Frica sa ma intorc acasa

  •  
    • 38 mesaje
    23 Iun 2009, 13:49
    0 0
    Sunt in italia de 5 ani. Aveam 19 cand am ajuns aici.... plina de sperante aveam o gramada de proiecte. Familia mea e aici de peste 7 ani. Toti , frati surori parinti bunici. Aici l-am cunoscut pe radu si anul trecut in august ne-am casatorit. Abea atunci au inceput adevaratele probleme. Ne-am mutat cu chirie ne-am facut rata la masina si pot spune ca am dat de greu. Nu ca as fii o iresponsabila sau ca mi-ar fii frica de munca insa bineinteles nu mai e ca atunci cand eram la mama acasa si nu dadeam bani in casa pt nimik. El e din acelas oras ca si mine. Constanta. A muncit aici aproape 6 ani insa toti bani care i-am avut deoparte s-au cheltuit in timp pe nunta pe masina pe una alta. Am stat 10 luni fara sa muncesc si traiam dintr-un singur salariu al lui. ( care era f mic) De cateva luni i-a intrat in cap sa ne intoarcem acas. AM tot discutat despre asta am tot despicat firu in 7 . El e f convins mie insa mi-e frica. Mi-e frica de mor.cIUDAT INSA MI-E FRICA SA MA INTORC IN TARA MEA. Nu mai am pe nimeni acolo ar trebui sa-mi las toata familia mea aici. Sa-mi urmez barbatul?????Eu nu mai stiu nimik despre tara aia nu stiu daca imi voi gasi de munca nu stiu nici cat e salariu minim pe economie. Anu trecut cand am facut nunta am stat 3 saptamini nu stiam nici sa numar noii lei daca ma credeti. Sunt speriata de moarte. El zice ca vom sta in apartamentul bunicii sale care a murit o casa batrineasca. Macar asa nu mai platim chirie. Si ca vom gasi ceva de munca. El are facultate are o diploma in finate banci eu am doar liceul caci am venit aici la 19 ani si nam mai continuat scoala. Mi-e tare teama sa nu ne ducem la mai rau. Nici aici n-o ducem bine. Abea ajungem la sfarsitul lunii insa..... nu stiu am prins radacini. El e satul de rasismul lor zice ca n-avem prieteni ca aici sarbatorile sunt triste.. e decis ce mai. CE sa fac??? sa ma duc cu el si sa-mi las familia aici?? Mama ma sfatuieste sa nu.... ca aici i am pe ei ca acasa n-am pe nimeni ca o sa fiu intre toti ai lui ca o sa fiu singura cuc.. ca o sa ne conduca familia lui si tot felu de chestii deastea. Nu stiu sincer dati-mi si voi un sfat. Cum mai e in ro??? Ce sa fac?? Mi-e greu dupa 5 ani.
  •  
    • 439 mesaje
    23 Iun 2009, 14:01
    0 0
    strrumfy, ca peste tot, nic aici nu e foarte roz situatia...dar iti spun sincer ca uitandu-ma acum la tot ce se intampa in italia(rasismul italienilor contra romanilor), eu n-as mai sta pe ganduri si as pleca acasa in romania. Ti-am inteles frica dar gandeste-te ca tu nu ai sa traiesti o viata cu mama ta...el este sotul tau!! cheastii de genul ca o sa va conduca parintii lui sunt prostii..poate ca si mama ta este la fel de speriata ca ai sa te intorci in romania si n-o sa te mai aiba langa ea. sper sa va ganditi amandoi foarte bine si pana la urma sa luati decizia cea mai buna...dar eu cred ca oriune te-ai afla, chiar si in romania, este loc sub soare pentru toti atata timp cat esti curajoasa, optimista si il ai pe sotul tau lanaga tine nu conteaza unde esti, in iatlia, romania sau pe luna. Singura n-ai sa fi..el o sa fie acolo pt tine. iti doresc mult succes si sper sa iei o decizie buna pentru tine si sotul tau!
  •  
    • 29 mesaje
    23 Iun 2009, 14:06
    0 0
    Daca-l iubeste ,urmeaza-l...Nu asculta in totalitate sfatul parintilor...Ai fost alaturi de ei acum trebuie sa fii alaturi si de el...ma refer la sotul tu....hmm ai zis k a urmat si o facultate...finante banci..pai e bine!!!..intr-un oras mare...o sa-si gaseasca un loc de munca..stii tu..Incercarea moarte n-are..dak refuzi sa vii in tara..nu cumva mai tarziu sa-ti para rau..si sa te intrebi din 5 in 5 minute.."de ce n-am plecat..poate duceam o viata mai buna"....deci ....Romania!!!!..aici te-ai nascut..aici te vei simti acasa.....asa il faci fericit si pe sotul tau.....o sa fie putin mai dificil la inceput....dar pe parcurs totul va reveni la normal..hmm si daca ma gandesc mai bine...ai spus k ai terminat liceul...poti face o facultate...in acelasi timp iti poti gasi si un loc de munca...ca sa te intretii la facultate..hm .as mai vrea sa-ti scriu,,,,dar nu mai pot..eu te poop dulce...:*..si mult noroc...
  •  
    • 29 mesaje
    23 Iun 2009, 14:10
    0 0
    Hmmm..ma bucur k avem aceeasi parere!!...
  •  
    • 3036 mesaje
    23 Iun 2009, 14:27
    0 0
    strumfy, vecinii mei au stat in Italia timp de 15 ani.

