vopsea fara amoniac

  •  
    • 33 mesaje
    10 Feb 2009, 09:39
    0 2
    cut3grl, ma bucur ca ti-a iesit o culoare ok. ca sa iasa ceva mai puternica poti folosi un ton mai inchis. Cat despre korres, e o vopsea similara, tot pe baza de plante (fara amoniac, rezorcina), se gaseste tot in farmaciile Sensiblu, dar din cate stiu eu nu e atat de buna precum Color&Soin. Eu am o colega care s-a vopsit o data cu mine si dupa a doua spalare iesise culoarea. Plus ca pe mine m-a sfatuit framacista sa folosesc Color&Soin, pe baza recomandarilor clientelor, nici eu nefiiind hotarata intre Korres si Color & Soin. Oricum poti incerca, poate la tine functioneaza.
    In ceea ce priveste henna, ai grija ca trebuie s-o folosesti pe par nevopsit ca altfel poti avea surpriza sa te trezesti cu ceva "degradeuri" in par
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 12:12
    0 0
    Buna evelor! Desi citesc de foarte mult timp discutiile de pe forum si cum descopar un produs nou, tentant, mai intai il "testez" pe forum/net, astazi m-am decis sa ma alatur voua si sa facem schimb de experiente in dorinta de a atinge perfectiunea (joke!).
    Desi ma vopsesc de aprox 8 ani, nu am folosit niciodata vopsea semipermanenta (poate doar palette la plic dara asta cand eram mai mica). De 4 ani folosesc numai L'oreal Excellence Creme sau Wella Safira pe care le alternez ca sa nu ma plictisesc de nuante. Eu reusesc sa obtin blondul numai din vopsea (ma ajuta foarte mult pigmentul care nu opune rezistenta) eu fiind saten mediu culoarea naturala si sunt foarte multumita de nuantele obtinute. Insa cum o minune nu tine mai mult de trei zile, iata si reversul medaliei... parul meu este uscat si deteriorat, fragilizat etc. Am folosit masti si tratamente de nu am fire de par in cap. Sunt o enciclopedie la capitolul asta. Acum as vrea sa folosesc vopsea fara amoniac gen Korres/ Color & Soin in speranta ca aceasta vopsea nu-l agreseaza atat de puternic ca cele permanente. Asa ca apelez la cunostintele voastre pentru ca am citit ca ati folosit. Ideea este ca as vrea sa obtin un blond mediu spre inchis dar cu vopseaua fara amoniac nu stiu daca se poate, eu fiind satena - culoarea naturala. Ce spuneti fetelor? Ce-mi recomandati? Il pot deschide cateva nuante cu aceste vopsele? Aaaaa si inca ceva ati descoperit vreo vopsea care sa mai ingroase putin firul de par, sa-i dea consistenta (eu am un fir subtiresi fin)?

    Va pup si astept sugestiile voastre...
  •  
    • 33 mesaje
    10 Feb 2009, 12:37
    0 0
    Dupa cum am mai spus, Color & Soin poate deschide parul cu pana la 2 tonuri. Depinde si de textura parului...
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 12:38
    1 0
    Am vazut mai nou, pe net... vopsea de la Phyto - am inteles ca e din plante, voi stiti ceva? Cred ca se gaseste la Centrofarm (chiar o sa intreb) eu am incredere in Phyto, am avut multe produse de la ei.
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 12:44
    0 0
    Mersic pt. raspuns, Crisso. Cred ca parul meu cedeaza 2 tonuri...
  •  
    • 33 mesaje
    10 Feb 2009, 12:58
    0 1
    Cu placere Phyto e similara cu Korres si Color&Soin. Diferenta e doar de marca . Ramane la latitudinea te pe care te hotarasti s-o incerci. Spor la vopsit!
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 13:53
    2 0
    Aham...platesc brandul. Am inteles. Am mai citit pe net legat de Color & Soin si multe fete se plang ca desi se faceau cu aceasta vopsea de ceva timp, la un moment dat se pare ca le-ar fi iesit rosu... dintr-o nuanta de saten deschis.... dar asta s-a intamplat din cauza ca au schimbat ei gama intre timp, ceva de genul asta... nu stiu ce sa cred... dar ma risc acum...daca zici ca si u folosesti si e buna, cert este ca nu stiu cum as arata roscata...
  •  
    • 33 mesaje
    10 Feb 2009, 15:26
    1 0
    Eu zic sa nu-ti faci griji. Eu m-am facut de 3 ori pana acum (7N si 6N) si nu mi-a iesit deloc roscat. Normal, radacinile ies un pic cu tenta aia morcovie (daca te faci blond prea deschis) dar nu mai mult decat la vopselele obisnuite. Oricum culoarea este calda, naturala
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 15:50
    0 0
    Asta-i de bine. Imi plac nuantele naturale.
    Am gasit aici o lista de nuante http://www.efarma.ro/category.php?parent=463&page=1.
    Mi-ar placea sa-mi iasa 7N blond aluna sau 8 N. In conditiile in care sunt saten mediu crezi ca-mi va iesi nuanta? Sau sa iau ceva mai deschis? Ai zis ca si tu folosesti 7N dar probabil esti mai inchisa la par.
  •  
    • 33 mesaje
    10 Feb 2009, 16:13
    0 0
    Stii cum e vopsita Andreea Patrascu din telenovela Regina? Asa mi-a iesit mie culoarea cu 6N. Cu 7N iese un blond miere (blond mediu).
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 20:12
    0 0
    Ups! Desi nu ma uit la Regina am cautat o poza pe net: http://www.protvintl.ro/assets/news/andreea-patrascu-a-luat-licenta-cu-nota-10-si-va-incepe-filmarile/andreea.jpg. Daca este precum in poza culoarea (6N) este foarte tare!!! Imi place. Merci pt exemplu... foarte elocvent. M-ai convins. Dar am vazut ca mai sunt poze in care are o nuanta mult mai deschisa... acum ramane sa-mi confirmi tu daca e cea din poza pe care am postat-o eu sau nu. Pup.
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 20:15
    4 3
    Inca o poza. Aici se observa mai bine nuanta: http://web3.protv.ro/assets/acasatv/serials/223/actors/159/andreea.patrascu.600.1.jpg
  •  
    • 15 mesaje
    10 Feb 2009, 23:02
    0 3
    Crisso, cele postate anterior se pare ca nu merg... nu stiu de ce, sper ca aici sa le poti vedea: http://regina.acasatv.ro/distributie/159
  •  
    • 33 mesaje
    11 Feb 2009, 13:51
    1 0
    Nu stiu ce ai reusit tu sa vezi, dar cert este ca nuanta mai inchisa este cea similara cu ceea ce-mi iese mie
  •  
    • 15 mesaje
    11 Feb 2009, 15:01
    1 0
    Draga Crisso,

