Frica sa ma intorc acasa

  •  
    • 2386 mesaje
    25 Iun 2009, 17:37
    0 0
    Eu cred ca nu te poti exprima mai bine decat in limba ta, mai ales cand vorbesti cu familia.

    Chiar daca sunteti amandoi bilingvi, alta intorsatura au cuvintele in romana, expresiile pe care le stii de cand erai mic fata de italiana. Si-n plus, daca aveau vreun secret sau ceva jenant de spus?
  •  
    • 2642 mesaje
    25 Iun 2009, 17:58
    0 0
    Daca ai un secret sau ceva jenant de spus nu discuti la telefon din biroul in care lucrezi.
    Mie mi se pare corecta cerinta celor de la firma respectiva.
    Si aici, culmea, sunt de aceeasi parere cu Dickens.
    Noi ne suparam ca ungurii nu vorbesc romaneste in tara noastra si a lor de fapt, insa ne deranjeaza daca altii ne cer acelasi lucru.
  •  
    • 884 mesaje
    25 Iun 2009, 20:51
    0 0
    In principiu, convorbirile telefonice cu mama si cu amicii se fac in afara orelor de lucru sau in pauza de masa.
    Si atunci vorbesti ce limba ai tu chef .
  •  
    • 2791 mesaje
    25 Iun 2009, 22:39
    0 0
    Sincer, eu nu-mi permit sa vb la telefon cand sunt la serviciu. Nici nu se admite, iar in pauza daca sunt singura vb cu cine vreau si in ce lb vreau.
  •  
    • 14 mesaje
    25 Iun 2009, 22:53
    0 0
    STRRUMFY_23, am citit ce ai scris si am ramas uimita caci parca as fi fost eu cea care a scris randurile...esti exact ca mine doar ca eu inca nu am facut nunta...aceeasi varsta,aceasi ani aici,aceleasi greutati...pentru cei care am prins ultimii 5 ani aici ne-a fost atat de greu si frica uneori, incat nimeni de acasa nu poate sa inteleaga...si eu ma gandesc la viitor si ma sperii caci nu stiu ce alegere va fi luata si cum vor decurge lucrurile dupa...eu totusi am facut o scoala de estetica aici la roma si mi am gasit chiar si de munca la un centru,ca sa incerc sa fiu si eu undeva mai sus si sa nu mai fac atat menaj in casa...scrie-mi,poate mai vorbim,eu sunt la roma..iti las adresa ma de mail ramonacaruntu@yahoo.it
    ps nu fa caz de rautatea celor care ataca atat de simplu...de asta poate noi romanii nu suntem uniti nici printre straini...
  •  
    • 12819 mesaje
    25 Iun 2009, 23:36
    0 0
    ungurii vorbesc ce limba vor in casele lor, cu copiii lor, in magazinele lor. ce romanii au invatzatzi totzi maghiara cand au trait sub imperiu?

    nu cred eu ca se sta pe telefon ore intregi. ca patron trebuie sa acceptzi sa vorbeasca la telefon in ce limba vrea angajatul. asta daca nu e patron idiot. idiotzii n-au nevoie de argumente. ei vor si atat!
  •  
    • 2386 mesaje
    3 Iul 2009, 15:45
    0 0
    In principiu, la serviciu nu se sta la taclale la telefon. Dar mai exista si urgente. Si atunci vorbesti in ce limba iti vine mai bine.
  •  
    • 2386 mesaje
    3 Iul 2009, 15:47
    0 0
    Apropo, am fost zilele trecute in Italia si mi s-au parut preturile destul de mari fata de salariile lor. Au preturi ca-n Germania, Franta, Belgia si banuiesc ca salariile sunt mai mici.
  •  
    • 9899 mesaje
    3 Iul 2009, 16:16
    0 0
    Printe, depinde la ce te-ai uitat.
    Si sa stii ca preturile in Germania sunt mult mai mici decat in Franta.
    Ma refer la mancare din supermarketuri.
    Am stat suficient pe acolo dar si in Franta si in Italia ca sa imi dau seama de diferente.
  •  
    • 1363 mesaje
    3 Iul 2009, 17:12
    0 0
    Eu am fost in Romania si sunt preturi mai mari ca in Spania.....nu e cazul sa mai reamintesc care sunt salariile in tara....dar ma rog.....asta e.....
  •  
    • 12819 mesaje
    3 Iul 2009, 19:59
    0 0
    nu mi s-a parut. romania sta okay la pretzuri.
    ma refer la hoteluri, mancare, restaurante

    franta e jale.
    germania, zic si eu ca dikens, e okay
  •  
    • 1363 mesaje
    4 Iul 2009, 12:44
    0 0
    tsunami

    Mie nu mi se pare ca sunt ok preturile in tara, deoarece sunt mai mari ca si in Spania, iar salariile nu le poti compara.
    Aici imi cumpar cu 100 € mancare pe 2-3 saptamani (adevarul e ca nici nu mananc mult), dar in tara nu prea poti spune acelasi lucru.
  •  
    • 91 mesaje
    4 Iul 2009, 19:55
    0 0
    Si eu am vazut preturi mai mici in Franta si Spania si produse mult mai diversificate, decat in Romania.
    Nici hotelurile nu sunt mai scumpe avand in vedere conditiile, personalul instruit, serviciile, locatia, etc.
  •  
    • 12819 mesaje
    5 Iul 2009, 05:36
    0 0
    ia scrietzi cat e pretul la rosii, piersici, paine, branza, vita (tenderloin).

