ochi frumosi si sanatosi

  •  
    • 159 mesaje
    21 Iun 2004, 04:35
    0 1
    buna, evelor...
    am deschis acest subiec pentru ca ma intereseaza ce folositi voi pentru curatirea ochilor si ma refer aici la picaturi, unguiente oftalmice, ceaiuri... etc. pentru ameliorarea efectelor nocive ale poluarii... 10q.
  •  
    • 263 mesaje
    21 Iun 2004, 21:24
    0 0
    Eu Visine, nu stie e bine au ba, si nici nu mi-am batut capul cu asta. O picatura(sau 2) in fiecare dimineta in fiecare ochi. Si parca altfel vad: ochii sunt mai limpezi, albul alla e mai alb.Parca sunt mai...seducatori.
  •  
    • 303 mesaje
    22 Iun 2004, 01:58
    0 0
    Cred ca sunt bune lacrimile artificiale pentru curatarea ochilor, dar nu stiu exact daca sunt recomandate sa le folosesti zilnic.
    Cat despre Visine am citit prospectul http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=4021
    si nu mi se pare o idee prea sanatoasa. De fapt nu sunt recomandate decat cand ochii sunt iritati de la praf, fum etc.
  •  
    • 68 mesaje
    22 Iun 2004, 04:47
    0 0
    Eu cand imi simt ochii obositi folosesc simple comprese cu ceai de musetel.5 minute e suficient sa ma simt mai bine.
  •  
    • 263 mesaje
    22 Iun 2004, 13:48
    1 0
    Merci pt ca mi-ai zis de visine...hmm cred ca tre sa ma opresc. Dar ce sunt lacrimele artificiale? Ceva ce se poate folosi zilnic stiti? Mie mi se irita ochii alfel. Hmm nu pot sa renuntz la ele, fara a le inlocui cu ceva.
  •  
    • 200 mesaje
    22 Iun 2004, 15:05
    0 0
    Cred ca ati auzit si voi de acele masti cu gel care se tin in frigider si apoi se aplica pe ochii.Se spune ca fac minuni ptr. ochii obositi,cearcane,usturimi.Eu nu am folosit dar intentionez sa imi cumpar si sa incerc. Sau puteti folosi pliculetele de ceai de musetel,ceai verde,galbenele,pe care le folositi ptr. ceai in prealabil,apoi in loc sa le aruncati le asezati pe ochi si luati o pauza de liniste totala si relaxare de 10-15 minute.
    aceste lacrimi artificiale nu sunt indicate sa le folosesti zilnic,nici macar Visine,contin atatea chimicale si se folosesc doar la nevoie.
  •  
    • 263 mesaje
    22 Iun 2004, 16:15
    0 0
    ochelari din aia cu gel am, dar nu mi se par buni. E o senzatie de moment si tre sa stai cu ei pe ochi si sa te "relaxezi"...nu stiu pt mine nu au facut nimic. Am incercat intr-o vreme comprese si dadeau rezultate bune, dar dimineata nu am timp sa fac ceai sa astept dupa ele...oricum o sa o raresc cu visine. Alte solutii nu aveti?
  •  
    • 112 mesaje
    23 Iun 2004, 16:59
    0 0
