Frica sa ma intorc acasa

  •  
    • 1363 mesaje
    20 Iul 2009, 19:19
    0 0
    Mai fetelor, ma apuca depresia ...sincer...
    Eu ma pregatesc sa ma intorc in tara si sincer am inceput sa intru in panica (dupa ce citesc asa relatari )......si totusi ce se intampla ???
    De ce ne sperie intoarcerea in tara???
    Am trait acolo cu bune si rele ....ok am avut 8 ani diferiti , foarte diferiti, mai buni, linistiti , relaxati.....dar ....totusi, e tara noastra.....Dumnezeule..ma puneti pe ganduri!!!!!!!
  •  
    • 1899 mesaje
    20 Iul 2009, 19:27
    0 0
    Ofiprix,
    o sa ai un soc la inceput, facand comparatie cu zambetul politicos din strainatate, cand toata lumea iti multumeste, iti cere scuze daca te-a deranjat sau incearca sa nu te incomodeze cu ceva.
    Dar astea sunt chestii nesemnificative daca reusesti sa te descurci cu banii, sa-ti gasesti slujba aici, sa te adaptezi per total.
    Ai sa supravietuiesti, crede-ma!
  •  
    • 1363 mesaje
    20 Iul 2009, 19:39
    0 0
    Dora, sa inteleg ca vb din propria experienta???

    Chestia cu zambetele ...ma descurc eu cumva....de cate ori am fost in tara, in momentul in care am intrat intr-un magazin, am salutat, am zambit..si am de gand sa fac la fel si in continuare.
    Eu asa sunt.

    In ceea ce priveste locul de munca, aici nu stiu la ce sa ma astept, eu ma intorc in tara pt iubitul meu si sper din suflet sa nu ma dezamageasca....in rest..pot cu orice......sunt optimista si cred ca ne va fi bine...
  •  
    • 45 mesaje
    20 Iul 2009, 21:03
    0 0
    Ai sa vezi sistemul din Romania.
    Te vei intoarce inapoi, Ofiprix.
    In tara e JALE.
  •  
    • 1363 mesaje
    21 Iul 2009, 19:22
    0 0
    evital,

    eu ma intorc pt ca iubitul meu s-a intors si eu nu vreau sa mai stau fara el.......

    Dar ma gandesc ca n-o fi atat de rau, ce dumnezeu, atat de mult s-o fi schimbat in ultimii 8 ani?'
    Si daca toata lumea fuge, unde s-o ajunge pana la urma?E tara noastra, ori nu? Nici nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.Unicul lucru pe care il stiu, e ca-l iubesc si o fac pt noi, pentru ca asa nu se mai poate.
    Sper sa nu vin pe aici cu topic genul: "M-am intors de unde am plecat!!!"
  •  
    • 2386 mesaje
    22 Iul 2009, 10:52
    0 0
    Daca nu lasi vrabia din mana pentru cea de pe gard, poti sa pleci linistita.
  •  
    • 1363 mesaje
    22 Iul 2009, 11:18
    0 0
    printe

    Eu aici sunt foarte bine, am un loc de munca foarte bun,pe care in tara sunt constienta ca il voi obtine greu.

    Nu e vorba ca dau vrabia din mana pe cea de pe gard, eu ma intorc in tara pt ca vreau sa fiu cu el, sa facem o familie.Si stiu foarte bine ca in tara e greu.Nu ma astept la minuni, dar cel mai important pt mine este sa fiu cu el, doar ca vad ca toata lumea se plange de ce e in tara. Eu am cunoscut familii aici care nu au de munca si nu vor sa se intoarca pt ca in tara e greu, pai si aici e greu , atunci la ce sa stai.
    Mai e putin si o sa impart cu voi parerile mele dupa intoarcerea in tara.
  •  
    • 2386 mesaje
    22 Iul 2009, 14:31
    0 0
    Tot ce-ti doresc e ca el sa merite acest sacrificiu.
    Sau tu sa nu te simti frustrata dupa, cand vei vedea ca viata e mai grea decat ti-ai imaginat.
  •  
    • 1363 mesaje
    22 Iul 2009, 14:53
    0 0
    printe