    s-au intors asta-toamna, definitiv. din pricina crizei economice, nicidecum a nationalistilor italieni.

    noroc ca nu isi vandusera apartamentul de aici (veneau in fiecare vara, cam o luna de zile, in concediu).

    s-au reintegrat bine-mersi, inclusiv baiatul lor, care s-a nascut aici, dar a crescut si invatat in Italia.

    in privinta leului nou sa stii ca nici noi nu ne-am obisnuit total. sunt momente cand, ca sa intelegem pretul unui obiect, trebuie sa recalculam in gand pretul, in lei vechi.
    nici vanzatorii nu-s cu mult mai breji, mai au si ei ezitari, asa ca au toata intelegerea pentru clientii carora le mai tremura mana cand vor sa plateasca.

    cat despre locurile de munca, sunt multe domenii care nu sunt afectate de somaj. de exemplu, ilustrul nea base' a zis ca e mare nevoie de ospatari si macanici auto.
  •  
    • 38 mesaje
    23 Iun 2009, 14:30
    0 0
    v-a multumesc mult pt incurajari. Sper sa fac alegerea cea buna. Si in septembrie sa fim acasa. Aici intradevar situatia e urita ( nu pt toata lumea bineinteles fratii mei au copii la scoala au rata facuta la casa si masina o duc bine mersi au prieteni de fam tot tacamu) Se vede ca noi am fost un pic mai ghinionisti sau poate asa e destinu. Ma lovesc zilnic de rasismul lor si ca sa gasesc un loc de munca ca vanzatoare am stat 10 luni acasa. Sotul meu zice ca acum mai am noroc ca inca sunt tanara dar peste 10 ani adca ne inradacinam aici voi ajunge sa fac curatenie sau sa am grije de vre-un batrinel caci in italia mai nou e singura munac care se ofera rominilor. Eu in general in viatza nu prea sunt curajoasa asa de fire ma inradacinez bine intr-un loc sau linga o persoana si stau acolo cu bune cu rele. doar pt ca mi-e frica de schimbari. SI PUN MEREU RAUL INAINTE. se vede ca el e mai curajos. Nu stiu mi-e teama ca ajung acolo pe un salariu de 6 .7 mil si nu-mi ajunge sa platesc nici intretinerea naibii. Unii ma sfatuiesc sa vin acas zicandu-mi ca sa am unde sta fara sa platesc nimic (in casa bunicii ) e lucru mare pot 2 tineri. Altii imi zic sa stau aici ca toti tinerii din ro vor sa plece ssi eu ma intorc. Eu am in cap o chestie care mi sa intamplat asta vara si m-a socat Sti parca am dat cap in cap cu realitate. Am venit in tara cu pisicutza mea si ducanduma la un pet shop am cumparat pt ea nisip wiscas cateva cutiutze si frontline pt pureci. Lucruri care in italia le-as fii platit cam... 15 euro. dintr-un salariu de 900e In ro mi-a cerut la casa aproape 2 milioane. AM RAMAS SOCATA. Si nu pot sa nu ma gandesc un om care munceste pe 8 milioane cum poate da 2 mil din salariu doar pt pisica???? Off doamnee e greu. Nu stiu. O sa fac ca el. si daca nu merge ne intoarcem. Incercarea moarte nare. Nu stiu ce sa mai zic ma framint de zile intregi .Multumesc pt sfaturi
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Iun 2009, 14:39
    0 0
    In Romania, salariu de 900 de euro...mai peste 30 de ani poate, ca acuma nici o sansa.
  •  
    • 351 mesaje
    23 Iun 2009, 15:43
    0 0
    ce sclifoseli pe unii frate!
    Ea nici nu stie sa scrie corect romaneste si acum ii este frica sa vina in propria ei tara.
    Stai draguta acolo, la mafiotii de italieni, ca nu-ti ducem lipsa.
    Taranii astia fuduli care au uitat sa numere leii, sa vorbeasca si sa scrie romaneste.....intr-o dimineata erau niste tarani in metrou care vorbeau in limba spaniola tare cat ii tinea gura.....am crezut ca mor de ras cand i-am privit si i-am vazut ce jalnici sunt.
    Ii spala la fund pe aia si la noi fac pe nebunii.....
  •  
    • 9899 mesaje
    23 Iun 2009, 15:54
    0 0
    "Stai draguta acolo, la mafiotii de italieni, ca nu-ti ducem lipsa."


