de ce nu scap de candidoza?

  •  
    • 66 mesaje
    14 Ian 2014, 14:42
    0 2
    Buna fetelor ! Dupa ce am avut mai multe probleme specific feminime, m-am hotarat sa utilizez numai produse naturale pentru igiena intima, deoarece celelalte imi provocau disconfort. Am descoperit serul Lady Health, cu un ph neutru si probiotice din iaurt filtrat. Il folosesc de 1 luna si pot sa va spun ca se simte diferenta, ma simt foarte bine. Daca vreti sa il incercati si voi, il puteti gasi pe www.ropharma-healtcare.ro
  •  
    • 5 mesaje
    28 Ian 2014, 20:54
    1 0
    de musetel e mai bun in candida dar si spalaturile cu bicarbonat...preventiv pe langa spalaturile cu bicarbonat si musetel bea extract din mladite de zmeur e foarte ok ....25 de picaturi d ori pe zi sau 50 de picaturi seara....sanatate multa !
  •  
    • 31 mesaje
    29 Ian 2014, 13:12
    0 4
    Candidoza s-ar putea sa fie si o reactie a organismului pentru ca imunitatea este scazuta, mai ales daca se repeta. Organismul meu sufera foarte mult iarna. In fiecare an fac cistita de 1-2 ori si cred ca asta se intampla pentru ca se pare ca iarna sistemul meu imunitar este foarte slabit. Acum cateva zile o prietena mi-a recomandat Activit Imuno Forte si deja am inceput sa il iau. Se pare ca e un produs naturist care pe langa ca iti ajuta organismul cand ai probleme cu imunitatea, iti regleaza problemele cu flora intestinala (care am auzit ca s-ar putea sa fie o cauza a cistitei). Ceea ce e bine e ca nu are reactii adverse. Sper sa ma ajute si sper ca va va fi de folos si voua.
  •  
    • 4 mesaje
    2 Oct 2014, 20:07
    1 1
    Fetelor va spun eu cum scapati: de la plafar Formula Candida si atentie la dieta : fara dulciuri, fructe dulci si nimic ce contine drojdie. Cititi mai mult pe net dieta anticandida
  •  
    • 6 mesaje
    6 Oct 2014, 10:02
    0 1
    Am avut si eu si m-am chinuit foarte mult timp. O data la doua saptamani cautam alt doctor, care sa-mi prescrie alt tratament...pana am gasit-o pe doamna Ruxandra Dumitrescu de la Clinica Fertilia. Mi-a dat un tratament cu ovule Fluomizin si am scapaaaaat! Si e foarte misto la clinica...e superdotata si personalul se poarta foarte frumos, insa ce e mai important este ca am scapat de candidoza si pot sa-mi vad de viata mea in continuare!
  •  
    • 34 mesaje
    28 Iul 2015, 00:23
    1 0
    Buna fetelor. Merita sa ma sunati pentru detalii despre o solutie de succes, fara antibiotice 0746 259 276. O zi frumoasa!
  •  
    • 495 mesaje
    28 Iul 2015, 00:46
    3 0
    Dacă nu îți schimbi alimentația și nu îți întărești sistemul imunitar candidoza va reapărea mereu.Si neapărat o cura cu prebiotice.
    Nu mai vindeți produse și iluzii de 2 lei.Nu scapi de nici o boala dacă nu înțelegi adevărată cauza, doar tratezi simptomele.
  •  
    • 495 mesaje
    28 Iul 2015, 00:48
    2 0
    MirelucaR said:Buna fetelor. Merita sa ma sunati pentru detalii despre o solutie de succes, fara antibiotice 0746 259 276. O zi frumoasa!

     

    De când se iau antibiotice pentru candidoza? Lumineaza-ma....
  •  
    • 12208 mesaje
    28 Iul 2015, 14:58
    0 0
    SUNT MEDICI CARE RECOMANDA ANTIBIOTICE , AM AUZIT SI EU SI NU MI-A VENIT SA CRED ....ASTA ESTE !
  •  
    • 495 mesaje
    28 Iul 2015, 19:55
    0 0
    De necrezut...flora intestinala și vaginala se distruge și mai mult.Nu toți își fac munca din pasiune, din păcate.
  •  
    • 12208 mesaje
    28 Iul 2015, 21:46
    0 0
    veracara said:De necrezut...flora intestinala și vaginala se distruge și mai mult.Nu toți își fac munca din pasiune, din păcate.