    Sunt pregatita pt ce va veni, dar nu pot sa-i cer garantii.
    Nimic nu are garantie, da , in momentul actual relatia noastra merge foarte bine, ne cunoastem defectele,ne suportam fitele si avem planuri de viitor, poate la anul va chem la nunta
    Dar ma gandesc ca cu cat stau mai mult asa singura, cu atat imi va fi mai greu sa iau decizia de a ma intoarce.
    Nu-mi place singuratatea, dar acum de ex sunt foarte bine singura.
    Eu stiu ca el va face tot posibilul sa-mi fie bine, nu vreau decat sa ma iubeasca si sa ma respecte, in rest, eu cred ca le putem face pe toate.
    Si chiar daca vin in tara, aici usile imi vor ramane deschise, ma pot intoarce cand vreau, am rezidenta permanenta , asa ca nu as avea nici-o problema.
    Dar ce nu pot sa fac, sa vin cu gandul ca daca nu merge bine cu el , sa ma intorc.Am pus prea mult suflet in relatia asta, iar daca e sa nu meaga cu el , atunci chiar ca-mi iau gandul de a avea o familie.
    Banuiesc ca asa cum fiecare dintre voi aveti istoriile voastre , si eu o am pe a mea.

    Nimic nu e usor, dar daca vrei, poti.

    Daca te gandesti putin, aproape toate problemele noastre vin din lipsa de dragoste, sau dezechilibrul emotional.
    Poti avea bani,masini, case si ce vrei tu, dar daca pe plan sentimental nu esti bine, nu te poti bucura de partea materiala.
    Iti vorbesc din proprie experiente, banii sunt necesari, dar nu imprescindibili in a gasi fericirea.

    Asa ca......cartile sunt facute......va tin la curent....
  •  
    • 38 mesaje
    22 Iul 2009, 20:13
    0 0
    Am decis sa ne intoarcem pin ala urma. Pe 10 august plecam. Acum nu stiu ce sa zic cu d-zeu inainte.. suntem tineri o putem lua oricand de la capat in italia sau chiar alta tara. Ce sa zic incerc sa fiu mai optimista la inceput eram si eu ff speriata. INcerc sa-mi dau curaj. Si om vedea ce o fii. Nici aici viatza nu e roz de munca se gaseste greu si pt straini in general la spalat vase menaj si chestii de genul. Sotul meu lucreaza de 6 ani la aceasi firma la negru. Deci in 6 ani nu au fost in stare sa-i faca contract. el si-a facut acte abea dupa ce s-a insurat cu mine. Deci va dati seama ce patron. Ne-am chinuit mult si aici am stat fara munca 10 luni nu puteam sa luam nimik casa in chirie rata l amasina nimik aveam totul pe numele mamei mele caci fara sa demonstrezi ca muncesti (contract de munca) aici nici casa in chirie nu ti se da. Sa zic asa ca suntem satuli. Ce ma speria pe mine erau preturile din romania... vazind ca o persoana lucreaza pe 8 mil sa punem 16 mil pe familie cum faci sa platesti o chirie care in ro sare de 200 e??? ce iti mai ramine pt intretinere mancare si restu??? Aici chiar si cu un salariu de 1000 (cum a fost si in cazul nbostru pt 10 luni) totusi te descurci. 350 chiria si maxim 100 pt gaz apa si curent. iti ramin oricum 500 sa maninci . Deci viatza e mai usoara insa.. sunt alte probleme de care ne-am lovit. Vb doar in cazul nostru caci sunt romini care au reusit sa se integreze noi insa ne-am lovit numai de rasisti. Oricum hotarirea e luata speram sa fie bine si cu dumnezeu inainte.. pe 10 august plecam.
  •  
    • 2791 mesaje
    22 Iul 2009, 20:55
    0 0
    Imi vine sa rad
    Asa am patit eu, dupa cativa ani de strainatate (6 ani) m-am intors in tara mea(cica) tot asa cu ganduri mari...
  •  
    • 2386 mesaje
    23 Iul 2009, 11:02
    0 0
    Eu m-am fript cu cioraba si acum suflu si-n iaurt.