    Am avut o perioada - cam 1 luna - in care ma mancau ochii ingrozitor.Cred ca din cauza dermatografului pe care tocmai il schimbasem. A luat niste picaturi de la farmacie- mi-a mai trecut, dar tot ma mai mananca din cand in cand. Am observat ca ochii mei sunt schimbati, nu mai am privirea vioaie, dimineata sunt rosii si am asa, o chestie, ca o pielita stransa, la ambii ochi. Astept sfaturi!
  •  
    • 159 mesaje
    25 Iun 2004, 01:20
    0 0
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Am folosit si eu ochelarii aia cu gel... dar nu-i pot tine pe ochi decat 1-2 minute insa sunt buni pentru ochii obositi, dar nu e prea sanatos pentru ca gelul rece ca gheata nu ramane doar pe pleoape ci ajunge si la sinusuri... si te trezesti cu nasul infundat sau mai dai intr-o sinuzita... ca alteranativa puteti introduce in congelator cateva minutele doua lingurite si nu mai aveti nevoie de ochelarii respectivi
    Cu privire la visine, am folosit si eu intr-un timp cam o data la 2-3 zile, desi stiam ca nu e sanatos sa faci abuz de el.
    Am mai folosit Kanamicina unguent oftalmic care mi-a fost foarte bun insa e cam incomod sa-mi pun o crema in sacul conjunctival si nu puteam sa fac asta decat seara (ca nu mai vezi bine si e recomandat sa stai cu ochii inchisi un timp...) ma gandeam sa folosesc un produs natural si bland...
    RoseMarie spuneai ceva despre lacrimile artificiale, poti sa dezvolti un pic te rog, pentru ca suna interesant?!
    Despre comprese si "bai" ale ochilor cu ceai de musetel pot sa spun ca eu nu le pot folosi pentru ca ma ustura ochii de la ceai... am folosit ceai la pliculete... voi cum ati folosit?
    Ma gandesc ca ne spalam parul de 2-3 ori pe saptamana (in medie), facem dus zilnic, bai de relaxare corporala, masaj corporal... oare ochii nu merita mai multa atentie? Mai ales ca aerul e plin de fumul tevilor de esapament, de praf, de fum de tigara (intr-o incapere) si alte prostii... Deci nu-i de mirare daca ne ustura ochii sau se inrosesc...
    Pupici. Angi
  •  
    • 303 mesaje
    25 Iun 2004, 11:40
    0 0
    Bunica mea a cumparat lacrimi artificiale, o sa i le cer sa le incerc astazi.
    Oricum vroiam sa cumpar, deoarece sunt recomandate si pentru utilizatorii de lentile de contact, nu numai pentru persoanele cu "ochi uscat".
    Am citit ca sunt f bune pentru cei care stau mult la calculator, pentru iritatii minore ale ochilor (simptome de iritiatie si roseata). Daca e ceva mai grav, trebuie folosit altceva.
    Cand o sa citesc prospectul, o sa va comunic. Oricum fiind f asemanatoare cu lacrimile naturale, nu cred ca au contraindicatii.
  •  
    • 159 mesaje
    26 Iun 2004, 00:24
    0 0
    mutumesc RoseMarie si tine-ne la curent. pupici
  •  
    • 599 mesaje
    26 Iun 2004, 07:55
    0 0
    Pana cand RoseMarie va incerca lacrimile artificilae si ne va impartasi esperienta ei iata ceva de citit

