bicicleta stationara

  •  
    • 140 mesaje
    14 Iun 2004, 08:14
    1 0
    Pai...cel mai bine este sa incepi pedalarea la o rezistenta minima, pentru a face o mica incalzire (cam 10 minute), apoi, sa maresti dificultatea si sa pedalezi asa vreo 15 minute (chiar daca te dor picioarele, insa daca nu te opresti si continui pedalarea durerea dispare) iar in final sa pedalezi inca 10 minute pe pedalare usoara pentru a relaxa muschii. Eu asa fac si rezist cam 30-35 de minute. e drept ca...nu prea poti rezista atata timp la pedalalre dificila chiar de la inceput, insa in timp, dupa ce muschii se obisnuiesc...poti mari timpul in care pedalezi cu franare mai mare.
  •  
    • 45 mesaje
    14 Iun 2004, 15:16
    2 3
    vad ca nimeni nu vrea sa raspunda la intrebarea donnei asa incit va mai intreb si eu: actioneaza si asupra muschilor fesieri sau imi antreneaza doar picioarele? si pot sa dau si burtica jos sau pot sa pedalez eu mult si bine ca nu obtin efectul scontat? sper ca macar una din cele care au si folosesc de ceva timp bicicleta sa binevoiasca sa raspunda
  •  
    • 9835 mesaje
    14 Iun 2004, 15:27
    0 0
    claugaby... deh... probabil ca daca efectele erau remarcabile in privinta abdomenului si a sezutului, am fi aflat pana acum..
    Dar... banuiesc ca efortul sustinut va face sa scada din masa de grasime de la nivelul intregului corp. Nu cred insa ca vom obtine si o tonifiere musculara semnificativa in cele 2 zone mentionate.
    Imi amintesc ca in adolescenta un var de-al meu a practicat ciclism de performanta si avea niste fesieri foarte musculosi - dar trebuie sa avem in vedere ca antrenamentul lui presupunea si pedalarea "in picioare", adica fara sa sada pe saua bicicletei.
    Oare pe bicicleta ergonomica se poate pedala asa??? Probabil trebuie sa fie una suficient de solida... ???
  •  
    • 45 mesaje
    14 Iun 2004, 15:31
    1 2
    Donna, din cite imi amintesc eu am citit pe undeva ca pt rezultate bune doar cu bicicleta ar trebui alternat pedalatul pe sa si in picioare dar eu de fiecare data cind am incercat sa pedalez din picioare ba m-am busit de sa, ba m-am cocosat. sapt asta vreau sa imi iau si eu bicicleta si chiar vreau sa vad cam cit se merita sa dau pe ea.
    te pupic, claudia
  •  
    • 1222 mesaje
    14 Iun 2004, 15:43
    1 0
    `
  •  
    • 425 mesaje
    14 Iun 2004, 15:57
    0 0
    eu sunt foarte fericita fiindca- sa nu radeti de mine prea tare- weekendul asta am invatat sa merg pe bicicleta. Si m-am simtgit atat de bine incat sunt hotarata sa imi iau o bicicleta adevarata in locul uneia stationare...stiti care e minunea? nu ma plictisesc deloc pedaland asa, in naturadoar ce am invatat si m-am plimbat vreo ora fara probleme... mai faceam si pauze de cate cel mult un minutla fiecare 10 minute (ca sa nu fac febra musculara)...e super si imi simteam toti muschiuletzii ca lucreaza...
  •  
    • 10 mesaje
    14 Iun 2004, 16:03
    0 0
    Salut,
    Eu locuiesc in Amsterdam deci bicicleta este un lucru absolut necesar. Timp de doi ani am pedalat pe zi in jur de 20 km( ma duceam la servici )si nu am slabit in schimb am facut muschi.
    Asa ca, din experienta trebuie sa ai mare grija sa nu exagerezi. Secretul este sa mentii acelasi ritm timp de 30-40 de minute si regim. Fara regim numai cu bicicleta nu prea functioneaza.
  •  
    • 9835 mesaje
    14 Iun 2004, 16:48
    1 0
    Mel, stai asa! Nu pleca, pliz! UNDE ai facut muschi? Care zone musculare "lucreaza" cel mai bine la pedalare?
  •  
    • 10 mesaje
    14 Iun 2004, 18:50
    1 0
    Eu cel putin , am pedalat normal ca tot omul si am facut niste coapse de mama focului. In rest ''muschii mei fesieri si abdominali'' sunt la fel. In schimb acum a aparut la noi (olanda) un program nou de slabit pe bicicleta si se numeste ''spinnig''. De doua ori pe saptamana si da niste rezultate super. Singurul incovenient este ca trebuie sa ai o conditie super.
  •  
    • 94 mesaje
    14 Iun 2004, 19:38
    0 0
    fetelor, eu as vrea sa fac in felul urmator: sa ma masez cu crema anticelulita, ma infasor in folie de plastic, colanti si pedalez bine-merci pe bici!!! ce ziceti, renteaza??? astept pareri!!
    va pup!
  •  
    • 161 mesaje
    15 Iun 2004, 10:19
    1 0
    PENTRU DONNA - draga mea, am primit cadou de la sotul meu o bicicleta eliptica( nu prea mi-a convenit la inceput)dar in timp chiar daca o folosesc mai rarut, am observat ca-i buna deoarece pune in miscare mai multe grupe de muschiuleti.Daca as respecta cu rigurozitate un program zilnic garantat as avea un fundulet...
