tarate de grau

•  
    • 372 mesaje
    10 Feb 2009, 16:22
    3 1
    fetelor pana la urma taratele de grau ajuta la slabit, sau , din contra, ingrasa? pe google am citit diverse pareri, ba ca ingrasa daca mananci putin, ba ca daca mananic mult slabeste. care e adevarul? si daca ajuta, cum se consuma? am citit ca se pune 2 linguri in apa seara, iar dimineata se bea si se mananca! asta e cam putin! atata ingrasa?
    cum sta treaba???lamuriti-ma si pe mine varog! eu as vrea sa slabesc!
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    10 Feb 2009, 16:39
    0 0
    nu ai cum slăbi de la tărâţele de grâu. ele au totuşi o valoare calorică, conţin carbohidraţi, chiar dacă în mare parte sunt fibre din coaja grâului.
    ele ajută la constipaţie, sunt bogate în vitamine.
    dar la slăbit nu văd cum.
    noi le folosim la pâinea de casă, la clătite. le adaug în iaurt când sunt constipată.
    băieţelului meu îi adaug în apa de baie zeamă de pe trâţe opărite. hidratează pielea.
  •  
    • 689 mesaje
    10 Feb 2009, 18:24
    1 3
    Singura explicatie care imi vine in minte e reclama de la nestle. Adica taratele sunt cereale integrale, care conform reclamei, elibereaza energia treptat. Acum sunt sigura ca procentul de cereale integrale din reclama e nesimnifactiv fata de cel de zahar. Dar daca consumi tarate, e posibil ca senzatia de saturatie sa dureze mai mult, ceea ce te face sa mananci mai putin si sa sari peste snak-urile care duc la ingrasare.
  •  
    • 168 mesaje
    10 Feb 2009, 21:18
    0 0
    Din ce am citit eu pot sa iti urmatoarele:
    Pe vreme romanilor,gladiatorii mancau terci din tarate de grau sau ovaz pt a se ingrasa inainte de lupta.
    Si in ziua de azi culturistii ectomorfi il consuma pt a lua in greutate.
    De aici trage fiecare ce concluzie vrea...
  •  
    • 372 mesaje
    10 Feb 2009, 21:45
    0 0
    na eu am intrebat o farmacista si ea spunea ca e pentru slabit. si eu asa stiam, tragand concluzia de la tablete de tarate care sun tpentru slabit.
  •  
    • 168 mesaje
    10 Feb 2009, 22:32
    1 0
    Farmacista cum arata grasa ..slaba?
    Ei incearca o saptamana la micul dejun...si dupaia vii si ne spui cum merge.
  •  
    • 372 mesaje
    10 Feb 2009, 23:46
    2 0
    Taratele de grau combat obezitatea si bolile digestive

Taratele de grau combat obezitatea si bolile digestive
    S-a demonstrat ca taratele de grau contin substante care ataca alimentele ajunse in stomac, facand astfel digestia rapida si usoara

Acestea se vor lua in cantitate cat mai mare, dar numai macinate foarte fin cu rasnita de cafea. Este indicat sa nu se puna in alimente care au temperaturi mai mari ca temperatura corpului. Se vor putea lua insa cu apa, lapte, ceai sau ca atare. Se pot lua inainte de masa sau dupa, indiferent in ce perioada a zilei. Cel mai bine insa este sa se ia de mai multe ori pe zi, in 5-6 prize. Este necesar sa se consume in cantitate cat mai mare, pentru ca altfel glandele nu vor avea cu ce sa regleze organismul din cauza lipsei de "materie primai. Se iau in special la curele de slabire.
    Daca se consuma suficiente tarate de grau, bine macinate, organismului nu-i mai lipseste decat calciul care se poate lua din iaurt si cateva legume si fructe crude. Totul depinde deci de cantitatea de tarate care se consuma zilnic. Cu ajutorul taratelor se poate face si o eficienta cura de slabire - cu cat cantitatea consumata este mai mare, cu atat scaderea in greutate va fi mai rapida, cu rezultate vizibile intr-un timp relativ scurt (doua saptamani).

Retine: 2 linguri de tarate pe zi ingrasa, dar mai multe ajuta la slabit.
    Continutul taratelor de grau

Vitamine: beta-carotene, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, E (alfa-tocoferol, beta- tocoferol).
    Aminoacizi: alanina, arginina, acid aspartic, cistina, acid glutamic, glicina, histidina, izoleucina, leucina, lizina, metionina, fenilalanina, prolina, serina, treonina, triptofan, tirosina, valina.
    Aminoacizi grasi esentiali: acid palmitic, acid stearic, acid palmitoleic, acid oleic, acid linoleic, acid linolic.
    Carbohidrati: fructoza, sucroza, amidon, celuloza, acid poliuronic, acid fitic.
    Purine: adenina, guanina.
    Fosfolipide: fosfatidilcolina, fosfatildiletanolamina.
    Steroli: beta-setesterol.
    Minerale: sodiu, potasiu, magneziu, calciu, mangan, fier, fosfor, cobalt, cupru, zinc, nichel, crom, molibden, fosfor, clor, fluor, iod, bor, seleniu, silicon.
    Proprietati medicinale: antimicrobian, antiinflamator, regleaza digestia, emolient in special pentru stomac si intestine, laxativ, nutritiv, reconfortant, remineralizant, tonic general.

Indicata pentru urmatoarele afectiuni:
    ' demineralizare
    ' afectiuni endocrine (regleaza glandele datorita continutului mare de minerale, aminoacizi si vitamine)
    ' anemie
    ' cancer
    ' diabet zaharat
    ' obezitate
    ' afectiuni neuro-musculare
    ' afectiuni neurologice si ale sistemului neuro-vegetativ
    ' afectiuni cardiace
    ' ateroscleroza (se ia si usturoi zilnic)
    ' afectiuni digestive, ale ficatului, colita, constipatie cronica, dispepsie, dureri epigastrice
    ' hemoroizi
    ' meteorism
    ' adenom de prostata
    ' fibrom uterin
    ' impotenta sexuala, prostatita, sterilitate
    ' afectiuni renale, cistita, retentie urinara
    ' laringita
    ' rahitism
    ' depresie nervoasa, nevroze, psihastenie
    ' sarcina
    ' reumatism
    ' afectiuni degenerative
    ' convalescenta.

Administrare
    - Pulbere de tarate: cate 1-2 linguri - se pot adauga la mancare de 3-5 ori pe zi.
  •  
    • 168 mesaje
    11 Feb 2009, 01:22
    1 0
    Posibil...
    Daca incerci...chiar te rog sa imi spui si mie daca functioneaza sau nu...
  •  
    • 1 mesaje
    22 Aug 2011, 20:53
    7 0

buna fetelor. eu sunt noua pe aici si am citit conversatiile voastre. tot ce vreau sa va spun este ca o fina de a mea a slabit aproape 10 kg intr-o luna mancand de 3 ori pe zi tarate de grau, puse in mancare, peste 4 lingurite pe zi, ea pune 2 la fiecare masa. m-am apucat si eu de cateva zile, insa nu se cunoaste. E adevarat ca in prima saptamana nu se cunoaste foarte bine, insa ce va pot spune e ca ma simt mai usoara, nu ma mai balonez atat de usor, iar dupa micul dejun cu cereale, lapte si 2 lingurite de tarate, nu imi mai este foame, insa incerc fortat sa mai mananc alte 2 mese pe zi. de obicei nu imi iese, mananc doar micul dejun si pe la 4-5 o alta masa. dar trebuie sa aveti foarte mare grija.... daca combinati taratele de grau cu dulciuri, am auzit ca au efecte adverse, insa nu stiu pe pielea mea, dar nici nu vreau sa incerc. eu le combin doar cu fructe care au un continut mare de apa: piersici, struguri, pepene, etc. Oricum tineti-mi pumnii caci am nevoie sa mai dau cateva kg bune jos!!!!! si SUCCES si voua.

•  
    • 2384 mesaje
    9 Feb 2012, 14:37
    1 0
    Am aflat o reteta cu tarate de grau: se pun 500 ml apa la fiert, seara, se adauga doua lingurite cu varf cu tarate, se lasa asa pana dimineata. Dimineata se strecoara si se bea apa pe stomacul gol.

A incercat cineva?
  •  
    8 Mar 2012, 14:22
    1 0

Imbratiseaza primavara apeland la cele mai tentante pachete si produse pentru o slabire armonioasa, echilibrata si sanatoasa. www.slabut.ro te ajuta sa intampini sezonul cald depasind problema greutatii corporale excesive, dobandind o silueta atragatoare! Rezultatele vor fi cu adevarat uimitoare!
    www.slabut.ro   0730.410.783