a facut cineva Novena Sf Anton?

  •  
    • 15 mesaje
    14 Iul 2011, 22:28
    2 1
    Asa este. Dar sa stii ca nu ma deranjeaza ca trebuie sa fac slujba asta de multumire. Si acatistul e ca o rugaciune scrisa de noi pe care o rosteste preotul in locul nostru.
  •  
    • 392 mesaje
    14 Iul 2011, 22:30
    1 5
    buna seara
  •  
    • 15 mesaje
    14 Iul 2011, 22:31
    0 2

    Sunt mai multe deosebiri, e adevarat.


    Acest mesaj a fost editat de către gabriella82: 14 Iul 2011, 22:32
  •  
    • 392 mesaje
    14 Iul 2011, 22:36
    0 1
    fetelor,amsi eu o intrebare?Am fost ieri la un preot in Cotmeana,care deschide cartea.A nimerit trecutul,dar mia zis ca am farmece facute si legat de casatorie.Mia zis sa aduc un preot in casa acumde sfanta Maria ,sa-mi dezlege.Dar mia mai zis sa citesc o carte pentru asta.Stiti cumva ce carte este,ca eu am uitat?
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Iul 2011, 00:36
    8 1
    preoti care deschid cartea......????????? astia nu mai preoti nu sunt....
  •  
    • 189 mesaje
    20 Iul 2011, 14:31
    0 0

    eu am nelamuriri cu acatistele, pomelnicele etc.. cand se dau?,, cum se dau,,,? ce scriu in ele, la cate zile, in ce zile ale saptamanii?... etc...mi-a fost cam jena sa intreb doamnele mai in varsta din biserica..  de regula merg si asist la sluba, ma rog.. etc..

     

    Exemplu: la unele slujbe, unele persoane inmaneaza preotului langa altar, un acatist, bani si o lumanare aprinsa... cum se cheama asta si ce se scrie ? altii le lasa pe masa de la slujba, langa Evanghelie pt a fi citite de preot in timpul slujbei sau dupa... etc.. etc...

     

    as vrea sa las si eu acatiste, si mi-ar prinde bine indrumarile voastre!

     

     

  •  
    • 4346 mesaje
    20 Iul 2011, 20:53
    0 0
    intra pe un site crestin ortodox si acolo gasesti informatii la ce te intereseaza, explicate pe larg..
  •  
    • 189 mesaje
    21 Iul 2011, 10:38
    0 0
    care-i ala?
  •  
    • 63 mesaje
    21 Iul 2011, 10:49
    1 0
    draga mea, eu iti spun cum procedez eu.lunea de exemplu merg la maslu si scriu pe o foaie sf. maslu si acolo ii trec pe cei vi pentru care ma rog, de asemenea si mortii.vinerea la acatist de asemenea scriu acatist si persoanele vii pentru care ma rog tot asa si la Sf. Liturghie.Nu trec mai multe pentru ca dzeu stie ce are nevoie fiecare si le aseaza asa cum e mai bine.e nevoie de post, rugaciune, spovedanie, impartasanie si multa, multa rabdare.
  •  
    • 189 mesaje
    21 Iul 2011, 15:15
    0 0

    Multumesc, Georgiana!

     

    deci, ce se inmaneaza preotului la altar, ce e?

  •  
    • 7 mesaje
    3 Aug 2011, 11:23
    2 0
    anda22-7 said:
    alinutza84 said:
    Sandra_ said:
    Rugaciunea Sfintei Marta:

    Se spune 9 zile de Marti si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare.


    Sf. Marta ma indrept catre tine plina de nadejde cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta cand mie greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog, cu umilinta, sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele. In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Bretania, te implor roaga-te pentru noi si familia mea sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durearea care ma copleseste acum … (aici se spune dorinta).
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate precum ai infrant balaurul ce zace la picioarele tale.


    Apoi se spune:
    1 data: Tatal Nostru
    3 ori: Bucura-te Marie cea plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin.

    Sf. Marta, roaga-te pentru mine si familia mea.


    Nu este nevoie sa tii post si este intr-adevar o rugaciune f puternica si mie mi-a ajutat.

    Sa-ti fie de folos!

     

     

     

    Cand se zice aceasta rugaciune , se spune doar un singur lucru pe care vrei sa-l rezolvi sau poti sa zici mai multe? (de exemplu: sa ma angajez, sa imi iau o casa, sa imi gasesc pe cineva cu care sa ma inteleg)- pot sa le zic pe toate astea odata sau sa le iau pe rand si sa zic cate unul singur si pentru fiecare lucru in parte sa fac rugaciunea pt alte cate 9 marti ?

     

     

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Aug 2011, 11:44
    2 1
    poti sa spui oricate cerinte ai, dar Dumnezeu stie cel mai bine de ce si cum ai nevoie si ti va indeplini cererile la momentul stiut de El si daca sunt spre folosului sufletului tau...
  •  
    • 1 mesaje
    10 Oct 2011, 15:39
    2 2

    Buna dragele mele,

    Sunt noua pe-aici. V-am gasit intamplator cautand Biserica Sf. Anton. Trec printr-o perioada fff grea in viata mea. As avea nevoie de o forta divina care sa ma indrume spre drumul cel bun. Spuneti-mi va rog, daca ati fost la Bisercia Sf. Anton, care ati fost, si daca prin credinta si evlavie voi reusii sa ies la liman, si cam in cat timp s-a vazut rezultatul la voi? Astept rasp cu mult interes, si va rog sa ma jutati macar cu un sfat. va multumesc din suflet!

  •  
    • 4346 mesaje
    1 Ian 2012, 19:37
    0 0
    intrebi de Sf anton ( sfant catolic ) sau Sf Antonie cel Mare ( sf otodox )...pt ca daca e vb de primul caz..icoana Sf Anton( catolic ) se afla in absolut orice Biserica Catolica.. te poti duce la cea mai apropiata bis catolica pt a te ruga sau a incepe o novena la Sf anton.

    si daca prin credinta si evlavie voi reusii sa ies la liman, si cam in cat timp s-a vazut rezultatul la voi?- referitor la intrebarea asta ..orice se poate obtine prin credinta si evlavie..." totul e cu putinta pt cel care crede ", iar rezultatul e in functie de cat de mare ti e credinta si la timpul potrivit stiut de DZeu.
  •  
    • 39 mesaje
    11 Ian 2012, 00:58
    0 1
    buna dragelor.cele care a-ti tinut novena..vi s-a indeplinit dorinta?va pup
  •  
    • 1 mesaje
    15 Mar 2012, 11:48
    0 1
    Buna ziua de inceput daca doriti sa incepeti o rugaciune trebuie sa credeti in ceea ce dorti sa se inplineasca . Dar sa nu uitam ca prin post si smerenie nu facem nimica si daca citim rugaciunea fara nici un sens nimica se inplineste,toate rugaciunile se implinesc dar numai cu credinta si cu dorinta dumneavoastra . Doanma de ce aveti indoiala, de rugaciunile Sfintului Anton?
     Cred ca nu aveti destula credinta, si de aceea certi respunsul a alte persoane :eu nu sunt ptreot nici un slujitor de a biserici sunt un credincios dar in viata mia nu am nici o indoiala de toate rugaciunila pe care sunt al indamian cititorului ,dar trebuie sa si stim cum sa le facem sa se implineasca .
  •  
    • 70 mesaje
    18 Mar 2012, 20:40
    0 2
    eu cred ca este de ajutor.eu fac cele 13 marti
  •  
    • 27 mesaje
    3 Mai 2012, 23:37
    16 1
    AM TINUT 13 MARTI POST ...SI AM APRIS CITE O LUMANARE ...LA SF ANTON.AM RAMAS INSARCINATA DE SI MEDICUL A ZIS SA IAU HORMONI,AM REUNTAT LA MEDICAMENTE AM TINUT POSTUL SF ANTON ACUM AM O FETITA ANTONIA )
  •  
    • 4 mesaje
    2 Iun 2012, 13:28
    1 3
    Revin pe acest Forum sa multumesc Preacuviosului Parinte Bartolomeu  care mi-a schimbat viata radical de aproximativ 3 luni de zile.Nu am vrut sa aud de Dumnezeu nu am fost bisercile am crescut in alt regin in care biserica nu era asa agreata precum stit.De 2 ani mergeam prin spitale si nu imi gaseau nimic eram disperat si am sunat pe Parintele Bartolomeu si a zis parintele ca am argintul viu ,eu nu am crezut in prostile astea si ma invatat sa imi scot argintul viu din mine,in fiecare vine seara il sunam si ma punea sa iau un vas cu aba ne inpeputa si arucam din gura arhintul si cand cadea in apa se faceau bilute .2 ani de zile medici nu au vazut argitul in mine iar parintele care nu ma cunostea si nici acum nu l am cunoscut personal de la distanta ma vindecat un trimis a lui Dumnezeu
    Nr de tel al parintelui Bartolomeu 0727558408
  •  
    • 2 mesaje
    1 Dec 2013, 14:01
    0 1
    buna...si eu am avut niste probleme de sanatate,cu parintii,cu serviciul ,cu un fost iubit.am citit Paraclisul Maicii Domnului si de 2 ori Rugaciunea Sf Marta,ma simteam mai puternica si stiam ca este cineva acolo sus care are grija de mine....eu rugaciunea SF Marta o tin 9 marti la rand dar daca am o problema sau ma simt mai "rau"o citesc si in alte zile te ajuta foarte mult,iar lumanare am luat de la biserica numai ca nu stiu daca la urma se arde toata acea lumanare,iar Paraclisul Maicii Domnului il citesc in fiecare zi dar nu pot noaptea pentru ca imi este somn,il citesc seara inainte de culcare si daca nu pot ambele Paraclise intr-o seara,le citesc pe rand ,stiu ca ajuta...important este sa fim mai buni si sa stim cum sa controlam acele ispite care ne apar atuncea cand ne rugam...