    M-am vopsit cu henna+basma, te-am mai intrebat dar probabil nu ai observat, ce-i basma? m-am chinuit ca dracu eu aplicam pasta, ea cadea, unde naiba am gresit? nuanta e frumoasa dar pielea capului e inca colorata si sper ca se va duce dupa samponare, ca sa nu-ti mai spun ca-mi colorez mainile de cate ori imi aranjez parul, nuanta este de saten si am respectat toate indicatiile, am rezistat chiar sa nu-mi samponez parul 3 zile.
  •  
    • 140 mesaje
    15 Iun 2004, 14:25
    3 0
    eu am remarcat ca in timp ce pedalez...imi simt incordati muschii de la burta...de unde deduc ca..sunt pusi si ei in functie. Am incercat si eu sa pedalez in picioare pe bicicleta stationara...merge insa mi se pare foarte greu.
    Nu pot sa ma pronunt cat de bine lucreaza asupra fesierilor pentru ca abia o am de 2 saptamani si ca rezultate am remarcat doar ca mi s-au modelat coapsele parca si ca sunt mai rezistenta la urcat scarile sau la ...mers pe jos. am mai remarcat ca mi-a scazut circumferinta coapselor cu 2 cm...si nu pot spune ca am tinut vreun regim anume.
    Insa sunt de acord ca numai bicicleta fara regim...nu merge. Ideea cu impachetarea mi se pare buha, am incercat-o si eu si am dat folia jos uda leoarca. Insa trebuie perseverenta. si rabdare
  •  
    • 9 mesaje
    15 Iun 2004, 15:21
    0 1
    Buna fetelor, daca nu vreti sa vi se ingroase gambele pedalati la cea mai mica rezistenta.
  •  
    • 19 mesaje
    20 Iun 2004, 13:14
    0 0
    de unde tiai luat bicicleta ?
    eu sunt din cta si peste tot sunt peste 5 mil vreau si eu un in jur de 3 mil
  •  
    gia
    • 581 mesaje
    20 Iun 2004, 15:20
    0 0
    incearca la metro. eu sunt din Iasi dar de la metro mi-am luat-o si nu e scumpa. cam 3 mil.
  •  
    • 24 mesaje
    24 Iun 2004, 02:13
    0 0
    Si eu am o bicicleta stationara cam de vreo luna jumate, poate chiar doua. Observ ca daca pedalez regulat dau jos zilnic cate un kilogram. Vreau ca pana la sfarsitul lui iulie, daca nu chiar mai devreme sa slabesc vreo 20 kg. Si as reusi daca lenea nu ar fi mare. Pedalarea regulata, zilnica, 30 min si mai mult, si deloc manacare dupa 18:00, are ca rezultat la sfarsitul zilei un kg pe zi, jos... Chestia misto e ca am un cantar care imi arata si cate grame slabesc, nu numai kilele...
  •  
    • 49 mesaje
    24 Iun 2004, 08:09
    0 0
    Buna fetelor..eu mi-am luat bicicleta de la Metro iarna asta...a avut un pret ac nu am putut sa trec pe langa ea desi nu imi doream bicileta (1.800.000).
    Desi e fabricata in China nu a avut probleme cu ea si merg zilnic cam 5 km la rezistenta medie. Asta inseamna cam 15 minute.Nu am avut probleme cu greutatea asa ca e mai mult de intretinere.Cert e ca de cand ma dau cu bicicleta nu s-a mai legat de mine nici o raceala ..nimica, plus ca imi modeleaza frumos picioarele...
    Va pup si...spor la pedalat
  •  
    • 9835 mesaje
    24 Iun 2004, 09:44
    0 0
    cristinam, basma (sau "basmah") este acelasi lucru cu "kohl" - tusul de ochi binecunoscut din basmele "O mie si una de nopti", care se mai foloseste si pentru tatuajele arabesti.
    Din cate am putut eu sa-mi dau seama, tusul asta este un fel de funingine.
    "Kohl" este, de fapt, pudra de antimoniu - dar arabii saraci foloseau in acelasi scop funinginea care se depunea pe sticla de lampa sau pe fundul unei farfurii tinute deasupra unui opait.
    Data viitoare cand te vopsesti cu Henna, foloseste neaparat manusi. Dupa ce te limpezesti bine-bine si iti usuci parul, culoarea nu ar trebui sa se mai ia de pe par! Nuanta de roscat de pe pielea capului se duce la prima spalare.
  •  
    • 9835 mesaje
    24 Iun 2004, 09:48
    0 0
    Bey, gata! Io m-am hotarat! Imi iau velociped de-asta! E musai! De cand m-am lasat de fumat am pus vreo 3-4 kile. Da' merita! Pe langa toate celelalte efecte formidabile, pe care le-am raportat pe undeva pe forum, va spun sincer ca pana si transpiratia si-a schimbat mirosul.
    Avand in vedere ca fumam cam de un milion pe luna, pot sa consider ca bicicleta o voi cumpara cu banii de tigari pe cateva luni. Iar avantajele sunt nenumarate - spre deosebire de efectele fumatului...
  •  
    • 165 mesaje
    24 Iun 2004, 12:48
    1 2
    Buna dragutelor! Daca faci biciclleta nu slabesti. Asta este clar. Bicicleta este doar un aparat de incalzire. Stimuleaza muschiul cardiac si nu iti antreneaza fesierii. Ideal este sa faci bicicleta un sfert de ora dupa care sa incepi antrenamentul propriu-zis. In nici un caz nu dai burtica jos daca mergi pe bicicleta. Abdomenele sunt cele mai eficiente, elimina cele mai multe calorii. Daca faci abdomene cu greutati pe burta, efectul este garantat. Pupici