Ciclu doua saptamani

•  
    • 2383 mesaje
    14 Mar 2009, 11:33
    0 0
    In ianuarie mi-a venit ciclu la 20 de zile si m-a tinut aproape 2 saptamani, iar in marie la 18 zile si cred ca tot vreo doua saptamani ma va tine.
    Nu stiu de ce mi se intampla asta. Cu cateva zile inainte de ciclu am fost la cineva si am stat in frig 3 ore, aveam picioarele congelate. Sa fie de la asta?
  •  
    • 9615 mesaje
    14 Mar 2009, 12:32
    0 0
    Asta sau uter fibromatos. In cel mai rau caz, fibrom uterin. Se regleaza cu anticonceptionale. Intr-o situatie asemanatoare eu m-am reglat cu Triquillar de la Bering (sunt mai usoare pt ca sunt trifazate cu continut de hormoni variabil). Si desi le-am luat fara sfatul medicului, cand am ajuns in sfarsit la ginecolog mi-a spus ca am facut f bine.
  •  
    • 53 mesaje
    14 Mar 2009, 13:23
    0 0
    Asta nu inseamna ca va trebui sa iei si tu fara sfatul medicului.Cel mai bine mergi la gineco si vezi ce zice si ce iti prescrie el.Sanatate
  •  
    • 2383 mesaje
    16 Mar 2009, 14:32
    0 0
    Pai iau Mercilon la sfatul ginecologului. Anul trecut in mai, n-aveam nimic cand mi-a facut control.
    Trec si printr-o perioada foarte stresanta.
  •  
    • 175 mesaje
    16 Mar 2009, 19:34
    0 0
    Draga mea mergi la o banala consultatie si o ecografie.Stii faptul ca sangerezi atata timp te anemiaza si pierzi fierul.Trebuie sa gasesti cauza si intre timp ia solutie de Alchemilla cand iti incepe menstruatie contine vitamina K, ce ajuta la reglarea fluxului si ca sa preintampini urmeaza o cura cu calciu.
    Eu am incercat in mai multe randuri prima varianta si a fost bine, insa daca e o cauza serioasa se trece pe medicatie cele mai bune fiind injectiile.
    Trebuie sa gasesti care e cauza doar stres sau posibil un fibrom uterin, spre binele tau nu sta asa e posibil sa nu treaca de la sine.
  •  
    • 4819 mesaje
    16 Mar 2009, 21:03
    0 0
    Voiam sa deschid un post cu acelasi subiect
    Si pe mine tot de 2 sapt ma tine si sunt ingrijorata...mai ales ca am si cheaguri.
    NU stiu din ce motiv poate fi.De ceva timp iau Omicral si ma gandesc ca poate asta influenteaza.Sau poate o fi din cauza ca in ultimele 2 sapt am zburat f mult-sunt stewardesa- si ca am avut un program f fucked up.
    Mai astept 2 zile si apoi ma duc la control...
  •  
    • 2383 mesaje
    18 Mar 2009, 15:18
    0 0
    Fibromul parca apare dupa 40 de ani.
    O sa ma duc, deocamdata am altele pe cap.
  •  
    • 175 mesaje
    18 Mar 2009, 17:20
    0 0
    Fibromul poate aparea si la varste tinere, am o colega are 21 de ani care a ajuns la urgente zilele trecute dupa ce trebuia sa schimbe absorbantul la mai putin de 1 ora in timpul menstruatiei.Are fibrom.
    Poate e cazul sa iti schimbe AC.
  •  
    • 2383 mesaje
    21 Mar 2009, 11:04
    0 0
    Nu am avut mai mult ca de obicei, chiar mai putin, doar ca a durat mai multe zile. In rest nu ma simt mai rau ca in alte zile de ciclu.
  •  
    • 7673 mesaje
    21 Mar 2009, 11:30
    0 0
    printe,in sitauatia ta sunt si eu,am fost joi la medic,mi-a facut si eco...sunt racita si stresata(e adevarat),acum fac tratament cu antibiotic si supozitoare
    multa sanatate!
  •  
    • 2383 mesaje
    21 Mar 2009, 12:23
    0 0
    Strsata sunt.
    Si prima data cand mi s-a intamplat am banuit ca a fost de la dus. Am sta la un hotel si apa nu era foarte calda, asa cum sunt eu obisnuita.
    A doua oara am stat in frig vreo 3 ore, de-mi inghetasera picioarele.
  •  
    • 7673 mesaje
    21 Mar 2009, 12:36
    0 0
    nu-i bine
    incearca sa eviti astfel de chestii