pt. acnee

  •  
    • 38 mesaje
    13 Feb 2015, 09:57
    0 0
    Problemele astea cu acneea sunt extrem de sacaitoare. Din cauza ei foarte multi tineri au probleme de personalitate, nu au incredere in ei si sunt foarte timizi.
  •  
    • 8 mesaje
    18 Feb 2015, 19:36
    0 0
    cel mai bun dermatolog pe asa ceva e Dr Tereza Salajan. Lucreaza la Victor Babes si la Clinica SlimArt.
    Apelati cu cea mai mare incredere
  •  
    • 1 mesaje
    30 Mar 2015, 10:40
    0 0
    Eu iau pentru acnee de 2 saptamani un produs Derminax, dar nu vad nici o modificare. Nu mi-a mai trecut din acnee, desi fac si sport si mananc si ce trebuie.
  •  
    • 5609 mesaje
    30 Mar 2015, 11:36
    3 1
    Vad ca de igiena nu pomeste nimeni aici!
    Se pare ca-i mai simplu sa-i indopati pe dermatologi si industria cosmetica cu banii, cand marea problema a adolescentilor este de fapt, lipsa igienei!
    Spalatul  cu apa calda si sapun de cel putin 2 ori pe zi, daca faci sport, automat trebuie sa faci dus imediat dupa aceea si sa te speli pe fata, stregandu-te cu un prosop special, doar pentru fata.
    In generatii intregi de adolescenti, am vazut  putini care au aceste notiuni de igiena si extrem de putini,  care le si aplica.
    Cosurile sunt pori ai pielii infectati din cauza prafului, transpiratiei, mainilor murdare!
    Igiena precara este principala cauza!
     
  •  
    • 21 mesaje
    12 Iul 2015, 07:34
    0 0
    Eu la recomandarea unui prietene, am inceput sa folosesc aceste produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Vervory si va confirm ca au dat rezultate bune si la mine impotriva acneei.
    Cele 4 produse folosite de mine sunt,,,gelul natural, lotiunea tonica, crema hidrantanta si serum anti-acnee. La recomand si eu, sunt multumita de rezultate, au devenit preferatele mele.
    Acest mesaj a fost editat de către florentina2000: 19 Apr 2021, 00:01
  •  
    • 23 mesaje
    17 Aug 2015, 11:41
    0 0
    Sunt cazuri in care acneea poate sa dispara de la sine, insa in cele mai ulte dintre cazuri afectiunea persista destul de mult si trebuie intervenit printr-un tratament care sa fie capabil sa inlature acele cosuri. Sunt foarte multe tipuri de acnee si din cauza faptului ca sunt si cauze diferite care au generat acneea tratamentul poate fi diferit de la o persoana la alta.
  •  
    • 2 mesaje
    27 Aug 2015, 21:36
    0 0
    Buna fetelor!Si eu ma lupt cu acneea de un an.Am fost la mai multi dermatologi,dar in zadar.Ma puteti ajuta cu un sfat?:*
  •  
    • 76 mesaje
    29 Aug 2015, 21:28
    0 1
    buna fetelor desi am 16 ani, am incercat nenumarate metode pt a scapa de acnee, am si eu cosuri da' ici colea cate unul...dar pt orice eventualitate, aplic masti pt ten in fiecare seara, deci masti naturale pe care eu le fak,+ crema hidratanta..
  •  
    • 6 mesaje
    5 Sep 2015, 20:45
    0 0
    buna. Iti recomand creme pe baza de peroxid de benzoil. intr un timp se fabrica brevoxyl
  •  
    • 6 mesaje
    5 Sep 2015, 20:45
    0 0
    buna. Iti recomand creme pe baza de peroxid de benzoil. intr un timp se fabrica brevoxyl
  •  
    • 3 mesaje
    22 Sep 2015, 13:53
    0 0
    Acneea e o problema care se intalneste in general la persoanele adolescente. Si eu am avut acnee si am facut cura cu Derminax si am reusit sa mai elimin din cosuri.

  •  
    • 66 mesaje
    25 Sep 2015, 11:25
    0 0
    Si eu ma lupt cu acneea inca din perioada adolecentei. Acum am 22 de ani si de curand mi-am facut un peeling chimic la cabinetul domnului doctor Calin Dobos. Rezultatele au fost vizibile imediat dupa procedura, insa in primele zile pielea mea a avut nevoie de o atentie speciala. Va recomand cu incredere sa apelati la aceasta procedura. Eu am incercat tot felul de creme si alte tratamente cosmetice, insa nu au avut niciun rezultat.
  •  
    • 23 mesaje
    30 Sep 2015, 17:33
    0 0
    PT o acnee persistenta recomand vizita la dermatolog.Retetele "home-made"sunt ideale pt o acnee usoara,2-3 cosuri..dar atunci cand vorbim de o acnee mai severa cel mai indicat este sa consultam un dermatolog..poate sa fie vorba de o problema hormonala,a ovarelor,stres,o bacterie..etc Acneea e o boala foarte dificila
  •  
    • 23 mesaje
    30 Sep 2015, 17:34
    0 0
    Maricon said:Vad ca de igiena nu pomeste nimeni aici!
    Se pare ca-i mai simplu sa-i indopati pe dermatologi si industria cosmetica cu banii, cand marea problema a adolescentilor este de fapt, lipsa igienei!
    Spalatul  cu apa calda si sapun de cel putin 2 ori pe zi, daca faci sport, automat trebuie sa faci dus imediat dupa aceea si sa te speli pe fata, stregandu-te cu un prosop special, doar pentru fata.
    In generatii intregi de adolescenti, am vazut  putini care au aceste notiuni de igiena si extrem de putini,  care le si aplica.
    Cosurile sunt pori ai pielii infectati din cauza prafului, transpiratiei, mainilor murdare!
    Igiena precara este principala cauza!
     

     

  •  
    • 23 mesaje
    30 Sep 2015, 17:45
    1 0
    myshanu said:
    Maricon said:Vad ca de igiena nu pomeste nimeni aici!
    Se pare ca-i mai simplu sa-i indopati pe dermatologi si industria cosmetica cu banii, cand marea problema a adolescentilor este de fapt, lipsa igienei!
    Spalatul  cu apa calda si sapun de cel putin 2 ori pe zi, daca faci sport, automat trebuie sa faci dus imediat dupa aceea si sa te speli pe fata, stregandu-te cu un prosop special, doar pentru fata.
    In generatii intregi de adolescenti, am vazut  putini care au aceste notiuni de igiena si extrem de putini,  care le si aplica.
    Cosurile sunt pori ai pielii infectati din cauza prafului, transpiratiei, mainilor murdare!
    Igiena precara este principala cauza!
     

     Iara pomenim de igiena??La toate intrebarile legate de igiena dai acelasi raspuns.E inutil sa dai sperante inutile...eu am avut acneea de la varsta de 14 ani,in casa foloseam numai sapunul Dove si ma spalam de 3 ori pe fata ,si de 20 de ori pe maini,dus in fiecare zi...Da este importanta si igiena!!dar nu este factorul principal al acneei.Am prietene care nu se demachiaza seara,folosesc produse si fonduri de ten ieftine ,se spala pe fata o data la 2 zile si au un ten de invidiat.Aici nu vorbim de igiena,de un cos sau doua,Vorbim de acea ACNEE care te lupti ca un disperat cu ea,folosesti toate cremele din comert,toate "retetele babesti"sau naturale auzite,te speli de 100 de ori pe zi si tot nu scapi de ea.Intr-adevar este o boala greu de invins,in care investesti multi bani,multe controale pe  la dermatologi care nu te ajuta cu nimic,multa rabdare,incredere in sine si asa mai departe..avand vedere ca traim in 2015 unde totul depinde de aspectul fizic si daca ai fata plina de cosuri nu se uita nimeni la tine si te mai arata si cu degetul.Ce facem cu acesti tineri care sarcaii se inchid in casa si chiar in ei insisi pt faptul ca sufera de 4,5,6 ani de o acnee care iti distruge viata ?Acneea poate fi cauzata din 1000 de motive,daca nu gasesti motivul principal,ai sa cauti o viata intreaga..important e sa ai norocul sa dai de acel dermatolog priceput care te va ajuta ,te va intelege,te va sustine si te va ajuta sa scapi de acel "cosmar"numit ACNEE.(Cum a fost in cazul meu)Deci DA igiena este importanta,foarte importanta..dar stim toti de acasa ca trebuie sa ne spalam pe fata,maini,corp,sa nu dormim demachiate etc etc...aici vorbim de o boala care sapunul meu Dove si igiena mea corecta facuta in fiecare zi a vietii mele nu au reusit sa-mi imbunatateasca Acneea.

     

  •  
    • 495 mesaje
    30 Sep 2015, 19:30
    0 1
    Chiar crezi ca Dove este un săpun Bun?Nu mai crede tot ce arata la publicitate...Exista produse muuuult mai bune, fără sa li se facă publicitate
  •  
    • 23 mesaje
    1 Oct 2015, 13:45
    0 0
    veracara said:Chiar crezi ca Dove este un săpun Bun?Nu mai crede tot ce arata la publicitate...Exista produse muuuult mai bune, fără sa li se facă publicitate

     Nu cred ca Dove este un sapun extraordinar,doar am precizat faptul ca in copilaria mea era foarte des folosit in familie.Acest lucru l-am mentionat pt a o contrazice pe Maricon in ceea ce priveste raspunsurile ei legate de igiena si acnee,si sfaturile ei pe care le da de fiecare data cand cineva are probleme de acnee pe forum.

