cum il dezvat de pampers?

•  
    • 4047 mesaje
    12 Aug 2009, 10:54
    0 0
    mamici, spuneti si mie solutii ca sa-l dezvat de pampers pe baietelul meu de 2 ani.

voi cum ati procedat?
  •  
    • 1336 mesaje
    12 Aug 2009, 11:03
    0 0
    prietena mea a lasat-o pe aia mica sa faca pisu pe ea..sa vada cum e....si i-a zis ca e rusine...ca alti copiii nu fac asa ceva..Functioneaza.Da-i o bomboana de cate ori spune ca face pisu...stimuleaz-o cumva sa-ti zica singura cand face...
  •  
    • 1336 mesaje
    12 Aug 2009, 11:09
    2 0
    ai un mesaj
  •  
    • 1707 mesaje
    12 Aug 2009, 12:05
    0 0
    congo o sa-ti scriu mai pe seara ca acusi n-am timp...
  •  
    • 397 mesaje
    12 Aug 2009, 12:11
    0 1
    eu zic ca e bine la anumite intervale de timp sa-l pui pe bebe pe olita.si astfel se va obisnui......
  •  
    • 3207 mesaje
    12 Aug 2009, 12:30
    0 0
    eu am citit nu mai stiu unde ca tine de dezvoltarea creierului copilului, ca trebuie sa i se dezvolte nu stiu ce care controleaza muschii, asa ca nu cred ca e bine sa-l fortezi.
    o sa vina si asta, cu timpul.
    sunt total impotriva ideii de a-l face sa se simta rusinat ca a facut in pampers. sau pe el.
    de acord cu pusul pe olita, dar pampersul ramane pana cand vei constat a ca nu se mai intampla sa-l ude peste zi. apoi ii pui numai seara, pana cand, tot asa, cateva nopti la rand ramane uscat pampersul.
    mai ai putintica rabdare, nu mai e mult
  •  
    • 4047 mesaje
    12 Aug 2009, 15:05
    1 0
    am revenit

problema mea este ca nu vrea deloc sa stea pe niciuna din cele 3 olite pe care le-am luat. adica refuza sa se aseze, nu e ca nu poate sa se controleze.

o fi si asta da' io ma declar multumita daca macar incearca sa stea pe olita. pentru inceput.
  •  
    • 459 mesaje
    12 Aug 2009, 15:20
    0 0
    Cel mai bine se dezvata copilul de pampers acum, vara.
    Eu am asteptat 2 luni pana a renuntat singurica la scutec. Dar am si spalat p.i.p.i dupa ea prin casa, fiindca o lasam doar in chilotei. O alta greseala este sa ii pui pamperul la plimbare. Daca face p.i.p.i pe el si se simte ud, cu siguranta nu-i va placea. Cu cearta si cu recompense eu nu am crezut ca voi rezolva ceva.
    Dupa varsta de doi ani am inceput sa o las fara scutec.
  •  
    • 3207 mesaje
    12 Aug 2009, 15:28
    0 0
    Congo, daca mergi cu el intr-un magazin si il pui pe el sa-si aleaga modelul olitei?
    ar merge? poate asa accepta sa se aseze pe ea.

eu l-am invatat pe junior de mic pe olita, nici nu avea un an cand am inceput sa-l pun. si-l laudam cand se nimerea sa faca ceva in ea.
    chiar se intampla, mai ales dimineata.
    tu nu l-ai pus pana acum?

a, dar pe wc ai incercat?
    se gasesc scaune pt copii care se pun peste cel de adulti sau direct pe wc, ridicand colacul de adulti. fi-miu pana vara asta facea la wc pe colac de-ala.
    sau o fi prea mic la 2 ani?
  •  
    • 459 mesaje
    12 Aug 2009, 15:33
    0 0
    Aaa, de laudat o laudam si eu, dar nu-i dadeam bomboane...
    Daca pui copilul la intervale regulate de timp, nu faci mare lucru. La fii-mea nu a tinut micul truc.
    Inarmeaza-te cu rabdare si perseverenta.
  •  
    • 4047 mesaje
    12 Aug 2009, 16:26
    0 0
    hau, din cele 3 olite pe care le-am luat, una si-a ales-o singurel.