    Si ne mai miram cand italienii ne zic tigani!?!
    Oare de ce?

    Iar tu, catalina_2008, cred ca ai citit din 2 in 14 daca doar atat ai inteles din ce a scris fata asta.
  •  
    • 38 mesaje
    23 Iun 2009, 16:19
    0 0
    Nu am vrut sa par nici sclifosita nici fudula. Nu as avea de ce. Sa vin aici nu a fost alegerea mea.. am venit pt ca aici era familia mea.....acum plec pt ca asa vrea sotul meu. Eu sincer nu mai stiu ce vreau. Nu inteleg de ce tre sa fii asa rautacioasa catalina. Am cerut si eu un sfat n-am zis ca am uitat limba in 5 ani, caci mi-ar fii imposibil am doar foarte multe temeri caci s-ar putea sa plec de la RAU la mai RAU. doar de asta mi-e teama.
  •  
    • 463 mesaje
    23 Iun 2009, 16:32
    0 0
    Sfatul meu: intoarce-te acasa, inscrie-te la o facultate si incearca sa-ti gasesti un job. Din cate am inteles ai 24 de ani,nu? Deci ai tot timpul sa termini o facultate,e important, crede-ma, mai ales ca el are deja una absolvita! O sa ajungi la vorba mea.In caz ca nu o sa va descurcati cu banii, sunt convinsa ca parintii tai vor avea grija de tine macar cu taxele scolare. Pana una alta, sunt sigura ca un job de vanzatoare sigur iti vei gasi, insa nu-ti fa iluzii cu privire la salariu, mai mult de 8 milioane nu cred sa gasesti.Defapt, depinde de ce oras vorbim! Bafta , pupici!
  •  
    • 55 mesaje
    23 Iun 2009, 16:39
    0 0
    catalina_2008 urla frustrarea si invidia in tine
  •  
    • 1352 mesaje
    23 Iun 2009, 17:04
    0 0
    Ce te costa sa incerci,totusi?
  •  
    • 1363 mesaje
    23 Iun 2009, 17:55
    0 0
    Eu sunt in Spania de 8 ani si o inteleg perfect pe initiatoarea acestui topic, eu ma intorc in tara pentru prietenul meu...inca nu suntem casatoriti...dar o sa incerc.
    Referitor la salariu..nu stiu ce sa cred, stiu ca in Bucuresti salariile sunt bunicele, acum depinde si de noroc.
    Constanta.....acolo e super, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme de pe acum,o sa ai timp, dar eu cred ca merita sa incerci, e sotul tau si daca vrei sa ai o familie, eu cred ca cel mai indicat e sa-l urmezi.
    Nu vei sta o viata cu parintii, daca nu va descurcati,pai abia atunci incepi sa-ti faci probleme.
    Totul depinde de tine ca sa fii bine, incercarea moarte n-are.Succes
  •  
    • 1363 mesaje
    23 Iun 2009, 18:08
    0 0
    am observat la una dintre eve ca e foarte revoltata..........imi permiti sa te intreb de ce????
    Eu cand am ajuns in Spania nu stiam decat Hola.....am cunoscut o tipa din C-ta , care era cea mai frumoasa si desteapta romanca din zona(zicea ea), care m-a avertizat sa nu cumva sa caut de munca daca nu stiu sa vorbesc, ca nu o sa ma bage nimeni in seama (ea era aici de 8 luni, lucra intr-un bar , vestimentatia ei era foarte sumara...)dar in opinia ei , era cea mai tare din zona.Rezultatul, prietenia noastra a durat 2 sucuri....ca na...ea deja vorbea limba si se facea de rusine cu mine.