  •  
    • 495 mesaje
    1 Oct 2015, 16:03
    0 1
    Da, igiena este importanta în acnee...dar Igiena Alimentara
  •  
    • 23 mesaje
    1 Oct 2015, 18:18
    1 0
    veracara said:Da, igiena este importanta în acnee...dar Igiena Alimentara

     eu de la varsta de 14 ani ma lupt cu acnee.La 14 ani am avut o acnee juvenila.Dupa sfaturile medicului de familie,am urmat o dieta sanatoasa,excluzand total ciocolata,bauturile carbogazoase,otetul,condimentele,grasimea ,prajelile etc si m-am axat pe o alimentatie bogata in fructe,legume,cereale.Dupa jumatate de an ,situatia nu s.a imbunatatit ci din contra.M-am intors la medicul de familie pt o trimitere la dermatolog si raspunsul dat de ea:"renunta la fondul de ten,la pudra,spala-te de 3 ori pe zi cu sapunul Dove"(care deja il foloseam zilnic acasa.Precizez ca foloseam fondul de ten doar la scoala,pt a evita comentariile rautacioase a colegilor)Nici de data asta situatia nu s-a imbunatatit si in sfarsit dupa 1 an de zile am obtinut trimiterea la dermatolog.Am urmat un tratament Roaccutane timp de 3 luni si alte creme forte scumpe care mi-au iritat fata.In sfarsit scapasem putin de acnee.Pe la varsta de 18 ani fata mi se impluse din nou de cosuri,iara vizite la dermatolog,iara bani cheltuiti.Si tin sa precizez ca aveam un stil de viata sanatos,faceam sport,o alimentatie sanatoasa,am folosit multe creme din comert(pot spune ca le-am incercat pe toate),.tratamente naturale,masti facute in casa cu pudra de argila,miere,castraveti,rosii,ceai de musetel,aloe..pana la varsta de 24 de ani acneea mea aparea si disparea..A fost efectiv un cosmar!!Nu mai zic de viata sociala,sentimentele mele ,efortul depus,stima ,banii cheltuiti...dar asta conteaza mai putin in special pt toti medicii dermatologi care nu fac altceva care sa iti zica mereu acelesi lucruri,sa iti prescrie mii si mii de medicamente fara sa se intrebe daca ti le poti permite sau nu!!Bineinteles ca e in interesul lor.Incepusem sa ma conformez,sa ma impac cu ideea ca voi avea toata viata un ten plin de imperfectiuni.Imi aduc aminte ca de fiecare data cand imi iesea un cos dupa un tratament indelungat intram in panica,incepeam sa plang de frica sa nu mi se umple fata din nou..ceea ce se si intampla.La varsta de 24 de ani am apelat la un alt dermatolog in orasul meu natal Suceava.(Eu stand de 5 ani in Sicilia)si pot zice ca am gasit un "prieten".Vizita a durat aproape 70 de minute,m-a controlat peste tot,i-am povestit toata povestea "cosurilor mele",ce mananc,cum e viata mea,daca sunt stresata,daca fumez sau nu.Mi-a dat un alt tratament,o serie de analize de facut(testosteron,ovare,sange ),creme de zi si noapte..in fine un tratament destul de costos care nu mi l-as fi putut permite niciodata daca nu mi-as rupe spatele lucrand prin strainatate.Dar oricum azi am 25 de ani!!!De aproape jumatate de an nu am avut nici un cos,nici o imperfectione,un ten impecabil..dar ieri..BOOOM mi-au iesit 2 cosuri foarte mari si dureroase.Acum ce sa cred?Ca acneea mea se intoarce?Ca "razboiul"nu a fost invins de catre mine si ca acneea imi deschide din nou "campul de lupta"?Ar trebui sa fie mult mai usor pt cei care sufera de aceasta boala,sa fim ajutati,sa existe mai multe medicamente mai ieftine si mai eficace..dar se pare ca in medicina acneea va f mereu un mister.Bafta fetelor sa nu va lasati niciodata invinse!Si nu uitati voi sunteti FRUMOASE,acneea e URATA!

  •  
    • 615 mesaje
    4 Oct 2015, 17:35
    0 0
    Pentru acnee as recomanda o schimbare a alimentatiei: renuntarea la lactate + laptele de soya in primul rand (exista vreo 6 tipuri de lapte vegetal: de migdale, de cocos, orez, etc si alte substitute ale branzeturilor). Alti factori ar fi: bauturile acidulate, ciocolata si produsele fainoase.
    Apoi, bauta apa zilnic, mancat multe fructe si legume care au un aport crescut in lichide, vitamine, etc.
    Facut miscare/sport pt ca pielea sa transpire si sa scoata toxinele la suprafata si spalata pielea imediat dupa.
    Schimbata fata de perna zilnic sau la maxim 2 zile, schimbat prosop sau folosit prosop de hartie de bucatarie.
    Eu folosesc apa termala Avene de care sunt multumita si uleiuri naturale (jojoba pentru fata deocamdata e cel mai bun pt mine si cel de cocos pentru corp si par).