    carrefour sau alt superstore

    rosii, gustul nu-l comentez, chiar imi pare rau ca o luna voi lipsi din tzara, sub 1 euro, la fel piersicile, branza de undeva de la 2.5 euro pana pe la 10 pe kg

    hotel???
    2 stele in nantes, 85 euro, 4 stele oradea, 55euro, 4 stele bucuresti, 85 euro

    restaurant?
    pentru 4 cu bautura pana in 60 de euro, in franta, sare bine de 100 cam aceleasi lucruri, numai frptura se ridica dincolo de 30, o portzie
  •  
    • 12819 mesaje
    5 Iul 2009, 10:54
    0 0
    cantina, romania, 4 euro, germania, 8, franta 12
  •  
    • 1363 mesaje
    5 Iul 2009, 13:32
    0 0
    tsunnami

    Eu am fost in tara saptamana trecuta, asa ca iti vorbesc de ceva foarte recent.
    Tu compari Franta cu Romania sau cu Germania??
    Am fost in carrefour in Bucuresti si chiar am comparat preturile si sunt in mare parte mai mari ca aici.
    Aici avem foarte multe supermarketuri,fara sa le numar iti pot spune de cel putin 10-12 , fiecare cu o foarte mare gama de produse si la fel si in privinta preturilor.Ai calitate-pret.
    Nu pot sa te contrazic in privinta preturilor la hotel, dar hai sa-ti dau un exemplu, vacanta de vara prefer sa o petrec in alta tara decat in Romania, m-am informat si in tara mi-ar iesi undeva la 100 de euro pe zi , iar in ceea ce priveste serviciile nu cred ca se pot compara.Asta ca sa nu mai spun de salarii.
    Eu sper sa fie asa cum spui, pentru ca in curand o sa ma intorc in tara si sincer sper sa ai dreptate.
  •  
    • 12819 mesaje
    5 Iul 2009, 16:41
    0 0
    eu traiesc acum in bucuresti, iar saptamana trecuta fusei in vizita din nou in franta, iar acum 2 saptamani in germania.

    daca vrei fructe de mare sau sushi, corect, e mai ieftin in alta tara, eu insa ma refer la produsele de baza. alea cu gust!

    100 de euro in romania, sigur. insa sa traiesti identic in franta, dai de 3 ori mai mult.

    nu pledez pentru romania si nu ma refer la servicii sau calitatea multor produse. voi discutatzi de pretzuri, pai sa discutam numai de pretzuri, caci daca erau toate mai bune in romania si la o treime din pretzul de afara, atunci in romania se emigra big time.
    eu am trait 12 ani in canada/sua, 7 luni in germania, 5 luni in frantza.
    dintre toate, in romania e inca mai ieftin. referindu-ma la produsele de baza.

    concediul in romania, de ce l-ai face?
    eu in 12 ani am facut concediul doar o data alta data numai concediu n-a fost.
    cand am hotarat sa-mi petrec concediul in romania, am stat cu rudele 3 zile doar, in rest, hai-hui prin tzara de la satu mare la vama veche.
    daca insa ma uitam la bani, stam frumusel la mama si-mi punea masa in fiecare zi, dar ala nu e concediu.
    concediul e sa te simti bine, sa vezi si alte locuri, si, slava domnului, lumea e mare.
  •  
    • 2386 mesaje
    11 Iul 2009, 15:48
    0 0
    Eu vorbeam de Italia, pt ca d-na zicea ca o duc greu in Italia si am zis ca o inteleg. Preturile sunt mari in Italia fata de salarii. Nu am vorbit deloc de Romania.

    In Germania sunt cele mai mici preturi in supermarketuri si au cele mai bune salarii.

    In Spania preturile sunt la fel de mici, dar salariile nu, din pacate.
  •  
    • 1088 mesaje
    11 Iul 2009, 20:14
    0 0
    In Elvetia salariile sunt mari dar si preturile sunt pe masura si totusi nu putem face comparatia cu Romania.
    Se pot compara standardele?
    Am fost la Sinaia, am platit 80 E pe noapte.Raportat la salariile din Romania mi s-a parut mult.
    In Romania salariile sunt foarte mici.Unii oameni in Romania nu-si pot cumpara alimentele necesare

    E un subiect atat de delicat, ma intristeaza.
  •  
    • 1899 mesaje
    20 Iul 2009, 19:14
    0 0
    Strrumfy_23, ai luat vreo decizie? Te-ai intors in tara?

    Eu cand ma intorc in tara, chiar numai dupa o saptamana sau o luna lipsa, mi se pare totul schimbat si acelasi soc de fiecare data: toata lumea e nervoasa, se impinge, da din coate, se injura, se cearta, aproape nimeni nu zambeste, si pe drumul de la aeroport la gara de nord ma gandesc de ce m-am intors in tara (zambet amar). In gara, cum scot portofelul sa platesc ceva, cum sunt inconjurata de tigani si cersetori. Dar asta e, ma intorc de fiecare data in tara mea...