrebari te referi Scanteie?
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 12:03
    0 0
    daca si-au primit tratamentele sau nu.
  •  
    • 2342 mesaje
    17 Aug 2009, 12:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9899 mesaje
    17 Aug 2009, 12:07
    0 0
    postat de: scanteie la data: 2009-08-17 12:03

    daca si-au primit tratamentele sau nu.


    Acuma stii si tu cum e.
    Mama se duce in fiecare luna cu un pliculet acolo...
    Nu-i cine stie ce, dar zic eu ca e important, avand in vedere ca pastilele pe care le ia ea sunt f. scumpe si nu as vrea sa-i schimbe cumva tratamentul.
    Asa ca prefer sa stiu ca are la ea pliculetul.
    S-ar putea sa nu fie medicamente pentru toata lumea.
    Zic si eu.
  •  
    • 361 mesaje
    17 Aug 2009, 12:12
    0 0
    Scanteie, pentru ca tot ai dat exemplul cu vitamina C, da, am citit si eu, simultan, in surse diferite, si ca vitamina C ajuta la vindecarea cancerului, si ca din contra, favorizeaza dezvoltarea tumorilor canceroase. Si la tratamentul cu celule stem este acelasi lucru: unii sustin ca e numai o pacaleala - de fapt, este inca ceva experimental, ramane de vazut.
  •  
    • 2342 mesaje
    17 Aug 2009, 12:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 12:19
    0 0
    dikens..pana la urma e vorba de ce se poate face si ce nu...in spitale, Dumnezeu cu mila...
    ma calca pe nervi insa acei oameni de pe forumuri, ce vin si strica singurele ocazii in care romanii pot fi si sunt uniti. asa cum trebuie dealtfel.si mai aduc si niste motive absolut stupide ca s aisi justifice atitudinea.
    asta in timp ce altii sufera cu adevarat...
    ps- sanatate mamei tale!
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Aug 2009, 12:22
    0 0
    pitoaica...experimental sau nu, esti obligat sa faci totul pentru a trai. si daca la noi nu ti se ofera aceasta sansa...incerci afara. macar atunci poti spune"am facut tot ce s-a putut!"
    dar nu renunti doar pentru ca unele ca si tine.,..vin si vocalizeaza aiurea. chiar daca ceea ce faci, implorare sau nu se numeste in viziunea ta cersit. in viziunea celor care ajuta si care vor ca aceasta fata sa traiasca se numeste sansa. lupta.
    ai priceput? lupta pana la capat!