    MULTI MEDICI SUNT ASA DE BLAZATI SI DE NEINTERESATI DE CEEA CE FAC INCAT DEVINE O CRIMA SI O INCONSTIENTA DIN PARTEA TA SA ITI DAI VIATA SI SANATATEA PE MANA LOR ; NUMAI POMENESC CA NU CITESC SI ALTCEVA , NU II INTRESEAZA ALTERNATIVELE NATURISTE SAU HOMEOPATE...SI E PLINA LUMEA DE EI ....TRIST , PREA TRIST ! 

  •  
    • 8403 mesaje
    15 Oct 2015, 15:26
    0 1
    cristinuta2012 said:
    monika_tereza said:Scuza-ma aurora222002 pentru ca iti raspund abia acum.
    Instilatiile cu iaurt le faci cu o seringa fara ac seara intinsa pe pat inainte de culcare. O alta varianta ar fi prin aplicare locala cu mana sau cu un tampon.
    Consuma cat mai mult iaurt, deoarece contine o bacterie numita lactobacillus acidophilus, care ajuta foarte mult in cazul candidozei prin cresterea numarului bacteriilor "bune" din organism.
    Pupici si multa sanatate.

     Hai sa fim serioase, iaurt in vagin??? Ala se mananca, nu e facut pentru a fi aplicat cu seringa.....dar ai dreptate cu un lucru, lactobacili sunt importanti pentru sanatatea vaginala, numarul lor cand iti faci analizele secretiei vaginale este un indicator important pentru medic ca sa inteleaga daca ai vreo infectie sau nu...dar din fericire au fost inventate ovule vaginale cu lactobacili, cum ar si softigyn, gynofort, etc., care sunt facute pentru a fi introduse in vagin si a restabili numarul de bacterii "bune" Unde mai pui ca a aparut o declaratie de la Danone cum ca bacteriile din iaurtul lor au origine fecala...bleah....iti dai seama cum e la ceilalti producatori mai mici......Din ce stiu eu, de candidoza nu scapi definitiv (si eu m-am procopsit cu ea dupa un tratament ma lung pe baza de antibiotice dat de un dermatolog "bun"), ci se tine sub control cu astfel de produse, se iau dupa fiecare ciclu menstrual sau dupa terapia cu antibiotice....

     Uite ca suntem serioase

    de candidoza nu scapi atata timp cat nu iti modifici obiceiurile alimentare si stilul de viata (odihna suficienta, plimbari, expunere la soare etc).
    oferi organismului legume verzi, proteine sanatoase si fructe (cu masura si care sa contina fibre si pectina), oferi bacteriilor intestinale hrana si mediu pentru a se inmulti atat de bine , incat tin inmultirea Candidei sp. in frau cu succes.
    oferi carbohidrati pe banda rulanta, oferi Candidei sp. hrana si implicit, o ajuti sa se dezvolte mai puternic atunci cand imunitatea scade (din diferite motive).

    solutia cu iaurtul, daca te uiti la data, era oferita cand in farmacii inca nu existau probiotice. sau, cel putin, nu erau popularizate. 

    in orice caz, atata timp cat bacteriile benefice organiosmului au fibre, pectina, un aport alimentar de proteine, lipide si mai putini carbohidrati la dispozitie, imunitatea corpului este puternica. suficient pentru a inhiba aparitia candidozelor. 

  •  
    • 5035 mesaje
    23 Oct 2015, 22:47
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    23 Oct 2015, 22:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    24 Oct 2015, 17:01
    0 0
    I_have_a_dream said:am fost nevoita sa iau in vara augmentin 7 zile. printre alte efecte secundare a fost micoza. eu nu prea am avut problema asta, nu am avut chef de tratamentul cu ovule asa ca am studiat pe net, am gasit medicamentul diflucan, am sunat medic, mi-a spus sa iau 3 pastile la 3 zile.
    diflucan e scump dar o pastila de fluconazol de 150 mg de la alta firma e 7 lei. eu am luat un diflucan si doua de 7 lei. sotul a luat o pastila. simptomele au disparut de atunci si mi s-a parut cea mai ok solutie. am inteles ca nu e toxic medicamentul. eu nu am avut niciun efect secundar.

     
    Eu am aflat de  la niște medici ai mei, acum câțiva ani, următoarea schemă pentru a preveni infecția cu candida:

    În caz de tratament cu antibiotic de 5 zile

    1 tabletă de 150 mg  Fluconazol (există  1cutie cu 1 singură tabletă de 150 mg) în ziua 2 de tratament cu antibiotic + încă o tabletă de 150 mg Fluconazol după ultima tabletă de antibiotic  - la câteva ore sau 1 zi după ultimul antibiotic. 