    Nu mai risc totul pt un barbat fara macar o mica garantie.
  •  
    • 1363 mesaje
    23 Iul 2009, 11:48
    0 0
    am scris un mesaj, dar nu s-a trimis.......

    Eu nu pot sa merg acasa cu "garantii"; singura garantie e ca ma iubeste si de moment am suficient.
    Nici nu vreau sa ma grabesc, nu sunt de acord sa ne casatorim anul asta, poate o sa fiu eu cea care decide ca nu ma pot adapta ...sau cine stie.Nu pot sa-i pun lui toata responsabilitate,important e ca ne iubim si eu am convingerea ca va fi bine.

    Nu pot trai cu gandul, cum ar fi fost daca.....!! Mia bine incerc si daca nu e , asta a fost sa fie.Mai stiu ca destinul si-l face omul si cu mana lui, D-zeu iti da , dar nu-ti baga in traista! Asa si eu acum , ce pot sa astept de la el, sa-mi promita ca voi trai ca-n povesti si ca bla bla bla.
    Apreciez sinceritatea lui, cand imi spune ca el ma iubeste si ca vrea sa fiu cu el , indiferent unde va fi.Si el spune ca niciodata nu stim unde vom fi, viata da multe intorsaturi...poate la anul ne intoarcem...nu stim niciodata , dar important e sa fim impreuna.

    Dupa cum am mai spus, sper sa nu apar pe aici la inceputul anului cu un nou topic..."nu m-am adaptat.."....

    Nu pot sa cer , fara sa dau nimic in schimb.....
  •  
    • 2791 mesaje
    23 Iul 2009, 19:44
    0 0
    Foarte corect din partea ta.
    Daca veti fi si pe viitor tot asa un cuplu bine inchegat toate se vor rezolva oriunde veti fi.
    Noi eram deja casatoriti, lucram impreuna si vaslim la aceiasi barca cum imi place mie sa spun Fiindca unele cupluri parca ar fi dusmani nu trag in aceiasi directie dar e deja un alt subiect
    Daca nu va merge bine impreuna in Romania va intoarceti in Spania si gata.

    Numai bine si iubiti-va mult!
  •  
    • 2342 mesaje
    23 Iul 2009, 20:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2791 mesaje
    23 Iul 2009, 23:03
    0 0
    evysor, permite-mi sa-mi expun parerea mea
    am stat in carantina cand m-am intors cica acasa...

    Dau tristetea si acreala romanilor pe "zambetele false" de afara. Zambete de complezenta le numesc eu.
    Am vazut straini care mananca bine (nu doar in Ro se face mancare ca la mama acasa ), am vazut straini care stiu sa rada cu gura pana la urechi, din suflet, am vazut straini care se comporta cu LIMITE si decent desi sunt in total dezacord cu vreo situatie neplacuta(pe cand romanul....ti-ar fi dat in cap)
    Se vehiculeaza diverse clisee despre straini.
    Am un job bun, o casa, o situatie pe cand Romania ce-mi se ofera? Ma face sclav pe viata pt o cutie de chibrituri (cica o casa)
    Imi ofera (m-am convins) un job haios platit, nu mai intru in detalii ca trebuie sa te umilesti, sa "periezi" sefii ca sa-ti fie bine ca si cum n-ai munci pt salariu...nu mai vb de mentalitate, nu mai vb de invidia si ciuda celorlati care te vad ca traiesti decent si muuuulte altele...Nu mai vb ca nu ai un curs gratuit sau sa-ti mai permiti vreo vacanta doua :o pe an.
    Majoritatea romanilor nu sunt privilegiati cu un job bun ...
    Cat e salariul mediu pe economie in Romania?
    Care sunt preturile?


    Dar cu toate astea am demnitate si repect pentru tara in care m-am nascut.
    Si sunt total de acord cu tine, decat spalator de vase afara, sclav la case, capsunari samd mai bine in Romania ...Or fi si astea joburi dar ...
    E un subiect foarte vast.

    Concluzia mea e ca m-am adaptat si iubesc tara unde locuiesc, e ACASA.
  •  
    • 1363 mesaje
    24 Iul 2009, 09:40
    0 0
    Eu am o curiozitate.

    Deci, aici sunt singura, imi`platesc singura chiria (pt ca stau singura),mi-am platit singura masina, ma intretin singura, imi permit sa ies cand si unde vreau, pe scurt, cu 50% din salariu imi platesc chiria, cheltuiala de mancare si imi mai raman bani.

    Eu m-am obisnuit sa ma intretin singura, niciodata nu am cerut nimic de la nimeni, intrebarea mea este, o sa-mi permit sa fac aceleasi lucruri si in tara???

    Pe mine nu ma sperie "ca e jale tara", peste tot e greu,ca si aici pot ramane fara munca si atunci va fi si aici jale,dar am avut norocul (si asta pt ca am luptat)sa am loc de munca bun.
    Am cunoscut si capsunari(cum au postat unele eve), faiantari....sau fete care merg la curatenie, care castiga mai mult decat mine ca lucrez in administratie....din partea mea tot respectu, dar persoanele alea au venit aici sa stranga un ban, sa-si faca o casa, eu am investit banii in mine, am mers la scoala, am vazut lumea asta, pt ca nu mi-am permis inainte si nu-mi pare rau de nimic.

    Dar, sunt convinsa ca in tara nu va fi la fel ca aici din multe puncte de vedere, dar poate o sa fiu mai bine, nu stii niciodata, dar eu sigur voi fi mai bine,pentru ca o sa fiu langa el, eu aleg sa fiu cu el decat aici singura.
  •  
    • 2386 mesaje
    24 Iul 2009, 14:24
    0 0
    Eu am ajuns la alta concluzie: ni se pare ca in Occident oamenii sunt altfel, bine-crescuti, politicosi, etc. De ce? pentru ca nu avem atatea contacte ca in Romania sau destul de superficiale?

    Cand m-am uitat mai de-aproape am vazut ca tipurile de cartacter sunt peste tot la fel: invidie, rautate, escrocherie, etc.

    Singura chestie care ne diferentiaza: ca aici se poate trai decent dintr-un salariu, chiar si doua-trei persoane.

    Dar daca va faceti iluzii, ca strainii sunt mai buni sau mai cinstiti, o sa fiti tare dezamagiti. Eu am picat de sus, cand am realizat ca oamenii sunt peste tot la fel. Si buni si rai.
  •  
    • 2791 mesaje
    24 Iul 2009, 15:57
    0 0
    Printe, ai dreptate sunt oameni si oameni...nicaieri nu e lapte si miere.
    Ideea e sa-ti faci un "circuit" bun, prieteni, amici, job toate cele pentru un trai bun.
    Oriunde exista parsivi, clar.
    Iar ca tot se vorbeste de zambete de ce nu va place? Daca te intalnesti cu un vecin, iti zambeste amabil si zice buna ziua, e un gest dragut (spun eu) pe cand la noi...cel putin eu am intalnit multe muraturi in Romania, mai mai deschid gura.

    Eu am nevoie de spatiu, de intimitate, de voie buna, liniste interioara si aici unde locuiesc mi-am gasit-o in Romania ma zbateam ca pestele pe uscat fara nici un rezultat sau vreo multumire interioara. Asta e!
  •  
    • 8253 mesaje
    24 Iul 2009, 16:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator