parintele Marin Vladut de la Vadu Lat

  •  
    • 11 mesaje
    25 Iun 2009, 14:27
    1 0
    Dragi evelor si Lulu
    Stiti ceva de parintele marin de la vadu lat?Nu mai este de la inceputul anului la vadu lat,daca aveti orice informatie despre el va rog sa-mi spuneti.multumec!
  •  
    • 1 mesaje
    19 Aug 2010, 07:49
    1 0
    Buna sunt Marian sau Alex pt unii eu am f candva dascal la Pr Vladut Marin si inca mai am nr lui o sa las nr meu aici si id de mes si ramane sa discutam . 0767408210 id godzilla_4_you nici eu nu am mai vorbit cu dansul de ceva vreme dar pot lua legatura pr
  •  
    • 11 mesaje
    18 Oct 2010, 16:54
    0 0
    Imi cer scuze, acum am vazut mesajul.Te voi suna.Multumesc!
  •  
    • 2 mesaje
    4 Mar 2011, 12:37
    0 0
    Pentru cei care l-au cunoscut si apreciat ca om si duhovnic,ca preotul care le-a fost alaturi cand au avut necaz tin sa va aduc la cunostinta ca A PLECAT LA DOMNUL PARINTELE MARI VLADUT DE LA VADU LAT,DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA.
  •  
    • 3 mesaje
    4 Mar 2011, 20:11
    1 0
    Probabil ca Dumnezeu a vrut sa aiba langa el un preot cu un asemenea har ca al Preotului Marin(Vadu-Lat) si l-a chemat la El.
    Am ramas mai singuri,mai tristi si mai dezorientati fara el.Dar stiu ca de acolo de sus ne va veghea si ne va indruma la fel cum a facut-o si aici pe pamant chiar daca pentru putina vreme.Dumnezeu sa-l odihneasca!
  •  
    • 11 mesaje
    4 Mar 2011, 21:19
    1 0
    Cat mi-am dorit sa-l mai vad dupa ce a plecat sau mai bine zis dupa ce i s-a impus sa plece de la Vadu Lat! Am ramas cu amintirea unui duhovnic ce poate fi comparat cu Arsenie Boca, un indrumator de suflete,un preot care care prin credinta lui, prin slujbele pe care le face, prin putere cu care se ruga te ajuta enorm. Cat ne lipsesti parinte! Va rog daca stiti unde va avea loc inmormantarea?
  •  
    • 2 mesaje
    4 Mar 2011, 21:35
    0 0
    buna seara expy stiu unde va avea loc inmormantarea parintelui ..pentru detalii suna-ma la orice ora nu are importanta nu ma deranjezi, 0766 799 741 sau 0722 270 658 - Alexandra
  •  
    • 2 mesaje
    5 Mar 2011, 01:02
    1 0

    Cunosc  unde va avea loc inmormantarea parintelui Marin de la Vadu Lat, pentru cine doreste sa-si i-a ramas bun de la dansul, poate sa  ma suna-ne  la orice ora, nu are importanta, nu ma deranjeaza, sa pot sa dau detalii despre locatie, las tel. 0766 799 741 sau 0722 270 658, ma numesc  - Alexandra. DUMNEZEU  SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA pe taicutu'!

  •  
    • 1 mesaje
    7 Mar 2011, 11:51
    2 0
    Ceremonia a fost extraordinara. Durerea este imensa. Ridic o provocare pentru toti cei care l-au cunoscut pe acest OM: A plecat inainte de a termina ctitoria inceputa acum doi ani. Hai sa ne organizam si sa terminat ce incepuse Dansul. Astept propuneri.
  •  
    • 2 mesaje
    9 Mar 2011, 13:02
    0 0

    A murit părintele Marian Vlăduţ, "vizionarul" de la Biserica din Vadu Lat... „Taicule” nu te vom uita niciodată!

       

    O inimă bună a încetat să mai bată, un suflet bun s-a ridicat la cer, iar noi ne luăm rămas bun cu greu de la cel mai bun prieten...

    Durerea nu poate fi exprimată în cuvinte acum, când ne despărţim pentru totdeauna de bunul şi dragul nostru părinte Marian Vlăduţ, fost paroh al Bisericii din Vadu Lat, chemat la Domnul mult prea devreme dintre noi. Dumnezeu l-a luat în Împărăţia Lui, să plutească printre îngeri. Chipul său blând, momentele petrecute împreună, bunătatea sa, dragostea cu care ne-a înconjurat întotdeauna vor rămâne veşnic împietrite de suferinţă în inimile noastre, ale tuturor celor care l-au cunoscut şi apreciat.

    Cu lacrimi în ochi şi durere în suflete, ne despărţim de Taicu’, dragul nostru duhovnic şi sfătuitor în cele sfinte,  neputincioşi în faţa destinului, dar plini de amintiri dragi, lucruri frumoase pentru care nu mai putem să-i mulţumim acum, dar ne rugăm bunului Dumnezeu să-i dea odihnă veşnică, iar îngerii să-i călăuzească paşii spre Împărăţia Cerurilor.

    Dumnezeu să îl aibă în paza Sa, iar familiei rămase să-i dea putere să treacă peste această mare durere. Atâta timp cât vom exista, îl vom pomeni pe Taicu’ în rugăciunile noastre.

    Dumnezeu să-l odihnească în pace şi să-l aşeze între aleşii Săi, iar celor îndoliaţi să le aline durerea.

    Înmormântarea sa va avea loc, duminică,  6 martie, a.c., în cimitirul din localitatea Cândeşti, judeţul Dâmboviţa.

    Vom pune o floare, vom vărsa o lacrimă şi vom îngenunchea în faţa mormântului tău, Taicule, rugându-l pe bunul Dumnezeu să-ţi răsplătească bunătatea cu care ne-ai înconjurat. Chipul tău bun va rămâne mereu prezent în memoria noastră, iar amintirile rămân doar o consolare. Te vom iubi mereu, Taicule, şi te rugăm să veghezi asupra noastră...!

     

  •  
    • 1 mesaje
    3 Mar 2012, 19:56
    0 0

     Noi

     

    Astazi, dragii nostri, se implineste 1 an de cand bunul nostru Parinte, Marin Vladut a plecat in vesnicie.

    In data de  4 martie 2011, Preotul  Marin Vladut care a slujit la Biserica „Sf. Arhangheli” din Loc. Vadu-Lat, Jud .Giurgiu  a parasit lumea aceasta.

    Pt. toti care l-au cunoscut dar si pt. aceia care au dorit sa afle mai multe despre minunatul  Parinte  evocam in cateva fraze  personalitatea  Sfintiei Sale.

     Parintele Marin a fost un parinte plin de dragoste, de bunatate si de rabdare, cu multa daruire fata de semeni. Ne-a alinat tuturor greutatile  ce vin asupra noastra in aceasta viata: bolile, saracia, necazul, suferinta si tristetea.Nu te lasa sa pleci imediat dupa slujba , insista sa ramai, sa te rogi in genunchi  la icoane,spunand -ne ca timpul petrecut  in Biserica ESTE TIMP CASTIGAT, NU E TIMP PIERDUT .Si intr-adevar cu timpul ne-am dat seama ca plecam usurati, vindecati , cu bucurie in suflet, cu pofta de viata .

    A primit multe harisme de la Dumnezeu. A fost un preot ales, cunoscator al trecutului, prezentului si viitorului fiecarui pamantean, un luptator neobosit cu duhurile intunecate, un duhovnic distins, supus si smerit slujitor al Domnului pana la moarte.

    Ne-a invatat sa iertam, sa nu tinem ura in suflet  indiferent de cat de mult ne-au gresit ceilalti, sa-L iubim pe Dumnezeu, sa avem dragoste fata de toti oamenii  si fata de tot ce ne-nconjoara.

    Si precum focul mistuie totul in cale, la fel si focul  DRAGOSTEI SALE  a mistuit toate rautatile oamenilor. Caci din dragoste izvorasc toate: indelunga rabdare, iertarea, bunatatea, pacea, bucuria, nadejdea-asa cum  spunea sfantul Apostol Pavel :   <...... si  de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. >

    A schimbat vietile multora, a strans in jurul sau mult tineret pe care l-a calauzit pe calea ce duce nemijlocit la Dumnezeu .Pe cei  necredinciosi i-a intors la credinta, pe cei slabi in credinta i-a intarit si tuturor le-a insuflat dragostea de Dumnezeu in inimi.

    Un parinte bland si smerit, dorea sa i se spuna simplu –Taicu, si pe toti ii imbratisa cu dragoste si le dadea curaj sa mearga mai departe in aceste timpuri grele traite de omenire.

    Am pierdut un Parinte bun, un prieten drag. Dar stim ca  rugaciunile Sale pentru lume continua si din vesnicie, Dansul este permanent cu noi in duh si ne calauzeste, desi ne  este greu  si ne este dor de Sfintia Sa.

     

                                Bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in Raiul desfatarii !

    P.S.

     Mormantul Parintelui se afla in cimitirul din loc. Candesti-Vale, Jud Dambovita. Ruta:Targaviste-Campulung-Muscel, dupa loc. Voinesti, ramificatie la stanga Candesti -2 km.

  •  
    • 1 mesaje
    6 Mai 2012, 11:04
    0 0
    D-ZEU sa-l ierte!!!! Azi plang ca am pierdut un prieten pe care il caut de 1 an de zile si azi am aflat ca TAICU nu mai este. ((( 
  •  
    • 2 mesaje
    4 Ian 2017, 03:38
    0 0
    Bună Înainte de părintele Marin a fost părintele Paul și preoteasa Ioana.Îmi poate spune cineva unde sunt îngropați? Multumesc
  •  
    • 2 mesaje
    4 Ian 2017, 03:39
    0 0
    Trebuie sa_I găsesc. ...au fost nașii mei.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Iul 2021, 16:40
    0 0
    Emil-C said:Ceremonia a fost extraordinara. Durerea este imensa. Ridic o provocare pentru toti cei care l-au cunoscut pe acest OM: A plecat inainte de a termina ctitoria inceputa acum doi ani. Hai sa ne organizam si sa terminat ce incepuse Dansul. Astept propuneri.