Carti

  •  
    • 68 mesaje
    2 Iul 2004, 02:17
    1 0
    Jolie,
    pe Bruckner il ai in franceza?
    bdw..."Lunes de fiel" este si regizat de Polanski.
  •  
    • 31 mesaje
    2 Iul 2004, 12:10
    0 0
    Nu, nu-l am in franceza...Filmul nu l-am vazut dar am auzit ca nu se ridica la valoarea cartii. De fapt mai rar un film poate depasi cartea care l-a inspirat. Asa am fost dezamagita de ecranizarea cartii "1984" a lui Orwell si de "Talentatul domn Ripley"... Asa ca prefer sa citesc cartile decat sa vad filmele. Acum am terminat "Tacerea mieilor" si vreau sa citesc continuarea.
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    2 Iul 2004, 15:42
    0 0
    Ma gandeam eu.

    Ai citit Gellu Naum - Zenobia? Mamaaaaaaaa ... cat de misto poate fi!
  •  
    • 4 mesaje
    2 Iul 2004, 15:56
    0 0
    Salut! Cititi orice gasiti de Terry Pratchet, este foarte amuzant, ceva pentru copii mai mari,cu personaje fantastice, cu magie. La noi au aparut doar 3 albume traduse din seria "Lumea de disc" (Culoarea magiei, Lumina fantastica si Magie de ambele sexe).Daca vedeti vreunul din albumele astea, cititi-l si nu veti regreta. GARANTAT!
  •  
    • 1530 mesaje
    2 Iul 2004, 16:19
    0 0
    Io am citit de Terry Prachett "Magie de ambe sexe", insa nu m-a captivat. Este amuzanta, insa umorul ei parca e constituit din replici din filme, nu e ceva original.... "Lumea disc" .. am citit primele pagini si mi s-a parut un SF sadea, iar mie nu imi place SFul. Nu se ridica Prachett la nivelul lui Harry Potter. O fi Potter carte de tanci, da mie imi place mult.
  •  
    • 68 mesaje
    2 Iul 2004, 17:52
    0 0
    Nici eu n_am citit Pratchet inca dar criticile sunt pozitive, a luat cateva premii pt . cartile respective. Cu HP e alta poveste…cred ca e o carte buna dar prea mediatizata .
    Daca as face un top (cam acelasi gen)cred ca tot Tolkien ar fi the first. Nu e o carte pentru copii, insa cred ca e geniala.
    Gia ,la « Revista de Marti » au cateva lucrari interesante.
    http://asaltbooks.tripod.com/

    bdw...poezii nu se mai citesc?
  •  
    • 122 mesaje
    2 Iul 2004, 19:10
    0 0
    Eu am citit "Tentatia inocentei"de Bruckner si mi-a placut foarte mult.

    Si "Eseuri de indragostit" de Alain de Boton e frumoasa.
    Acum vreau sa ma apuc de "Nimic nu e intamplator" de Hopcke.
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    2 Iul 2004, 20:29
    0 0
    Mersic Silka. Imi place rau de tine...Mai exact faptul ca citesti mult si ca mai aflu si eu chestii noi si interesante.

    Ai citit ceva de F.Lazarescu? Mie imi place mult. Au mai aparut cateva carti cu autori tineri. Cred ca e bine, chiar foarte bine ca avem si noi ceva lieratura actuala. Nu stiu cat e de "litaratura" , dar macar mai misca ceva si in aceasta directie.

    Chiar : de ce nu mai citeste lumea carti in general? Ne-am imbolnavit rau de cand cu Internetul asta!

    Citesc poezie. Octavian Paler, Serban Foarta, Smaranda Vornicu, Ana Blandiana si R.S. .....si altii........

    Tu?
  •  
    • 68 mesaje
    3 Iul 2004, 00:32
    0 0
    Merci Gia ,e o chestie reciproca ; asa mai aflu si eu ce mai e nou in lit. romana.
    Da, Florin e un scriitor care promite si e foarte simtit. Am citit « Ce se stie despre ursul panda », o carte care nu plictiseste.
    In literatura ,arta , cultura in general, nu se mai merita investit.De ce ? Guvernul aloca foarte putin culturii (1-2 %), haioasa gestinonare finaciara si carti f. scumpe. As adauga si un dezinteres moderat din partea pop.Prioritatile sunt altele.Pacat…
    Paler imi place,Blandiana nu prea…nus’…remarc « o mana feminina ».
    Imi place Préevert, e foarte copilaros si foarte haios. Stanzele sunt usoare dar de multe ori am avut impresia ca ma zapaceste si pierd intelesul ("Chanson pour chanter à tue-tete et à cloche-pied"), atat de specific lui. Pe site-ul lui P. sunt cateva poezii dragute.
    Milton imi place mult ( obligatoriu in varianta modernizata !) si of course Donne (cine ii poate rezista?!).

    In rest….lit.anglo-saxona, care cere « rabdare si tutun »…dar merita.
  •  
    • 1118 mesaje
    17 Iul 2004, 16:56
    0 0
    .
  •  
    • 39 mesaje
    18 Iul 2004, 20:52
    0 0
    "Capitanul Corcoran" (nu mai stiu cine a scris-. E singura carte pe care am citit-o razand.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Aug 2016, 11:57
    0 0
    Hi, guys! follow http://bigpaperwriter.com/blog/anna-quindlen-essays and read some essays about Anna Quindlen!
    Acest mesaj a fost editat de către hannamarin: 29 Aug 2016, 11:58
  •  
    • 19 mesaje
    31 Oct 2016, 14:39
    0 0
    Nu uitati ca incepe Targul Gaudeamus, acum, saptamana viitoare si atunci putem discuta despre carti noi...Sau mai vechi....la reducere
  •  
    1 Nov 2016, 23:13
    0 0
    Jolie15 said:Nu, nu-l am in franceza...Filmul nu l-am vazut dar am auzit ca nu se ridica la valoarea cartii. De fapt mai rar un film poate depasi cartea care l-a inspirat. Asa am fost dezamagita de ecranizarea cartii "1984" a lui Orwell si de "Talentatul domn Ripley"... Asa ca prefer sa citesc cartile decat sa vad filmele. Acum am terminat "Tacerea mieilor" si vreau sa citesc continuarea.

     Am vazut odata un film mai bun decat cartea. Era dupa "Domnisoara Christina" de Eliade. Filmul e din 1992 si l-am vazut atunci. Sunt curioasa daca acum l-as mai aprecia.

  •  
    • 2 mesaje
    20 Nov 2016, 23:42
    0 0
    In general cartile imi starnesc imaginatia iar filmul de obicei ma dezamageste , imi plac carti de dragoste ca cele din colectia"Iubiri de poveste " cat si cartile sf ca Divergent " filmul nu prea arata multe dar cartea este superba .