Diphereline

  •  
    • 126 mesaje
    7 Sep 2010, 20:05
    0 0
    iarta-ma ca nu am mai scris ,dar parca nu mai doream sa vorbesc despre asta(asa m-am saturat..)chist endometriozic mi sa facut si mie,imi pare f rau pt tine nici nu stiu ce sa mai zic, ne ramane doar sa ne rugam si sa speram ca intr-o zi va fi bine,,si pe mine ma trimite doc .luna viitoare la sibiu pt inseminare(a spus ca fac stimularea aici si sa merg acolo exzact in ziua care trebuie)oare ce preturi sant nu stii?Mie imi face dintraia cu siringa...te pup
  •  
    • 53 mesaje
    7 Sep 2010, 22:04
    1 0
    ioana - daca te duci la sb sa nu te duci ,te rog, la dr.M.eu am fost prima data nu a vazut chistul,uterul a zis ca are cu totul alte dimensiuni si multe altele ,am si vorbit cu mai multe persoane si au ac parere.eu vreau sa fac direct FIV pentru ca IA am inteles ca nu sunt f eficiente -cel putin in cazul meu-sperma e buna,dar problema este la mine si medicul meu din oras a zis ca doar arunc banii pe fereastra.la cine ai programare?fara anlizele hormonale si au ei un set de analize nu incep procedurile.ai dreptate sa nu mai ai chef sa vorbesti,asa zice si sotul meu - in fiecare seara plimbam cainele si vorbim de chisturi si medici.cam jenant pentru varsta noasta.de preturi nu prea am intrebat dar o cunostinta care a facut FIV la Sb a zis ca a calculat aproape tot (analize,drum,cazare...) si a ajuns pe la 150mil.
  •  
    • 126 mesaje
    9 Sep 2010, 18:45
    0 1
    inca nu stiu la cine ma duc ,dar doc meu mi-a spus ca o sa-mi fac aici tot si acolo ma trimite laun doc cu,care colaboreaza f bine,o sa vedem..ce inseamna;M;?
  •  
    • 11 mesaje
    10 Sep 2010, 07:03
    2 0
    ieri am facut prima injectie de diphereline 3.75. am o intrebare de ieri (09.09.2010) numar 28 de zile ca sa fac urmatoarea injectie?? va rog daca se poate sa imi raspundeti
  •  
    • 126 mesaje
    10 Sep 2010, 16:44
    0 0
    exzact.....succes
  •  
    • 53 mesaje
    11 Sep 2010, 11:42
    0 0
    Ioana - M este initiala med ,nu am vrut sa scriu numele intreg,eu incep pe 18 sept cu prima doza de dipherelin 0,1 - 14 zile ,apoi merg la SB in primele 3 zile de cm,pe diph de 0,1 cica ai un fel de sangerare si zice ce stimulare o sa am ,medicul zicea ca o sa fie ceva mediu.si apoi Dumnezeu cu mila.te pup si tinem legatura.Duminica faina!
  •  
    • 11 mesaje
    14 Sep 2010, 07:10
    0 0
    buna ziua. am o intrebare,ce acte imi trebuie la casa de sanatate,pentru a-mi aproba injectiile de diphereline. am mers la medicul meu sa cer un referat sa il atasez la reteta ,dar mi-a dat o scrisoare medicala,nu cred ca e bun ce mi-a dat. puteti sa-mi raspundeti,va roggg???
  •  
    • 126 mesaje
    14 Sep 2010, 16:23
    0 0
    Draga Malina,este cam complicata treaba asta,nu stiu de unde esti si ce sistem aveti acolo,dar iti spun ca pe mine m-au purtat de mi-au sarit capacele...de la medic gine.la medic de fam.,de la medic de fam la policlinica ,de la poli .la medic de fam .de acolo la casa de asigurari ca sa-mi spuna pana laurma ca defapt de la spital trebuia sa-mi elibereze reteta pt ca ei aveau acolo o comisie(apropo eu am fost operata prima data si dupa aceea am facut diphereline de aceea a trebuit sa-mi dea din spital)...Dar ,daca ti sa spus ca de la casa de asigurari ti se da reteta ar trebui sa fie de ajuns aceea scrisoare medicala ,oricum trebuie sa mergi sa vezi
  •  
    • 11 mesaje
    17 Sep 2010, 13:07
    0 0
    eu sunt asigurata la casa opsinaj,nu stiu ce o sa fie ,dar mi-a completat profesorul meu un referat ,o copie dupa cartea de identitate,si o cerere din partea mea catre casa de sanatate opsinaj.a zis medicul de familie sa le pun pe toate la un fax,acum o sa mai vedem,daca o sa-mi aprobe.e foarte greu,sincer.eu in ianuarie am fost operata,si a trebuie sa-mi scoata trompele,si acum m-am trezit cu acest chist endometriozic.nu stiu de ce se intampla toate astea. la mine slabe sanse de a mai avea copiii.acesta este singurul lucru pe care ni-l dorim,dar se pare ca fara rezultat.doar daca in vitro,dar nu sunt bani,inca de asa ceva.eu sunt din iasi,tu?? iti multumesc si iti doresc multa sanatate
  •  
    • 53 mesaje
    21 Sep 2010, 16:16
    0 0
    servus malina - ai rezolvat ceva cu casa de sanatate? In Romania noastra draga poti cotiza 3 vietii si degeaba....eu nu pot sa te ajut cu inf ca nu am facut nimic in acest sens.
    Ioana - cum mai esti?ai fost la Sibiu? eu am inceput cu diph de sambata si astept.vreau sa treaca repede totul ....nu am rabdare si sa astept nu este punctul meu forte.Va pup.
  •  
    • 11 mesaje
    22 Sep 2010, 10:37
    0 0
    Dragile mele nu am rezolvat nimic,oricum prima injectia am facut-o pe 9 septembrie,iar urmatoarea trebuie sa o fac pe 6 octombrie(28 zile). Sper sa se elimine chistul ala endometriozic,si sa fiu bine. Atat imi doresc sa ma fac bine,si daca gasesc o cocuta sa o iau acasa. Va pup si sanatate
  •  
    • 53 mesaje
    22 Sep 2010, 16:18
    0 1
    malina - sper ca la tine sa fie bine si sa scapi de chist.te pup si-ti doresc numai bine.cum esti pe dipherelin? efecte secundare ?mai vorbim.
  •  
    • 11 mesaje
    23 Sep 2010, 12:14
    0 0
    da fac diphereline 3.75,ce sa zic ma simt ffff obosita,ma mai doare capul. cred ca nu trebuie sa ma mai stresez foarte mult,dar nu prea pot. mi-a dorit si imi doresc si eu un copil enorm de mult,dar se pare ca nu o sa fie. tu,ce mai zici?? iti doresc multa sanatate,si bafta .te pup poate ne mai auzim
  •  
    • 53 mesaje
    23 Sep 2010, 16:44
    0 0
    buna - eu am inceput pregatirile pt Fiv cu diph de 0,1.se fac subcunatat,zilnic.fac 14 zile.pe diph de 0,1 apare o menstra ( care la mine nu mai apare cu toate ca sunt 25 zile) si dupa,merg la SB pentru stimulare.cam atat.dar sa stii ca multe fete au ramas insarcinate dupa diph,la mine nu a fost sa fie,am si uterul mic,acum sper sa fie bine.pup.
  •  
    • 126 mesaje
    23 Sep 2010, 19:04
    1 0
    sal fetelor ,miss piss cand te aud cate diph.faci imi vine sa o iau pe dealuri,eu tot stau si ma gandesc daca totusi e bine sa bagam atatia hormoni in noi.... inca nu am fost la sibiu maine doar imi vine ciclul...paaa
  •  
    • 11 mesaje
    24 Sep 2010, 13:38
    0 0
    sa aveti bafta ptr pregatirile de fiv,si sa fie cu noroc. la ce cost se ridica acum in vitro,ca nu mai stiu?cu tratament? va pup si doamne ajuta
  •  
    • 53 mesaje
    24 Sep 2010, 17:03
    0 0
    draga Ioana - eu sunt ,de mult,pe dealuri...
    malina - nu am intrebat cat costa , dar am zis ca o sa calculez ,in mare ,sa vad la cat se ajunge.pana acum ,pt FIV nu am avut decat analizele de inceput si primele doze de diph( 2 cutii a 7 fiole) cred ca am ajuns pe la 2.000ron fara controale si drum...cred ca sare de 100 bulioane.pup.
  •  
    • 53 mesaje
    28 Sep 2010, 17:26
    0 0
    Draga Ioana- azi am mai cumparat o cutie de diph si sa stii ca m-am gandit la tine si am inceput sa rad in Polisano ,azi am fost la Sibiu .I-am zis sotului care a intrebat ce fac rad sau plang ( ca am si plans un pic) ca sunt pe dealuri- nu a inteles nimic dar nici nu a comentat ...Azi incep "marea"stimulare" cu Puregon si binenteles diph nu se opreste ,se face continuu.Va pup !!!!!voi cum mai sunteti?
  •  
    • 11 mesaje
    29 Sep 2010, 11:26
    0 1
    eu iti doresc multa bafta la sibiu,si doamne ajuta. eu trebuie sa fac pe 6 octombrie a 2 injectie de diphereline,si sper sa fie totul bine. e normal ca dupa prima injectie sa mai sangerez (ca o menstruatie?)?
  •  
    • 53 mesaje
    29 Sep 2010, 16:09
    0 0
    Malina - eu nu am avut nicio sangerare pe diph.am facut prima inj in prima zi de cm .cred ca este bine sa intrebi medicul..te pup!!
    va spun marti ce am produs...pupici!!!!!!