buna,am nevoie de ajutor!

  •  
    • 96 mesaje
    13 Mar 2009, 12:03
    4 1
    Scuze,nu trebuia sa postez aici dar am nevoie urgenta de ajutor,poate ati fost vreuna in situatia mea.Problema mea este urmatoarea,folosesc o crema de fata numita FLUOCINOLON,de 15 ani si am ajuns sa am fata aproape trensparenta din cauza asta,am dermatita cortizonica,pentru ca aceasta crema provoaca dependenta deoarece contine cortizoni,nu stiu ce sa mai fac,nu ma pot lasa de ea,dupa 3-4 zile am fata rosie,ma strange,ma ustura,ma mananca,nu intra nici un fel de crema in piele,sunt disperata nu am decat 24 de ani si am ajuns sa am problemele astea.Voi ati trecut prin asa ceva,ce ati folosit.Am fost la dermatolog mi-a dat tratament dar am renuntat ca nu da nici un rezultat.Va rog mult ajutati ma
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Mar 2009, 12:06
    3 0
    mai mergi la unul.
    nimeni nu e in masura sa-ti dea un sfat daca nu e medic dermatolog.
  •  
    • 12625 mesaje
    13 Mar 2009, 12:11
    1 1
    de 15 ani?mi se pare cam mult
    de ce nu incerci altceva care sa iti calmeze fata?sunt sigura ca sunt alte tratamente mai bune decat acest unguent
    sunt sigura ca problema vine de la dependenta nu de la faptul ca ai ceva
    poti incerca un tratament cosmetic
    iti recomand crema de galbenele de sibiu(insa incearca sa o gasesti pe cea care are culoarea mai spre deschis(cea foarte galbena nu e asa buna)
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Mar 2009, 12:34
    0 1
    Sibel,
    am citit ca homeopatia este eficace si in cazul dermatitelor, asa ca te sfatuiesc sa cauti si sa consulti un medic homeopat bun.
    multa sanatate!
  •  
    • 380 mesaje
    13 Mar 2009, 12:46
    1 1
    Ai 24 de ani, folosesti Fluocinolon de 15 ani, inseamnca ca ai inceput sa faci asta de la 9 ani.. Atunci nu stiai, dar acum ar fi vremea sa realizezi ca Fluocinolonul NU este CREMA DE FATA, ci MEDICAMENT!!! Care mai da si dependenta (si ai testat-o pe propia pilele), plus ca dezvolti rezistenta (adica daca la un moment dat vei avea nevoie de acest MEDICAMENT, nu-si va mai face efectul). Sfatul meu este sa te duci urgent la doctor, si sa urmezi sfatul, si sa ai rabdare sa vezi rezultatul, nu sa te opresti daca nu vezi schimbari de azi pe maine. Si oricum te-ai simti, cu FLUOCINOLON deocamdata, usor - usor trebuie sa-ti obisnuiesti pielea sa functioneze singura.
  •  
    • 380 mesaje
    13 Mar 2009, 12:49
    1 1
    Precautii: [...] Se va evita aplicarea prelungita (peste 4 saptamani) pe tegumentele fetei. [...] In mod obisnuit, durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 8 zile - perioada pentru care s-a demonstrat eficacitatea asocierii antibiotic - corticosteroid.