    cred ca vorbim despre aceeasi nuanta, adica cea mai inchisa. Deci am sa folosesc cu incredere nuanta 6 N mai ales ca, din ce-mi amintesc, si tu esti satena si sper sa-mi iasa ca si tie. Mersi mult pentru sfaturi. Pupici
  •  
    • 33 mesaje
    12 Feb 2009, 12:55
    0 1
    Cu placere, Elysa. O sa-ti trim si o poza cu mine sa-ti poti face o impresie obiectiva, dar deocamdata nu am niciuna mai recenta salvata in calculator. Eventual sa-mi dai o adresa de mail
  •  
    • 15 mesaje
    13 Feb 2009, 10:57
    0 0
    Crisso ti-am lasat pm cu adresa mea de e-mail sau daca ai adresa de mess ma poti adauga . Am fost aseara la Catena si mi-am luat Color & Soin. Dar am luat 7N, pt ca m-am speriat...6N mi s-a parut inchisa rau , in catalog. Dar nu am avut timp sa ma fac... Poate in seara asta, sa vad daca am chef .
    Farmacista care nu prea era informata la capitolul asta... mi-a recomandat si niste fiole de la Phyto pe care sa le pun in vopsea... cam scumpe dar le-am luat. Tu ce zici sa le pun sau nu? Va mai fi oare vopseaua la fel de eficienta? Pup
  •  
    • 1 mesaje
    18 Apr 2017, 14:06
    0 0
    Fetelor..am fost vopsita cu albastru de metil si din pacate concentratia a fost prea mare si din parul meu saten deschis a iesit un verde f frumos la inceput...dar abia dupa un an a inceput sa se stearga si el si acum am parul saten inchis cu o tenta de verde la lumina soarelui. As vrea sa mi.l deschid sa ajung iar la un saten deschis si din cauza ca am parul deja foarte rar si cade... as vrea sa apelez la COLOR ET SOIN . Si va intreb pe voi... oare daca imi pun o culoare deschisa de blond in parul meu saten inchis mi.ar iesi un saten deschis? P.s nu m.am vopsit niciodata cu vopsea decat cu albastru de metil, sunt paralela deci va rog ajutati.ma
  •  
    • 3 mesaje
    3 Iul 2017, 14:34
    0 0
    eu ti-as recomanda inoa de la loreal: https://www.pestisoruldeaur.com/VOPSEA-DE-PAR/Vopsea-de-par-fara-amoniac/vopsea-de-par-permanenta-fara-amoniac-Loreal-Professionnel-INOA-60-ml
  •  
    • 199 mesaje
    7 Aug 2017, 11:54
    1 0
    Iti recomand sa incerci Color Brio de la BottegaVerde.ro. Acest produs nu afecteaza santatea parului, sau a scalpului, nu contine substante agresive sau ingrediente care pot provoca reactii alergice, nu are amoniac si rezorcina, fara conservantii nocivi. Sunt foarte multumita si chiar o folosesc de aproximativ 2 ani.