a facut cineva Novena Sf Anton?

  •  
    • 208 mesaje
    30 Mar 2009, 11:37
    6 14
    Buna vroiam sa intreb daca a facut cineva Novena Sf Anton? si daca a ajutat. Am inceput-o si eu si vroiam sa vad daca a dat rezultate la cineva. mersi
  •  
    • 726 mesaje
    30 Mar 2009, 21:36
    9 2
    mari,

    nu stiu cat esti de credincioasa...si ptr ca nu stiu nu pot sa-ti raspund daca te vad ajuta sau nu pe tine acesta rugaciune...
    .
    ..dar pot sa-ti dau o speranta.
    Atata timp cat exista credinta , rugaciunea de capatai a noastra .. spusa din toata inima, din suiflet de tine.. poate muta si muntii din loc.

    In concluzie, ai credinta ...si totul va fii bine!

    Doamne Ajuta!
  •  
    • 57 mesaje
    30 Mar 2009, 23:08
    6 1
    Rugaciunea Sf Marta este de ajutor.Se citeste noua zile de marti la rand. Eu am citit-o si mi s-a realizat ce am vrut.
  •  
    • 208 mesaje
    31 Mar 2009, 08:52
    7 4
    Sunt credinciosa nu pot sa zic ca sunt foarte dar cred In Dumnezeu. imi poti spune unde gasasc rugaciune Sf Marta te rog?
  •  
    • 726 mesaje
    31 Mar 2009, 09:02
    4 0
    toate rugaciunile sunt de ajutor...

    rugaciunea Sf Martei o gasesti pe net. Cauta pe google.ro
  •  
    • 25 mesaje
    31 Mar 2009, 17:49
    3 0
    BUNA MARY, SA STII CA EU AM FACUT ALTA NOVENA INAINTE, ACUM CITESC 2 NOVENE MARTEA SI SA STII , CA SE SIMT MICI SCHIMBARI IN BINE......EU MERG SI LA BISERICA LA MASLU. SA STII CA ACUM IN POST SUNT ISPITE MARI : EU SPER SA SE IMPLINEASCA TOT CE MI-AM PUS IN GAND.
  •  
    • 214 mesaje
    17 Mai 2009, 11:45
    12 8
    PT cele 9 marti la rind in care ne rugam SF.Anton trebuie sa tinem si post?
  •  
    • 57 mesaje
    17 Mai 2009, 15:44
    3 3
    Daca te referi la rugaciunea Sf Marta, nu stiu daca tb neparat sa tii post in zilele cand o citesti, dar tb sa aprinzi o lumanare.
  •  
    • 331 mesaje
    17 Mai 2009, 17:58
    19 2
    Rugaciunea Sfintei Marta:

    Se spune 9 zile de Marti si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare.


    Sf. Marta ma indrept catre tine plina de nadejde cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta cand mie greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog, cu umilinta, sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele. In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Bretania, te implor roaga-te pentru noi si familia mea sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durearea care ma copleseste acum … (aici se spune dorinta).
    Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate precum ai infrant balaurul ce zace la picioarele tale.


    Apoi se spune:
    1 data: Tatal Nostru
    3 ori: Bucura-te Marie cea plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin.

    Sf. Marta, roaga-te pentru mine si familia mea.


    Nu este nevoie sa tii post si este intr-adevar o rugaciune f puternica si mie mi-a ajutat.

    Sa-ti fie de folos!
  •  
    • 102 mesaje
    3 Iun 2009, 00:04
    10 2
    Buna,

    raspund initiatoarei topicului: am tinut post timp de 9 marti la rand, timp in care am si mers la Biserica Catolica Sf. Anton (eu sunt ortodoxa dar nu cred ca Dumnezeu tine de-o confesiune sau alta) si am spus rugaciunea fiecarei zile de marti. M-a ajutat foarte mult, simteam ca sunt mai bine si mai linistita cu fiecare saptamana in care ma rugam si tineam post. Ceea ce imi doream nu s-a intamplat peste noapte dar nu mi-am pierdut speranta ci am crezut mereu in binele pe care il ceream de la Dumnezeu.

    Iar puterea si credinta din acele zile nu pot fi comparate cu nimic, rugaciunea te ajuta foarte mult, te simti tot mai puternica. Si mai cred cu putere ca ceea ce sunt acum, norocul si fericirea de acum se datoreaza acelor rugaciuni. Conteaza mult sa te rogi pentru binele, credinta si linistea celor dragi tie...ti se intoarce inzecit!

    Doamne ajuta, sanatate si noroc!
  •  
    • 208 mesaje
    3 Iun 2009, 15:41
    3 1
    In primul rand multumesc pt raspuns. Vreau sa te intreb daca ai spus rugaciunea in biserica si unde este aceasta biserica. Multumesc
  •  
    • 102 mesaje
    3 Iun 2009, 21:27
    5 0
    Buna, am spus rugaciunea la biserica catolica din orasul de unde sunt eu, sunt sigura ca si la tine in oras exista cel putin o biserica catolica. La biserica am gasit rugaciunile fiecarei marti in parte. Am tinut de doua ori dar prima data nu am stiut de existenta acestor rugaciuni speciale...dar Dumnezeu m-a ascultat si asa fiindca El stie ce-i cerem.
    Inca o data, Doamne ajuta!
  •  
    • 4 mesaje
    4 Aug 2009, 18:50
    8 2
    Cand ati mers la biserica catolica ati dat si acatist la preot? ati aprins lumanare acolo? cand faceati semnul crucii...il faceti ca la ortodocsi (cele care sunteti ortodoxe)?
    Eu am fost in ultimul an de liceu..dar nu imi mai aduc aminte...stiu doar ca am vb cu preotul si a scris el pe caiet pt ce ma rog...sanatate..reusita la examene...casatorie... Si cand duceti ceva la biserica....faina sau paine...cum procedati? cui le lasati?
  •  
    • 2089 mesaje
    4 Aug 2009, 19:10
    7 1
    http://www.formula-as.ro/2007/791/pelerinaje-spirituale-50/pe-urma-primilor-sfinti-crestini-sfanta-marta-din-provence-8467

    Este un articol din Formula AS despre SF. Marta, extraordinar de bine documentat si impresionant.
    Merita citit!
    Mie chiar mi-a stranit dorinta de a ma duce si eu in Provence la acea catedrala, sper sa reusesc cat de curand.

    Se spune ca orice rugaciune este ascultata si indeplinita daca este spusa cu inima curata si cu credinta.
    Acum ... eu nu cred prea mult in micile detalii care pana la urma eu cred ca sunt reguli fixate de oameni ....... sa fie aceeasi lumanare sau alta lumanare, sa spui rugaciunea seara sau dimineata .... ce conteaza? ... adica lumanarile mele nu sunt sfintite, dar atata vreme cat sunt lumanari cumparate din biserica nu imi fac griji, sau daca uit intr-o marti sa ma rog, recuperez fara nici o problema miercurea ..... in legatura cu postul eu nu tin, dar de exemplu am spus ca de cate ori voi avea ocazia voi da ceva de pomana intr-o zi de marti unei femei sarmane ...

    Intr-o zi de marti imi propusesem sa imi tin promisiunea si sa ma duc la biserica sa caut o femeie sarmana, sa ii dau niste bani. Am uitat, m-am luat cu alte alea, a trecut ziua, apoi am avut mustrari de constiinta si am asteptat cu nerabdare ziua urmatoare de marti. Cand am uitat din nou, apoi am ajuns intr-o zona unde nu sunt cersetori si ma gandeam ca ma fac, pentru ca pana as fi ajuns din nou la biserica ar fi fost deja seara... Brusc, cand ma gandeam trista si vinovata la asta, la geamul de la masina mi-a aparut o femeie sarmana care cersea!!!!!!!!!!!! Ei, cum va explicati?
  •  
    • 685 mesaje
    5 Aug 2009, 13:00
    5 6
    draga mari,

    eu am fost de 3 ori a cate 9 marti, la Sfantul Anton, asta acum 3-4 ani, si la intervale de cateva luni
    Iti spun ca totul s-a schimbat in viata mea (stiu, suna a reclama la pastile de slabit
    dar asta e adevarul. eu nu sunt nici habotnica, dar nici in coincidente nu cred
    Procedam asa, de fapt asa simteam, nu m-a invatat nimeni:
    In fiecare luni spre marti, la 12 noaptea, citeam acatistul Sf, Anton, si Paraclisul Maicii Domnului,este greu, dar daca te concentrezi este extraordinar,
    Dupa aceasta experienta mi s-au deschis drumuri la care nici nu visam, si mai mult: am reusit sa-i pun pe picioare pe ai mei cu sanatatea. Iti doresc multa liniste si credinta.
    Eu din pacate, n-am mai fost de atunci la Biserica, desi ma tin sa mai trec odata pentru multumire,
    si inca ceva: sa nu intrerupi sirul celor 9 marti, incearca sa te duci la orice ora poti, dar sa nu lipsesti
    pentru mai mult: citeste in fiecare noapte la 12 paraclisul maicii domnului, timp de 40 de zile, pentru problema pe care o ai, sau pur si simplu pentru bine in viata ta
  •  
    • 140 mesaje
    5 Aug 2009, 19:07
    7 1
    Ajuta f mult si cititul PSALMILOR(PSALMII LUI DAVID).Sau PSALTIREA cum se mai zice uneori.Noaptea au cea mai mare putere la fel ca si PARACLISUL MAICII DOMNULUI.
    Doamne ajuta la toata lumea!
  •  
    • 415 mesaje
    5 Aug 2009, 20:09
    5 4
    ADA,eu auzisem ca trebuie sa ai voie de la preot ca sa citesti Psaltirea. Asa este ? Si ca atunci cand incepi sa o citesti apar mari ispite,certuri.
    Mi-ar placea sa spuneti mai multe despre cum se citeste psaltirea si pentru ce.
    Va pup fetelor.Doamne ajuta!
  •  
    • 432 mesaje
    5 Aug 2009, 20:53
    0 4
    satena, asa este si eu de cate ori am citit din pslatire, am avut certuri f mari cu toata lumea.
    Acum de curand am dat numele cuiva sa il citeasca la psaltire la o manastire, timp de 40 zile, si la cateva zile de cand au inceput, am avut o cearta super urata cu respectiva persoana.
  •  
    • 415 mesaje
    5 Aug 2009, 23:52
    7 4
    Ramona, am auzit ca nu se pun la psaltire persoane care fumeaza,beau.Nu stiu daca e cazul tau dar m-am gandit ca e bine sa-ti spun.

    Altfel,trebuie sa tii post cand citesti psaltirea? Ada,tu stii mai multe si poate ne inveti si pe noi.
  •  
    • 432 mesaje
    6 Aug 2009, 08:44
    4 5
    Nu, dimpotriva..la psaltire se trec persoanele cu pacate f mari si cei de alta religie, care nu pot fi trecute la Sf Liturghie: cei care traiesc necununati, betivii, femeile cu multe avorturi si asa mai departe.

    Nu cred ca trebuie post, mie duhovnicul nu mi-a zis, ci doar mi-a dat binecuvantare sa o citesc.