bicicleta stationara

  •  
    • 2234 mesaje
    9 Iun 2004, 14:43
    1 10
    stiu ca a mai fost sudiata problema. ce vreau eu acum sa stiu: efecte concrete. adica asupra coapselor sau a gambelor????????? cat timp ati facut? cate minute pe zi, cate zile pe saptamana. etc.... nu va suparati da as prefera sa raspunda numai cele ce au folosit bicicleta. ca din auzite am destule variante. pupicei
  •  
    • 140 mesaje
    9 Iun 2004, 15:06
    7 3
    am de abia o saptamana de cind folosesc bicicleta regulat. fac zilnic cate 20-30 de minute (deocamdata) insa vreau sa ajung sa fac cate o ora zilnic. bicicleta stationara nu slabeste insa topeste stratul de grasime si il transforma in muschi. pentru a arde efectiv calorii si pentru a intra in stratul adipos insa trebuie pedalat zilnic peste 30 de minute pentru ca in primele 3o de minute se elimina numai apa din organism. dupa o saptamana am scazut cu 1,5 cm la coapse. insa ma simt mai usoara si mai sprintena.
    sper sa nu ma certi ca nu am asa multa experienta la bicicleta dar am vrut sa...te ajut
  •  
    • 2234 mesaje
    9 Iun 2004, 15:10
    4 1
    pai asta si vroiam si iti multumesc foarte mult pentru raspuns. genul asta de raspunsuri astept. experiente concrete. vreau si eu de nu stiu cand sa achizitionez un astfel de instrument si sondez si eu efectele asupra cumparatoarelor. ideea e ca este singurul efort sustinut la care rezist. adica vrea sa zic comparativ cu saritul corzii. m-ai ajutat mai mult decat iti imaginezi pentru ca tu esti o proaspata posesoare deci poti fi mult mai obiectiva decat cele ce au de multa vreme dar folosesc rar.
  •  
    • 140 mesaje
    9 Iun 2004, 15:14
    0 1
    si eu la fel. mi-am luat-o foarte de curand, la un pret acceptabil (3,3 milioane). un sfat: daca iti iei bicicleta sa cauti bicicleta cu franare magnetica. mai este un tip de bicicleta cu franare pe curea insa sunt mai proaste pentru ca acele curele de franare se strica si ...sunt greu de gasit si scumpe de inlocuit. cea cu franare magnetica este mai buna.
    nici eu nu rezist prea mult la saritul cu coarda si obosesc repede. insa bicicleta e chiar misto. te uiti la TV sau citesti si dai din picioare. iti poti regla rezistenta la pedalare si sunt biciclete care calculeaza distanta parcursa viteza de pedalare caloriile arse. sunt unele mai scumpe care calculeaza si pulsul sau ritmul cardiac insa eu am optat pentru una mai simpla, cu franare magnetica cum spuneam. o sa te tin la curent daca vrei cu "performantele" mele.
  •  
    • 599 mesaje
    10 Iun 2004, 11:44
    2 1
    Ceva nou legat de rezultatele obtinute cu bicicleta?
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 12:07
    1 1
    pai de ieri si pana azi nimic nou. am pedalat si ieri 30 de minute dar am decis sa nu ma mai masor in fiecare zi ca ma enervez pt ca mi se pare ca nu se intamapla nimic. asa ca de acum ma masor la sfirsitul fiecarei saptamani, poate asa vad niste rezultate. adevarul e ca la mine e si mult de muncit. am 1,72m si 78 kg...deci e de lucru.insa bicicleta isi face datoria
  •  
    • 99 mesaje
    10 Iun 2004, 12:21
    0 3
    ce rezistenta la pedalare va fixati voi?la minim?
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 13:30
    2 1
    nu intotdeauna. incep cu pedalare mai dificila si can obosesc, o mut pe pedalare usoara. cand simt ca nu ma mai dor picioarele iar dau pe dificil. si tot asa. depinde de cat sunt de obosita, de cat de mult chef am.
  •  
    • 734 mesaje
    10 Iun 2004, 13:55
    3 1
    fetelor, cum rezistati voy pe bicicleta 30 min de la inceput ? eu exersez de ceva vreme, dar dupa 30 min imi dau duhul.
  •  
    • 734 mesaje
    10 Iun 2004, 13:56
    1 1
    rectific, voi
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 13:57
    2 2
    cu eforturi. nu ma dor picioarele cat ma doare, scuzati, fundul. e atat de tare saua aia...ca imi vine sa imi tai fundul pe urma. insa...baba la frumusete sufera si asta e singurul mod de a face miscare pe care il pot face.