    As avea atatea intamplari de spus, nu sunt tocmai placute,dar nu inteleg de ce unele se irita asa.
    Romanul in strainatate...hmmmmm fugi cat poti, asa ca nu mai sariti cand vedeti postari de genul .....am intrat pe acest site sa ma relaxez, este singurul loc unde pot scrie romaneste, dar nu am uitat nici sa scriu nici sa vorbesc ROMANESTE,indiferent unde voi fi, eu cred ca nu e nevoie sa jignim sau sa ironizam aici, pur si simplu aceste persoane cer sfaturi.
    Si mie imi place sa cer sfaturi, dar stiu ca pana la urma fac ce simt.
  •  
    • 284 mesaje
    23 Iun 2009, 18:38
    0 0
    draga strumfi si eu te inteleg perfect. sunt plecata peste ocean de 4 ani si imi doresc sa ma mut in curand intr-o tara din Europa mai aproape de casa.
    eu insa am o stabilitate financiara aici si totusi am decis sa plec, poate spre mai rau. il inteleg pe sotul tau pentru ca stiu ce greu este sa traiesti intr-o tara in care nu iti (mai) place.
    si eu te sfatuiesc sa il urmezi, nu ai nimic de pierdut. e normal sa iti fie frica de saracie, sa iti faci ganduri dar trebuie sa prinzi curaj. din punctul meu de vedere nu ai ghinion, ci noroc. noroc, pentru ca ai pe cineva langa tine care e asa de hotarat si curajos, ca nu aveti inca copii de care trebuie sa tineti cont, ca ai libertatea sa te muti oriunde vrei si sa o iei de la inceput si mai ales ca esti atat de tanara.
    gandeste-te ca orice s-ar intampla de foame nu vei muri, o sa aveti unde sa stati si cine stie, poate sansa la un viitor mai bun, cel putin pentru tine sigur se vor gasi mai multe oportunitati decat in Italia - gandeste-te la ceea ce ai, nu la ceea ce iti lipseste: esti tanara, cunosti cel putin o limba straina la perfectie, ti-ai gasit jumatatea, ai experienta de viata in strainatate ceea ce nu e la indemana oricui, chiar daca tu nu stii sa apreciezi asta inca. din punctul meu de vedre ai tot arsenalul sa dobori muntii
    gandeste-te logic: mai rau decat unde esti acum nu are cum sa fie, de bine de rau o sa aveti un acoperis, mancare se gaseste cu siguranta, poate va mai ajuta ai lui, si in afara de asta el este familia ta acum.
    in viata daca nu risti nu ai cum sa castigi, iar ceea ce risti tu (poate o situatie mai grea la inceput pana va puneti pe picioare) va fi o investitie in viitorul vostru. intodeauna este greu sa o iei de la inceput, dar nu trebuie sa te sperie asta. bucura-te ca ai cu cine, ca esti sanatoasa si ai energie sa faci orice, oriunde.
    ia-o ca si o incercare, probeaza pentru un an-doi, pentru el si pentru voi, si vezi cum merge. eu as merge oriunde alaturi de un barbat care ma iubeste si care este atat de determinat sa faca ceva pentru noi doi. as fi alaturi de el si as face un efort sa il ajut, atata timp cat orice sacrificiu e o investitie in viitorul nostru. in afara de asta legatura care se formeaza intr-un cuplu, in care cei doi trag impreuna in aceeasi directie la bine si la greu, este foarte puternica.
    esti prea tanara sa-ti fie frica, trebuie sa-ti depasesti frica, fie ce-o fi, mergi tot inainte. in romania, cand nu aveam bani mergeam si caram nisip normal la pisici, cu sacul, si n-a murit nici una. cand ti-e foame mergi in piata si tot iei niste legume si incropesti o mancare, oricat de sarac ai fi, sau si mai bine iti sadesti ceva daca ai un metru de pamant in gradina.
    eu iti propun sa-ti faci curaj, sa iti tai "radacinile" care zici ca le-ai prins acolo si sa incerci. nu ai nimic de pierdut, doar de castigat. peste un timp, daca lucrurile se schimba, poate va intoarceti in italia. e oricum o sansa in plus sa poti alege intre doua tari. si gandeste-te ca mai greu ca si parintilor tai care au plecat din Romania in Italia, nu are cum sa iti fie. de bine de rau esti intre romani, cu bune si cu rele.
    iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru voi si mai ales sa nu te uiti inapoi dupa aceea, ci sa mergi cu tot sufletul inainte
  •  
    • 12819 mesaje
    23 Iun 2009, 18:47
    0 0
    am fost plecat 12 ani. am revenit in romania. acum vreau sa ma intorc acasa,
  •  
    • 284 mesaje
    23 Iun 2009, 20:05
    0 0
    scuze de offtopic, am si eu o curiozitate tsunnami: daca a fost vreo perioada in viata ta in care ti-a fost foame si nu ai avut nici bani, nici mancare, daca ai fost la vreun moment dat in panica de a nu sti ce se va intampla cu tine maine, ce vei manca sau unde vei locui. si daca da, cat a durat acea perioada si daca a fost in tara sau in strainatate. mersi (daca vrei sa raspunzi).
  •  
    • 10816 mesaje
    23 Iun 2009, 20:10
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2791 mesaje
    23 Iun 2009, 20:14
    0 0
    catalina,vezi-ti de lungul nasului.
    asa se manca romanii afara,arunca cu rautati si presupuneri aiurea, nefiltrate prin creier...mi-e sila!
    fiecare dintre noi suntem diferiti. fata chiar n-a exagerat deloc, s-a obisnuit acolo si punct.


    Iar in legatura cu sb, daca nu te readaptezi in tara ta te intorci in it