    " Multi oameni constata ca ochii lor devin iritati si rosii cind citesc sau lucreaza la calculator. Aceasta se intampla in principal din cauza faptului ca de obicei clipesti mai rar atunci cind privesti concentrat (citit, urmarit monitorul calculatorului, etc.), iar daca acest fapt se prelungeste in timp, poate apare perturbarea filmului lacrimal.

    Lacrimile se dispun in trei straturi. Un strat mucinos profund, aderent direct la cornee, un strat mijlociu apos (ce asigura umidificarea si aportul de oxigen si alti compusi nutritivi catre cornee) si un strat superficial, lipidic, care formeaza suprafata externa, uleioasa, a filmului lacrimal si previne evaporarea. Toate aceste straturi impreuna formeaza filmul lacrimal.

    Acesta este stabilizat si de actiunea ritmica de clipire. De aceea, in conditiile in care se clipeste mai rar, acest film lacrimal se perturba, nu mai poate indeplini normal functia de umidificare si protectie a suprafetei oculare si poate apare ceea ce se cheama “sindrom de ochi uscat”, manifestat prin iritatie oculara si inrosire (prin vasodilatatie) a suprafetei conjunctivale.

    Paradoxal, poate sa apara si o secretie reflexa de lacrimi si sindromul de ochi uscat sa se mentina. “ Multi dintre pacientii mei cu lacrimare excesiva sint surprinsi sa afle ca au de fapt o problema de ochi uscat” spune Dr. Donald Johnson, M.D., oftalmolog specializat in chirurgie corneana.” Dar cind le explic ca lacrimile reflexe au o compozitie in principal apoasa si sint deficitare in grasimi si mucus necesare pentru pastrarea umidificarii ochiului, totul capata sens”.

    De multe ori, ameliorarea acestor probleme se poate realiza prin folosirea de lacrimi artificiale. Acestea sint produse farmaceutice cu o compozitie similara lacrimilor naturale a caror deficienta sint menite sa o suplineasca.

    Dintre acestea OCULOTECT FLUID este un produs care face fata cu succes simptomelor jenante care apar odata cu utilizarea prelungita a calculatorului . Se aplica o picatura in fiecare ochi de 3-4 ori pe zi pina la ameliorarea simptomelor de iritatie si roseata. Daca dupa o perioada de citeva zile de aplicare simptomele nu se amelioreaza, este necesar un consult de specialitate efectuat de un medic oftalmolog."

    Ma gandesc serios sa imi cumpar si eu
  •  
    • 303 mesaje
    26 Iun 2004, 13:41
    0 0
    Am aflat ca lacrimile artificiale expira la o luna de la deschiderea produsului.
    Neavand produsul sa-l incerc, doar m-am uitat pe prospect la "Tears Naturale"-lacrimi artificiale

    Pentru ce este utilizat?
    "Se utilizeaza pentru ameliorarea temporara a senzatiilor de arsura si intepatura, datorate ochiului uscat, precum si ca protector impotriva altor iritatii: ameliorarea temporara a disconfortului datorat iritatiilor minore ale ochiului sau expunerii la vant sau soare."

    Ca precautii
    In general, administrarea trebuie oprita daca nu este benefica, daca iritatia persista. Nu trebuie folosit in paralel cu alte medicamente la nivelul ochiului.

    Supradozaj
    "Nu au fost raportate cazuri de supradozaj."
  •  
    • 178 mesaje
    26 Iun 2004, 15:23
    0 0
    Mie doctorul oftalmolog mi-a recomandat lacrimi artificiale pentru ca stau mult la calculator, dar nu prea m-am tinut de ele. In prmul rand e incomod dimineata pranz si seara sa-ti gasesti un moment si sa-ti pui picaturile (nu esti mereu singura si e destul de incomod daca ati incercat pentru ca tb puse exact in coltul ochiului). Efectul este foarte bun, problema este ca daca nu folosesti in continuu te trezesti ca ai consumat foarte putin din produs in momentul in care expira(vreo luna jumate parca dupa deschidere).

    Eu mi-am primit chiar morala(de la doctor) pentru ca nu le folosesc consecvent, si sincer, fiind apa cu sare chiar nu vad contraindicatiile. Mi-a zis sa le folosesc tot timpul. Eu am folosit Lacrivisc sau asa ceva.
  •  
    • 263 mesaje
    26 Iun 2004, 18:19
    0 0
    m-am lasat si io de visine si acum dupa 5 zile imi simt ochii naspa, obositi. Sunt iritati parca. Tare as vrea ceva sa pot inlocui Visine...ma gindesc si io la lacrimile astea artificiale. Va trebui sa le incerc.
  •  
    • 159 mesaje
    27 Iun 2004, 01:19
    0 0
    si eu am avut probleme cu ochii din cauza calculatorului dar am fost la oftalmolog si mi-am luat ochelari de protectie si de atunci ma simt bine.
    ati auzit de izvorul de la baile herculane pentru ochi? apa de acolo e mirifica pentru toate bolile ochilor si pentru imbunatatirea vederii. singurul inconvenient este ca nu poti lua apa in sticla pentru acasa pentru ca trebuie sa o folosesti NUMAI PROASPATA. daca mergeti pe la hercunane nu exitati sa va faceti baie ochilor la "izvorul de ochi".
    cu privire la lacrimile artificiale eu sunt hotarata sa folosesc. pupici.