AJUTOR pt Cristina Dinu

  •  
    • 21507 mesaje
    17 Aug 2009, 20:10
    0 0
    urit topic si pareri pe cit de diverse,pe atit de inutile...citostaticele merg,sau nu,la fel si transplantul de celule stem,dar,poate are-o sansa sa-l incerce...cine vrea,doneaza,cine nu,nu,prea multe invective si afirmatii cu titlu de generalizare...mi-a retinut atentia o afirmatie conform careia,fiecare primeste-n viata exact ce merita,dupa sufletul lui asta nu judeca nimeni,nici cu mopu' nu stergi cuvintele astea ...am avut cancer in familie,stiu ce-nseamna...cine nu cunoaste decit din auzite,e bine sa se abtina
  •  
    • 8253 mesaje
    17 Aug 2009, 20:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 21507 mesaje
    17 Aug 2009, 20:27
    0 0
    mi-au sarit multe-n ochi,evident,dar,nimeni nu stie ce-i rezerva viitorul...sanatosii de azi,pot fi bolnavii de miine,fara legatura cu sufletul sus mentionat
  •  
    • 2436 mesaje
    17 Aug 2009, 20:39
    0 0
    Cristina, multa sanatate si putere pentru a trece de acesta incercare!

    Ignora anumite rautati gratuite, cine vrea sa ajute bine, cine nu...iar bine, nu s-a pus pistolul la tampla nimanui sa dea bani!

    Va consumati inutil energia aducand personajul respectiv in discutie.

    Acum doua saptamani, duminica alergam de nebuna prin Bucuresti, cautand perfuzii, pentru o amica internata in spital...urmand a face operatie pe coloana!!!


    p.s. la stirile de la ora 19 la ProTv au aratat cateva cazuri grave, care asteptau bani de la stat....din pacate unul din cazuri s-a finalizat trist...ajutorul a venit cand un inger urca la cer! Trist!!!
  •  
    • 5457 mesaje
    17 Aug 2009, 21:39
    0 0
    Abia am revenit din oras si am vazut ca ai postat...iti doresc multa sanatate si putere de a lupta in continuare. Nu garanteaza nimeni succesul, e drept, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam invinsi.
    Dili, felicitari, la Cabral m-am gandit si eu. Sper sa vada si sa se mobilizeze si el cum poate, in stilu-i caracteristic sau macar sa ajunga mesajul si la userii de pe blogul lui. Am trimis si eu un mass colegilor mei de serviciu rugandu-i sa doneze cat pot. Tin pumnii si incerc maine sa vad ce e cu Pay Pal/Pal Pay
  •  
    • 361 mesaje
    17 Aug 2009, 23:29
    0 0
    evysor, ca cei care au idei putine, le ai si fixe. De fapt, ai o singur idee: ca eu sunt proasta. Ma rog, parera ta, ti-am mai spus unde sa ti-o bagi.
    Cristina nu mentioneaza (si nici tu aici) ca vrea sa isi trateze boala la Viena, prin transplant de celule stem, ideea asta a reiesit pe parcurs. Din solicitarea ei se intelege ca are nevoie de bani ca sa isi trateze cancerul si atat, si cum in Romania cancerul se trateaza gratis, iar Cristina nu pare o persoana lipsita de posibilitati materiale, cererea ei era suspecta.
    Din punctul meu de vedere, Cristina (si Liana, si Dana si toti bolnavii cu bani dar care cersesc in media pentru ca nu le place tratamentul din Romania) sunt pentru mine asa cum este pentru evysor acel boschetar care a schimbat banii la casa de schimb valutar .
    Ma rog, eu care nu am facut decat sa incerc sa lamuresc niste lucruri ziceti ca am speriat-o pe Cristina, dar eva care zice ca cancerul nu se vindeca niciodata sau ce care a zis ca a auzit ca fetita Lianei nu e bine ce au facut? - puteau sa se abtina. Si eu puteam sa ma abtin de la aceasta ultima remarca, dar ma indigneaza ca evysor si inca vreo doua eve numai pe mine ma insulta si imi fac urari de "bine" - ceea ce inseamna ca de fapt nici nu le pasa de Cristina, ci vor numai sa faca parada de bunatatea etc. lor.
  •  
    • 2342 mesaje
    17 Aug 2009, 23:51
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1997 mesaje
    17 Aug 2009, 23:51
    0 0
    pitoaica, macar in al 12 lea ceas, retrage-te, si lasa "fraierii" sa isi vada de ale lor...ai un pic de decenta..
  •  
    • 2342 mesaje
    17 Aug 2009, 23:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 578 mesaje
    18 Aug 2009, 00:01
    0 0
    Bai pitoaica, ori esti p.roasta , ori esti p.roasta... din doua una. Hai ca m-ai enervat acum.. de unde stii tu cati bani are fiecare... esti jenibilla zau asa... cred ca ai si un suflet negru ... si mai scuteste-ne cu ineptiile tale.
    Multa sanatate Cristina, eu am o presimtire ca totul se va sfarsi cu bine.. Si fetele din strainatate sunt alaturi de tine si iti tinem pumnii.. Doamne >Ajuta!!
  •  
    • 27207 mesaje
    18 Aug 2009, 00:12
    0 0
    Pitoaica, n-am ce sa comentez.
    Evisor, tare-ti mai place sa te balacaresti macar fa-o pe alt topic, nu pe cel pe care vrei sa ajuti.
  •  
    • 2778 mesaje
    18 Aug 2009, 00:30
    0 0
    Stau si ma intreb cum o fi sa stai sa iti consumi atata energie ca sa improsti cu noroi.
    E incredibila pitoaica. Probabil zac niste frustrari in ea ceva de nedescris.
  •  
    • 2342 mesaje
    18 Aug 2009, 14:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 127 mesaje
    18 Aug 2009, 17:21
    0 0
    Am donat si eu prin Romtelecom
    Dumnezeu sa-i dea sanatate
  •  
    • 84 mesaje
    18 Aug 2009, 17:41
    0 0
    o sa-i fac si eu astazi un transfer si sper sa reuseasca sa stranga banii.
  •  
    • 120 mesaje
    18 Aug 2009, 17:47
    0 0
    eu sunt de partea Pitoaicei. femeia are dreptu' de-a avea alta parere si bine-nteles, cine nu-i cu voi e impotriva voastra, chiar daca nu v-a facut nici un rau. a incercat sa-si spuna punctu' de vedere, da' capetele voastre patrate n-au cum sa inteleaga.
    nici eu nu donez. sunt prost, nu ma duce capu, si multe altele. voi ce ati donat cu atata TAM-TAM veti trai 100 de ani si veti ajunge-n rai la sigur. aveti un loc in fata. eu si Pitoaica vom ajunge in iad. aveti vreo problema cu asta?
    EU NU DONEZ
    evysor, furtu' de identitate se pedepseste, daca chiar te intereseaza.
  •  
    • 120 mesaje
    18 Aug 2009, 17:48
    0 0
    a, si poate donati si pentru mine sa-mi iau alt calculator.
  •  
    • 2342 mesaje
    18 Aug 2009, 18:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    18 Aug 2009, 20:01
    0 0
    evysor, fara suparare, esti foarte agresiva, da, topicul sus, dar nu asa, scuze dar indepartezi prin atitudine, asa vad eu
    iar la postarea asta eu am ramas interzisa
    "evysor cu punctulet dupa cum am zis deja, primesti dikems-ul inapoi daca donezi minim 50 de lei pt Cristina."
    ..nici in gluma nu as fi spus asa ceva, crede-ma cu atat mai mult cu cat Cristina... of, of , mai mai
    iar pitoaca o fi dusa rau, asa cum spuneti majoritatea, dar are si ea partea ei de adevar
    evelor care aveti probleme de gen,in paralel cu strangerea de fonduri, nu asteptati termene limita
    cautati medici competenti care sa stie ce sa faca,daca pacientul nu se poate trata in Romania e dreptul vostru sa dati drumul la formularul F112...mergeti cu el in dinti, deschideti usa cu .a...mm... teoretic nu se fac diferente, practic cineva va hotaraste soarta, gasiti persoana ..si nu vorbesc din auzite, credeti sau nu, egal; trist dar adevarat,asa se intampla..deci fff important, nu pierdeti timp pretios!
    formularul il gasiti aici
    http://www.sfatulmedicului.ro/Legislatia-pacientului/formularul-e-112_3407

    Cristina, iti doresc din suflet sa ajungi la Viena si sa te faci bine, iti doresc toata sanatatea din lume, asa cum imi doresc mie ..insa, daca nu reusesti sa strangi suma, incearca in Romania... am citit ca exista 3 clinici unde se efectueaza transplant de celule stem; una din ele Bucuresti - Fundeni

    http://www.cotidianul.ro/romania_a_sarbatorit_cel_de_al_100_lea_transplant_de_celule_stem-45924.html

    medicul ti-a conservat cumva celule stem inainte de chimioterapie? sau nu poate gasi un donator inrudit? te rog sa nu ma intelegi gresit, nu e vorba de bani, vorbim strict dpv medical,ok?
    daca da, in ultima instanta nu poti recurge la solutia autotransplantului? fie si in Romania?
    daca nu stiai autotransplantul de celule stem are ca indicatii mielomul multiplu, afectiuni maligne, boala Hodgkin si nonHodgkin, neuroblastomul, leucemii acute, anemii aplastice, talasemia majora, erori inascute de metabolism, sindroame de imunodeficienta...

    http://oncolog-hematolog.pulsmedia.ro/article--x-Hematologie-Transplantul_alogenic_de_celule_stem_%C3%AEn_limfoame--5652.html
  •  
    • 2342 mesaje
    18 Aug 2009, 20:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator