vopsea fara amoniac

  •  
    • 39 mesaje
    2 Feb 2009, 22:11
    3 2
    Buna fetelor! sunt noua pe aici, am cautat un forum unde sa cer ajutorul si citind discutiile de aici mi-ati parut cele mai saritoare si prietenoase asa ca am decis sa imi spun naduful pe forumul evelor sper sa ma primiti printre voi! inca nu ma descurc cu treburile pe aici, dar sper sa reusesc sa invat repede.
    acum as vrea sa fac apel mai ales la cele care au folosit vopseaua Color & soin. eu de 3 ani m-am vopsit blond cu wella profesionala dar am ajuns sa imi degradez parul in ultimul hal astfel incat, in final, am revenit la culoarea mea naturala, un saten mediu spre inchis ( zici ca e un fel de gri care nu ma avantajeaza deloc. asa ca trebuie sa ma vopsesc din nou. tot cautand pe net, am descoperit vopseaua color & soin, despre care am inteles ca nu contine amoniac si nu deterioreaza parul. problema e ca cu vopseaua asta, din satenul meu, blond nu am sanse sa scot nici cum. asa ca m-am gandit sa aleg un castaniu-ciocolatiu, dar am cerut si catalogul cu nuante, am studiat si pe net, si parca nu stiu ce sa zic, nici o nuanta nu pare potrivita. eu am gasit niste poze cu nuanta pe care as vrea s-o am.ador culoarea asa ca rog pe toate cele care au folosit asa ceva, sa imi recomande nuanta care ar iesi cea mai apropiata cu cea din poze!nu stiu sa pun poze, o sa pun linkurile sper sa imi iasa
  •  
    • 39 mesaje
    2 Feb 2009, 22:15
    20 2
    astea sunt pozele:
    http://i229.photobucket.com/albums/ee239/babydeea_only/VOYBlt200421-02.jpg


    http://i229.photobucket.com/albums/ee239/babydeea_only/Rocio1.jpg

    http://i229.photobucket.com/albums/ee239/babydeea_only/ANDRA132265786.jpg

    http://i229.photobucket.com/albums/ee239/babydeea_only/sherlyn-370x270.jpg

    http://i229.photobucket.com/albums/ee239/babydeea_only/andra-sandel-disc-aur-800.jpg
  •  
    • 39 mesaje
    2 Feb 2009, 22:49
    4 0
    nu stie nimeni fetelor? dar henna sonia castaniu inchis a incercat careva? cum a iesit? pupici
  •  
    • 33 mesaje
    3 Feb 2009, 09:54
    1 1
    buna. eu folosesc de ceva timp color&soin. din pozele pe care le-ai postat eu cred ca ti s-ar potrivi 5N. Culoarea e super la inceput dar dupa cateva spalari incepe sa se duca...
  •  
    • 39 mesaje
    3 Feb 2009, 12:23
    2 0
    multumesc de raspuns crisso:* si eu ma gandeam la un 5N sau un 6N desi nu stiu, pe cutie arata intr-un fel si pe catalog altfel deci desi ei spun ca rezista la samponare nu e chiar asa... dar daca nu deterioreaza parul, te poti vopsi lunar? ca sa pastrezi culoarea vie?
  •  
    • 33 mesaje
    3 Feb 2009, 13:15
    3 1
    Culoarea iese un pic mai deschisa decat in catalog, plus ca se decoloreaza cu timpul (din acest motiv ti-am recomandat 5N). Nu pot spune ca deterioreaza parul ca o vopsea normala...dar nu cred ca e bine nici sa-l vopsesti atat de des. Mai conteaza si culoarea ta actuala...pentru ca, la mine, nuanta 7N a avut efect invers (in loc de blond inchis cum se vedea pe catalog a iesit un blond miere, deschizandu-mi culoarea parului cu 2 tonuri). Deci, ramane la latitudinea ta, dc. il vrei mai deschis sau mai inchis
  •  
    • 39 mesaje
    3 Feb 2009, 14:19
    3 0
    mersi! propunerea ta 5N, pare intr-adevar mai ok, daca culoarea se duce in timp. eram pe punctul de a iesi din casa sa ma duc la o farmacie catena sa imi iau, cand am dat peste un forum in care se discuta de o vopsea vegetala, gen color & soin, numita logona. off asta ma face sa mai stau inca o jum de ora la calculator sa studiez cu ce se mai mananca si asta vorba aia, daca te-ai fript cu ciorba, sufli si-n iaurt dupa ce mi-am maltratat parul atata timp, acum sunt obsedata ca pe langa culoare, sa nu il stric in nici un fel. folosesc masca absolut repair de la l'oreal si o data la 2 saptamani ulei de masline + ricin, stau toata ziua cu el in cap. uleiurile de regula scot vopseaua din par, de aia nu stiu cum se vor impaca cu color & soin, daca si asa se duce repede.. sa vad ce-i si cu logona asta, daca nu, %n i'm coming mersi mult de sfaturi, o sa-ti zic ce-a iesit:*
  •  
    • 39 mesaje
    3 Feb 2009, 14:20
    1 0
    *5N i'm coming se vede ce nerabdatoare sunt pupici
  •  
    • 33 mesaje
    3 Feb 2009, 16:12
    2 0
    asa am fost si eu la inceput...nu stiam pe ce forum sa mai caut. Pana la urma mi-am luat inima-n dinti si am incercat...si nu regret. Prima data am luat 7N si mi-a iesit prea deschis dar mi-am dat seama de nuante si a doua oara am luat un ton mai inchis si a fost super (cel putin pt un timp ). Asa ca mai trebuie sa experimentezi si de una singura...mai ales ca in cazul acestei vopsele nu risti aproape deloc
  •  
    • 33 mesaje
    3 Feb 2009, 16:17
    1 0
    cat despre masti, si eu folosesc o gramada...si naturale, si dermato si profesionale. Oricum n-as putea rezista fara ele . Samponul este cel ce "spala" vopseaua...cel putin la mine spuma era un pic mai colorata la primele spalari
  •  
    • 39 mesaje
    3 Feb 2009, 17:50
    1 0
    dupa indelungi documentari, si vopseaua logona parea buna, insa nu o poti comanda decat pe net sau printr-un reprezentant. si cum eu nu cred pana nu vad am ales color & soin. mi-am luat 5N, dar trebuie sa mai astept pana in weekend ca sa ma fac. in legatura cu samponul, probabil unul special pt par vopsit ar pastra mai mult culoarea, dar eu am parul foarte uscat ( mai ales dupa perioada mea blonda asa ca si masca si samponul sunt nutritive, mi-au ajutat f mult parul si nu as vrea sa le schimb. si ca sa-mi mai ajut parul, de vreo luna asa am trecut pe o alimentatie bogata in proteine mult peste, mult pui, multe cereale, mult iaurt si muuuulte fructe. Si sa stii ca parul pare mai puternic, are mai mult volum, e mai matasos. am incercat si lotiunea regeneranta de la gerovital, care contine petroleum, ulei de ricin, vit. A si E, dar nu stiu ce sa zic. Inainte continea si petrol dar au renuntat la el si parca nu mai e asa eficienta..
  •  
    • 503 mesaje
    7 Feb 2009, 14:03
    1 0
    Am tot intrebat dar fara nici un raspuns. Cam la cat timp ar fi ok sa ma vopsesc din nou cu Color& Soin? Culoarea se duce totusi destul de repede....
  •  
    • 39 mesaje
    7 Feb 2009, 14:34
    1 1
    avand in vedere ca o vopsea cu amoniac, e bine sa o folesti la cel putin 3 luni diferenta, asta fiind mai putin daunatoare, ma gandesc ca la 2 luni ar fi ok...nu iti spun din experienta proprie, deoarece eu inca nu am incercat-o, dar asa cred...
  •  
    • 33 mesaje
    9 Feb 2009, 09:28
    1 1
    cut3grl, cum ti-a iesit culoarea cu color&soin? sunt curioasa
  •  
    • 208 mesaje
    9 Feb 2009, 09:44
    0 0
    Eu ma vopsesc cu Loreal si e f buna Casting Crem Gloss(nu stiu cum se scrie exact).Tine si mult si nici nu arde parul...mie imi place
  •  
    • 425 mesaje
    9 Feb 2009, 10:16
    0 0
    hello!

    eu votez pt Korres....e genul Color&Soin, are culori f frumoase, nu arde parul si din cauza ca functioneaza ca un balsam colorant, te poti juca cu mai multe culori...eu m-am facut castaniu, care a iesit aproape brunet, s-a dus la spalat pana la o nuanta de ciocolatiu mediu, iar la vopsirea de luna asta m-am facut cu blond cenusiu deschis care a avut ca rezultat deschiderea culorii cu 2 tonuri, pana la un blond miere mediu si vreau sa continui sa-l deschid....f frumos, imi schimb culoarea de la o luna .la alta, parul arata super ok, cu mult mai bine decat cand ma faceam la salon cu Joico sau l'Oreal professional....in plus, am descoperit masca Klorane cu unt de mago, care mi se pare exceptionala...
  •  
    • 503 mesaje
    9 Feb 2009, 11:04
    3 1
    Oilie, deci tu te faci lunar?
    Avand in vedere ca au trecut aproape 2 luni de cand m-am facut cu Color& Soin, cred ca ma voi face din nou, culoarea deja s-a estompat mult de tot.
    Oilie, cum este masca de la Klorane? Si pe mine ma tenta sa o cumpar.
  •  
    • 39 mesaje
    9 Feb 2009, 16:09
    1 0
    crisso, culoarea a iesit ok, parca as fi vrut o nuanta de maro mai puternica, dar probabil pe un par mai deschis ar fi iesit mai putin sters...dar imi place oricum decat culoarea mea naturala e mult mai bine, nu e o schimbare radicala, e doar asa putin nuantat, ii mai da viata un pic. un saten cu ceva refleze maronii.e bine ca nu mi-l mai stric cu vopsele permanente care in trecut mi l-au degradat groaznic.. acum am vazut ca s-a deschis un topic nou despre henna si ziceau fetele ca facand anumite combinatii poti obitne un ciocolatiu maroniu chiar cum imi doream eu. ma tenteaza f mult sa incerc dar mi-e tare frica sa nu ies cu o culoare ciudata( avand in vedere ca henna se duce si greu de pe par) pana la urma sper sa prind curaj sa incerc si asta, poate nu o sa regret..
  •  
    • 39 mesaje
    9 Feb 2009, 16:11
    0 0
    mari3107, si eu vroiam sa ma fac cu l'oreal casting dar am citit multe forumuri despre ea, si unele fete ziceau ca se duce f repede de pe par sau ca nu prinde ( mai ales pe un par mai inchis) asa ca am abandonat ideea. dar imi placeau la nebunie nuantele lor, mai ales ca au unele ciocolatii superbe ( pralina, caramel si ciocolata). Tu ce nuanta ti-ai luat? si cam cat tine pe par?
  •  
    • 39 mesaje
    9 Feb 2009, 16:13
    2 2
    oilie, nu am auzit de koress! poti sa-mi spui mai multe despre ea te rog? suna super, sa te faci in fiecare luna si sa nu deterioreze parul!! au nuante ciocolatii? putere de deschidere are? pupici