sughitul la sugari- urgent

•  
    • 361 mesaje
    15 Iul 2009, 11:24
    0 0
    am un bebelus de 6 luni si sughita foarte des, am incercat cu apa cu ceai cu helas cu lamaie cu tinut de nas si nimic nu merge, abia il opresc, iar pieptul ii tresare tot mai tare si il deranjeaza si pe el
    daca stiti o alta metoda va rog sa ma ajutati
    mai ales ca soacra mea ma speriat spunand ca cei cu deformatie la inima au probleme cu sughitul
    sughitul vine din senin nu e de frig sau cand mananca ca trage cu aer sau prea cu pofta, sughita intre mese
    astept parerile voastre
  •  
    • 7223 mesaje
    15 Iul 2009, 15:41
    0 0
    laura, ei sughit chiar din burtica mamei, isi sug degetelul,inghit lichid amniotic si sughit

sughitul la bebelusi in primele luni de viata e un lucru foarte frecvent, nu e un motiv de ingrijorare,nu e dureros, nu te stresa inutil

poti incerca cu ceai de musetel ,dar nu-i da helas, helasul e o porcarie!
    lamaia e buna,pune-i pe limba, 2-3 picaturi de lamaie dar nu abuza
    bea laptic cu biberonul?verifica tetina, nu cumva are orificiul prea mare?
    cred ca bebele tau mananca cu pofta,e lacom si inghite aer...tine-l pe umarul tau si freaca-l usor pe spate dupa fiecare masa
  •  
    • 361 mesaje
    15 Iul 2009, 17:16
    0 0
    nu sughite la mese sau dupa mese ci asa din senin
  •  
    • 397 mesaje
    16 Iul 2009, 15:51
    0 0
    Buna.eu stiu k poti opri sughitul cu miere de albine sau menta.asta e din cauza unei afectiuni ale stomacului sau a inimii.treb.sa consulti un doctor dupa parerea mea.numai bine
  •  
    • 2489 mesaje
    16 Iul 2009, 16:39
    0 0
    Laura,nu incerca miere inca,bebe nu metabolizeaza continutul ei,e periculos.
    Sora mea le dadea 2-3 picaturi de lamiie pe limba,fetelor.
    Ca sa fi tu linistita mergi la medic cu el,poate este numai ceva inofensiv .
  •  
    • 7223 mesaje
    16 Iul 2009, 19:39
    0 0
    majoritatea bebelusilor sughit, nu e vorba de o afectiune a inimii sau stomacului,nu o speriati inutil...doar daca sughite zeci de minute in sir poate merge la medic, dar nu dispera
    citeste aici, laura

http://sanatate.jurnalul.ro/stire-sanatatea-copilului/ce-facem-cand-bebe-sughita-302079.html
  •  
    • 397 mesaje
    17 Iul 2009, 12:53
    0 0
    eu nu am vrut sa sperii pe nimeni.doar k am citit pe net despre sughitul la copii si de aceea am incercat sa-i dau ceva afaturi.numai bine.
  •  
    • 361 mesaje
    17 Iul 2009, 17:14
    0 0
    va multumesc pt sfaturi, nu tine nici cu picaturi de lamaie lui ii place deja gustul si se linge le buze, acum il las sa ii treaca singura chiar daca ma dispera pana mergem la urmatorul control la pediatru
  •  
    • 6 mesaje
    17 Iul 2009, 19:11
    0 0
    incearca cu picaturi de METOCLOPRAMID care actioneaza asupra tubului digestiv favorizand miscarile de inaintare a bolului alimentar spre duoden, Se stie ca sughitul apare cand se inverseaza miscarile de inaintare a bolului alimentar - Se adm in functie de varsta cam 5 pic pentru odata in cazul tau