    În caz de tratament cu antibiotic de 7 - 10 zile  

    1 tabletă de 150 mg  Fluconazol (există  1cutie cu 1 singură tabletă de 150 mg) în ziua 2 de tratament cu antibiotic +  tabletă de 150 mg  Fluconazol în ziua 5 sau 6 de tratament cu antibiotic + încă o tabletă de 150 mg Fluconazol după ultima tabletă de antibiotic  - la câteva ore sau 1 zi după ultimul antibiotic. 

    Până în prezent, am avut rezultate foarte bune cu acest tratament de prevenire, nu am făcut infecție cu candida de câțiva ani.  


    L.E. Tableta de 150 de mg de Fluconazol  se ia pe cale orală, cu un pahar cu apă, la câteva ore bune distanță de o tabletă de antibiotic. 

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 24 Oct 2015, 17:02
  •  
    • 5035 mesaje
    24 Oct 2015, 20:26
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 24 mesaje
    30 Oct 2015, 18:59
    0 0
    Antiibioticele, de orice fel, afecteaza si flora vaginala, iar un tratament indelunga chiar o distruge.(Cum distruge si flora din gura, candidoza bucala este si ea foarte des intalnita). Este foarte important sa fie mentinut PH-ul normal al zonei printr-o igiena intima corecta. Iar prin corecta, se intelege NU spalaturi vaginale, cu nimic, ci doar extern cu produse care contin acid lactic, care mentine pH-ul neutru al vaginului. Lactacyd-ul de exemplu, este cel mai folosit in ultimii ani. Si pentru ca se gaseste nu doar in farmacie, ci si in hypermarketuri si are o multime de variante: ge, lotiune, servetele, se foloseste zilnic si nu te darama la pret.
  •  
    • 5575 mesaje
    1 Nov 2015, 15:34
    0 0
    cafe_au_lait said:
    I_have_a_dream said:am fost nevoita sa iau in vara augmentin 7 zile. printre alte efecte secundare a fost micoza. eu nu prea am avut problema asta, nu am avut chef de tratamentul cu ovule asa ca am studiat pe net, am gasit medicamentul diflucan, am sunat medic, mi-a spus sa iau 3 pastile la 3 zile.
    diflucan e scump dar o pastila de fluconazol de 150 mg de la alta firma e 7 lei. eu am luat un diflucan si doua de 7 lei. sotul a luat o pastila. simptomele au disparut de atunci si mi s-a parut cea mai ok solutie. am inteles ca nu e toxic medicamentul. eu nu am avut niciun efect secundar.

     
    Eu am aflat de  la niște medici ai mei, acum câțiva ani, următoarea schemă pentru a preveni infecția cu candida:

    În caz de tratament cu antibiotic de 5 zile

    1 tabletă de 150 mg  Fluconazol (există  1cutie cu 1 singură tabletă de 150 mg) în ziua 2 de tratament cu antibiotic + încă o tabletă de 150 mg Fluconazol după ultima tabletă de antibiotic  - la câteva ore sau 1 zi după ultimul antibiotic. 

    În caz de tratament cu antibiotic de 7 - 10 zile  

    1 tabletă de 150 mg  Fluconazol (există  1cutie cu 1 singură tabletă de 150 mg) în ziua 2 de tratament cu antibiotic +  tabletă de 150 mg  Fluconazol în ziua 5 sau 6 de tratament cu antibiotic + încă o tabletă de 150 mg Fluconazol după ultima tabletă de antibiotic  - la câteva ore sau 1 zi după ultimul antibiotic. 

    Până în prezent, am avut rezultate foarte bune cu acest tratament de prevenire, nu am făcut infecție cu candida de câțiva ani.  


    L.E. Tableta de 150 de mg de Fluconazol  se ia pe cale orală, cu un pahar cu apă, la câteva ore bune distanță de o tabletă de antibiotic. 

     

     da, subscriu la Fluconazol. e bun, chiar daca iti omoara ficatul. macar te scapa de mizeria de candida si in principiu, niste ani, nu mai revine. 

  •  
    • 1 mesaje
    18 Iun 2017, 16:59
    0 0
    Imi puteti spune un pret pentru tratamentul cu doza unica din prima zi si apoi pentru klion 100?