am mai incercat sa-l pun pe olita de la 1 an da' zici ca-i cu tepi, nu vrea nici cum sa stea pe ea.
  •  
    • 54 mesaje
    12 Aug 2009, 16:45
    0 0
    Asta e singurul lucru pe care nu-l vrea sa faca? In rest cum comunici cu el? De obicei copiilor i se poate distrage atentia cu jucarii sau vreun lucru nou si poti sa-i pui pe olita, apoi se obisnuiesc. Eu le puneam o jumatate de scutec de panza si nu faceau dezastru prin casa si fiind de panza simteau cand se udau, la 2-3 ore ii puneam pe olita fara sa ceara, pana s-au obisnuit.
  •  
    • 4910 mesaje
    12 Aug 2009, 16:46
    1 0
    incearca varianta cu colacul pentru copii direct pe wc
    e mult mai atractiva pentru ei ....asa il faci sa se simta ca a crescut....si la varsta asta asa ceva e foarte tentant
  •  
    • 7673 mesaje
    12 Aug 2009, 19:41
    0 0
    congo,,eu am incercat toate variantele,de la cumparatul olitei de catre el(cu senzor),la colacul de wc pt copii,l-am lasat sa faca pe el .......nu vroia sa faca decat in pampers,cand nu-i puneam se abtinea si chiar am avut probleme cu constipatia
    am mers la medic si mi-a zis ca totul e de la creier,cand va vrea ...o va cere el
    stii cand a cerut-o?cand a mers la gradi,cam dupa 2 luni....asa ca......rabdare
  •  
    • 96 mesaje
    12 Aug 2009, 20:11
    0 0
    congo,
    si baietelul meu de 1 an si 10 luni luni nu vrea sub nici o forma sa stea la olita. Parca ar avea spini... cum il pun sa stea pe olita, cum sare ca ars dupa ea... Am incercat sa-l las fara pampers prin casa, dar ori face pishu pe jos, ori nu face nimic. Deocamdata am renuntat la ideea de a-l mai pune pe olita. O sa incerc cu capacul de WC sa vad cum se manifesta.
    Daca descoperi vreo metoda de 'pacalit' piciul sa faca la olita sa dai de veste
    pupici
  •  
    • 216 mesaje
    13 Aug 2009, 11:02
    1 0
    eu am procedat in felul urmator: am luat olita si am pus-o pe hol si i-am spus fetitei ca daca vrea sa faca pisu sau Chanel sa-mi spuna si ii dau pampers-ul jos. iar din momentul acela nu am batut-o la cap sa faca la olita. de citeva ori s-a asezat pe olita cu pampersii pe ea si la fel am lasat-o in pace nu i-am spus nici macar sa-i dau pampersii jos.dupa ceva timp a venit singura si mi-a spus ca vrea sa faca Chanel la olita,i-am dat pampersii jos,iar din momentul acela nu a mai fost de acord cu pampersii si nici in pat noaptea nu a facut se trezea si mergeam la olita iar acum are 3 ani si 5 luni si nici noaptea nu ma mai trezeste. trebuie sa ai rabdare si sa o lasi pe ea sa hotarasca. acum nici macar la olita nu mai face se urca singura pe wc si trage si apa
  •  
    • 1707 mesaje
    15 Aug 2009, 12:05
    0 0
    iti raspund cu intarziere din pacate...
    fetele au cam spus tot ce vroiam sa zic si eu....

eu pe a mea am inceput sa o pun de pe la 7-8 luni dupa fiecare masa si cam de fiecare data facea... apoi cand am mers la mama , ia luat olita care era diferita de cea de acasa si nici cum nu vroia sa stea pe ea.......era dintr-aia pe picioare joase ca un scaunel si acasa are una normala in forma de broasa testoasa cu capac.... deci toata vacanta n-a avut ce-i face , tipa ca din gura de sarpe daca o puneam pe ea .... am revenit inapoi si nici pe olita ei nu mai vroia sa stea, dar am prostit-o jucandu-ne: o puneam imbracata, ii dadeam jucarii, ii puneam o papusa pe olita, etc si s-a reobisnuit.... ....e bine sa te pui si tu pe toaleta si sa-i zici ca fiecare cu olita lui.... copii tind sa imite ceea ce fac parintii, la mine a mers...acelasi lucru adica prin imitare am obisnuit-o si cu periuta de dinti

ca s-o dezvat de tot de pampers mi s-a spus sa o las doar in chilotei si sa o pun tot la 30 de minute la olita si eu sa stau pe w.c....daca face ceva trebuie sa-l lauzi iar daca n-a facut si face peste cateva minute in chilot nu trebuie sa-l certi sau sa-i zici ca-i rusine etc.... eu inca n-am incercat deci nu stiu daca da rezultate ori ba, dar vreau sa incep....
  •  
    • 7673 mesaje
    15 Aug 2009, 18:54
    0 0
    la fel am patit si eu cu al meu
    la 8 luni ,am plecat la munte si-am uitat olita acasa,n-am gasit de unde sa iau alta,si...din comoditate am renuntat,cand am ajuns acasa dupa 10 zile,n-a mai vrut sub nici o forma sa stea
    restul....am zis mai sus