  •  
    • 38 mesaje
    10 Iun 2004, 14:15
    0 0
    Roxanica,
    eu am bicicleta de ceva timp si pot sa spun ca merita!
    In prima saptamana se vad deja rezultate. Nu te astepta la cine stie ce dar oricum e altceva.
    Ce am observat eu la mine?
    La picioare:
    - pielea e mult mai ferma
    - nu mai esti "fleoscaita" ca sa spun asa
    - te simti altfel, stare generala buna si ai mai multa energie
    Dezavantaje:
    - tb sa pedalezi ceva timp
    - nu prea slabesti dar cu siguranta te mentii
    - posibil ca toata grasimea sa se transforme in masa musculara.
    Nu prea am avut rezultate in privinta celulitei.
    Cam asta e.
  •  
    • 2234 mesaje
    10 Iun 2004, 14:16
    1 1
    eu nu sunt cat casa. da am nevoie de iscare. asa ca parerile voastre m-au ajutat mult. extremd e mult. si mai astept si altele.
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 14:19
    0 2
    tocmai, eu cred ca bicicleta e numai buna pt intretinere. intareste muschii, da o imagine frumoasa picorului si ...desi pare ca dai numai din picioare pune in miscare toti muschii: spate, burta, picioare, gambe...
  •  
    • 174 mesaje
    10 Iun 2004, 14:24
    3 1
    Eu am bicicleta de vreo 3 luni si ceva si sunt extrem de multumita.
    Pedalez zilnic minim 30 de minute.La inceput mi-a fost mai greu(oboseam repede,ma durea ingrozitor fundul de la seaua aia) dar am perseverat.
    Acum nu-mi mai e greu sa pedalez cel putin 30 min.De fapt am program: o zi pedalez 30 min, in alta 1 h.
    Mi-am pus-o in sufrageire si ma uit la TV si pedalez.Asa nu ma plictisesc.Si dupa o repriza de pedalat..ma simt excelent, sunt mult mai plina de energie decat inainte de a ma urca pe ea.
    Am vb cu un instructor de fitness..si mi-a zis ca bicicleta e buna pentru slabit si nu pt marirea masei musculare(mi-era frica ca o sa fac muschi la picioare).Mi s-au modelat frumos picioarele(s-a mai topit grasimea si celulita dupa ele).
    De cand mi-am luat-o am slabit 4 kg fara nici cel mai mic efort.Din contra, am inceput sa-mi permit mai multe din alimentele interzise.
    Eu una sunt f multumita de ea.
    Sotul meu zice ca am devenit dependenta de ea.
    Cam asta e adevarul.Dupa o zi in care nu am pedalat..ma simt asa aiurea..
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 14:28
    1 3
    Asa este cum zice AncaC. Devii dependent in sensul bun al cuvantului. Si iti creeaza o stare de vitalitate...si de sprinteneala. La inceput e mai greu de pedalat dar in timp ...merge. Incepi cu 10-15 minute...apoi maresti timpul. Te simti excelent...scade celulita se modeleaza gambele si picioarele.
    Ce mai, e tare eficienta
  •  
    • 9835 mesaje
    10 Iun 2004, 15:52
    0 1
    Sper ca si fesierii sunt pusi la lucru, macar intrucatva...

    Sandrina, ce marca de bicicleta ti-ai luat? De unde?
    Mercik!
  •  
    • 140 mesaje
    10 Iun 2004, 16:00
    3 1
    Eu sunt din Iasi si bicleta am luat-o de la Metro. dar sunt si la First Bike si magazinul cred ca are filiale. Am dat 3,3 milioane pe ea, e cu franare magnetica (e mai buna decat cea cu franare pe curea). Se numeste "Andy Magnetic Bike" si e importata de o firma care se cheama "DARO" si are sediul central in Constanta. Bicicleta este fabricata in China!
    Sunt insa si altele, mai smechere dar eu atata mi-am permis.
    dar e buna, isi face treaba!!!
  •  
    • 99 mesaje
    13 Iun 2004, 21:16
    0 0
    SUnt o prospata posesoare de bicicleta asa ca nu va pot spune prea multe, doar ca ma simt foarte bine dupa ce pedalez.astept rezultate mai ...importante. o sa va tin la curent.ideea e ca eu am facut din prima 30 min fara eforturi,adica as putea face si mai mult dar nu vreau sa exagerez sa fac azi o ora si maine deloc.
  •  
    • 734 mesaje
    13 Iun 2004, 23:06
    2 4
    Din cate imi dau seama, voi fixati o rezistenta minima la pedalare, pentru ca 30 min fara antrenament... imi este greu sa cred. Mie nu mi se pare saua incomoda, ci pedalatul la o anumita rezistenta.