    Reactii adverse: [...] Tratamentul prelungit, mai ales sub pansament, poate provoca atrofia pielii. Datorate antibioticului: Eczema alergica de contact, in caz de utilizare prelungita in dermatitele de staza, suprainfectii cu germeni rezistenti. [...]
  •  
    • 380 mesaje
    13 Mar 2009, 12:53
    5 1
    http://www.topsanatate.ro/articol/cum-pot-scapa-de-dependenta-de-flucionolon-ancuta1-27523.html
  •  
    • 1 mesaje
    12 Mai 2009, 15:38
    1 2
    buna. eu am exact aceeasi problema...si folosesc fluocinolon de 15 ani...tot ce pot spune e ca am inteles ca dependenta de cortizon e foarte grava iar eu vreau sa reduc treptat folosirea fluocinolonului pe fata.vreau sa incerc sa o folosesc la 2 zile , apoi la 3 etc.si cat mai rar pana la renuntarea totala. daca vrei tinem legatura si o sa te tin la curent. mi-am cumparat ieri si niste capsule, am inteles ca sunt bune. aerius. imi pare rau ca sunt atatea tinere care sufera de pe urma acestui unguent. oricum eu nu am stiut cat e de grav decat de un an...dar din pacate nu am facut mare lucru. am consultat doar un medic iar cand am vazut cum arat ''fara fluocinolon'' am intrat in panica si am reinceput sa il folosesc. acum vreau sa incerc trepat...si sper sa reusesc. multa sanatate iti doresc!
  •  
    • 3 mesaje
    26 Mai 2009, 14:18
    3 2
    buna fetelor....si eu am aceeasi problema cu fata.Am folosit Fluocinolon pe fata timp de aproape 4 ani ...acum 2 luni am renuntat la el si a inceput "distractia"...mancarimi prurit coji, usturimi, si o fata umflata de abia mi se vedeau ochii.Am fost la 3 dermatologi 2 dintre ei mi-au prescris aceleasi medicamente si creme insa al 3-alea era adeptul cremelor naturale si mi-a zis sa dorm foarte mult..Zis zi facut le-am combinat pe toate si nu mai am asa mari probleme...nu ma mai mananca nu ma mai ustura...doar ma mai cojesc din cand in cand si imi mai apar cam o 2-3 zile din 10 cateva bubite pe fata care trec de la sine..(oricum dupa doar 2 luni de tratametn e bine zic eu ).....unii zic k e reactia fetei in lipsa cortizonului ....Medicii m-au informat k o sa scap in cam jumatate de an de problema asta ,definitiv sper ...pana atunci nu pot sa am decat rabdare...of Doamne...
  •  
    • 3 mesaje
    26 Mai 2009, 14:24
    2 1
    15 ani ????:O:O:O e cam mult .dak eudupa 4 ani aratam ca si mutilata tu saracuta de tine dupa 15 ani .....e bun Aerius(seara) iau si eu si mai iau Ewofex (dimineatza) si ma spal pe fata doar cu ceai de albastrele...si apa termala si dorm foarte mult dupa cum am zis....Aerius isi face foarte bine efectul in somn ( la fel ca toate antihistaminicele)

    Nu folosi sapun si nu lasati nici samponul sa va curga pe fata (spalati-va pe cap ca la coafor)s nu mai folositi parfum pana nu ma trec simptomele.

    inca nu-mi vine sa cred cata lume e in situattia mea
  •  
    • 3 mesaje
    26 Mai 2009, 14:27
    1 1
    are dreptate arabela .nu te panica dak nu vezi rezultate de pe-o zi pe alta.La mine nu s-au vazut rezultate decat dupa o luna si jumate aproape . Sa nu-ti fie rusine de felul in care arati .....mi-e nu mi-a fost mergeam oriunde cu capul sus...si bine mi-a prins si chestia asta ...k altfel clachezi pe bune....hai poop la fete si aveti gria de voi :*
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iun 2010, 16:07
    0 1
    am si eu aceeasi problema, am folosit FLUOCINOLON timp de 7 ani de la varsta de 15 ani si am avut aceleasi probleme ca si voi, eram dependenta si nu mai puteam folosi nici o crema, iar fata mea arata din ce in ce mai rau....
    am consultat un dermatolog care mi-a recomandat sa incep prin a folosi un cortizon mai slab si am luat LOCOID pe care l-am folosit regresiv si in cam o luna si jumatate am renuntat complet la fel.pe langa Locoid am folosit o data pe zi DERMALIBUR(de la A-derma), o crema foarte buna reparatoare si BIODERMA SENSIBLIO FORTE de 2 ori pe zi, am luat si cate o pastiluta de AERIUS, dar ma cam durea stomacul si dupa o luna am renuntat!In urma acestui tratament fata s-a refacut, dar capilarele dilatate au ramas, insa tenul este foarte frumos si nici nu se roseste la actiunea factorilor externi
    (vant, caldura....), iar acum o saptamana mi-am facut o interventie laser si incep sa se vada rezultatele nu mai am "reteaua"de capilare la nivelul fetei, insa mai urmeaza o interventie pentru capilarele mici........sper sa scap definitiv de dermatita/cuperoza si restul problemelor.daca vrei sa vb mai multe iti las ID:aly_maria12
  •  
    • 6008 mesaje
    6 Iun 2010, 16:22
    1 1
    io's mai mult cu naturistele decat creme .. mai ales ca esti sub 25-30 de ani ..

    incearca miere, sau apa termala de la avene pt ati calma roseata ..
  •  
    • 38 mesaje
    6 Iun 2010, 17:14
    3 0
    Fluocinolonul nu este crema de fata! cum ai putut sa folosesti asa ceva?
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iun 2010, 22:39
    0 0
    Buna seara. Draga mea pot sa-ti spun ca daca ai rabdare 2 saptamani si urmezi tratamentul prescris de doctorul dermatolog fata ta o sa-si revina.Trebuie doar sa ai putina rabdare si ai sa vezi ca totul o sa revina la normal si apropo in nici un caz sa nu mai folosesti aceasta crema ,trebuie sa rezisti si sa urmezi tratamentul dermatologului.Multa rabdare draga mea.
  •  
    • 1 mesaje
    25 Dec 2010, 18:39
    0 1
    Buna fetelor....vad ca discutia a avut loc acum cateva luni, dar totusi sper ca imi va raspunde si mie cineva.....si eu am aceeasi problema din cauza fluocinololului, l-am folosit timp de 5 ani, la inceput fata mea isi revenea ca prin minune, numai ca in ultimul timp mi-a dat reactii adverse, pete rosii aproape pe toata fata insotite de cojite, pot sa dau cu orice crema nu isi mai face nimic efectul, ma ustura, daca dau cu fond de ten mai rau se vede...am incercat cu bioderma forte, momentan folosesc o crema de la eucerin(lipo-balance), dar cred ca nu este suficient.
    As vrea daca ati putea sa imi recomandati un dermatolog bun pentru aceasta problema- dependenta de CORTIZON, nu am fost la nici un dermatolog pana acum si trebuie sa merg dupa sarbatori.O sa ma uit pe site, asteptand un raspuns din partea voastra, care ati avut aceasta problema si v-ati tratat la un dermatolog bun.
    Id-ul meu de mess este cristinik_2003 si adresa de email cristininik_2003@yahoo.com
    Va multumesc mult si Sarbatori Fericite!

  •  
    • 1 mesaje
    25 Mai 2021, 00:35
    0 0
    ioanana said:buna. eu am exact aceeasi problema...si folosesc fluocinolon de 15 ani...tot ce pot spune e ca am inteles ca dependenta de cortizon e foarte grava iar eu vreau sa reduc treptat folosirea fluocinolonului pe fata.vreau sa incerc sa o folosesc la 2 zile , apoi la 3 etc.si cat mai rar pana la renuntarea totala. daca vrei tinem legatura si o sa te tin la curent. mi-am cumparat ieri si niste capsule, am inteles ca sunt bune. aerius. imi pare rau ca sunt atatea tinere care sufera de pe urma acestui unguent. oricum eu nu am stiut cat e de grav decat de un an...dar din pacate nu am facut mare lucru. am consultat doar un medic iar cand am vazut cum arat ''fara fluocinolon'' am intrat in panica si am reinceput sa il folosesc. acum vreau sa incerc trepat...si sper sa reusesc. multa sanatate iti doresc!